پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • ivf بارداری به روش و نکات مهمی که باید بدانید

  مجموعه : بارداری و زایمان

  ivf بارداری به روش و نکات مهمی که باید بدانید

  ivf بارداری به روش و نکات مهمی که باید بدانید

  بچه دار شدن با IVF ینی همان بارور شدن بیرون از رحم و در آزمایشگاه صورت میگیرد. در آزمایشگاه اسپرم و تخمک زن و مرد را از بــدن خارج میکند و عمل لقاع را انجام میدهند.میزان موفقیت IVF در هر رده سنی متفاوت بوده و می‌توان آن را بـــه زیر ۳۴ سال و بالای ۳۴ سال تقسیم بندی کرد..

   

  در کل موفقیت مرکز ناباروری بیمارستان بـــهمن در همه رده‌های سنی حدود ۵۶ درصد بوده است، اما در برخی از رده‌های سنی مانند زیر ۳۰ سال تا ۸۰ درصد نیز میزان موفقیت گزارش شده است.آی وی اف حروف ابتدایی لغت های (In Vitro Fertilization) است کــه ترجمه لغوی آن لقاح خارج از بــدن موجود زنده و در محیط آزمایشگاه است.

   

  در حقیقت در این روش درمان نا باروری بر خلاف نامش اتفاق عجیبی نمی افتد. تمام مراحل بارداری بـــه روش IVF همانند بارداری طبیعیست با این تفاوت کــه مرحله لقاح و تقسیم سلولی پس از آن بـــه جای بــدن مادر در محیط آزمایشگاه صورت می گیرد.اگر بخواهید از روش IVF برای باردار شدن استفاده کنید.

   

  روند کار بـــه این صورت خواهد بود کــه در کلینیک اسپرم و تخمک از بــدن مرد و زن استخراج می شود و انجام لقاح و ایجاد تخم در لوله آزمایشگاه بـــه وقوع می پیوندد. متخصصین درمان ناباروری بـــه شیوه IVF پس از چند سری تقسیم سلولی جنین ها را بـــه بــدن مادر منتقل می کنند و بقیه ی پروسه‌ی بارداری همانند بارداری طبیعی انجام می شود.

  ivf بارداری به روش و نکات مهمی که باید بدانید

  ناباروری چه کسانی از طریق IVF قابل رفع است؟

  روش IVF کــه معروف ترین راه از روش های کمک باروری (َART) است، در این موارد می تواند مشکل ناباروری را حل کند:

  • مرد بـــه دلیل کم بودن تعداد اسپرم ها و یا تعداد کم اسپرم ها نا بارور باشد.

   

  • در صورتی کــه زن با اختلالات تخمک گذاری، نا رسایی زودرس تخمدان و یا فیبروئید رحم مواجه باشد.

  • زنانی کــه لوله های فالوپ خود را برداشته اند یا افرادی کــه لوله های فالوپی بسته شده یا آسیب دیده دارند.

  • افرادی کــه بـــه اختلالات ژنتیکی مبتلا هستند.

  • همچنین ناباروری بـــه علت های نامشخصه هم می تواند از طریق روش IVF درمان شود.

   

  روش درمان ناباروری (IVF) چقدر شانس موفقیت دارد؟

  شانس موفقیت روش (IVF) هم مانند بسیاری دیگر از روش های درمان ناباروری بـــه سن زن و شوهر، وضعیت سلامتی آن ها و علل نا باروری بستگی دارد و بر اساس نتایج زنان جوان تر با تخمک های سالم تر شانس موفقیت بیشتری در این روش دارند. بر اساس تحقیقاتی کــه در رابطه با سن زن و شانس موفقیت روش IVF بر روی تعدادی از زنان آمریکا انجام شده است، زنان ۳۴ ساله یا کمتر بیشترین شانس موفقیت را در این روش دارا هستند. بر اساس این مطالعه:

   

  زنان ۳۴ ساله یا کمتر حدود ۴۰ درصد
  زنان ۳۵ تا ۳۷ سال حدود ۳۱ درصد
  زنان ۳۸ تا ۴۰ سال حدود ۲۱ درصد
  زنان ۴۱ تا ۴۲ سال حدود ۱۱ درصد
  و شانس زنان ۴۳ ساله یا بالاتر برای بارور شدن از طریق روش IVF تنها حدود ۵ درصد است.

  ivf بارداری به روش و نکات مهمی که باید بدانید

  درمان ناباروری از طریق روش (IVF) چه مراحلی دارد؟

  می توان  گفت کــه برای تکمیل یک چرخه روش IVF چیزی حدود ۴ تا ۶ هفته زمان لازم است. چند هفته باید صبر کنید تا تخمک ها آماده شوند و پس از آن بازیابی و بارورسازی تخمک صورت می گیرد و ۳ تا ۵ روز بعد جنین ها در داخل رحم قرار داده می شود. درمان ناباروری از طریق IVF و انتقال جنین بـــه داخل رحم را می توان بـــه ۵ مرحله تقسیم نمود:

   

  مرحله ۱.

  در اولین مرحله پس از گرفتن تصمیم مبنی بر درمان ناباروری از طریق روش IVF ، معمولا داروهای باروری با هدف تحریک تخمک زایی تجویز می شود. فراموش نکنید کــه در این روش بـــه دلیل اینکــه ممکن است بعضی از تخمک ها پس از لقاح و قرار گرفتن در رحم رشد و نمو نکنند، چندین تخمک مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در این مرحله سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی تخمدان ها و نمونه های خون برای بررسی سطح هورمون ها گرفته می شود.

   

  مرحله ۲.

  در این مرحله تخمک ها از طریق یک سوزن توخالی از طریق حفره لگنی جمع آوری می شود. قبل از این جراحی کوچک بیمار باید ناشتا باشد و در طول آن هم بـــه کمک داروهای بیهوشی خفیف، خواب آلوده خواهد بود.

   

  مرحله ۳.

  حالا وقت آن است کــه از مرد درخواست شود برای انجام لقاح، نمونه اسپرم آماده کند.

   

  مرحله ۴.

  در این مرحله مهمتری بخش باروری بـــه کمک روش IVF صورت می پذیرد. اسپرم و تخمک پدر و مادر در مرحله ای بـــه نام تلقیح با هم مخلوط شده و در یک ظرف مخصوص برای ایجاد لقاح نگه داری می شوند. تخمک ها برای تائید اینکــه بارور شده اند و تقسیم سلولی درحال انجام است، تحت نظارت متخصصین قرار می گیرند. زمانی کــه پروسه ی لقاح و تقسیم با موفقیت انجام شد، تخمک لقاح یافته، جنین نامیده می‌شود.

   

  توجه داشته باشید در مواقعی کــه احتمال لقاح پایین است، از روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI استفاده می شود. در این روش یک اسپرم بـــه منظور انجام لقاح بصورت مستقیم بـــه سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود.

   

  مرحله ۵.

  در درمان ناباروری بـــه روش IVF معمولا ۳ تا ۵ روز پس از بازیابی تخمک و انجام لقاح، جنین بـــه رحم زن منتقل می شود. انتقال جنین بـــه رحم از طریق یک لوله کوچک یا کانتر صورت می پذیرد و برای اغلب زنان بدون درد است. پس از آن اگر بارداری بـــه روش IVF موفقیت آمیز باشد، ۶ تا ۱۰ روز بعد از بازیابی تخمکــها، لانه گزینی انجام می شود.

  ivf بارداری به روش و نکات مهمی که باید بدانید

  درمان ناباروری بـــه روش IVF چه اشکال هایی دارد؟

  توجه داشته باشید کــه روش IVF از جمله قدیمی ترین روش ها برای درمان ناباروری است و از سال ۱۹۷۸ میلادی تا بـــه امروز بـــه کار گرفته شده است. محققین زمان نسبتا زیادی برای تحقیق و آزمایش پیرامون عوارض و پیامد های این روش باروری در اختیار داشته اند و البته قابل ذکر است محققین همچنان در حال بـــهبود روش های اجرایی IVF هستند. با هم برخی از معایب، عوارض و خطرات باروری از طریق روش IVF را مرور می کنیم.

   

  احتمال شکست و بی نتیجه بودن روش IVF توجه داشته باشید کــه این ریسک وجود دارد کــه با وجود صرف زمان و هزینه زیاد این روش جواب ندهد. همچنین در بیش از یک پنجم موارد، پزشک دستور توقف فرآیند را می دهد. این دستور توقف ممکن است بـــه دلیل عدم رشد فولیکول ها بـــه میزان کافی یا وجود خطر سندروم تحریک بیش از حد تخمدان ها (OHSS) صادر شود.

   

  احتمال بارداری دو قلویی یا چند قلویی/ با توجه بـــه انتقال بیش از یک جنین بـــه داخل بــدن مادر، در روش IVF بیش از ۲۰ درصد احتمال بارداری دوقلویی وجود دارد. هرچند کــه شاید بسیاری افراد از این اتفاق استقبال کنند اما توجه داشته باشید کــه بارداری دو یا چند قلویی خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش می دهد.زمان بر و پر هزینه بودن/ بارداری بـــه روش IVF هم نیاز بـــه هزینه نسبتا زیاد دارد و هم نیازمند مراجعه زیاد برای آزمایش و سونوگرافی است.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •