ارز دیجیتال ، متاورس

ICO یا عرضه توکن چیست؟ عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال

ICO یا عرضه توکن چیست؟ عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال

ICO یا عرضه توکن چیست؟ عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال

ICO مخفف عبارت Initial Coin Offering (عرضه اولیه سکه) است که برای جذب سرمایه اولیه یک پروژه انجام می شود ، پروژه هایی که روی فناوری بلاکچین طراحی می شوند. در این فرآیند توکن های اولیه پروژه به فروش می رسند و سرمایه گذاران بابت سرمایه گذاری شان توکن دریافت می کنند. درصورت موفقیت پروژه در آینده ، توکن ها ارزش بیشتری خواهند داشت و سرمایه گذاران می توانند مانند ارزهای دیجیتال ، توکن ها را نیز خرید و فروش کنند. ICO روی بستر اتریوم انجام می شود چراکه در اتریوم امکان ایجاد پروژه در بلاکچین وجود دارد.

در حقیقت ICO در دنیای بلاکچین شبیه به عرضه اولیه سهام (IPO) در دنیای واقعی است.

سرمایه گذاری در توکن های یک ICO ریسک بسیار بالایی دارد.

حالا که با ماهیت آی سی او آشنا شدیم باید ببینیم که چطور می توانیم توکن عرضه کنیم. برای این کار باید از بلاک چین‌هایی مثل اتریوم که از قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌کنند استفاده کنیم. با استفاده از پلتفرم اتریوم و قراردادهای هوشمند می توان توکن ساخت و اوراق سفید (توضیحات پروژه) (white paper) تنظیم نمود و در سایتی که برای ICO‌ در نظر گرفته شده، به همراه یک سری توضیحات اضافی از پروژه و تیم، باید قرار داده شود.

ICO یا عرضه توکن چیست؟ عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال

حالا نوبت سرمایه‌گذاران است که باید با توجه به توضیحات ارائه شده توسط مدیر پروژه ، آینده آن را مورد ارزیابی قرار دهند و اگر به نتیجه مثبت برسند می توانند اقدام به خرید توکن کنند. پروژه وقتی ico را با موفقیت به اتمام می رساند که سرمایه حداقل (soft cap) برای آن تامین گردد. اگر چنین  نشود معمولا تمامی مبالغ پرداختی توسط سرمایه گذاران برگشت داده می شود. بیشتر پروژه ها مبلغی نیز بعنوان حداکثر میزان سرمایه گذاری تعیین می کنند (hard cap). سپس طی یک فرایند فنی ، توکن‌های اتریوم به شبکه اصلی یعنی همان بلاک چین جدید منتقل می‌شوند.

اما این فقط یک روی سکه بود ، روی دیگر آن متاسفانه کلاهبرداری است! بسیاری از افراد سودجو با تهیه اوراق سفید با محتوای قابل اعتماد ، شروع به فروش توکن کردند و بعد از مدتی غیبشان زد! در سال 2017 نود درصد ICO ها یا کلاهبرداری بودند یا بعد از نرسیدن به نتیجه کنار گذاشته شدند بنابراین سرمایه گذاران ماندند و ضررهای هنگفت!

ICO یا عرضه توکن چیست؟ عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال

اما راه حل کجاست؟ آیا کلا باید قید ICO ها را بزنیم؟ خیر ، راه هایی برای تامین سرمایه مطمئن پروژه ها وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

ICO یا عرضه توکن چیست؟ عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال

IEO

یک صرفای معتبر بین سرمایه گذاران و مدیر پروژه واسطه می شود ، بنابراین سرمایه گذاران برای خرید توکن با صرافی معتبر روبرو هستند ، با این روش خطر کلاهبرداری تا حد بسیار زیادی از بین می رود. معروف ترین صرافی برای انجام این کار بایننس است.

 

1/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا