پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  ویروس اچ پی وی یکی از شایع ترین بیماری های تناسلی انسان است که می تواند دهان و سایر نقاط بدن را نیز درگیر کند و معمولا به راحتی از بین نمی رود. ویروس اچ پی وی با نام پاپیلوم انسانی نیز شناخته می شود. HPV ویروسی است که از طریق تماس پوست با پوست و روابط جنسی منتقل می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که از طریق تماس جنسی قابل انتقال است و می تواند بر اندام تناسلی، دهان و گلو تاثیر بگذارد. به همین ترتیب اچ پی وی شایع ترین بیماری روابط جنسی است. اغلب افرادی که روابط جنسی زیادی دارند نوعی از آن را دریافت می کنند. در برخی از موارد عفونت HPV تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. با این حال، برخی از انواع اچ پی وی می توانند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود.

   

  ویروسی که عامل عفونت HPV است، از طریق تماس پوست با پوست انتقال می یابد. اکثر افراد از طریق تماس جنسی مستقیم، از جمله واژینال، مقعد و رابطه جنسی دهانی، این عفونت را دریافت می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی هستند و از آن اطلاعی ندارند، این به معنی است که شما می توانید این ویروس را حتی از فردی که هیچ علائمی ندارد، نیز دریافت کنید.

   

  در موارد نادر، مادرانی که اچ پی وی دارند می توانند ویروس را در حین زایمان به نوزاد انتقال دهند. که در این صورت نوزاد به بیماری به نام پاپیلوماتوز تنفسی مبتلا می شود ، در این بیماری زگیل های مربوط به HPV درون گلو یا راه هوایی ایجاد می شوند.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  علائم ویروس اچ پی وی

  اغلب ویروس اچ پی وی علائم قابل مشاهده ای ندارد. برخی از انواع این ویروس حتی بعد از 2 سال از ورود آن به بدن هیچ علامت و نشانه خاصی را به همراه ندارند و این یعنی ممکن است فرد آن را بدون اطلاع به بدن شریک خود انتقال داده باشد. اما در هر صورت این ویروس، می تواند مشکلات جدی مانند زگیل های تناسلی و زگیل در گلو (شناخته شده به عنوان پاپیلوماتوز مجدد تنفسی) و … را به همراه داشته باشد. همچنین عفونت HPV عامل سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های تناسلی، سر، گردن و گلو شناخته می شود.

   

  البته انواع دیگری از HPV که موجب زگیل می شوند،از انواع سرطانی آن متفاوت است. بنابراین، داشتن زگیل های تناسلی ناشی از HPV به این معنی نیست که شما سرطان دارید. سرطان های ناشی از این ویروس اغلب تا زمان پیشرفت علائمی را ایجاد نمی کنند و تنها راهکار تشخیص غربالگری منظم است، غربالگری می تواند به تشخیص مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV کمک کند و شانس بقا را افزایش دهد.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  علائم HPV در مردان

  بسیاری از مردان مبتلا به HPV هیچ علائمی ندارند، اگر چه برخی از آنها مبتلا به زگیل های تناسلی می شوند. پس اگر ضایعات غیر معمولی بر روی آلت تناسلی مردانه، اسکروتوم (کیسه بیضه ) یا مقعد مشاهده کردید، به پزشک مراجعه نمایید.

   

  برخی از سويه های HPV می توانند سرطان های آلت تناسلی، مقعد و گلو را در مردان ایجاد کنند. برخی از مردان بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV هستند، مثل مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی برقرار می کنند و یا مردانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  علائم HPV در زنان

  در طی تحقیقات مشخص شده، زنان در طول عمر خود حداقل یک نوع HPV را دریافت می کنند. اغلب زنان مبتلا به HPV علائمی ندارند ولی دسته ای از آنها دچار زگیل های تناسلی می شوند که ممکن است در داخل واژن، در اطراف حنجره یا گردنه رحم یا فرج (آلت تناسلی زنانه) ظاهر شوند. در صورت مشاهده رشد هر بافت غیرطبیعی بر روی آلت تناسلی بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

   

  برخی از انواع ویروس HPV می تواند سرطان دهانه رحم یا سرطان های واژن، مقعد یا گلو ایجاد کند. غربالگری منظم می تواند به تشخیص تغییرات مرتبط با سرطان دهانه رحم در زنان کمک کند. علاوه بر این، آزمایشات DNA بر روی سلول های رحم می توانند سویه های HPV مرتبط با سرطان های دستگاه تناسلی را شناسایی کنند.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  HPV و زگیل های تناسلی چگونه تشخیص داده می شوند؟

  پزشک اغلب از شما می پرسد آیا می توانید زگیل های تناسلی را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد خود مشاهده کنید یا نه. همچنین ممکن است در مورد علائم و عوامل خطر شما سؤالاتی را بپرسد. عوامل خطر ، مواردی هستند که احتمال ابتلا به عفونت را بالا می برند.گاهی اوقات پزشک برای آزمایش از بافت زگیل یک نمونه می گیرد. در خانم ها، اگر آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، پزشک می تواند آزمایش HPV را انجام دهد تا وجود انواع پرخطر ویروس را شناسایی کند.

   

  شناسایی HPV

  تست شناسایی این ویروس در مردان و زنان متفاوت است. که در ادامه به شرح آن می پردازیم :

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  تست شناسایی HPV در زنان

  تست های پاپ اسمیر برای شناسایی سلول های غیر طبیعی در زنان بکار می رود. این آزمایش می تواند سرطان سرویکس یا سایر مشکلات مربوط به این ویروس را مشخص نماید. زنان باید در سنین بین 21 تا 29 سال حداقل یکبار در سال، و زنان بین سنین 30 تا 65 سال، هر پنج سال یکبار آزمایش DNA و پاپ اسمیر را برای شناسایی HPV انجام دهند. در صورتی که نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، پزشک آزمایش HPV را درخواست می کند. همچنین در صورتی که ویروس از نوع سرطان زا آن باشد، پزشک تغییرات سرویکس یا گردنه رحم را بررسی می کند. که برای این امر نیاز به انجام کولپوسکوپی خواهد بود. البته تغییرات گردنه رحم که منجر به سرطان می شود، اغلب سال ها به طول می انجامد.

   

  تست شناسایی HPV در مردان

  آزمایش DNA و HPV تنها برای تشخیص این ویروس در زنان در دسترس است و در حال حاضر هیچ آزمایش مورد تایید FDA برای تشخیص اچ پی وی در مردان وجود ندارد. به همین ترتیب غربالگری معمول برای سرطان مقعد، گلو و یا آلت تناسلی در مردان توصیه نمی شود. البته بعضی از پزشکان آزمایش پاپ اسمیر مقعد را برای مردان در معرض خطر سرطان مقعد انجام میدهند.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  درمان اچ پی وی

  این ویروس در اغلب موارد از بین نمی رود، بنابراین هیچ عارضه ای برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد. ولی لازم است هر سال آزمایش های لازم انجام گیرد تا تغییرات سلولی ایجاد شده مورد بررسی قرار گیرند. اما برای درمان زگیل تناسلی می توان از داروهای مناسب، روش سوزاندن با جریان الکتریکی یا انجماد با نیتروژن مایع استفاده نمود. اما، همه این روش ها شما را از شر زگیل های فیزیکی خلاص می کنند و چون ویروس خود درمان نمی شود، امکان بازگشت زگیل ها وجود دارد.

   

  انجام تست هایی نظیر پاپ اسمیر به شناخت روند تغییرات سلول های سرطانی کمک می کند. همچنین سرطان هایی که از HPV ایجاد می شوند با روش هایی مانند شیمی درمانی، پرتو درمانی یا جراحی و یا مجموعه از آنها درمان میشوند. در حال حاضر هیچ روش درمان طبیعی برای درمان HPV وجود ندارد. تنها غربالگری روتین برای HPV و سرطان گردن رحم می تواند بر شناسایی، نظارت و درمان مشکلات بهداشتی ناشی از عفونت HPV کمک نماید.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  روش های انتقال HPV

  این ویروس از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود. از عواملی که ممکن است شخصی را در معرض خطر ابتلا به اچ پی وی قرار دهد، عبارتند از:

   

  برقراری رابطه جنسی با بیش از یک نفر

   

  برقراری رابطه واژینال، دهان یا مقعد بدون کاندوم

   

  سیستم ایمنی ضعیف

   

  برقراری رابطه با شریک جنسی حامل HPV

   

  همچنین برخی از عوامل وجود دارند که در صورت ابتلا به این ویروس، ریسک ایجاد سرطان را افزایش خواهند داد :

   

  سیستم ایمنی ضعیف

   

  ابتلا به بیماری های آمیزشی ( STI ها) مانند گونوره آ، کلامیدیا و هرپس سیمپلکس

   

  التهاب مزمن

   

  زایمان های متعدد (سرطان دهانه رحم)

   

  مصرف قرص های ضد بارداری به مدت طولانی (سرطان دهانه رحم)

   

  مصرف قلیان (سرطان دهان یا گلو)

   

  برقراری رابطه جنسی مقعدی (سرطان مقعدی)

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  پیشگیری از HPV

  ساده ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به اچ پی وی استفاده از “کاندوم و برقراری رابطه جنسی سالم” است. علاوه بر این، تزریق واکسن گارداسیل برای پیشگیری از زگیل های تناسلی و سرطان های ناشی از این ویروس کاربرد دارد. این واکسن می تواند فرد را در برابر نه سوش مختلف HPV که عامل سرطان یا زگیل های تناسلی است، محافظت نماید.

   

  بهترین زمان برای تزریق واکسن HPV برای پسران و دختران سن 11 تا 12 سال است. تزریق دو دوز واکسن حداقل به 6 ماه فاصله نیاز دارد. زنان و مردان 15 تا 26 ساله همچنین می توانند درسه مرحله واکسینه شوند. علاوه بر این، افراد بین سنین 27 تا 45 ساله که قبلا برای HPV واکسینه نشده اند، واجد شرایط واکسیناسیون با Gardasil 9 می باشند. برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی مرتبط با این ویروس باید به طور منظم بررسی های بهداشتی و تست پاپ اسمیر انجام گیرد.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  ویروس HPV و حاملگی

  ابتلا به این ویروس شانس بارداری را کاهش نمی دهد. اگر شما حامله و دارای HPV هستید، ممکن است بخواهید فرآیند درمان را تا بعد از زایمان به تأخیر اندازید که این امر بدون عوارض نیست. تغییرات هورمونی که در دوران بارداری اتفاق می افتد ممکن است باعث ایجاد زگیل تناسلی شود و در بعضی موارد این زگیل ممکن است خونریزی کند. همچنین اگر زگیل های تناسلی گسترش یابند، ممکن است نتوانید زایمان واژینال داشته باشید.

   

  در موارد نادر، یک زن مبتلا به اچ پی وی می تواند آن را به کودک خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک بیماری نادر اما جدی به نام پاپیلوماتوز تنفسی رخ میدهد. در این شرایط، زگیل ها در راه های تنفسی کودک رشد می کند. تغییراتی که در طول بارداری رخ میدهد، ممکن است باعث ایجاد عوارضی شود در نتیجه غربالگری معمول برای سرطان دهانه رحم و HPV لازم است.

   

  آمار ویروس HPV

  CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری) تخمین زده است که 79 میلیون آمریکایی دارای HPV هستند. اکثر این افراد در رده نوجوانی و یا اوایل دهه 20 زندگی خود به سر می برند. همچنین آمار ها نشان داده حدود 14 میلیون نفر هر سال در معرض خطر این ویروس قرار می گیرند. در این کشور، HPV باعث ایجاد بیش از 33،000 سرطان در سال در مردان و زنان می شود. برآورد شده است که 95 درصد از سرطان های مقعدی ناشی از عفونت HPV هستند. اکثر این موارد به علت HPV 16 رخ می دهند. همچنین دو نوع HPV 18 و HPV 16 حداقل 70 درصد موارد سرطان دهانه رحم را تشکیل می دهند.

   

  در سال 2006 اولین واکسن HPV تولید شد و از آن زمان تا به حال، 64 درصد کاهش در گونه های HPV در دختران نوجوان در ایالات متحده، تحت پوشش واکسن دیده شده است.

   

  نحوه گسترش اچ‌پی‌وی

  تقریباً ۶۰ نوع اچ‌پی‌وی این قابلیت را دارند که باعث ایجاد زگیل‌های معمولی بشوند، که این زگیل‌ها در برخی از نواحی بدن مانند دست و پا به‌وجود می‌آیند. تقریباً ۴۰ نوع از این ویروس‌ها را اچ‌پی‌وی‌های «نوع تناسلی» می‌نامند که ممکن است موجب زگیل تناسلی شوند. این ویروس‌ها به هنگام تماس اندام‌های تناسلی، معمولاً در طول آمیزش جنسی از راه مهبل یا مقعد، از شخصی به شخص دیگر پخش می‌شوند. این ویروس می‌تواند از راه آمیزش جنسی از راه دهان هم منتقل شود. اچ‌پی‌وی رایج‌ترین عامل بیماری است که از طریق آمیزش جنسی انتقال می‌یابد.

   

  انواع تناسلی اچ‌پی‌وی می‌توانند ناحیه تناسلی زنان، از جمله فرج (بخش بیرونی مهبل)، آستر مهبل، و گردن رحم (قسمت پایینی و باریک رحم زن)، و همچنین ناحیه تناسلی مردان، از جمله آلت تناسلی مردانه، را آلوده کنند. هم در زنان و هم در مردان، اچ‌پی‌وی‌های تناسلی می‌توانند مقعد و برخی از نواحی سر و گردن را آلوده سازند. گاهی اوقات نژادهای «کم‌خطر» اچ‌پی‌وی‌های تناسلی، از همه بیش‌تر HPV – 6 و HPV – 11، می‌توانند باعث شوند زگیل‌ها یا ضایعات تناسلی بر روی یا در اطراف این مکان‌ها به وجود آید. اندازه، شکل، و تعداد این توده‌ها ممکن است متغیر باشد، و این توده‌ها به‌ندرت به سرطان منتهی می‌شوند.

   

  سرطان‌های مرتبط با اچ‌پی‌وی

  احتمال ایجاد سرطان توسط برخی از انواع HPV تناسلی بیش‌تر است، و این انواع را HPVهای «پرخطر» می‌نامند. معمولاً دستگاه ایمنی زن یا مرد آلوده به اچ‌پی‌وی کم‌خطر یا پرخطر از شر این عفونت خلاص می‌شود و ویروس صدمه‌ای وارد نمی‌کند. اما در برخی از افراد عفونتی دائمی (ماندگار) به‌وجود می‌آید که به‌کندی، اغلب در طول چندین سال، باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های طبیعی می‌شود که امکان دارد این تغییرات به ایجاد ضایعات پیش سرطانی یا سرطان منتهی شود.

   

  سرطان‌های مرتبط با HPV شامل موارد زیر است:

  نئوپلازی‌های گردن رحم

  اصولاً، تمام سرطان‌های گردن رحم در اثر عفونت HPV ایجاد می‌شود. اینکه آیا زنی که به HPV آلوده‌است دچار سرطان گردن رحم خواهد شد به تعدادی از عوامل، از جمله نوع HPV، بستگی دارد. از بین سرطان‌های گردن رحم مرتبط با HPV، تقریباً ۷۰٪ توسط دو نژاد HPV – 16 و HPV – 18 ایجاد می‌شوند. در زنانی که به HPV آلوده هستند، امکان دارد کشیدن سیگار خطر سرطان گردن رحم را افزایش دهد. گرچه تقریباً تمام سرطان‌های گردن رحم توسط HPV ایجاد می‌شود، به یاد داشتن این نکته اهمیت دارد که اکثر عفونت‌های HPV تناسلی باعث ایجاد سرطان نمی‌شوند.

   

  سرطان دهان

  ویروس اچ‌پی‌وی می‌تواند در زنان و در مردان باعث ایجاد سرطان دهان (سرطان دهان و زبان) و سرطان حلق دهانی (حلق دهان یا قسمت میانی گلو که از لوزه‌ها تا نوک حنجره ادامه دارد) بشود. این سرطان‌های مرتبط با HPV پیوسته در مردان افزایش می‌یابد. در واقع، بر طبق یافته‌های مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفته‌است، اینک ویروس HPV به اندازه استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی باعث ایجاد سرطان‌های قسمت بالایی گلو می‌شود. شاید تغییر در رفتار جنسی، از جمله افزایش در آمیزش جنسی از راه دهان، یکی از دلایل این افزایش باشد.

   

  سرطان‌های دیگر

  ویروس اچ.پی. وی با سرطان‌هایی که شیوع کم‌تری دارند هم مرتبط می‌باشد. تقریباً نیمی از موارد سرطان فرج با HPV ارتباط دارد. انواعی از HPV که باعث ایجاد سرطان گردن رحم می‌شوند با سرطان مقعد هم مرتبط می‌باشند. انواع پرخطر HPV با سرطان مهبل و سرطان آلت تناسلی مردانه هم ارتباط دارند.

  hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ | درمان قطعی ویروس اچ پی وی

  واکسن اچ پی وی

  شواهد جدید منتشرشده در کتابخانه کاکرین نشان می‌دهد که واکسن‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از ایجاد ضایعات دهانه رحم در زنان جوان (به‌ویژه در افرادی که بین ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسینه شده‌اند) محافظت می‌کند. این مرور همچنین یافته‌های مربوط به آسیب‌های این واکسن که در کارآزمایی‌های کنترل‌شده تصادفی ارزیابی شده‌اند، را خلاصه می‌کند.

   

  انواع مختلفی از HPV وجود دارد. بعضی از آن‌ها با ایجاد ضایعات گردن رحم مرتبط هستند که می‌توانند سرطانی شوند و به‌عنوان نوع پرخطر HPV شناخته می‌شوند. دو مورد از این انواع پرخطر (HPV16 و HPV18) حدود ۷۰٪ موارد سرطان دهانه رحم در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند. واکسن‌هایی ساخته شده‌اند که به سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا انواع خاصی از HPV را شناسایی کند. از آن جایی که ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌تواند چندین سال طول بکشد، سازمان‌های نظارتی و سازمان‌های سلامت بین‌المللی مانند سازمان جهانی بهداشت (WHO)، ضایعات گردن رحم را به‌عنوان معیار ترجیحی برای کارآزمایی‌های مربوط به واکسن HPV تلقی می‌کنند.

   

  یک تیم از محققان کاکرین نتایج ۲۶ مطالعه در ۷۳۴۲۸ زن را در تمام قاره‌ها طی هشت سال گذشته خلاصه کرده‌اند. اکثر زنان در این مطالعات زیر ۲۶ سال بودند؛ اگر چه سه کارآزمایی در زنان ۲۵ تا ۴۵ ساله انجام شده بود. این مطالعات به‌خوبی طراحی شده‌ و به‌صورت تصادفی به زنان واکسن HPV یا دارونما تجویز کردند. این مرور شواهد را برای دو واکسن ارزیابی می‌کند: واکسن دومنظوره برای HPV16 و HPV18 و واکسن چهارمنظوره‌ای برای HPV16/18 و دو نوع HPV کم‌خطر که باعث زگیل‌های تناسلی می‌شوند. واکسن جدید که ۹ نوع HPV را هدف قرار می‌دهد، در این مرور گنجانده نشده است، زیرا تاکنون در هیچ کارآزمایی کنترل‌شده تصادفی با یک دارونما مقایسه نشده است.

   

  این مرور دو گروه از افراد را بررسی کرده است: زنانی که در هنگام واکسیناسیون در معرض خطر ابتلا به انواع پرخطر HPV نیستند و همه زنان بدون توجه به وضعیت HPV در هنگام واکسیناسیون. اثرات واکسن به‌صورت اثر پیش‌سرطانی مرتبط با HPV16/18 و اثر پیش‌سرطانی بدون توجه به نوع HPV اندازه‌گیری شد. این مرور به بررسی داده‌های ده کارآزمایی که داده‌های ضایعه گردن رحم را بین ۳.۵ تا ۸ سال پس از واکسیناسیون ارزیابی کرده‌اند، پرداخته است.

   

  هیچ کدام از این مطالعات به‌مدت طولانی شرکت‌کنندگان را پیگیری نکرده‌اند تا تأثیر این واکسن‌ها بر سرطان دهانه رحم را تشخیص دهند. محققان در عوض ضایعات پیش‌سرطانی گردن رحم را در نظر گرفته‌اند. آن‌ها دریافتند که در زنان جوانی که HPV ندارند، واکسیناسیون خطر ابتلا به ضایعات پیش‌سرطانی را کاهش می‌دهد. حدود ۱۶۴ نفر در هر ۱۰۰۰۰ زن که دارونما دریافت کرده بودند و ۲ نفر در هر ۱۰۰۰۰ زن که واکسن دریافت کرده بودند، دچار ضایعات پیش‌سرطانی شدند.

   

  محققان همچنین اطلاعاتی را از همه زنان شرکت‌کننده بدون در نظر گرفتن این که آیا آنها در هنگام واکسیناسیون در معرض خطر ابتلا به HPV بودند یا خیر، بررسی کردند. در میان زنان ۱۵ تا ۲۶ ساله، واکسن، خطر ابتلا به ضایعات پیش‌سرطانی دهانه رحم توسط HPV16/18 را از ۳۴۱ مورد به ۱۵۷ مورد در هر ۱۰۰۰۰ نفر کاهش داده است. واکسیناسیون HPV همچنین خطر ابتلا به هر گونه ضایعات پیش‌سرطانی را از ۵۵۹ مورد تا ۳۹۱ مورد در هر ۱۰۰۰۰ نفر کاهش می‌دهد.

   

  در زنان مسن‌تر که بین ۲۵ تا ۴۵ سالگی واکسینه شده‌اند، واکسن HPV به همان خوبی کار نمی‌کند. این ممکن است به این دلیل باشد که زنان مسن‌تر بیشتر احتمال دارد که از قبل در معرض این خطر بوده باشند.

   

  شواهد نیز نشان می‌دهد که واکسن به نظر نمی‌رسد خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. میزان این عوارض در هر دو گروه واکسن‌شده و کنترل حدود ۷ درصد بود. محققان افزایشی در خطر سقط جنین در زنانی که پس از واکسیناسیون باردار شده بودند، نیافتند. با این حال، آنها تأکید می‌کنند که برای اطمینان بیشتر در مورد عوارض جانبی بسیار نادر و تأثیری که واکسن‌ها بر میزان زایمان زودرس و ناهنجاری‌های نوزادی در بدو تولد در کسانی که در فاصله زمانی کوتاهی قبل یا پس از واکسیناسیون باردار شده‌اند، داده‌های بیشتری لازم است.

   

  دکتر Marc Arbyn، نویسنده اصلی این مرور کاکرین از واحد اپیدمیولوژی سرطان، در مرکز سرطان بلژیک در Sciensano، می‌گوید: «یافته‌های این مرور باید همراه با مطالعات پیمایشی جهانی متعدد که توسط کمیته مشورتی جهانی ایمنی واکسن سازمان جهانی بهداشت از زمان صدور مجوز واکسیناسیون‌ها انجام شده، در نظر گرفته شود. این کمیته نتیجه گرفت که نمایه خطر- سودمندی واکسن‌های پیشگیرانه HPV مطلوب است و نگرانی‌های خود را در مورد ادعاهای ناروا در مورد آسیب‌های این واکسن که شواهد زیستی و اپیدمیولوژیک ندارند و می‌تواند اعتماد عمومی را تحت تأثیر قرار دهد، ابراز کرد. در عین حال، این کمیته مقامات سلامت را تشویق کرد تا نظارت و بررسی عوارض جانبی احتمالی را ادامه دهند».

   

  دکتر Jo Morrison، متخصص انکولوژی زنان و زایمان بیمارستان Musgrove Park در Somerset در بریتانیا، می‌گوید: «واکسیناسیون با هدف تحریک سیستم ایمنی به تولید آنتی‌بادی‌هایی است که می‌تواند عفونت‌های طبیعی HPVرا متوقف کند. این داده‌ها نشان می‌دهد که ایمن‌سازی در برابر عفونت HPV از ضایعات پیش‌سرطانی دهانه رحم محافظت می‌کند و احتمالاً این امر باعث کاهش میزان سرطان گردن رحم در آینده خواهد شد. با این وجود، این واکسیناسیون نمی‌تواند مانع از تمام سرطان‌های گردن رحم شود و حتی اگر شما واکسینه شده باشید، لازم است غربالگری منظم داشته باشید».

   

  او افزود: «ایجاد سرطان گردن رحم می‌تواند سال‌ها پس از آلوده‌شدن به HPV و ایجاد ضایعات پیش‌سرطانی طول بکشد؛ بنابراین برای تعیین اثرات واکسیناسیون HPV بر میزان سرطان گردن رحم، مطالعاتی با پیگیری طولانی‌مدت لازم است».

   

   

  درمان قطعی ویروس اچ پی وی،پاکسازی ویروس hpv،دفع ویروس hpv،درمان اچ پی وی 16،راههای انتقال ویروس hpv،تفسیر آزمایش hpv،hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟،واکسن hpv برای مردان

   

   

  مطالب بیشتر:

  پاسخ به سوالات جنسی زنان که از کسی نمی پرسند

  نکات جلوگیری از زگیل تناسلی در رابطه جنسی

   

   

 • مطالب پربازدید