مهارت های زندگی

8 نکته مهم برای کسانی که حیوان خانگی دارند

8 نکته مهم برای کسانی که حیوان خانگی دارند

8 نکته مهم برای کسانی کـــه حیوان خانگی دارند

بسیاری از خانواده ها هستند کـــه حیوانات خانگی مثل سگ و گربه در خانه شان دارند ، این حیوانات از نظرهای مختلف نیازمند رسیدگی هستند ، از غذا گرفته تا موارد پزشکی. نگهداری از حیوانات خانگی مسئولیت بزرگی محسوب مي شود و گرچه لذت بزرگی کـــه از آن نصیب ما مي شود ارزشش را دارد، اما هميشه هم کار ساده ای نیست. اگر به تازگی صاحب یک حیوان خانگی شده اید یا قصد دارید سرپرستی یکی از این موجودات دوست داشتنی را به عهده بگیرید، نکاتی هست کـــه آگاهی از آن ها هم به نفع شما اســـت و هم حیوان خانگی تان.

 

۱- همه حیوانات خانگی دست کم سالی یک بار باید توسط دامپزشک معاینه شوند، حتی اگر سالم به نظر برسند

اگر حیوان خانگی تان به نظر سالم برسد، ممکن اســـت وسوسه شوید معاینه ی سالیانه ی آن را پشت گوش بیندازید، اما کارشناسان توصیه مي کنند به طور منظم برای انجام چکاپ به دامپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید دوست پشمالوی شما به همان اندازه کـــه به نظر مي رسد واقعاً سالم اســـت.چکاپ های سالیانه مي توانند به شما کمک کنند به موقع متوجه مشکلات جسمانی حیوان خانگی تان شوید تا فرصت درمان این مشکلات از دست نرود. این مسأله نه تنها سلامت حیوان خانگی شما را تا حد ممکن حفظ مي کند بلکـــه به صرفه جویی در هزینه های شما هم کمک مي کند.

 

۲- چاقی مشکل رایجی در ميان گربه ها و سگ ها اســـت، به همين خاطر باید مراقب تغذیه ی حیوان خانگی تان و وزن آن باشید

اضافه وزن برای حیوانات خانگی بسیار مضر اســـت و شما با غفلت از این مسأله در حق حیوان خانگی تان فقط بدی مي کنید. سلول های آدیپوز کـــه به نام سلول های چربی شناخته مي شوند، هورمون ساز هستند. از بافت ادیپوز سیتوکین های التهابی ای تولید مي شود کـــه ریسک ابتلا به دیابت، بیماری قلبی، بیماری مفصلی و حتی سرطان را در حیوان خانگی شما بالا مي برد.به گفته ی کارشناسان، کسانی کـــه حیوان خانگی دارند باید درباره ی تغذیه، عادت ها غذایی و ورزش های مناسب آن با دامپزشک صحبت کنند. علاوه بر این باید سعی کنید حیوان خانگی خود را فعال نگه دارید.

 

برای ورزش دادن حیوان خانگی تان از روش های خلاقانه ای مثل انواع اسباب بازی های مخصوص سگ ها و گربه ها یا هر چیز دیگری اســـتفاده کنید کـــه آن را به حرکت وا داشته و بنابراین سالم و متناسب نگه مي دارد.

8 نکته مهم برای کسانی که حیوان خانگی دارند

چاقی همانطور کـــه برای انسان مضر اســـت برای حیوانات هم ضرر دارد

 

۳- به جای آنکـــه به حیوان خانگی تان بگویید چه کاری را نباید انجام دهد، سعی کنید او را به سمت انجام رفتار درست سوق دهید

بسیاری از ما فراموش مي کنیم کـــه حیوانات خانگی درک متفاوتی از مسائل دارند، بنابراین بهتر اســـت گاهی آن ها را طوری راهنمایی کنیم کـــه رفتار درست را یاد بگیرند، به ویژه مواقعی کـــه دست به انجام کاری مي زنند کـــه سعی داریم آن ها از آن بازداریم.مثلاً ممکن اســـت سگ تان چیزی مثل قسمتی از مبل را بجود و شما فوراً به او بگویید کـــه این کار را نکند. شاید مدت کوتاهی حرف تان را گوش دهد اما بعد از مدتی دوباره این رفتار ناخوشایند را از سر مي گیرد. چون شما به جای آنکـــه به سگ تان بگویید باید چه کاری را انجام دهد، فقط گفتید کـــه چه کاری را نباید انجام دهد. در چنین شرایطی روش درست این اســـت کـــه شما چیزی کـــه سگ تان اجازه ی جویدنش را دارد در اختیارش بگذارید.

 

۴- اگر هنگام پیاده روی، سگ تان قلاده اش را مي کشد، شاید لازم باشد قبل و حین پیاده روی رفتار دیگری داشته باشید

یکی از مشکلاتی کـــه بسیاری از صاحبان سگ های خانگی با آن مواجه هستند این اســـت کـــه حیوان خانگی آن ها وقتی قلاده دارد، قلاده اش را مي کشد. اما گاهی خود فرد عامل این مشکل اســـت نه سگ. کارشناسان مي گویند در چنین حالتی باید بایستید و مطمئن شوید کـــه اشکال از خود شما نباشد. آیا این خود شما نیستید کـــه سگ تان را تا آن حد برای حرکت کردن هیجان زده کرده اید؟ یا این شما نیستید کـــه با اینکـــه مي دانید توجه سگ تان به سگ های دیگر جلب مي شود، او را جایی به گردش برده اید کـــه سگ های دیگری هم در آن حوالی هستند؟

 

یا شاید هم به تازگی صاحب یک سگ شده اید کـــه مي خواهید او را با خود به پیاده روی ببرید، اما یک سگ جدید و قلاده ی چندین متری ترکیب خوبی نیستند چون سگ شما هنوز یاد نگرفته توجهش را به شما معطوف کند نه به اطرافش.

 

۵- وقتی مي خواهید چیز جدیدی به سگ تان یاد دهید ، سعی کنید بلندتر صحبت کنید

یک ترفند دیگر برای آموزش دادن سگ ها این اســـت کـــه هنگام صحبت کردن با سگ خود سعی کنید آگاهانه از صدا و لحن خود اســـتفاده کنید. نحوه ی بیان دستورات و حتی تغییر تن صدا مي تواند کمک کند سگ خود را زودتر آموزش دهید. برای مثال اگر مي خواهید به سگ خود بگویید کـــه بنشیند بگویید: «نشستن» و اگر مي خواهید کـــه دراز بکشد بگویید: «دراز کشیدن». سگ تن و لحن صدای شما را مي شنود. با تغییر تن صدای ما، توجه گوش های سگ به ما معطوف مي شود.

 

۶- هر زمان کـــه متوجه تغییر رفتار حیوان خانگی تان شدید، به دامپزشک مراجعه کنید چون این مسأله مي تواند نشانه ی مشکل جدی تری باشد

ممکن اســـت با دیدن تغییر رفتار حیوان خانگی تان وسوسه شوید از اینترنت برای پی بردن به علت ماجرا اســـتفاده کنید، اما در چنین مواقعی باید به دامپزشک مراجعه کنید چون احتمال دارد این تغییر رفتار، علتی جسمي داشته باشد. نه گمانه زنی کنید، نه صبر و نه از اینترنت کمک بگیرید. اینترنت هرگز نمي تواند از خون حیوان خانگی تان آزمایش بگیرد یا وضعیت قلب آن را بررسی کند، بنابراین اظهار نظر در این مورد را به عهده ی دامپزشک بگذارید.

 

۷- کشیدن ناخن های گربه ها بی رحمانه و بی مورد اســـت

کشیدن ناخن های گربه ها قطع عضو محسوب مي شود چون دامپزشک ها برای این کار در واقع بخش انتهایی اســـتخوان های گربه را قطع مي کنند. این کار ممکن اســـت حیوان را درگیر دردی دراز مدت از جمله درد کاذب کند.به علاوه، در بعضی کشورها کشیدن ناخن های گربه ها ممنوع اعلام شده.

8 نکته مهم برای کسانی که حیوان خانگی دارند

بگذارید حیوان با افراد دیگر و حیوانات دیگر معاشرت داشته باشد

 

۸- معاشرت با دیگر حیوانات به حفظ سلامت روانی حیوان خانگی شما کمک مي کند

معاشرت کردن با حیوانات دیگر به ویژه برای سگ ها اهميت زیادی دارد. ما گاهی آنقدر درگیر وظایف روزمره ی خود مي شویم کـــه اغلب فراموش مي کنیم حیوان خانگی خود را تمام روز در خانه نگه داشته ایم. شاید یک یا دو بار در روز با سگ تان پیاده روی بروید اما معاشرت با حیوانات دیگر به سلامت روانی و فیزیکی حیوان خانگی شما کمک مي کند و به علاوه به آن کمک مي کند بتواند رفتار مناسب تری با حیوانات دیگر داشته باشد.

 

این مسأله در مورد گربه ها هم مي تواند صدق کند. اگر گربه ی اجتماعی ای دارید و آمادگی قبول سرپرستی گربه ی دیگری را در خود مي بینید، با آوردن یک گربه ی دیگر مي توانید گربه ی خود را از یک همبازی و همدم تمام وقت بهره مند کنید.

 

مطالب بیشتر:

سگ تازی افغان ، برترین و زیباترین نژاد سگ در جهان

آدرس مرکز فروش سگ در تهران

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا