پزشکی و بهداشتی

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

کم تحرک بودن و نشستن زیاد یک نوع سم است که آرام آرام سلامتی را به خطر می اندازد، از قدیم هم گفته اند که آب هم یک جا بماند می گندد. خیلی از ما مدت های زیادی از روز پشت صندلی نشسته ایم و به کارهایمان مشغولیم که می بایست با خطرات و عوارض آن هم آشنا باشیم. توصیه هایی که پزشکان برای مقابله با این مشکل می کنند این ها هستند: پیاده روی کنید، هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی روی صندلی ننشینید، وسط کار، گاهی اوقات بدن را کشش بدهید.

 

رگ های واریس

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

کسانی که ساعات زیادی در طول روز می نشینند در قسمت پایین اندام گردش خون مناسبی ندارند و همین منجر به ظاهر شدن رگ های واریسی می شود. زنان بیشتر از مردان از این مشکل رنج می برند و یکی از دلایل ایجاد این مشکل انداختن پاها روی هم است. فشردگی رگ ها منجر به تراکم خون در قسمت های مختلف می شود. جریان خون بد سبب لخته شدن خون نیز می شود و این لخته ها به راحتی جلوی رگ های خونی در مغز، قلب و ریه ها را می بندند.

 

چاقی

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

یکی دیگر از عواقب زندگی کم حرکت اضافه وزن است. زمانی که زمان زیادی را می نشینید متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند، بدن کالری کمتری می سوزاند و چربی بیشتری ذخیره می کند. هنگام نشستن فرایند چربی سوزی بدن ۹۰ درصد کاهش پیدا می کند. پس برای داشتن وزن ایده آل باید سبک زندگی فعالی داشته باشیم.

 

عضلات و استخوان ها

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

با خمیده نشستن زیاد به همراه فعالیت جسمانی کم عضلات بدن ضعیف می شود و بیشتر عضلات شکم و سرینی تحت تاثیر قرار می گیرند. اما تنها ماهیچه ها نیستند که تحت تاثیر زندگی کم حرکت قرار می گیرند بلکه مشکل پوکی استخوان هم به بدن اضافه می شود. استخوان ها به مرور زمان ضعیف می شوند.

 

سیستم گوارشی

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

پانکراس مقدار انسولین مورد نیاز برای تبدیل کربوهیدرات به گلوکز را کاهش می دهد. سلول های عضلات منفعل به انسولین کمتری نیاز دارند در حالی که پانکراس به همان سرعت همیشگی انسولین ترشح می کند. تحقیقات نشان داده است که حتی یک روز نشستن منجر به کاهش مصرف انسولین در سلول ها می شود در نتیجه فرد مستعد بیماری هایی مثل دیابت می شود.

 

پیری

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

تلومرها در انتهای کروموزوم قرار دارند و آن ها را از هر آسیبی حفظ می کنند. تلومرها در طی پیری کوتاه تر می شوند و سبک زندگی کم حرکت سرعت کوتاه شدن آن ها را بالا می برد و فرد زودتر پیر می شود.

 

اضطراب و پریشانی ذهنی

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

سبک زندگی کم حرکت روی سلامت ذهن هم تاثیر منفی می گذارد. نداشتن فعالیت فیزیکی منجر به پیشرفت افسردگی و اضطراب می شود. یکی از مشکلاتی که با نشستن زیاد در بدن بوجودمی آید کمبود اندورفین است. هورمونی که با فعالیت فیزیکی در بدن تولید می شود. ورزش کردن روحیه را بهتر می کند، بدن را آرام می کند و اعتماد به نفس را بالا می برد. فعالیت فیزیکی تولید سروتونین را در بدن بالا می برد و عدم تعادلی که منجر به افسردگی ، مشکلات حافظه و کند ذهنی می شود را از بین می برد.

 

بی خوابی

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

بی حرکتی روی کیفیت خواب تاثیر منفی می گذارد. بدن نشستن زیاد را نوعی استراحت تلقی می کند. بنابراین زمانی که تمام روز را استراحت کرده باشید بدن احساس می کند که دیگر به استراحت نیاز ندارید. ورزش مشکل بی خوابی را از بین می برد و کیفیت خواب را بهتر می کند.

 

فشار به ستون فقرات

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

ستون فقرات انسان فرم S دارد تا بتواند فشارها را بهتر تحمل کند. در حالت نشسته شکل S به شکل C تغییر پیدا می کند. زمانی که شخص خمیده می شود عضلات شکم ضعیف می شوند و بدون تمرین به سختی می تواند بدن را در شکل و فرم درستی نگه دارد. زمانی که می نشینید فشار به لگن و مهره های ستون فقرات وارد می شود.

 

در نتیجه فشار روی دیسک های بین مهره ای بیشتر می شود. فشار همیشگی سبب گرفتگی مهره های گردنی و در نتیجه کاهش جریان خون در مغز می شود و در نهایت فرد دچار سردرد و تاری دید می شود. ستون فقرات چارچوب اعضای داخلی بدن انسان است. به همین خاطر صاف نگه داشتن و فشار وارد نکردن به آن بسیار مهم است.

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

زمانی که می نشینید فشار به لگن و مهره های ستون فقرات وارد می شود و فشار روی دیسک های بین مهره ای بیشتر می شود. فشار همیشگی سبب گرفتگی مهره های گردنی و در نتیجه کاهش جریان خون در مغز می شود و در نهایت فرد دچار سردرد و تاری دید می شود. ستون فقرات چارچوب اعضای داخلی بدن انسان است. به همین خاطر صاف نگه داشتن و فشار وارد نکردن به آن بسیار مهم است.

 

سیستم قلبی عروقی

8 ساعت نشستن در روز این عواقب را خواهد داشت

یکی از عواقب جدی نحوه زندگی کم حرکت بیماری های قلبی عروقی مانند انسداد شریان قلبی یا فشار خون بالاست. نشستن زیاد عضلات و جریان خون را ضعیف می کند. کمبود فعالیت های فیزیکی یکی از دلایل بیماری تصلب شرایین {{ تشکیل پلاک های کلسترول در رگ های قلب }} است و همچنین هنگامی که قلب به اکسیژن بیشتر از چیزی که خون فراهم می کند نیاز دارد عدم تعادل بین تولید و مصرف اکسیژن بوجود می آید.

 

بیشتر بخوانید:

 

این آزمایش ها برای سلامت خانم ها ضروری هستند

تست سالم بودن پرده بکارت دختران در منزل

رابطه بین تیپ های بدنی و سلامت افراد

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا