پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • 7 درس بزرگ از شکست هایی که جک ما تجربه کرده است

  مجموعه : افراد موفق

  7 درس بزرگ از شکست هایی که جک ما تجربه کرده اســت

  جک ما موسس علی بابا، یکی از ثروتمندترین افراد جهان اســت که در زندگی خود فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده تا به جای کنونی خود رسیده اســت. جک ما موسس گروه شرکت های علی بابا در تاریخ 10سپتامبر 1964 متولد شد، و هم اکنون ارزش خالص او 27.9 ميلیارد دلار اســت. با این حال، زمانی بود که او به عنوان معلم زبان انگلیسی 12 دلار در ماه درآمد داشت (و راضی هم بود).

   

  به گزارش نیک شو، با در نظر گرفتن شروع کوچک جک ما، دستاوردهای او در عمل تا حد بسیار زیادی باورنکردنی اســت. او در طول راه خیلی بیشتر (و خیلی جدی تر) از اکثر افراد با شکست مواجه شد.در این مطلب از سایت نیک شو هفت شکست بزرگی که جک ما تجربه کرد ولی همچنان مثبت اندیشی خود را حفظ کرد (درست مثل الگوی او، فارست گامپ) را آورده ایم.

  7 درس بزرگ از شکست هایی که جک ما تجربه کرده است

  1- بعد از رد شدن در چندین امتحان مدرسه تسلیم نشد

  جک ما دانش آموز خوبی نبود. در حقیقت، او به سختی موفق شد وارد مدرسه راهنمایی شود.خود او مي گوید: «من دو دفعه در امتحان اصلی مدرسه ابتدایی رد شدم، سه دفعه در امتحان دوره راهنمایی رد شدم، دو دفعه در امتحان ورودی کالج رد شدم…» این ها چیزهایی هستند که اکثر ما خوش شانس هستیم که هیچ وقت به پدر و مادر خود نگفتیم.

   

  ولی جالب اســت که جک ما در این مورد تنها نیست. افراد بزرگ دیگری از جمله آلبرت انیشتین، وینستون چرچیل و آبراهام لینکلن (و البته فارست گامپ) هم در دوران نوجوانی خود در تحصیلات آکادميک دچار مشکل بودند ولی در ادامه زندگی کارهای بزرگی انجام دادند.

   

  2- در بخش ریاضی امتحان ورودی کالج، نمره 1 از 120 را کسب کرد

  شکست خوردن یک چیز اســت، ولی گرفتن نمره ای کمتر از 1 درصد در امتحان ورودی کالج یک چیز کاملاً دیگر. این اتفاق به این خاطر نیفتاد که او وقت کافی برای مطالعه و آماده کردن خود نداشت. تا به امروز، علی رغم اینکه علی بابا شرکتی در زمينه تکنولوژی اســت، ولی جک ما هميشه با ریاضیات مشکل داشته اســت.

   

  خود جک ما مي گوید: «من در ریاضی خوب نیستم، هیچ وقت مدیریت نخواندم، و هنوز هم نمي توانم گزارشات حسابداری را بخوانم.»ولی این طور که پیداســت، او هیچ وقت نیاز نداشت که در ریاضی خوب باشد تا ميلیاردر شود. شاید نکته جالب تر این باشد که او در دوران کودکی خود هیچ وقت کلمه «کامپیوتر» را نشنیده بود.

   

  3- بعد از 10 بار پذیرفته نشدن از طرف دانشگاه هاروارد نااميد نشد

  عجیب نیست که جک ما 10 دفعه از طرف دانشگاه هاروارد پذیرفته نشد، عجیب این اســت که او از همان بار اول به خود زحمت این همه تلاش را داد. این نشان مي دهد که جک ما الگوی واقعی پشتکار اســت. او مي گوید: «مسئله بسیار مهم این اســت که شما باید صبر داشته باشید.»او در نهایت به دانشگاه هانگژو نرمال رفت و لیسانس زبان انگلیسی گرفت.

   

  4- بعد از اینکه برای 30 شغل پذیرفته نشد، خوش بین باقی ماند

  بعد از فارغ التحصیل شدن از کالج، او برای 30 شغل مختلف درخواســت فرستاد و برای تمام آن ها رد شد.او حتی برای افسر پلیس شدن هم تلاش کرد، ولی آن ها حتی برایش زمان نگذاشتند و با سه کلمه ساده او را رد کردند: «شما مناسب نیستید.»خوشبختانه جک ما درست مثل قهرمان سینمایی خودش فارست گامپ، به حرکت ادامه داد. جک ما مي گوید: «امروز ظالم اســت. فردا ظالم اســت. و روز پس از فردا زیباســت.»

  7 درس بزرگ از شکست هایی که جک ما تجربه کرده است

  5- تنها مصاحبه شونده (از بین 24 نفر) بود که توسط رستوران کی اف سی رد شد

  از بین 24 نفری که همزمان با او برای قبولی در مصاحبه اســتخدامي رستوران کی اف سی شرکت کردند، 23 نفر اســتخدام شدند. جک ما تنها کسی بود که رد شد. او دلیل این مورد را عمدتاً به خاطر نداشتن ظاهر جذاب و قد و قامت کوتاه خود مي داند.همسر او ژانگ یینگ (که پیش از ثروتمند شدن جک ما با او ازدواج کرد)، به ظاهر او اهميتی نمي دهد. او مي گوید: « ما یون (نام اصلی جک ما) مرد خوش تیپی نیست، ولی من عاشق او شدم جون که مي تواند کارهای زیادی انجام دهد که مردان خوش تیپ نمي توانند.»

   

  6- نتوانست سیلیکون ولی را قانع کند که روی علی بابا سرمایه گذاری کنند

  حتی بعد از اینکه جک ما کمپانی علی بابا را تأسیس کرد، باز هم با شکست های متعددی مواجه شد. این کمپانی در سه سال اول به سوددهی نرسید. در آغاز، این شرکت بیش از اندازه سریع بزرگ شد و در زمان ترکیدن حباب دات کام تقریباً نابود شد. در یک نقطه، علی بابا تنها 18 ماه با ورشکستگی فاصله داشت.

   

  چنانچه که خود جک ما مي گوید: «من علی بابا را “1001 اشتباه” مي نامم.»

  7 درس بزرگ از شکست هایی که جک ما تجربه کرده است

  7- به 18 شریک خود در علی بابا گفت که هیچکدام از آن ها نمي توانستند عضو هیئت مدیره شوند

  در یکی از بدترین تصميمات مالی و انگیزشی که یک مدیرعامل مي تواند اتخاذ کند، جک ما به 18 شریک خود (که روی هم پولی معادل 60 هزار دلار را کمک کرده بودند) گفت که هیچ کدام از آن ها نمي توانستند جایگاهی بالاتر از جایگاه مدیر داشته باشند. در عوض برنامه او این بود که مدیران بیرونی را اســتخدام کند.

   

  او معتقد اســت که این بزرگترین اشتباه او تاکنون بوده اســت: «درس هایی که من از روزهای تاریک در علی بابا یاد گرفتم این اســت که شما باید کاری کنید که تیم شما ارزش، نوآوری، و چشم انداز داشته باشد.»

   

  اگر در ابتدا موفق نشدید…

   

  جک ما داســتانی کلاسیک از فقر به ثروت اســت، ولی نکته ای حتی چشمگیرتر از ثروت فراوانش، ميزان بی نظیر پشتکار اوست. او اثباتی بر این نکته اســت که هیچ تعدادی از شکست ها (هر چقدر هم مأیوس کننده به نظر برسند) نمي تواند جلوی کسی را از دستیابی به رویاهایش بگیرد.همان طور که جک ما مي گوید: «اگر تسلیم نشوید، هنوز شانس دارید. تسلیم شدن بزرگترین شکست اســت.»

   

   

  1/5 - (1 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •