جامعه شناسی,روان شناسی

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

نداشتن اعتماد بنفس میتواند 7 ضربــه بــه زندگیتان بزند

بعضی وقت ها هست می ترسیم و اضطراب داریم و خودمان را سرزنش می کنیم و تصویر نامناسی از خود در ذهن می سازیم  و همین امر باعث از دست دادن اعتماد بنفسمان میشود. وقتی نگاه منفی در تمام امور روزانه‌ی شما جاری است .

 

اکثرا منتظر شکست هستید و از نظر احساسی، فیزیکی یا روان‌شناسی ضعیف شده‌اید.اعتمادبــه‌نفس دقیقا آن چیزی است کــه همه ما در زندگی بــه آن نیاز داریم؛ از مسایل کاری و زندگی خصوصی گرفته تا ارتباط برقرار کردن با دیگران .

 

اعتمادبــه‌نفس یا خودباوری را می‌توان این‌طور تعریف کرد : نوعی شرایط روحی است کــه فرد بر اساس تجربــه بــه توانایی‌ها و استعدادهای خود در انجام کارها بــه‌طور موفقیت‌آمیز باور دارد .

 

وقتی فردی بــه خودباوری برسد، توسعه، پیشرفت و موفقیت‌های بسیاری را برای خود رقم خواهد زد. جالب است بدانید این شرایط روحی رابطه مستقیم با کودکی فرد دارد.محققان در این رابطه گفته‌اند برخلاف باور عموم، اعتماد بــه نفس کودکان تا سن پنج سالگی بــه‌طور کامل شکل می‌گیرد .

 

بــه طوری کــه گفته می‌شود یک کودک پنج ساله از احساس اعتماد بــه نفسی برخوردار است کــه بــه لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل مقایسه است.اینجاست کــه نقش مهم والدین در ساخت آینده‌ای مملو از موفقیت و پیشرفت برای فرزندانشان نمایان می‌شود .

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

پدر و مادری کــه روش‌های سخت‌گیرانه برای تربیت فرزند دارند باعث می‌شوند تا اعتماد بــه نفس در فرزندانشان کاهش یابد. بــه این خاطر کــه فرد قدرت تصمیم‌گیری خود را از دست می‌دهد .

 

برخی والدین با ایجاد محدودیت‌های غیرضروری و مشکل آفرین، مانع رشد اعتماد بــه نفس در کودکانشان می‌شوند و این امر در بزرگسالی باعث عدم خودباوری و اتکای بــه نفس در این افراد خواهد شد .

 

باید بدانید کــه «اعتمادبــه‌نفس» امری آموختنی و اکتسابی است. بنابراین این وظیفه والدین است کــه این خودباوری را بــه فرزند خود بیاموزند .

 

اما این سوال پیش می‌آید کــه نداشتن اعتمادبــه‌نفس چه تاثیری در زندگی افراد دارد؟ در زیر ۷ مشکلی را برایتان نوشته‌ایم کــه در نتیجه نداشتن خودباوری در زندگی افراد پدیدار می‌شود .

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

۱- مسایل مالی

نداشتن اعتمادبــه‌نفس بدون شک روی مسایل مالی شما تاثیر می‌گذارد. در این راستا، یکی از اساتید دانشگاه فلوریدا بــه نام دکتر تیموثی جاج بدنبال چندین پژوهش ثابت کرده افرادی کــه اعتمادبــه‌نفس های بالایی دارند، نسبت بــه بقیه درآمدهای بسیار بیشتری نیز دارند .

 

بدنبال این تحقیقات مشخص شده حتی در دهک‌های پایین جامعه نیز افرادی کــه بــه خودباوری رسیده‌اند توان کسب درآمد بیشتری نسبت بــه هم‌نوعان خود دارند کــه اعتماد بــه نفس ندارند.خودباوری افراد در کسب درآمد آنها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند .

 

۲- موفقیت شغلی
اعتمادبــه‌نفس پایین باعث می‌شود تا فرد سوالات متعددی در مورد شخصیت، استعدادها و توانایی‌هایش داشته باشد. تعیین هدف، خطرپذیری و تصمیم گرفتن در مواقع لزوم از جمله موارد موردنیاز برای پیشرفت در کار است.

 

واقعیت این است کــه افرادی کــه بــه خودباوری نرسیده‌اند، اغلب در یک رفتار ناخودآگاه گرفتار هستند کــه همیشه موفقیت‌های آنها را نادیده می‌گیرد .بــه همین خاطر است کــه این افراد هرگز برای ارتقا، افزایش حقوق یا حتی شغل جدید هیچ تلاشی نمی‌کنند.

 

افراد معتمد بــه نفس خیلی راحت موقعیت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و برای موفقیت‌های بیشتر تلاش می‌کنند. وقتی می‌توانید موفقیت‌های خود را بپذیرید کــه بــه خودباوری برسید .

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

۳- شادی در رابطه عاطفی

بر اساس مجموعه‌ای از پژوهش‌های صورت گرفته توسط محققان همچون، هولمز، مک‌دونالد و السورث در سال ۱۹۹۸ میلادی، مشخص شد کــه پایین بودن عزت‌نفس و اعتمادبــه‌نفس در افراد روی نگاه و برداشت آنها از خودشان تاثیر می‌گذارد.

 

این امر نیز اثرات خود را مستقیما روی روابط عاطفی و اجتماعی نشان می‌دهد .شخصی کــه اعتمادبــه‌نفس پایینی دارد همیشه منتظر دریافت تایید و دیده شدن از طرف شریک عاطفی خود است.

 

نداشتن عزت نفس در این افراد همچون سمی برای روابط عاشقانه است و علاوه بر انتقال حس وابستگی و محتاج محبت بودن، شادی را در رابطه دو نفره از میان برخواهد داشت .

 

نیاز و وابستگی فرد بی‌اعتمادبــه‌نفس موجب تخریب رابطه می‌شود. این افراد همچنین نگران طرز فکر دیگران نسبت بــه خود هستند و این هم در رفتار آنها تاثیر می‌گذارد.

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

توانایی نه گفتن

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد کــه هر چقدر نه گفتن برایتان دشوارتر باشد، احتمال اینکــه بــه اضطراب، فرسودگی شغلی و حتی افسردگی دچار شوید، بیشتر می شود و همه ی این عوامل باعث کاهش اعتماد بــه نفس در شما خواهند شد. افرادی کــه اعتماد بــه نفس بالایی دارند بــه خوبی می دانند کــه “نه” گفتن، بــه نفع آنهاست .

 

۴- سلامت روح و جسم

نداشتن اعتماد بــه نفس اگر شدید باشد می‌تواند عزت نفس شخص را نیز از بین ببرد؛ عزت‌نفس حس کلی شما در مورد ارزش و اعتبارتان است. وقتی شما بــه توانایی‌ها یا زیبایی ظاهری خود مطمئن نیستید.

 

وقتی یک اتفاق خوب برایتان روی دهد یا فرد مناسبی آشنا شوید همیشه این فکر را دارید کــه لایق این وضعیت نیستید.خودتان را دست‌کم می‌گیرید. عدم اعتمادبــه‌نفس شدید منجر بــه بروز بیماری‌هایی همچون افسردگی، خشم، اضطراب، ترس و فوبیا اجتماعی می‌شود.

 

نداشتن عزت نفس همچنین می‌توانند مشکلات جسمی همچون افزایش وزن، مشکل خواب و دردهای عصبی را نیز بــه وجود بیاورد .

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

۵- دستاوردهای کلی زندگی

اعتمادبــه‌نفس سبب بــه وجود آمدن خودباوری می‌شود؛ شرایط روانی کــه بــه واسطه آن می‌توانید همه چیز را بــه دست بیاورید. اما نداشتن اعتمادبــه‌نفس درست برعکس است؛ شما نه امیدی برای بــه دست آوردن دارید نه تمایلی برای جنگیدن و بــه چالش کشیدن .

 

افراد معتمد بــه نفس برای هدف‌های بزرگ تلاش می‌کنند، مسایلی کــه بتواند موفقیت، پیشرفت و استقلال را برایشان بــه ارمغان بیاورد. بــه طور مثال، یک ورزشکار کــه توانایی‌های خود را باور کرده برای افزایش مهارت‌هایش بیشتر تلاش می‌کند. از رقابت نمی‌ترسد .

 

این مساله در همه جنبــه‌های زندگی بشر مصداق دارد. دستاوردهای مثبت در زندگی بــه افراد این انگیزه را می‌دهد تا برای کسب موفقیت‌های بیشتر تلاش خود را مضاعف کنند. اما این مساله فقط در مورد افرادی صحت دارد کــه اعتماد بــه نفس دارند .

7 تاثیر منفی عدم اعتماد به نفس در زندگی

۶- تصمیم‌گیری و حل مشکلات

وقتی اعتمادبــه‌نفس ندارید، همیشه خود را دست و پا بسته و در مخمصه می‌بینید. نمی‌توانید بــه خود و افکار خود اعتماد کنید و بر اساس آنها تصمیم درست بگیرید. تصورتان این است کــه نمی‌توانید بــه تنهایی مشکلات خود را حل کنید .

 

اما مساله این است کــه شما نمی‌اندیشید زیرا فکرهای خود را قبول ندارید. این مسایل سبب می‌شوند حتی مشکلات کوچک هم برایتان بزرگ باشند و آنها را غیرقابل حل تصور کنید. بــهترین روش برای از بین بردن عدم اعتمادبــه‌نفس، تصمیم‌گیری‌های کوچک اما ارزشمند است .

 

بــه تفکرات و ایده‌های خود اعتماد کنید و بــه جلو پیش بروید. از موانع نهراسید و اگر اشتباه کردید، ناامید نشوید. با خودباوری می‌توانید مشکلات بسیار بزرگی را بــه تنهایی از میان بردارید .

 

۷- وضعیت ظاهری و جذابیت

جالب است کــه اغلب مردم تصور می‌کنند نداشتن اعتمادبــه‌نفس بــه وضعیت ظاهری افراد بستگی دارد. اگر فرد تصور کند کــه با تیپ و چهره‌اش استانداردهای زیبایی تطابق ندارد چه‌بسا اعتماد بــه نفس خود را از دست بدهد .

 

اما بــه یاد داشته باشید کــه این استانداردها را رسانه‌ها بــه ذهن مردم تزریق می‌کنند و تقریبا فقط ۲ درصد جامعه می‌تواند شبیه مانکن‌های مجله‌های مد باشند. بــه جای این تفکرات بــهتر است بــه بــهداشت، نظم و خوش‌بو بودن فکر کنید .

 

سعی کنید همیشه صاف بنشینید و راه بروید و از قوز کردن دوری کنید و با اعتمادبــه‌نفس حرف بزنید. اجازه ندهید عدم خودباوری شما را از ساده‌ترین لذت‌های زندگی دور نگه دار د.

 

اعتمادبــه‌نفس در کودکان

بــه کودکمان برچسب (خرس گنده، خنگ و…) نزنیم و از عبارات «من بــه تو افتخار می‌کنم» و «تو توانمند هستی»، «تو می‌توانی» استفاده کنیم.
بــه جای استفاده از جمله «تو باید نفر اول جهان شوی»، «تو میتوانی یکی از نفرات اول باشی» و «تو میتوانی جزء موفق‌ها باشی» را بــه کار ببریم .

 

تکنیک‌های ساده برای افزایش اعتماد بــه نفس

خودتان را دوست داشته باشيد و تصويری كه از خود داريد را بــهبود دهيد .

همیشه آماده باشید: آمادگی مانع عملکرد ضعیف می‌شود .

مثبت‌اندیش باشید .

با قاطعیت صحبت کنید: سخنرانان بزرگ با اطمینان و قاطعیت و با لحنی ثابت و ریتمیک حرف می‌زنند .

لباس مناسب بپوشید: زمانی کــه ظاهر مناسبی دارید احساس بــهتری نیز خواهید داشت .

ورزش کنید: ورزش کردن و داشتن تناسب اندام سبب اعتماد بــه نفس بالایی خواهد شد .

با اعتماد بــه نفس رفتار کنید: سرتان را بالا نگه دارید، قوز نکنید و صاف بنشینید، کمی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا کمرتان صاف باشد و مستقیم بــه مخاطبتان نگاه کنید .

 

امید که با خواندن این مقاله نقشی در از بین بردن اعتماد بنفس شما داشته باشیم و بتوانیم هر روز اعتماد بنفسمان بیشتر از دیروز باشد .

 

مطالب بیشتر:

تست اندازه گیری میزان اعتماد به نفس جنسی خانم ها

۳ راهکار عالی برای تقویت اعتماد به نفس

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا