موفقیت و پیشرفت

5 کاری که باعث عدم پیشرفت تان در زندگی می شوند

5 کاری که باعث عدم پیشرفت تان در زندگی می شوند

5 کاری کـــه باعث عدم پیشرفت تان در زندگی می شوند

بسیاری از کارها در زندگی هستند کـــه باعث عدم پیشرفت افراد می شوند ، کارهایی کـــه ما در ادامه بـــه 5 مورد از بدترین آن ها اشاره می کنیم.

 

عادت‌ها: چیزهایی هستند کـــه ما بـــه صورت روزانه یا هفتگی یا در کل بـــه صورت تکرارشونده در فواصل منظم انجامشان ميدهیم.

 

بـــه گزارش نیک شو، بعد از گذراندن حدوداً یک‌چهارم از عمرتان ممکن است با خودتان فکر کنید چیزهایی کـــه در کودکی بـــه دست آورده‌اید، تعریف‌کننده‌ی مابقی زندگی‌تان خواهد بود. بااینکـــه خیلی از عادت‌ها و رفتارهای شخصی کـــه کسب کرده‌ایم باعث عقب افتادن ما در زندگی ميشوند، مغزمان معمولاً تخریب‌های ناشی از آن را نادیده ميگیرد و درمقابل هرگونه تغییر مقاومت ميکند.

 

از این گذشته، سرعت بالای زندگی، با بچه یا بدون آن، و یک کار مشخص ممکن است باعث شود بخواهید یک برنامه‌ی منظم داشته باشید کـــه مخصوص خودتان باشد و کمکتان کند با همه‌چیز کنار بیایید. ولی اگر این برنامه‌ی منظم برای سلامت روانی و پیشرفت فردی شما مخرب است، شاید زمان تغییر فرا رسیده باشد.

 

عادت‌های ما و افرادی کـــه بـــه صورت روزانه ميبینیم ممکن است گاهی ما را در زندگی عقب بیندازند و جلوی ما را برای رسیدن بـــه اهدافمان بگیرند. خیلی مهم است کـــه این تاثیرات منفی را شناسایی کنید و خودتان را از آنها بالاتر بکشانید. اولین قدم این است کـــه تشخیص دهید دچار رکود شده‌اید. رکود در زندگی علائم مختلفی دارد کـــه در اینجا بـــه مواردی از آن اشاره ميکنیم.

 

منفی‌گرایی

تا بـــه حال شده شروع بـــه برنامه‌ریزی برای کاری کنید کـــه ميتواند زندگی‌تان را عوض کند/پولدارتان کند/مهارت‌هایتان را ارتقا دهد و بعد کاغذ برنامه‌ریزی‌تان را تا کرده و پشت ذهنتان بگذارید چون فکر ميکنید مطمئناً موفق نخواهید شد؟ از این اتفاق‌ها زیاد ميافتد. وضعیت کنونی جهان (کـــه هیچوقت بـــهتر از این نبوده است)، جایگاه شما و نداشتن اراده‌ی کافی باعث ميشود همیشه در یک نقطه بمانید. وضعیت امروز دنیا بـــه‌گونه‌ای است کـــه انگار بـــهترین زمان برای منفی‌بافی باشد.

 

خبر مهم: گذشته همیشه تاریک‌تر از آینده بوده است. تا سال ۱۹۶۴ برای سیاهپوستان ایالات متحده آمریکا تبعی‌نژادی وجود داشت، با این حال این جلوی آدم‌هایی مثل رِی چارلز، جان اچ. جانسون، جکی رابینسون، تامی اسمیت و جان کارلوس را برای جلو بردن زندگی‌شان نگرفت.

 

امروز آدم‌ها نسبت بـــه همیشه آزادی بسیار بیشتری دارند. دلیلی ندارد کـــه تصور کنید چون ایده‌ای عمل نخواهد کرد پس شکست خواهید خورد. تا زمانی‌کـــه امتحانش نکنید نميتوانید بـــه این تصمیم‌گیری برسید.ولی منفی‌بافی فقط تقصیر شما نیست، عوامل زیر هم ميتوانند در این منفی‌بافی موثر باشند.

 

محیط منفی

از خانواده و دوستانتان شروع ميشود ولی محدود بـــه آنها نیست. خیلی وقت‌ها دوستانتان در برنامه‌هایتان اخلال ایجاد ميکنند چون ميخواهند شما را بـــه وضعیت سابقتان برگردانند. این کار را با نیت بد نميکنند، تصورشان این است کـــه با شما صادق‌اند و خیر شما را ميخواهند. آدم‌ها همیشه شما را همانطور کـــه همیشه بودید ميخواهند و طاقت تغییر کردنتان را ندارند چون منطقه‌ی امن خودشان را بـــه خطر مياندازد و آنها را در موقعیتی قرار ميدهد کـــه آمادگی‌اش را نداشته‌اند. البته همه‌ی اینها با منطق خودشان هم جور در نميآید و این کار را آگاهانه انجام نميدهند.

 

البته این دلیل بر آن نیست کـــه دوستانتان را بـــه کل کنار بگذارید و همه‌ی ارتباطاتتان را قطع کنید. ولی گاهی تغییر محیط خیلی بـــه کمکتان ميآید. سرگرمي جدیدی برای خودتان پیدا کرده‌اید؟ شروع کنید با آدم‌هایی معاشرت کنید کـــه آنها هم همان سرگرمی را دارند. یا تنها در رستوران یا کافه بنشینید و سعی کنید با یک آدمِ جدید آشنا شوید. آشنا شدن با آدم‌های جدید همیشه رویکرد جدیدی از زندگی بـــه شما نشان ميدهد. بعضی‌وقت‌ها این تنها چیزی است کـــه شما را بـــه جلو هُل ميدهد.

 

ناتوانی در برنامه‌ریزی و متعهد شدن بـــه آن

وقتی بالاخره برنامه‌ای ميریزید، سخت‌ترین قسمت متعهد شدن بـــه آن است. مثلاً ميخواهید با رفتن بـــه باشگاه ورزشی سلامت جسميتان را بـــهتر کنید. برنامه‌ی ورزشی‌ای پیدا کرده‌اید کـــه کمکتان ميکند بـــه تناسب‌اندام برسید و مستلزم ورزش کردن روزانه است.

 

سه یا چهار روز ممکن است آن را انجام دهید و بعد یک روز باشگاه نميروید با این تصور کـــه بالاخره بـــه یک استراحت نیاز دارید. یا از همان روز اول رفتن بـــه باشگاه را بـــه تعویق مياندازید و با خودتان ميگویید کـــه فردا دو برابر بیشتر ورزش خواهید کرد.

 

این روش نميگذارد تغییر ایجاد کنید. مهم‌ترین قسمت یک برنامه متعهد شدن بـــه آن است. بـــه اراده‌ی زیادی نیاز دارد ولی تغییری کـــه ميبینید ارزش تلاش کردن دارد. ميتوانید انجامش دهید و ميتوانید همین امروز انجامش دهید. نه کار دو برابر برای فردا، همین امروز، چون امروز تنها روزی است کـــه ميتوانید چیزی کـــه برایش برنامه‌ریزی کرده‌اید را انجام دهید. همه‌اش بـــه خودتان بستگی دارد.

 

قلمرو امن

وضعیت امروز دنیا طوری شده کـــه نميتوانی حرفی بزنی کـــه حداقل یک نفر را نرنجاند. همه‌‌ی آدم‌ها قلمرو امن خودشان را دارند کـــه مثل حبابی از اعتقادات و عادت‌هایی است کـــه موجب راحتی‌تان ميشود و بـــه شما ميگوید همه چیز مرتب است و نیاز بـــه هیچ تغییری نیست. گاهی‌اوقات وقتی یک قدم از آن بیرون بیایید، حتی فقط برای یک لحظه، پر از استرس، ترس و انکار ميشوید.

 

اگر متمایل بـــه تغییر باشید، چیزهای زیادی برای تغییر کردن خارج از این حباب وجود دارد. باید کارهایی را بکنید کـــه تا حالا انجامشان نداده بودید یا حتی نشنیده بودید. برگشتن بـــه منطقه‌ی امن و احساس رضایت از داشته‌هایتان همیشه ساده‌تر از این است کـــه بیرون بمانید و احساس کنید گمشده‌اید. ولی این کار باید انجام شود. این تنها راه رسیدن بـــه پیشرفت فردی است.

 

هیچکس در اولین تلاش نتیجه‌ی عالی نميگیرد. کل تاریخچه انسان یک روند آزمایش و خطا بوده است و بدون آن بـــه هیچ‌عنوان بـــه جایی کـــه امروز هستیم نميرسیدیم. موضوع «من نميتوانم این کار را انجام دهم» نیست، موضوع «من الان شکست خوردم ولی ميدانم دفعه‌ی بعد چه بکنم» است.

 

مشخص نکردن ضعف‌ها

عادت‌هایی کـــه در طول کودکی و نوجوانی کسب ميکنید بـــه‌تدریج کل زندگی شما را ميگیرند. همه‌ی ما بـــه دنبال ثبات هستیم. وقتی زیر کوه عادت‌هایتان دفن شوید ممکن است نبینید کـــه بعضی از این عادت‌ها ممکن است ازجمله ضعف‌های شما باشند.

 

تا حالا نشده عادتی پیدا کنید کـــه بـــه سلامتتان (جسمی و روانی) اثر منفی بگذارد؟ تا حالا شده کلی کار برای انجام دادن داشته باشید ولی بنشینید سر بازی‌؟ ممکن است با خودتان فکر کنید کـــه این عادت‌ها بـــه شما برای ریلکس کردن و آزاد کردن ذهنتان کمک ميکنند ولی باید بدانید کـــه از آن طرف نميگذارند ببینید کـــه چطور بـــه شما آسیب ميزنند.

 

اینکـــه بدانید ضعفی دارید اولین قدم برای پیشرفت در آن موضوع است. مثلا کشیدن ماریجوانا ممکن است ریلکستان کند ولی از آن طرف تنبلتان هم خواهد کرد و باعث ميشود انگیزه‌ای برای انجام کاری نداشته باشید.

 

مثلاً الکل ميتواند بـــه شما برای برقراری روابط اجتماعی کمک کند ولی اگر بخواهید هر روز از آن استفاده کنید بـــه آن اعتیاد پیدا ميکنید. تصور ميکنید کـــه همه چیز طبیعی است ولی این مسئله بـــه‌شدت بر تصمیم‌گیری‌های شما اثر ميگذارد و در آخر ميتواند زندگی‌تان را خراب کند. خیلی مهم است کـــه همه چیز را همانطور کـــه هست ببینید نه فقط برای مزیت‌هایی کـــه ممکن است برایتان داشته باشند.

 

وقتی متوجه شدید کـــه یک ضعف دارید، ميتوانید تصمیم بگیرید کـــه خودتان اصلاحش کنید ولی خُب همیشه مقدور نیست. بعضی عادت‌های یک‌جوری بـــه ما ميچسبند کـــه جدا کردنشان خیلی سخت است. در چنین مواقعی باید از یک متخصص کمک بگیرید.

 

اصولاً عادت‌ها ما را در زندگی عقب مياندازند. دنیا در حال تغییر مداوم است و ما هم اگر ميخواهید بر فراز آن بایستیم باید تغییر کنیم. داشتن یک زندگی ایدآل هیچ دستورالعمل خاصی ندارد. باید خودتان را بـــه چالش بکشید و از قلمرو امن‌تان بیرون بیایید. بعد از مدتی احساس خواهید کرد کـــه ارزشش را داشته و زندگی دوباره برایتان معنادار خواهد شد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا