مطالب جالب علمی

5 نشانه شخصیتی افراد باهوش | شب بیدارها باهوش تر هستند

5 نشانه شخصیتی افراد باهوش | شب بیدارها باهوش تر هستند

5 نشانه شخصیتی افراد باهوش | شب بیدارها باهوش تر هستند

همه ما می خواهیم باهوش باشیم ، فرزندانمان باهوش باشند و خلاصه این که بتوانیم با هوش سرشار دنیا را فتح کنیم ، اما خب هوش چیزی اســـت که هر کسی به مقدار مساوی از ان بهره نمی برد! شاید یکی از مهم‌ترین آرزوهای هر انسانی، برخورداری از هوش بیشتر باشد. حتما در دوران کودکی خود خاطره‌هایی را به یاد ميآورید که در ارتباط با این مسئله بوده‌اند و دوست داشته‌اید از هوش بالاتری برخوردار ميبودید. اما برای “باهوش بودن” حتما لازم نیست از کل جهان آگاهی داشته باشید و یا قادر به حل تمام مسائل پیچیده ریاضی باشید!

 

مغز را به‌راســـتی ميتوان باارزش‌ترین عضو بدن نامید، با این حال مقصود ما کم‌اهمیت بودن سایر اعضا نیست بلکه به این معنا اســـت که مغز ارگانی با قابلیت عملکردی فوق‌العاده بالا بوده که ورای اندیشه‌های ما، شگفت‌انگیز خواهد بود. بخش بزرگی از این قابلیت‌های فراوان، به هوش و نبوغ اختصاص دارد. اما اکنون باید پرسید که دیدگاه شما از هوش چیست؟ چه فردی را باهوش مينامیم؟ تعاریفی که از این اصطلاح ميشود ممکن اســـت گاه بسیار متناقض باشد اما آنچه اهمیت دارد، علائم و نشانه‌هایی اســـت که در چنین فردی ميتوان جست‌وجو کرد. جالب اســـت بدانید، محققان ابتدا تصور ميکردند هوش فاکتوری ارثی اســـت که در روند وراثت از والدین به فرزند منتقل ميشود و این به معنای عدم کنترل انسان بر قدرت مغزی خود بود چراکه صرفا ژن‌ها تعیین‌کننده این قدرت بودند. با این وجود، تحقیقات اخیر نتایج متفاوتی را به دنبال داشته اســـت؛ هوش و یا سطح آی‌کیو را تا حدودی ميتوان به ژن‌ها و وراثت مرتبط ساخت و به‌طور ویژه‌ای ميتواند طی زمان دچار تغییر شود.

 

در ادامه به ذکر چند الگو ميپردازیم که شما نیز قادر به امتحان آن‌ها خواهید بود. با ما همراه باشید.

5 نشانه شخصیتی افراد باهوش | شب بیدارها باهوش تر هستند

* عدم اطمینان به هر آنچه شنیده ميشود

به جای آن‌که تمام صحبت‌های اطرافیان و آنچه را که ميشنوید بدون چون و چرا قبول کنید، سوال بپرسید. البته نباید غلط برداشت کرد. مقصود ما از سوال کردن به این معنا نیست که هر چیزی که دوستان و یا اطرافیان شما ميگویند را به چالش بکشید، این کار سبب ميشود در مدت زمان کوتاهی تبدیل به فردی غیرقابل‌تحمل شوید و همه‌ی دوستان خود را از دست بدهید! منظور ما درواقع این خواهد بود که به‌طور ذهنی همه چیز را مورد وارسی دقیق قرار دهید، آیا راه‌های دیگری برای تفسیر مضمون موردنظر خواهید یافت؟ نکات نهفته در میان صحبت‌ها چیست؟ افرادی که نسبت به جهان و حتی کوچک‌ترین رویدادهای آن هم کنجکاو هستند، اغلب باهوش‌تر به نظر ميرسند. چراکه این حس کنجکاوی مغز را وادار به سوال ميکند و این نیز منجر به فعالیت بیشتر و درنتیجه قدرت بالاتر آن خواهد شد.

 

“زمانی که یک موضوع که اغلب افراد آن را درست ميپندارند، به چالش کشیده ميشود، مسیرهای فکری جدیدی ایجاد ميشود که تا پیش از این وجود نداشته اســـت! پس مدل منحصربه‌فرد ذهنی خود را بر پایه عدم اعتماد صرف پایه‌گذاری کنید”

 

* متواضع بودن

فروتنی یکی از فاکتورهایی محسوب ميشود که دارای ارتباط تنگاتنگ باهوش اســـت. افراد باهوش هیچ‌گاه ادعا به داشتن هوش و نبوغ نميکنند چراکه ميدانند چقدر نميدانند! این قاعده نخستین بار تحت عنوان “Downing effect” شناسایی و نام‌گذاری شد. افرادی که هوش آن‌ها زیر میانگین بود تصور ميکردند بسیار باهوش‌تر هستند، در مقابل این افراد آن‌هایی که بهره هوشی بالاتری از حد نرمال داشتند، هوش خود را بسیار پایین‌تر گزارش ميکردند.

 

* ارتباط چشمی

اگر ميخواهید به جزئیات هر چیزی توجه بیشتری داشته باشید و درنهایت بتوانید بهره هوشی خود را ارتقا دهید، گوشی هوشمند خود را کنار گذاشته و با فردی که در حال مکالمه با شما اســـت، ارتباط چشمی برقرار کنید. طی تحقیقی که در دانشگاه لس‌آنجلس به‌عمل‌آمده اســـت، افرادی که ارتباط چشمی برقرار ميکنند، سطح بالاتری از آی‌کیو را نشان ميدهند.

5 نشانه شخصیتی افراد باهوش | شب بیدارها باهوش تر هستند

* جغد شب

بررسی‌هایی که در سال 2009 انجام شد حاکی از بالاتر بودن هوش افرادی بود که دیرتر به رخت خواب ميرفتند و دیرتر هم از خوب بیدار ميشدند! در این تحقیقات که توسط Satoshi Kanazawa و Kaja Perina صورت گرفت، 20،745 آمریکایی مورد آنالیز قرار گرفتند. آن‌هایی که راس ساعت 11:41 خوابیده و ساعت 7:20 بیدار شده بودند در مقایسه با دسته‌ای که ساعات خواب 12:29 تا 7:52 را تجربه ميکردند، درجات بسیار متفاوتی از سطح هوش را نشان دادند. بهانه‌ای خوب برای خواب‌آلودگی‌های صبحگاهی ما جور شد!

 

* اطرافیان هوشمند

گفته ميشود هر فرد میانگینی از 6 نفری اســـت که بیشتر زمان خود را با آن‌ها سپری ميکند. اگر خود را با افراد باهوش‌تری در تماس قرار دهید، به‌تبع در مورد موضوعات متفکرانه‌تری صحبت خواهید کرد و نتیجه آن در درازمدت بهره هوشی بالاتر شما خواهد بود. وقت خود را با افرادی سپری کنید که دارای تفکری مشابه با آنچه دوست دارید هستند.

 

مجموعه روش‌هایی که اشاره شد اگرچه سبب تبدیل شدن یک فرد به نابغه‌ای جهانی نميشوند اما در افزایش بهره هوشی و ارتقا آن تاثیرات مفیدی به دنبال دارند. تا جای ممکن به تمرین این روش‌ها بپردازید چراکه در عین سادگی بسیار کمک‌رسان خواهند بود.

 

مطالب بیشتر:

افراد باهوش ذاتی این ویژگی ها را دارند

مردان شیفته زنان زیبا می شوند یا زنان باهوش؟

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا