مطالب جالب علمی

3 نشانه که قبل از مرگ در افراد ظاهر می شود

3 نشانه که قبل از مرگ در افراد ظاهر می شود

3 نشانه که قبل از مرگ در افراد ظاهر می شود 

افرادی که به زمان مرگ خود نزدیک شده اند علامت هایی دارند، افراد با تجربه که می توانند تشخیص دهند فردی در این دنیا ماندنی نیست به همین علامت ها توجه می کند. همه ما یک روز خواهیم مرد که هر کدام دلیلی مشابه خواهند داشت اما ما نام های متفاوتی برای آن ها انتخاب خواهیم کرد: سرطان، دیابت، سکته و ایست قلبی. در برخی از این موارد ابتدا یکی از ارگان ها از کار می افتد و سپس یکی دیگر از ارگان ها و به همین ترتیب پیش میروند تا فرد به اصطلاح میمیرد. البته ممکن است این اتفاق به طور یک باره و کامل نیز صورت گیرد. در هر صورت بعد از مرگ دیگر همه مانند همه خواهند شد.

 

به گزارش نیک شو، اما مرگ بیولوژی و علامت های خاص خود را دارد که تشخیص قریب الوقوع بودن مرگ را آسان می سازد.اگر چه ممکن است روزها و هفته های منتهی به مرگ از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما ساعت های قبل از مرگ در بسیاری از بیماران شبیه هم خواهد بود.برخی از این نشانه ها مانند صداهای خرخر متوالی قبل از مرگ، تمایل شدید به تنفس و تلاش برای فرو بردن نفس و اضطراب پایانه ای به نظر دردناک و تقلاوار می رسند

 

اما معمولاً برای شخصی که در حال مرگ است بسیار عذاب آور نخواهند بود. می توان این نشانه ها را با داروهایی کاهش داد و با پیشرفت های علمی و پزشکی به ندرت پیش می آید که کسی با حس شدید درد زندگی را ترک کند.اگر چه تعداد بسیار کمی از ما تمامی نشانه های مرگ را تجربه خواهیم کرد اما اکثر ما دستکم یکی از نشانه های زیر را تجربه خواهیم نمود:

 

1- اضطراب ترمینالی

3 نشانه که قبل از مرگ در افراد ظاهر می شود

«آرام به آن شب زیبا نرو» (دیلان توماس)

 

امکان دارد بعضی از بیماران در حال مرگ از روزها قبل از مرگ فریاد بزنند:” در را باز کنید و بگذارید بروم. همین حالا. بازی احمقانه ای است. در را باز کنید”.این داد و فریاد به زاری پسربچه ای می ماند که گم شده است. در صورت بروز چنین نشانه ای باید برای مرگ بیمار آمادگی داشته باشید. شعر معروفی می گوید:” مرگ یک هنر است، درست مانند هر چیز دیگری”. اضطراب ترمینالی به ندرت رخ می دهد اما مواجه با آن برای همراهان و نزدیکان بیمار بسیار سخت و دردناک است.

 

در این حالت بیمار در حال مرگ به جای این که مرگ آرام و بی صدایی داشته باشد همواره جیغ زده و فریاد می کشد و سعی دارد از رختخواب بلند شود. عضلات بیمار در این حالت دچار گرفتگی و اسپاسم خواهند شد به طوری که انگار بدن فرد بیمار شکنجه می شود. دلایل فیزیکی متفاوتی برای این حالت قبل از مرگ وجود دارد از جمله نگه داشتن ادرار، کوتاهی نفس، درد و ناهنجاری های متابولیکی. داروهایی وجود دارند که این شرایط ناخوشایند را کاهش می دهند. البته در بروز چنین حالاتی نباید شرایط روحی و روانی و مسائل روحانی و غیرمادی را نادیده گرفت.

 

افرادی که شاهد چنین حالاتی در بیمار هستند فکر میکنند که اضطراب ترمینالی در واقع پاسخ وجودی شخص به نزدیک شدن مرگ است. در واقع چنین حالتی عکس العمل اعضای درونی بدن به از بین رفتن حالت سکون بوده همانطور که در حالت به دنیا آمدن جیغ و داد می کنیم در هنگام ترک دنیا نیز این کار را خواهیم کرد.

 

2- خرخر کردن قبل از مرگ

3 نشانه که قبل از مرگ در افراد ظاهر می شود

«قبرها پر از استخوان های پوسیده هستند، پر از خرخرهای مرگ بی کلام» (پابلو نرودا)

 

زمانی که بیمار دچار چنین حالتی میشود بدون دستگاه اکسیژن زنده نخواهد ماند. یک لخته خون در یکی از رگ های وی پدید آمده و به سمت پشت سرش بالا می رود و در نهایت جریان خون به سمت قسمتی از مغز که هوشیاری را در کنترل دارد متوقف می گردد. به همین دلیل فرد به دلیل عدم هوشیاری کامل برای سرفه کردن خواهد مرد.

 

خرخر مرگ بعد از برداشته شدن لوله اکسیژن آغاز شده و تا مرگ فرد ادامه پیدا می کند. این صدا شبیه صدای تولید شده در هنگام دمیدن در لوله ای توخالی است که نوک آن در یک ظرف آب قرار داده شده است. زمان شروع این خرخرها تا مرگ فرد حدود ۱۶ ساعت تخمین زده می شود اما مرگ ممکن است زودتر از این نیز اتفاق بیفتد.خرخر مرگ نشانه ی نارسایی در بلع است. در حالت طبیعی زبان به سقف دهان چسبیده و بزاق، مایع یا غذا را به سمت پشت سوق می دهد. زبان کوچک با مسدود کردن راه تنفسی از ورود مواد غذایی و نوشیدنی به مجراهای تنفسی مانند نای و بینی جلوگیری می کند.

 

در فرآیند مرگ این حرکات با صداهای ناهنجار و زمان بندی های نادرست انجام می گیرد. در برخی از موارد زبان زودتر از موعد مقرر به سقف دهان چسبیده و بزاق را به سمت حلق سوق می دهد در حالی که زبان کوچک فرصت کافی برای بستن راه های تنفسی را ندارد. در برخی از موارد نیز این زبان کوچک اصلاً عمل نکرده و بزاق به طور مداوم وارد ارگان های تنفسی و به ویژه ریه ها می شود. در واقع خرخر مرگ تلاش ریه ها برای عبور دادن هوا از میان بزاق است.

 

برخلاف ناهنجاری و شدت صدای تولید شده به نظر نمی رسد که خرخر مرگ دردناک باشد.وجود خرخر مرگ ارتباط مستقیمی با نشانه های اشکال در سیستم تنفسی ندارد. برای کاهش نشانه های خرخر مرگ داروهایی به بیمار داده می شود که میزان تولید بزاق را کاهش می دهند. در مواردی صدای خرخر با روش های درمانی و داروها از بین می رود اما در واقع با این روش های درمانی کاری میکنیم که ناظران ترسناک بودن خرخر مرگ را حس نکنند و تاثیر چندانی بر وضع بیمار ندارد.

 

3- اشتیاق به تنفس هوا و سختی در نفس کشیدن

3 نشانه که قبل از مرگ در افراد ظاهر می شود

«تو ای لمس شرور! چه می کنی؟ نفسم در گلویش گرفتار شده است» (والت وایتمن)

 

سیگار کشیدن برای سالیان متمادی باعث می شود که بافت اسفنجی ریه ها به یک پاکت پلاستیکی موج زده تبدبل شود که در موقع بیرون دادن هوا روی سطوح آن روی هم آوار می شوند، چیزی شبیه این که سعی کنید تمام هوای داخل یک پلاستیک فریزر را با فشار دادن خالی نمایید. در چنین حالتی هوا در داخل کیسه ی پلاستیکی گیر می افتد.

 

اشتیاق به نفس کشیدن مانند کسی که در حال خفه شدن است احساس ناخوشایندی بوده و با مشکل در تنفس همراه خواهد بود. این حس یکی از نشانه های اصلی قریب الوقوع بودن مرگ است و پزشکان برای کاهش دادن آن تلاش می کنند.برای تسکین چنین حالتی معمولا از داروهای مخدر مانند مورفین استفاده می شود. برخی سوال می کنند که چرا داروی تجویز شده برای کسانی که به سختی و با درد تنفس می کنند دارویی است که درواقع تنفس را سرکوب می کند. شاید فکر کنید که این داروهای مخدر سختی در نفس کشیدن را افزایش می دهند.

 

برخی از محققان بر این باورند که سختی و رنج فرد در نفس کشیدن سخت از عدم هماهنگی بین تنفسی که مغز به آن نیاز دارد و توانایی ریه ها در متورم شدن و خالی شدن از باد نشأت می گیرد. داروهای مخدر این رنج را کاهش می دهند زیرا با فرو نشاندن اشتهای مغز برای هوا باعث می شوند که ریه ها توانایی تامین مقدار هوای درخواستی مغز را پس از کاهش داشته باشند. به عبارت دیگر این داروها سختی در تنفس را از بین می برند.

 

اما برخی دیگر نیز بر این باورند که مقدار مورفین مورد نیاز برای کاهش سختی در تنفس ممکن است تاثیر بسیار کمی بر روی توانایی نفس کشیدن در فرد داشته باشد. از آن جا که سختی در تنفس و درد قسمت های مشابهی از مغز را فعال می کنند، داروهای مخدر با خاموش کردن سینگال های درد مغز باعث برطرف شدن ظاهری مشکل در تنفس خواهند شد.

 

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا