جامعه شناسی,روان شناسی

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

خیلی از ما در طول روز با افراد زیادی ارتباط داریم که به علت شغل و یا هرچیز دیگه به ناچار با آنها در ارتباط هستیم. ممکن است در طول روز کارهای ساده ای انجام دهیم که بی ادبی تلقی شود و شاید در برخی موارد ما از آنها بیخبر باشیم. در ادامه به این مطلب پرداختیم تا بتوانیم کنترل بهتری روی رفتارهایمان داشته باشیم اما با این حال تغییر عادت کمی سخت است ولی بهتر است از همین الان شروع کنیم.

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

1 پیامک حین راه رفتن

اگر در یک فروشگاه یا در پیاده رو مشغول نوشتن پیامی هستیم این کار به این معنی است که نسبت به دیگران بی اعتنایی و بی ادبی کرده ایم و باید در جایی اینکار را انجام دهیم که مزاحم عبور و مرور افراد دیگر نشویم.

 

2 بدون اینکه از ما سوال شود، ابراز عقیده می‌ کنیم

ممکن است این حرکت در ناخوداگاهمان باشد که هر زمان و هر مکانیکه بخواهیم ابراز عقیده میکنیم این در حالیست که نباید در بعضی از فضاهای اجتماعی تا از ما نخواسته اند نباید ابراز عقیده کنیم. هواسمان باشد که ما را بی ادبی نخوانند.

 

3 تماس تلفنی در سرویس بهداشتی عمومی

متاسفانه این نیز یکی از کارهای بی ادبانه ای است که خیلی از افراد از آن بیخبر هستند. زمانی که در سرویس بهداشتی هستیم نباید با تلفن صحبت کنیم و تماس را بگذاریم برای وقتی که در مکان خصوصی هستیم انجام دهیم. علاوه بر سرویس بهداشتی، تاکسی و مکان های عمومی مثل مترو نیز نباید با تلفن صحبت کنیم.

 

4 استفاده نکردن از کلمه «لطفا» و «متشکرم» به افرادی که مشغول کار‌های خدماتی هستند

افرادی که در موقعیت های خدماتی مشغول به کارند کار با ارزشی انجام میدهند و باید مثل سایر افراد با ادب و تواضع با آنها صحبت کنیم و قدردان آنان باشیم. با صحبت کردن نادرست و نگاه از بالا به پایین فقط بی ادب بودنمان را نشان میدهیم.

 

5 هنگام خرید چیزی مشغول تلفن همراه خود باشید

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

درست است که در فروشگاه های خرید ما مسئول فروش را نمیشناسیم ولی درست نیست که آن ها را حتی برای چند ثانیه نادیده بگیریم.

 

6 به خاطر ندانستن چیزی احساس بدی را در دیگران ایجاد می‌ کنیم

هر یک از افراد در جامعه مهارت ها و تخصص هایی دارند و اگر یک فردی در جامعه طرز تهیه کیک را بلد نیست برای او ضعف محسوب نمیشود ولی در برخی موقعیت ها دیگران را بخاطر چیزی که نمیدانند مسخره و شرمگین میکنیم.

 

7 استفاده از بلندگوی تلفن همراه در مکان عمومی

آداب استفاده از تلفن همراه به ما میگوید وقتی از بلندگوی تلفن همراهمان در مکان های عمومی استفاده میکنیم باعث میشود دیگران صدای ما را بشنود و همین کار بی ادبانه ای است.

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

8 ابرو در هم کشیدن و ترش‌ رویی

بعضی وقت ها بدون علت خاصی اخم هایمان در هم فرو میرود و در ظاهر این تصور را ایجاد میکنیم که عصبی یا ناراحتیم. این حرکت میتواند ارتباطمان را مختل کند پس با یک لبخند محیط را به حالت طبیعی بازگردانید.

 

9 نام دوستانتان را فراموش می‌ کنید

شاید بعضی وقت ها به دلیل مشغله ها نام دوستانمان را فراموش کنیم بدون دلیل خاصی و یا بدون اینکه از دوستمان خوشمان نیاید ولی این حرکت باعث میشود حس بدی در دوستمان ایجاد کنیم. تلاش کنید از اینگونه اتفاقات جلوگیری شود.

 

10 بازو‌های خود را در هم می‌ کشید

برخی از حرکت هایی که با اعضای بدن انجام میدهیم زبان بدن نام دارند و بازو در هم کشیدن در کنار دوستانتان باعث میشود دوستتان احساس یی احترامی و بی توجهی کند.

 

11 به دیگران می‌ گویید لبخند بزنند

شما ممکن است در برخی از روزهایتان خیلی حس خوب و خوشایندی داشته باشید ولی این دلیل نمیشود که به دیگران بگویید که لبخند بزنند. بعضی اوقات افراد نیاز دارند که احساس واقعیشان را نشان دهند و در هر حالتی لبخند زدن توصیه نمیشود.

 

12 کنسل کردن برنامه

اگر برنامه سفر و یا هرچیز دیگر با دوستان و یا اطرافیانتان را به راحتی لغو میکنید این پیام را به آنها میرسانید که آنچنان برایتان اهمیت ندارند. برای لغو کردن قرار قبلیتان دلیل خوبی میاورید و برای تنظیم قرار بعدی سری اقدام میکنید که حس خوبی به دیگران انتقال دهید.

 

13 قرار می‌ گذارید و توقع دارید دیگری هزینه صورت‌ حساب را بدهد

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

چند بار تا به حال این اتفاق افتاده که برنامه ای را با دوستانتان توافق میکنید ولی هزینه کافی برای آن ندارید و از دیگران توقع دارید بجای شما صورت حسابتان را پرداخت کنند. این حرکت نشان میدهد شما به اندازه جیبتان حرکت نمیکنید و از دیگران توقع اشتباهی دارید و در نتیجه باید این رفتارتان را تغییر دهید.

 

14 می‌ پرسیم که آیا افراد فرزند دارند

ما در جریان زندگی دیگران نیستیم و نمیدانیم چه کسی آخرین بار قصد سقط جنین داشته است و چه کسی تلاش کرده که بچه بیاورد. بهرحال سوال درباره اینجور مسائل بی ادبی است و گاهی افراد بدون آگاهی حواشی این سوال را از دیگران میپرسند.

 

15 درخواست دیدن خانه دیگران

اگر دوست و یا فامیل شما به تازکی خانه خود را عوض کرده و دوست دارید خانه اش را ببینید صبر کنید تا خودشان به شما پیشنهاد برای دیدن خانه را بدهند و مطرح کردن این پیشنهاد از سوی شما بی ادبی محسوب میشود.

 

16 دیگران را به هم معرفی نمی‌ کنید

وقتی شما رو نفر را میشناسی که آنها یکدیگر را نمیشناسند باید هنگام روبرو شدن آن دو هر کدام را به دیگری معرفی کنید. گاهی اوقات ممکن است فراموش کنیم ولی این کار اهمیت زیادی دارد و باعث حس راحتی و دوستانه بین آنها میشود.

 

17 مصرف غذا با بوی تند در محل کار

در محل کار افراد مختلفی وجود دارند و ممکن است برخی به بوهای پررنگ و خاص مثل بوی ماهی حساس باشند پس باید دقت بیشتری در این مورد داشته باشیم برا اینکه انجام دادن اینکار میتواند نادیده گرفتن دیگران و بی ادبی تلقی شود.

 

18 در رانندگی به دیگران راه نمی‌ دهید

20 رفتار به دور از ادب که در جامعه رایج است

احتمالا رانندگان با دیدن این عنوان لبخندی زده باشند. ما در رانندگی مجبوریم وارد خطوط دیگر شویم تا به اتوبان، خیابان و یا دسترسی محلی نزدیک‌تر شویم و از پیچیدن‌ های یهویی جلوگیری کنیم. به دیگران اجازه عبور دهیم و باید بدانیم این یکی از کار‌های بی‌ ادبانه روزمره ماست.

 

19 به قدردانی افراد نزدیکمان توجه نمی‌ کنیم

برخی اوقات به دلیل فروتنی و خجالت به ابراز قدردانی دیگران توجه نمی‌ کنیم. این در حالیست که گاهی اوقات این اتفاق جنبه بی‌ رحمانه‌ ای به خود میگیرد و بی‌ادبی محسوب می‌ شود.

 

20 به داستان‌ های دیگران سریع پاسخ می‌ دهیم

ممکن است در مواردی دوستتان درحال تعریف داستانی است و شما سریع جواب می دهید و از تجربه خودتان میگویید ولی برخی اوقات این مهربانی شما بی ادبی تلقی میشود.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا