پزشکی و بهداشتی

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

همه به خصوص خانم ها در خطر کمبود آهن در بدن قرار دارند کـــه اگر به آن رسیدگی نشود بدن با تغییرات بسیار چشمگیری مواجه خواهد شد. کمبود آهن گرچه در ابتدا مشکلات جزئی ای به وجود مي آورد اما مي تواند تبدیل به مشکل بزرگتری یعنی کم خونی شود. ما در زندگی روزمره ی خود به دلایل مختلفی ممکن است آهن بدن مان را از دست بدهیم، بنابراین آگاهی از نحوه ی پیشگیری از این مشکل و درمان آن اهميت زیادی دارد.

 

کمبود آهن زمانی رخ مي دهد کـــه بدن به اندازه ی کافی آهن معدنی نداشته باشد. کار این ماده تولید هموگلوبین است یعنی پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون کـــه این سلول ها را قادر مي سازد اکسیژن را به سرتاسر بدن برسانند. نبود هموگلوبین باعث مي شود ماهیچه ها و بافت های بدن عملکرد درستی نداشته باشند و در نهایت منجر به کم خونی مي شود.در ادامه مي خواهیم ببینیم نشانه های کمبود آهن در بدن چه هستند.

 

۱- خستگی غیر معمول

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

خستگی یکی از شایع ترین نشانه های کمبود آهن است. چون بدن آهن کافی برای تولید هموگلوبین در گلبول های قرمز خون ندارد، در حالی کـــه هموگلوبین این سلول ها را قادر مي سازد به ریه ها و دیگر نقاط بدن اکسیژن برسانند. وقتی بدن کمبود هموگلوبین داشته باشد، اکسیژن کمتری به ماهیچه ها و بافت ها مي رسد کـــه نتیجه ی آن احساس خستگی است. خستگی در زندگی روزمره ی ما امری طبیعی است، بنابراین ممکن است گاهی تشخیص خستگی طبیعی از خستگی ناشی از کمبود آهن دشوار باشد.

 

با این حال افرادی کـــه دچار کمبود آهن هستند نشانه های دیگری هم دارند:

 

خستگی

پایین بودن انرژی

دشواری در تمرکز

بازدهی کم

 

۲- رنگ پریدگی چهره

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

چیزی کـــه به پوست ما رنگی صورتی مي دهد، هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون است. وقتی بدن کمبود آهن داشته باشد و نتواند هموگلوبین کافی برای گلبول های قرمز خون تولید کند، چهره ی ما رنگ پریده مي شود. فرقی نمي کند رنگ اصلی پوست تان چه باشد، اگر قرمزی درون لب ها، لثه، ناخن های دست و پلک پایین کمتر از معمول باشد، احتمالا علت آن کمبود آهن است.

 

۳- تنگی نفس / احساس درد در قفسه ی سینه

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

تنگی نفس یا احساس درد در قفسه ی سینه، به ویژه حین فعالیت بدنی، از دیگر نشانه های کمبود آهن است. به دلیل کمبود هموگلوبین در گلبول های قرمز خون، اکسیژن کمتری در بدن توزیع مي شود و بدن سعی مي کند از این طریق کمبود اکسیژن را جبران کند و اکسیژن بیشتری برای اندام ها تولید کند تا بتوانند عملکرد درستی داشته باشند. در نتیجه دچار تنگی نفس مي شوید.

 

۴- سرگیجه و سردرد

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

کمبود آهن مي تواند باعث سردرد یا ميگرن شود. چون به مغز اکسیژن کافی نمي رسد در نتیجه عروق خونی متورم مي شوند و فشار ناشی از این مسأله منجر به سردرد یا ميگرن مي شود.

 

علاوه بر این، کسانی کـــه دچار کمبود آهن هستند ممکن است دچار سرگیجه و احساس گیجی ای شوند کـــه پیش از بیهوش شدن به وجود مي آید. وقتی سطح هموگلوبین بدن افت کند یا دائما پایین باشد، بدن از رسیدن اکسیژن مأیوس مي شود و این نشانه های فیزیکی را بروز مي دهد. علت سرگیجه، یا کمبود اکسیژن در مغز است و یا پایین بودن فشار خون کـــه در نتیجه ی ضعف در اکسیژن رسانی به قلب و عروق خونی به وجود مي آید.

 

۵- تپش قلب

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

نامنظم بودن ضربان قلب کـــه به تپش قلب هم مشهور است، مي تواند یکی دیگر از نشانه های کمبود آهن باشد. علت این مسأله پایین بودن سطح هموگلوبین است، چون قلب مجبور مي شود برای رساندن اکسیژن به نقاط مختلف بدن بیشتر تلاش کند. این مسأله منجر به نامنظم شدن غیر طبیعی ضربان قلب مي شود و یا احساس مي کنید قلب تان به طور نامنظمي سریع مي زند. در موارد شدید، این کمبود مي تواند منجر به نارسایی قلبی شود. اما این نشانه ها معمولاً دیرتر بروز مي کنند و افرادی کـــه دچار کمبود آهن هستند قبل از تپش قلب، علائم دیگری را تجربه مي کنند.

 

۶- صدمه دیدن پوست و مو

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

بدن پوست و مو را جزء اندام های حیاتی نمي داند. به همين دلیل وقتی بدن دچار کمبود اکسیژن مي شود، بخش هایی مثل اندام ها و بافت ها را در اولویت اکسیژن رسانی قرار مي دهد کـــه وظایف مهمي دارند. با کمبود آهن، پوست و مو خشک و شکننده مي شوند. علت این مسأله کمبود پروتئینی به نام فریتین است چون این ماده برای پروسه ی ذخیره و رساندن تدریجی آهن به تمام نقاط بدن ضروری است. وقتی ذخایر آهن در بدن کم باشد، ریزش مو، به ویژه در زنان یائسه بیشتر مي شود.

 

۷- متورم / دردناک شدن زبان و دهان

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

با یک نگاه به داخل دهان خود مي توانیم سرنخ های زیادی از وضعیت سلامتی مان به دست آوریم. یکی از همين موارد، کمبود آهن است. برای مثال، اگر زبان متورم و ملتهب یا تغییر رنگ داده باشد، این مسأله یکی از علائم کمبود آهن است. ما در بدن خود، پروتئینی به نام ميوگلوبین داریم کـــه آهن و اکسیژن را در بافت ماهیچه ای زبان ذخیره مي کند. پایین بودن سطح ميوگلوبین مي تواند باعث دردناک، متورم و صاف شدن زبان شود. همچنین کمبود آهن مي تواند منجر به خشک شدن دهان و ایجاد شکاف های قرمز رنگ و دردناک در گوشه های دهان شود.

 

۸- شکنندگی ناخن ها

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

این نشانه چندان شایع نیست و در مراحل پیشرفته تر کم خونی رخ مي دهد. به این بیماری ناخن قاشقی یا کویلونیشیا گفته مي شود. ناخن قاشقی نوعی بیماری ناخن است کـــه در اثر آن ناخن ها به شکلی غیر طبیعی نازک مي شوند و قوس خود را از دست مي دهند، تخت و یا حتی تو رفته مي شوند. در مراحل اولیه، ممکن است ناخن ها شکننده شوند یا به راحتی بشکنند. این بیماری از ميانه ی ناخن شروع شده و از آنجا ناخن فرو رفته و لبه های آن مثل یک قاشق گرد مي شود.

 

۹- بی قراری پاها

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

کمبود آهن در خون مي تواند منجر به افت دوپامين شود؛ ماده ای شیميایی در مغز کـــه برای آنکـــه بتوانیم حرکت کنیم ضروری است و مي تواند باعث به وجود آمدن سندروم پاهای بی قرار شود. دوپامين مانند یک پیامرسان ميان مغز و سیستم عصبی بدن عمل مي کند تا به مغز کمک کند حرکت بدن را تنظیم و هماهنگ کند.

 

اگر سلول های عصبی صدمه ببینند، ميزان دوپامين در مغز کاهش پیدا مي کند کـــه نتیجه ی آن گرفتگی های عضلانی و حرکات غیر ارادی بدن است. در پایان روز سطح دوپامين به طور طبیعی افت مي کند و احتمالا به همين دلیل است کـــه در اغلب مواقع نشانه های سندروم پای بی قرار، ابتدای شب و در طول آن شدت مي گیرد.

 

۱۰- شکم درد و ادرار خونی

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

بیماری همولیز درون عروقی در نتیجه ی کمبود آهن به وجود مي آید و در اثر آن گلبول های قرمز درون جریان خون تجزیه مي شوند و آهنی کـــه از آن ها خارج شده، از طریق ادرار دفع مي شود. این بیماری گاهی در کسانی به وجود مي آید کـــه ورزش های سنگین به ویژه دو انجام مي دهند و مي تواند به عروق خونی کوچک پا صدمه بزند. به این حالت مارچ هماچوری گفته مي شود.

 

نشانه های ثانویه ی کمبود آهن

این نشانه ها چندان شایع نیستند و مي توانند ناشی از بیماری های دیگری هم باشند:

 

هوس های غیر معمول: بیماری ای به نام هرزه خواری وجود دارد کـــه در اثر آن فرد مبتلا ميل عجیبی به خوردن چیزهایی دارد کـــه ارزش غذایی ندارند. این موارد مي تواند مواد غیر مضری مثل یخ باشد، با این حال، بعضی افراد هم به مواد مضری مثل رنگ خشک شده، گرد و غبار یا انواع فلزات تمایل پیدا مي کنند. این بیماری معمولا موقتی است و عمدتا در کودکان و زنان باردار رخ مي دهد.

 

اضطراب: اضطراب دیگر نشانه ای است کـــه مي تواند در اثر کمبود آهن به وجود بیاید اما این مشکل فقط در افرادی به وجود مي آید کـــه کم خونی مزمن دارند. افرادی کـــه دچار کمبود آهن هستند نرخ بروز بیماری های روانی (به ویژه اختلال کم توجهی بیش فعالی) و اختلالات مربوط به رشد در آن ها بیشتر است. شواهد زیادی وجود دارد کـــه نشان مي دهد کمبود آهن باعث بروز این مشکلات مي شود و نقش آن فراتر از یک ارتباط محتمل با چنین بیماری هایی است.

10 مهم ترین نشانه های کمبود آهن در بدن

سردی دست و پا: کسانی کـــه از کم خونی رنج مي برند، کوچک ترین تغییر دمایی، جلوی گردش خون در دست و پای آن ها را مي گیرد. در نتیجه، دست ها و پاها دائما سرد هستند. در بدن اکسیژن کافی وجود ندارد تا به اندام های اصلی برسد و دست ها و پاها بدون اکسیژن کافی باقی مي مانند، در نتیجه سرد مي شوند.

 

عفونت های مکرر: کمبود آهن نه تنها مي تواند کار مقاومت در برابر عفونت را برای بدن دشوارتر کند، بلکـــه مي تواند مقابله با عفونت را در صورت وقوع سخت تر کند. کم خونی در نقص ایمنی ذاتی (طبیعی) و ایمنی سلولی تأثیر دارد.اگر تصور مي کنید نشانه های کمبود آهن را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا ميزان آهن خون تان را با آزمایش تعیین کند. به خاطر داشته باشید کـــه قبل از مصرف هر گونه مکملی باید با پزشک مشورت کنید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا