دنیای خودرو

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

امروز به شما 10 توصیه بسیار مفید از مکانیک ها را معرفی می کنیم که می تواند در سلامت ماندن خودرو شما بسیار تاثیرگذار باشد. پس با نیک شو همراه باشید. با این که بسیاری از خودروهای مدرن امروز، امکانات امنیتی بسیاری دارند و سیستم کامپیوتری آن ها کمک می کند تا همه فعالیت های ماشین به درستی و بی اشکال صورت بگیرد، اما برخی مسایل هستند که باید در طول رانندگی رعایت کنید تا با مشکلات جدی مواجه نشوید.

 

حواستان به تاریخ تعویض روغن ماشین باشد

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

روغن موتور به كاهش سايش قطعات موتور و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی کمک می کند.

 

به گزارش نیک شو، حتما به هشدارهای کارخانه ای مبنی بر زمان تعویض روغن خودروی خود توجه داشته باشید. هیچ موارد بی دلیل مطرح نمی شوند. هر وقت ماشین جدیدی خریداری می کنید، حتما چک کنید که هر چند کیلومتر یک بار باید روغن آن را عوض کنید. به طور مثال، بعضی از کارخانه های اتومبیل سازی از روغن های رقیقی استفاده می کنند که باید پس از هزار کیلومتر تعویض شود.

 

 

روغن از زمان شروع بكار موتور در معرض اكسيده شدن و تجزيه حرارتی قرار دارد و روغن پايه آن آلوده شده و از كيفيتش كاسته می شود. همچنين مواد افزودنی استاندارد آن همچون مواد پاك‌كننده نيز، مصرف می شوند. در اين حالت خاصيت روان‌كاری، پاك‌كننده و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها، كاهش مي‌يابد.

 

روغن موتور به كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور، آب‌بندی كامل بين سيلندر و پيستون، كاركرد بهينه قطعات متحرك موتور در دماهای مختلف، خنك نمودن قطعات داخلی موتور، كاهش سايش قطعات موتور و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی کمک می کند.

 

در طول حرکت گزینه پارک را انتخاب نکنید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

دستورات متناقض حین حرکت می تواند صدمات بزرگی به سیستم ماشین وارد کند.

 

سیستم کامپیوتری ماشین، این دستور نابه‌جای راننده را نادیده می گیرد و هیچ فعالیتی انجام نمی دهد. اما دستورات متناقض حین حرکت می تواند صدمات بزرگی به سیستم ماشین وارد کند.

 

هرگز روغن موتور را پر نکنید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

روغن موتور را تا لبه جایگاه آن پر نکنید

 

روی موتور، اندازه دقیقی که باید روغن پر شود درج شده و میله مخصوصی هم برای آن در نظر گرفته شده است. این خط کش اندازه گیری روغن گزینه «full» دارد که نباید هرگز تا آن خط روغن را پر کنید. این کار موجب فشار آمدن و خفه شدن موتور می شود و از همه جای ماشین دود بلند خواهد شد.

 

در طول رانندگی دنده عقب نزنید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

سیستم ماشین های مدرن، کامپیوتری است و ممکن است یک دستور اشتباه موجب به هم خوردن کل سامانه شود.

 

در ماشین های اتومات، وقتی به اشتباه یا از روی عمد دنده را روی حالت حرکت به عقب (R) قرار می دهید، هیچ اتفاق بدی روی نمی دهد، اما توصیه می شود که هرگز این کار را انجام ندهید. سیستم ماشین های مدرن، کامپیوتری است و ممکن است یک دستور اشتباه موجب به هم خوردن کل سامانه شود.

 

کلیدهای زیادی از سوئیچ خود آویزان نکنید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

سنگین بودن دسته کلید در طولانی مدت تنظیمات سوئیچ را خراب می کند.

 

این کار موجب سنگین شدن سوئیچ می شود و ممکن است در طولانی مدت تنظیمات سوئیچ را خراب کند. کلیدهای خود را از حلقه سوئیچ جدا کنید.

 

در طول رانندگی هرگز کلید خاموش کردن موتور را فشار ندهید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

مراقب کلید خاموش در طول حرکت باشید

 

بدون شک هیچ انسان عاقلی این کار را انجام نمی دهد. اما ممکن است به اشتباه یا به صورت تصادفی دستتان به این کلید بخورد. با اینکه در سرعت نرمال، شاهد هیچ اتفاق ناگواری نخواهید شد، اما مکانیک ها تاکید دارند که مراقب این کلید در طول حرکت باشید و هرگز آن را لمس نکنید.

 

هرگز اجازه ندهید باک بنزین خالی شود

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

قبل از روشن شدن چراغ بنزین، باک را پر کنید.

 

حتی پاکیزه ترین بنزین ها هم دارای ریزماده هایی هستند که در کف باک نشست می کنند. بنابراین، وقتی بنزین را تا قطره های آخر استفاده می کنید، این رسوبات نیز بلند شده و وارد موتور می شود و می توانند در عملکرد موتور اختلال ایجاد کنند. بنابراین، قبل از روشن شدن چراغ بنزین، باک را پر کنید.

 

هرگز چراغ هایی هشداردهنده در کیلومتر ماشین را نادیده نگیرید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

چراغ های قرمز برای مشکلات جدی تر هستند و باید در اولین فرصت به آن ها رسیدگی کنید

 

همه علایم هشداردهنده ماشین همانند هم نیستند و با رنگ های مختلف از هم تفکیک شده اند. چراغ های سبز و گاهی آبی، نشان دهنده این هستند که سیستم خاصی فعال شده است. نمادهای زرد اغلب هشداری برای مشکل هستند که باید سرویس شود. چراغ های قرمز برای مشکلات جدی تر هستند و باید در اولین فرصت به آن ها رسیدگی کنید تا منجر به بروز مشکلات بزرگ تر نشود.

 

باد لاستیک ها را چک کنید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

میزان باد مناسب لاستیک بصورت یک برچسب درون خودرو یا روی کاتالوگ خودرو قید می شود

 

هر از گاهی باد لاستیک های ماشین را چک کنید. اگر احساس می کنید تایر کم‌باد شده، حتما به تعمیرگاه و تنظیم باد بروید زیرا رانندگی با لاستیکی که تنظیم باد ندارد، بسیار خطرناک است. تنظیم باد لاستیک خودرو یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در جهت کارکرد بهینه اتومبیل و عمر لاستیک است. میزان باد مناسب لاستیک عمدتا توسط تولید کننده خودرو بصورت یک لیبل درون خودرو و یا روی کاتالوگ خودرو قید می شود. تولید کنندگان اتومبیل در زمان طراحی خودرو و انتخاب نوع لاستیک از استانداردهای متعددی جهت انتخاب لاستیک مناسب برای یک خودرو استفاده می کنند.

 

از بالانس چرخ ها مطمئن شوید

10 توصیه مفید مکانیک ها برای حفظ سلامت خودرو

بالانس نبودن چرخ، باعث می شود که ضربات با شدت بیشتری به فنر بندی وارد شوند.

 

حتما از بالانس چرخ ها مطمئن شوید زیرا ممکن است چرخ دچار خمیدگی شده باشد. برای این منظور حتما به مکانیکی مراجعه کنید. بالانس نبودن چرخ، باعث می شود که ضربات با شدت بیشتری به فنر بندی وارد شوند. این نیرو به سیستم چرخ و جلوبندی و میل فرمان نیز اعمال شده و باعث کاهش عمر آنها می شوند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا