پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • 10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  پوسیدگی دندان می تواند یک فاجعه باشد برای سلامتی و زیبایی شما ، دندان ها عضو مهمی هستند که ما همیشه باید از آن ها مراقبت کنیم تا دچار پوسیدگی نشوند و کار از کار نگذرد! امروز به شما 10 روش برای جلوگیری از خراب شدن دندان ها را معرفی می کنیم.

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  پوسیدگی دندان به انگلیسی: Tooth decay

   

  از سوی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» در آمریکا به عنوان شایع‌ترین بیماری مزمن دوران کودکی شناخته شده اســت؛ این بیماری حتی از آسم نیز شیوع بیشتری دارد. برخلاف تصور عموم مصرف شیرینی و شکلات تنها عامل پوسیدگی دندان نیست بلکه پوسیدگی در عوامل مختلفی ریشه دارد که از مهمترین آنها ميتوان به تکثیر بیش از حد باکتری‌ها در دهان اشاره کرد.

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  پوسیدگی دندان مرحله غیرقابل برگشت در فرایند حل شدن مواد معدنی مینا توسط اسید محسوب شده و درمان آن تنها از راه جایگزینی بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان‌پذیر اســت

   

  دندان‌پزشک رفتن، این روزها خیلی گران اســت. اما با ساده ترین اقدامات، ميتوان از پوسیده شدن دندان،جلوگیری کرد. آهسته مسواک زدن، مسواک زدن مکرر و مربت، اســتفاده از نخ دندان، اســتفاده دوره ای از دهان شویه ها، ضد عفونی کردن دهان، جلوگیری از تنش های افقی و عمودی به دندان، مسواک پس از مصرف شیرینی جات و کاهش مصرف آن، حداقل اقداماتی اســت که می توان برای بهداشت دهان و دندان در دستور کار قرار داد.

   

  خوشبختانه پوسیدگی دندان بیماری‌ای قابل پیشگیری اســت. حتی ميتوان روند پوسیدگی را در مراحل اولیه متوقف کرده و به عقب بازگرداند. در ادامه با عوامل موثر در پوسیدگی دندان بیشتر آشنا خواهید شد.

   

  مینای دندان در بعضی از کودکان بافت ضعیف‌تری دارد. در این موارد میزان کلسیم و مواد معدنی موجود در مینا کمتر از حد عادی اســت؛ به همین دلیل سطح دندان نازک‌تر شده و در برابر عوامل پوسیدگی آسیب‌پذیری بیشتری پیدا ميکند. کیفیت ضعیف مینای دندان ميتواند در مشکلات یا بیماری‌های دوران بارداری یا نوزادی و عوامل ژنتیکی ریشه داشته باشد.

   

  آناتومی دندان و شیارهای آن

  بعضی از دندان‌ها به خصوص دندان‌های آسیاب شیارهای بیشتری روی سطح خود دارند؛ مواد غذایی به راحتی بین این شیارها باقی ميمانند و مخفی ميشوند. بنابراین شیارهای دندانی بهترین محل برای لانه‌گزینی، رشد و تکثیر باکتری‌ها اســت. تحقیقات نیز نشان داده‌ اســت که حدود ٩٠درصد از پوسیدگی‌ها در کودکان مدرسه‌ای در شیارهای دندانی ایجاد ميشوند.

   

  عدم تعادل در باکتری‌ها

  باکتری‌ها از زمان تولد انسان، لانه‌گزینی در بدن را آغاز ميکنند و تبدیل به بخشی طبیعی از ساختار بدن ميشوند. این باکتری‌ها که «فلور طبیعی» نام دارند در هماهنگی و هارمونی با یکدیگر و سایر سلول‌های بدن زندگی ميکنند؛ البته تا زمانی که محیط زیست آنها دچار اختلال نشده باشد. عدم تعادل در محیط زیست باکتری‌های بدن ميتواند آغازی برای بروز انواع بیماری‌ها باشد؛ پوسیدگی دندان نیز از این موضوع مستثنا نیست.

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  هر ۶ ماه یک بار باید دندان های شما توسط دندانپزشک معاینه شود

  در این زمینه، نوعی باکتری به نام «اســترپتوکوک موتانس» (S.Mutans) وجود دارد که به عنوان ریشه اصلی شروع پوسیدگی دندان شناخته شده اســت. این باکتری در حالت عادی در دهان وجود دارد و بی‌خطر اســت اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث تغییر در فلور میکروبی دهان شده و منجر به تکثیر بیش از حد این باکتری ميشود.

   

  در این وضعیت باکتری‌ها روی هم تجمع یافته و کلنی تشکیل ميدهند. این کلنی توانایی خارق‌العاده‌ای را در چسبیدن به سطح بیرونی دندان و ایجاد پلاک و پوسیدگی بر روی دندان‌ها دارد.

   

  پلاک دندانی

  پلاک لایه‌ای چسبناک، از باکتری‌ها و دیگر ترکیبات بزاق تشکیل‌شده اســت. اســترپتوکوک موتانس و دیگر انواع باکتری‌ها علاقه‌ای ویژه به پلاک دارند؛ زیرا به راحتی ميتوانند در آن تکثیر کرده و رشد کنند. این باکتری‌ها به تجزیه قند و سایر کربوهیدرات‌های قابل تخمیر ميپردازند و آنها را به اسید و انرژی مورد نیاز خود تبدیل ميکنند.

   

  پوسیدگی دندان ایرانیان، از متوسط جهانی بالاتر اســت

  اسید حاصل از تجزیه مواد قندی، کلسیم و دیگر مواد معدنی موجود در مینا و سطح خارجی دندان را حل ميکند. این پروسه که دکلسیفیکیشن یا کلسیم‌گیری نام دارد، باعث تضعیف مینای دندان و درنهایت ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان ميشود. با اســتفاده از مسواک و نخ دندان ميتوانید از تشکیل پلاک روی دندان جلوگیری کنید.

   

  کیفیت و کمیت بزاق

  بزاق نه تنها باعث تمیزشدن دندان‌ها ميشود بلکه سرشار از کلسیم و دیگر مواد معدنی مورد نیاز دندان اســت و به ترمیم مواد معدنی از دست‌رفته سطح دندان کمک ميکند؛ اما اگر بیش از حد غلیظ یا مقدار آن کمتر از حد عادی باشد، نميتواند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد. بعضی از بیماری‌ها مانند دیابت ميتوانند بر کیفیت و کمیت بزاق تاثیر بگذارند.

   

  این وضعیت با مصرف گروهی از داروها مثل اسپری‌های آسم نیز ایجاد ميشود. البته بزاق در ساعات مختلف از شبانه‌روز نیز تغییر پیدا ميکند؛ برای مثال در زمان گرسنگی یا غذاخوردن رقیق‌تر شده و افزایش حجم پیدا ميکند و هنگام خواب کاهش یافته و غلیظ‌تر ميشود. به همین دلیل اســت که دندانپزشکان مصرف مواد غذایی قبل از خواب را منع کرده و بر اســتفاده از مسواک و نخ دندان در نوبت شب تاکید ميکنند.

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  اختلالات عملکردی عضلات دهان و زبان

  حرکات زبان، لب‌ها و عضلات گونه حین جویدن به تمیزشدن دندان‌ها کمک ميکند. باید توجه داشت که حرکات زبان در بعضی از موارد مثل کودکان مبتلا به لکنت زبان با محدودیت بیشتری همراه اســت. فلج مغزی، بعضی از بیماری‌های عضلانی و اختلالات در رشد اعصاب نیز عملکرد طبیعی عضلات دهان را مختل ميکنند. در این موارد برای جبران عملکرد عضلات دهان در تمیزکردن دندان‌ها نیاز به درمان‌ها و مراقبت‌های خاص وجود دارد.

   

  ازدحام و بی‌نظمی دندان‌ها

  تمیزکردن دندان‌های پرازدحام و بی‌نظم دشوارتر اســت. در این موارد مواد غذایی به راحتی ميتوانند میان دندان‌ها گیر کنند و باقی بمانند. این نواحی محلی عالی برای رشد کلنی باکتری‌ و بروز پوسیدگی دندان هستند. بنابراین باید حتما نسبت به رفع بی‌نظمی دندان‌ها اقدام کرد.

   

  رژیم غذایی نامناسب و مصرف مواد قندی

  باکتری‌ها نه تنها از مواد قندی بلکه از هرگونه کربوهیدرات قابل تخمیر برای رشد و تکثیر خود اســتفاده ميکنند؛ از جمله این مواد غذایی ميتوان به انواع آب‌میوه‌ها، شیرکاکائو، چیپس، بیسکویت، غلات صبحانه، گرانولا، کشمش، شیرینی و شکلات اشاره کرد. مسأله کلیدی در این زمینه تکرر مصرف و طول مدت تماس دندان با مواد غذایی مذکور اســت.

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  هر چقدر این خوراکی‌ها چسبناک‌تر باشند، مدت طولانی‌تری روی دندان باقی ميماند و فرصت بیشتری برای تکثیر باکتری‌ها فراهم ميآورد. از طرفی هر چقدر این مواد با تکرر بیشتری مورد اســتفاده قرار بگیرند، باکتری‌های دهان فعال‌تر باقی ميمانند. به همین دلیل اســت که دندانپزشکان نسبت به اســتفاده از شیشه شیر هنگام خواب و اســتفاده از پستانک‌های غذاخوری هشدار ميدهند؛ زیرا در این موارد مواد غذایی و نوشیدنی به آرامی و طی مدت زمان طولانی با دندان‌ها تماس پیدا ميکنند.

  10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

  مصرف داروها

  بعضی از داروها مثل اسپری‌های آسم در طولانی‌مدت ترشح بزاق را کاهش ميدهند. شربت‌های سرفه و ضد آلرژی نیز معمولا برای طعم بهتر سرشار از قند هستند. از آنجا که این داروها چندین‌بار در طول روز و همچنین قبل از خواب مورد اســتفاده قرار ميگیرند، دندان‌ها را در خطر پوسیدگی قرار ميدهند.

   

  اغلب مکمل‌های ویتامینی و شربت‌های افزایش وزن کودکان نیز حاوی قند هستند. ویتامین‌های پاســتیل‌شکل هم بسیار شیرین و چسبناک بوده و مانند شکلات‌های عادی دندان را در خطر پوسیدگی قرار ميدهند.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
  تبلیغات
  تبلیغات
 • مطالب پربازدید
 •