پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

  مدیر کل آژانس بین المللی اتمی درگذشت ، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در سن ۷۲ سالگی درگذشت. دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این خبر را در سایت رسمی آژانس اعلام کرده است. آقای آمانو، دیپلمات سابق ژاپنی، ده سال پیش، در ژوییه سال ۲۰۰۹ به این سمت انتخاب شد و در دسامبر همان سال کار خود را به عنوان پنجمین مدیر کل آژانس آغاز کرد. او در این سمت جانشین محمد البرادعی شد.

   

  در بیانیه آژانس آمده است: “در طی یک دهه گذشته آژانس با حمایت اعضا و پشتکار کارکنان به نتایج ملموسی برای رسیدن به هدف ‘اتم برای صلح و توسعه ‘ دست یافته است.”

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

  آمانو؛ ‘خوددار و نرم‌گفتار و ناظر برجام’

  پرچم آژانس بر فراز ساختمان اصلی این سازمان برای بزرگداشت آقای آمانو به حالت نیمه‌افراشته در آمده است.برنامه هسته‌ای ایران یکی از مهم‌ترین پرونده‌های آژانس در زمان ریاست آقای آمانو بود و توافق هسته‌ای ایران (برجام) هم در همین دوره امضا شد. آژانس مسئولیت نظارت بر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای را بر عهده دارد.درگذشت آقای آمانو در اوج تنش میان ایران و غرب بر سر برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق رخ داد.

   

  عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای در توییتر خود درگذشت آقای آمانو را تسلیت گفته و نوشته است: “همکاری ما خیلی نزدیک بود. من از عملکرد ماهرانه و حرفه‌ای او به عنوان مدیر کل آژانس تقدیر می‌کنم که به پایان کامل آنچه ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران خوانده می‌شد و همین طور انتشار ۱۵ گزارش پی‌درپی در تایید پایبندی کامل ایران به برجام منجر شد.”

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

  توافق هسته‌ای ایران در زمان مدیریت یوکیا آمانو امضا شد

   

  آقای آمانو قرار بود در ماه مارس سال جاری میلادی به دلیل بیماری از سمت خود کنار برود. این در حالی است که دوره چهار ساله سوم او در این مقام در نوامبر سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسید.در ماه سپتامبر گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آقای آمانو تحت درمان پزشکی قرار دارد اما که جزییات بیماری او را اعلام نکرد.بیانیه آژانس اتمی جزئیاتی درباره جایگزین احتمالی آقای آمانو اعلام نکرده است.

   

  از رافائل گروسی، نماینده آرژانتین در آژانس و همین طور کرنل فیروتا، رئیس دفتر رومانیایی آقای آمانو به عنوان نامزدهای جانشینی او نام برده می‌شود.کارشناسان می‌گویند با وجود تفاوت‌ شیوه مدیریتی این دو نفر انتظار نمی‌رود تغییر قابل توجهی در رویکرد آژانس به توافق و برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شود.

   

  او در ژوییه سال ۲۰۰۹ به این سمت انتخاب شد و در دسامبر همان سال کار خود را به عنوان پنجمین مدیر کل آژانس آغاز کرد. او در این سمت جانشین محمد البرادعی شد.شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ٢٠٠٩ باید رئیس تازه‌ای برای این نهاد برمی‌گزید تا جای محمدالبرادعی دیپلمات “رک‌گو و پرحرارت” را بگیرد. در رقابتی نزدیک بود یوکیا آمانو دیپلمات “خوددار و نرم گفتار” ژاپنی با اختلاف کم به لطف حمایت کشورهای غربی به ریاست آژانس رسید، انتخاباتی که حاکی از شکاف عمیق بین دیدگاه‌های کشورهای پیشرفته با دنیای در حال توسعه بود.

   

  آقای آمانو دیپلماتی باتجربه بود که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تسلط داشت. او خود را طرفدار سرسخت خلع سلاح می‌دانست بخصوص که کشورش قربانی وخیم‌ترین سلاح کشتار جمعی بود. در سال ۲۰۰۸ ژاپن او را نامزد ریاست آژانس کرد و سال بعد شورای حکام او را به ریاست آژانس برگزید.شاید بتوان گفت که مهمترین پرونده آژانس در زمان ریاست او پرونده هسته‌ای ایران بود.

   

  یوکیا آمانو در سال ۱۹۴۷ متولد شد و در دانشگاه توکیو حقوق خواند، به وزارت خارجه رفت، دو سال در فرانسه درس خواند، کارشناس خلع سلاح بین‌المللی شد، در سمت‌ها و کشورهای مختلف مرتب در وزارت خارجه ژاپن ترقی کرد و عضو هیات‌های اعزامی ژاپن در زمینه خلع سلاح بود.در سال‌های اول قرن بیست و یکم آقای آمانو به سمت‌های ارشدتر در زمینه خلع سلاح و منع گسترش تسلیحاتی در وزارت خارجه ژاپن رسید و در ارتباط نزدیک‌تر با نهادهای بین‌المللی در این زمینه قرار گرفت.

   

  او در سال ۲۰۰۵ نماینده ژاپن در آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و در این سازمان به ریاست شورای حکام رسید. زمانی که در سال ۲۰۰۵ آژانس بین المللی انرژی اتمی و محمد البرادعی رئیس وقت آژانس داده شد، این آقای آمانو بود که جایزه را به عنوان نماینده آژانس دریافت کرد.

   

  آقای آمانو تاکید بسیار داشت که آژانس نهادی فنی و علمی باشد نه سیاسی. آقای آمانو خوددارتر و متمرکزتر بر جنبه های فنی بود تا محمد البرادعی که دائم با مقامات آمریکایی بر سر ایران درگیر بود. او منتقدان خود را هم داشت.برخی دیپلمات‌ها در پشت درهای بسته از اینکه آمانو کمتر از محمد البرادعی اطلاعات حساس را با دیگران مطرح می‌کند گلایه داشتند.

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

  رهبران دنیا در اجلاس امنیت هسته‌ای در سال ٢٠١٠ در آمریکا

   

  برخی معتقد بودند که او زیاد به سمت کشورهای غربی گرایش دارد و منتقدان توافق هسته‌ای بخصوص آمریکا نظارت‌ها و بازرسی‌های آژانس بر ایران را کافی نمی‌دانستند.خود آقای آمانو معتقد بود که “محکم‌ترین” بازرسی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد:

   

  “ما قوی‌ترین سیستم بازرسی را در ایران داریم. ما بازرسان باتجربه و آموزش دیده داریم و کارمان را بدون سوگیری، بر اساس عینیت و فکت انجام می‌دهیم.” او می‌گفت به هر جا که در ایران می‌خواسته بازرسی کند دسترسی داشته است.

   

  ریاست آقای آمانو بر آژانس دو بار تمدید شد و او باید تا سال ٢٠٢١ بر سر کار می‌ماند. سال پیش آمریکا از بزرگترین دستاورد آقای آمانو یعنی توافق هسته‌ای کنار کشید و همانطور که این توافق رو به ضعف می‌رفت جسم آقای آمانو هم بوضوح قوایش را از دست می‌داد.

   

  به گفته دیپلمات‌ها او مدتی بود که آماده می‌شد پیش از موعد کناره‌گیری کند و قرار بود این موضوع را امروز اعلام کند اما اجل مهلت نداد.آژآنس سال پیش گفت آقای آمانو “درمان پزشکی” شده اما به جزئیات دیگری اشاره نکرد. به گفته دیپلمات‌ها ماهیت بیماری آقای آمانو تابویی بود که در آژانس از آن پرهیز می‌شد و حتی در بیانیه آژانس برای درگذشت او نام بیماری ذکر نشد. او در ٧٢ سالگی درگذشت.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •