جدیدترین اخبار مشاهیر

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

شاید ماندگارترین نقــش گری الدمن را بتوانیم در فیلم لئون حرفه ای ببینیم که در نقــش یک پلیس فاسد مبارزه با مواد مخدر ظاهر می شود و حتی یک پسر 4 ساله را با گلوله میزند تا یکی از منفی ترین نقــش های تاریخ سینما را رقم بزند.گری لئونارد الدمن (Gary Oldman) متولد 21 مارس 1958، بازیگر، فیلم ساز، موزیسین و نویسنده انگلیسی اســت که در تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت کرده اســت. او به خاطر سبک بازیگری ممتازش و تنوع نقــش هایش در سینما معروف اســت.

 

به گزارش نیک شو، الدمن بازیگری تئاتر را در سال 1979 شروع کرد و اولین نقــش سینمایی اش را در فیلم «در این اثنا» (1983) بازی کرد. او به تئاتر حرفه ای خود ادامه داد، در تئاتر رویال کورت لندن اجرا میکرد و عضو کمپانی تئاتر سلطنتی شکسپیر بود و نمایشنامه های مطرحی مانند «قتل عام در پاریس» (1980)، «سرگرم کردن آقای اسلون» (1983)، «نجات یافته» (1983)، «همسر روستایی» (1987) و «هملت» (1987) را بازی کرد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

گری الدمن در فیلم لئون حرفه ای

 

نقــش آفرینی الدمن در نقــش سید ویشس در «سید و نانسی» (1986)، جو اورتن در «گوشهایت را تیز کن» (1987)، رهبر آشوب گران فوتبال در «کسب و کار» (1989) و نقــش اصلی روزنکرانتز در «روزنکرانتز و گیلدنسترن مرده‌اند» (1990)، جایگاه او را به عنوان یک بازیگر سینما تثبیت کردند و برای نقــش جو اورتن نامزد دریافت جایزه بفتا شد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

اواخر سالهای 1980 بود که به سینمای هالیوود راه یافت، راجر ایبرت منتقد سینما او را «بهترین بازیگر جوان بریتانیایی» توصیف کرد. الدمن همچنان نقــش ضد قهرمان فیلم ها را بازی می کرد، از جمله نقــش یک گنگستر در «لطف خدا» (1990)، لی هاروی اُسوالد در «جی اف کی» (1991) و کنت دراکولا در «دراکولای برام اســتوکر» (1992) که جایز ساترن بهترین بازیگر را نصیبش کرد.

 

او به بازی در نقــشهای مخالف در فیلمهایی مثل «داســتان عاشقانۀ واقعی» (1993)، «عنصر پنجم» (1997)، «ایر فورس وان» (1997) و «رقیب» (2000) که برای آن نامزد جایزۀ صنف بازیگران سینما شد، ادامه داد؛ مامور فاسد مبارزه با مواد مخدر آمریکا، نورمن اســتنسفیلد، نقــشی که الدمن در «لئون: حرفه ای» (1994) بازی کرد، یکی از برترین نقــش های منفی سینما به شمار می رود. او در ضمن خوانشی تحسین برانگیز از لودویگ ون بتهوون در «محبوب جاویدان» (1994) ارائه داد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

با نقــشهای سیریوس بلک در مجموعه فیلم های هری پاتر، جیمز گوردون در سه گانۀ «شوالیۀ تاریکی»، لرد شن در «پاندای کونگ فو کار 2» (2011)، جورج اسمایلی در «بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس» (2011) که برای آن نامزد جوایز بفتا و اسکار بهترین بازیگر شد؛ و یکی از رهبران انسان ها در «طلوع سیاره میمون‌ها» (2014) مشهورتر شد.

 

فیلمهایی که او در آنها بازی کرد، بیشتر از 10.6 میلیارد دلار فروش داشته اند. در سال 2011، خوانندگان امپایر الدمن را به عنوان دریافت کننده جایزۀ امپایر آیکن انتخاب کردند. در «سیاه ترین ساعت» (2017) گری نقــش وینستون چرچیل را ایفا خواهد کرد.

 

وی همچنین فیلم «نکبت» (1997) را که برندۀ دو جایزۀ بفتا و نامزد نخل طلا شد، نوشت و کارگردانی کرد؛ در سریال «دوستان» در قسمت دو بخشی «عروسی مونیکا و چندلر» (2001) بازیگر مهمان بود و برای آن نامزد جایزۀ امی شد؛

 

در موزیک ویدیو های دیوید بووی برای Guns N’ Roses و آنی لنوکس حضور یافت؛ و در مجموعه بازی های ویدیویی «ندای وظیفه» به جای ویکتور رزنوف صداپیشگی کرد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

مادر گری، کاتلین نام داشت که خانه دار بود و پدرش لئونارد برترام جوشکار بود. گری در بیشتر دوران حرفه ای اش برای بازی در نقــش های ضد قهرمان هایی مانند نقــش تروریست روسی ایگور کورشونف در فیلم پرفروش «ایر فورس وان» (1997) معروف بوده اســت، با این حال بعد ها با نقــش های قهرمانی در مجموعه فیلم های «هری پاتر» و «شوالیۀ تاریکی» مخاطبان جدیدی یافت.

 

الدمن برندۀ کمک هزینۀ تحصیلی از کالج تئاتر رز برافورد در سیدکاپ کنت شد و در سال 1979، مدرک کارشناسی هنرهای نمایشی را دریافت کرد. پس از آن در تئاتر جوانان گرینویچ تحصیل کرد و اوایل دهۀ 80 را به بازی در تئاتر ها سپری کرد؛

 

از جمله «عروسی پاپ» که برای آن جایزۀ Time Out’s Fringe را برای بهترین بازیگر تازه وارد 1986-1985 و جایزۀ مجلۀ تئاتر را از انجمن تئاتر بریتانیا برای بهترین بازیگر سال 1985 دریافت کرد. او قبل از شهرت کارگر خطوط مونتاژ و باربر اتاق عمل بود. در زمان شروع کار بازیگری نیز برای تأمین هزینه ها به کفش فروشی و سر بریدن خوک مشغول بود.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

اولین فیلم او «یادآوری» (1982) بود، اما به یاد ماندنی ترین نقــش اولش به سید ویسش در فیلم زندگینامه ای «سید و نانسی» (1986) برمی گردد که جایزۀ ایونینگ اســتاندارد را برای بهترین بازیگر نوپا نصیب او کرد. سپس برای ایفای نقــش جو اورتن، نمایشنامه نویس قرن شانزدهم در فیلم «گوشهایت را تیز کن» (1987) نامزد جایزۀ بفتای بهترین بازیگر شد.

 

الدمن نقــش دلخواهش، سیریوس بلک، را در «هری پاتر و زندانی آزکابان» (2004) به دست آورد و توانست سهم قابل توجهی در یکی از پرفروش ترین فیلم های دنباله دار داشته باشد. او آن نقــش را در «هری پاتر و جام آتش» (2005) و «هری پاتر و محفل ققنوس» (2007) تکرار کرد.

 

الدمن نقــش نمادین بازرس جیمز گوردون را در فیلم «بتمن آغاز می کند» به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان به عهده گرفت و دوباره آن را در «شوالیۀ تاریکی» (2008) و «شوالیۀ تاریکی برمی خیزد» (2012) بازی کرد.

 

مارک کرمود، منتقد برجستۀ فیلم، در بازبینی شوالیۀ تاریکی نوشت: «بهترین عملکرد در فیلم، با فاصلۀ بسیار از دیگران، از آن الدمن اســت … خیلی دوست داشتم که او نامزد [جایزۀ اسکار] شود، چون در واقع او کسی اســت که در این زمینه تا حدی نادیده گرفته شده اســت.»

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

الدمن در نسخۀ سال 2009 «سرود کریسمس» در کنار جیم کری، در سه نقــش درخشید. در تریلر ماورایی «متولد نشده»، کار دیوید گویر که در 2009 به نمایش درآمد، نقــش اصلی را بر عهده داشت.

 

در سال 2010 در کنار دنزل واشینگتن در «کتاب الی» بازی کرد. او در «شنل قرمزی» کاترین هاردویک نیز نقــش اصلی را ایفا کرد. در نقــش لرد شن شرور در «پاندای کونگ فو کار 2» گویندگی کرد و نامزد دریافت جایزۀ آنی برای این کار شد.

 

در 2011، الدمن جاسوس کارکشته، جورج اسمایلی، را در اقتباس از اثر جان لوکاره، «بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس» (2011) به تصویر کشید و این نقــش اولین نامزدی اسکار را برای او رقم زد. در 2014، نقــش یکی از انسان های اصلی را در اکشن علمی تخیلی «طلوع سیارۀ میمون ها»، در کنار جیسون کلارک و کری راسل بازی کرد.

 

باز هم در همین سال، الدمن در کنار یوئل کینامن، ابی کورنیش، مایکل کیتن، و ساموئل ال جکسون در بازسازی «پلیس آهنی» (2014) در نقــش نورتون، دانشمند خالق پلیس آهنی، ایفای نقــش کرد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

الدمن چهار بار ازدواج کرده اســت: اولین بار در سال 1987 با بازیگر انگلیسی، لسلی مانویل، ازدواج کرد و از او یک پسر به نام الفی دارد. آنها در سال 1990، سه ماه پس از تولد پسرشان از هم جدا شدند. همسر دوم او، اوما تورمن، بازیگر و مدل آمریکایی بود که در سال 1990 ازدواج کردند و در 1992 طلاق گرفتند.

 

الدمن در 1997 با دنیا فیورنتینو، عکاس آمریکایی، ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نام های گالیور و چارلی شدند. آن ها در سال 2001 طلاق گرفتند و سرپرستی پسرها به الدمن رسید. همسر چهارم او نیز خواننده و بازیگر انگلیسی به نام الکساندرا ایدنبورو بود که در 2008 ازدواج کردند و در سال 2015 جدا شدند.

 

برخی ویژگی های خاص الدمن به این شرح هستند: شخصیت هایی که او بازی می کند، معمولاً در مرز روان پریشی قرار دارند. همچنین او برای بازی در نقــش های بسیار متنوع که مستلزم لهجه های گوناگون هستند، شهرت دارد.

 

او می تواند ظاهر و صدای خود را طوری تغییر دهد که هر شخصیت را منحصر به فرد نشان دهد. اغلب نقــش قهرمانانی بی میل را بازی می کند که به شخصیت اصلی کمک می کنند. بیشتر اوقات نقــش شخصیت های واقعی یا شخصیت های تخیلی نمادین را بازی می کند. در تقلید صدا و لهجه های مختلف مهارت دارد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

واقعیت هایی جالبی درباره گری الدمن :

1. از ژوئیۀ سال 2014، فروش فیلم ها با بازی الدمن از مرز 3.8 میلیارد دلار در آمریکا و 9.9 میلیارد دلار در سراسر دنیا می گذرد. هالیوود ریپورتر در سال 2012، الدمن را پرفروش ترین بازیگر تاریخ، اعم از نقــش های اصلی و فرعی، نامید.

 

2. به همراه ماریون کوتیار، همبازی اش در «شوالیۀ تاریکی بر می خیزد» (2012)، در موزیک ویدئوی دیوید بووی با نام David Bowie: The Next Day (2013) بازی کرد.

 

3. در 1990، نقــش ادوارد دست قیچی را رد کرد.

 

4. گری و همبازی اش در فیلم های هری پاتر، تیموتی اسپال، هر دو نقــش روزنکرانتز را بازی کرده اند؛ اسپال در «هملت» کنت برانا (1996) و الدمن در «روزنکرانتز و گیلدنسترن مرده اند» (1990).

 

5. نقــش لی هاروی اسوالد را هم در «جی اف کی» (1991) و هم در «خط مقدم: لی هاروی اسوالد که بود؟» (1993) بازی کرد.

 

6. فیلم «نکبت» (1997)، تا حد زیادی بر اساس زندگی خود او در دوران رشدش در لندن شکل گرفته اســت.

 

7. در تست صدای ژنرال گریوس در «جنگ ستارگان: اپیزود 3- انتقام سیت» (2005) شرکت کرد. جورج لوکاس بعدها داوطلب گمنامی به متیو وود را به جای او برای این نقــش انتخاب کرد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

8. «هنری و جون» (1990) تنها فیلمی اســت که او با نام موریس اسکارگو در آن حضور داشته اســت.

 

9. در فیلم های هری پاتر با رالف فاینس همبازی بود. هر دوی آنها در مجموعه فیلم های هانیبال لکتر نقــش منفی داشتند: فاینس نقــش فرانسیس دولارهاید را در «اژدهای سرخ» (2002) و الدمن نقــش میسن ورجر را در«هانیبال» (2001) بازی کردند.

 

10. در جشنوارۀ فیلم کن سال 1993، عضو هیأت داوران بود.

 

11. نقــش های او در دو فیلم، رابطۀ پویایی با رؤسای اوباش با نام فالکون دارد. در «رومئو خون می ریزد» (1993)، او برای دون فالکون کار می کند و در «بتمن آغاز می کند» (2005)، او برای سرنگون کردن کارماین فالکون کار می کند. در هر دو مورد، شخصیت مورد نظر پلیس اســت.

 

12. با این که بیشتر دوران حرفه ای خود را صرف بازی در نقــش های روان پریش و سادیست کرده اســت، در سال های 2000، با بازی در نقــش های دوست داشتنی تر و مهربان تر مانند سیریوس بلک (در فیلم های هری پاتر) و جیم گوردون (در فیلم بتمن آغاز می کند) خود را از آن وجهه منفی دور کرد.

 

13. گری و همسر سابقش، اوما ثورمن، هر دو در فیلم های بتمن ظاهر شده اند. ثورمن نقــش پیچک سمی را در «بتمن و رابین» (1997) و الدمن نقــش جیمز گوردون را در «بتمن آغاز می کند» (2005) بازی کردند.

 

14. بازی او در نقــش سید ویشس در «سید و نانسی» (1986) از سوی مجلۀ پریمیر در شصت و دومین رتبه از 100 نقــش آفرینی برتر تاریخ قرار گرفت.

 

15. در دانشگاه تئاتر رز برافورد، واقع در سیدکاپ کنت آموزش دید. دیگر بازیگرانی که در آنجا تعلیم دیده اند عبارتند از فردی جونز، ری فیرن، تام بیکر و اســتیفن آرمورا.

 

16. الدمن با دیوید بووی در ترانۀ You’ve Been Around در آلبوم The Sacred Squall of Now (1995) دوئت اجرا کرد. در ترانۀ Stamford Hill از همان آلبوم نیز شرکت داشت.

 

17. گری الدمن منبع الهام بسیاری از بازیگران مانند مایکل فسبندر، بو بارت، رایان گاسلینگ، شایا لاباف، کریس کاتو و کایلی ثورن بوده اســت.

 

18. با دنیل رادکلیف، بازیگر همزبازی اش در مجموعه فیلم های هری پاتر رابطه بسیار نزدیکی دارد.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

19. خواهر او لیلا مورس بازیگر نقــش بیگ مو در سریال تلویزیونی «ایست اِندی ها» (1985) اســت.

 

20. در سال 2007، مجلۀ امپایر او را یکی از صد بازیگر جذاب (نفر 72) در تاریخ سینما نامید.

 

21. همبازی او در هری پاتر، جیسون آیزاکس از او بعنوان یکی از بازیگران محبوب خود نام می برد.

 

22. تام هاردی، جوزف گوردون لویت و الکساندر اسکارزگارد او را بازیگر محبوب خود میدانند.

 

23. در سال 2011، او پنج فیلم مورد علاقه اش را «اینک آخرالزمان» (1979)، «مکالمه» (1974)، «پدرخوانده 2» (1974)، «زمین های لم یزرع» (1973) و «شکارچی موش» (1999) می داند و فرانسیس فورد کوپولا کارگردان محبوبش اســت.

 

24. دومین بازیگری اســت که برای بازی در نقــش شخصیت اصلی فیلم اقتباسی از رمان جان لو کاره نامزد اسکار بهترین بازیگر شد. اولین بازیگر، ریچارد برتون بود که در نقــش جورج اسمایلی در «جاسوس جنگ سرد» بازی کرد.

 

25. با بندیکت کامبربچ دوست صمیمی اســت.

 

26. شنیده شده که قبل از آموزش دیدن در دانشگاه رز برافورد، در آکادمی سلطنتی هنر های دراماتیک به او گفته شد که دنبال کار دیگری غیر از بازیگری باشد.

 

27. زیر چشم راســتش جای زخم دارد؛ هنگام تمرین برای «در این اثنا» (1984) تیم راث یک بطری پرت می کند که یک لامپ را می شکند و روی الدمن می افتد.

 

28. قبل از «بند زن، خیاط، سرباز، جاسوس» (2011)، او یکی از بزرگترین بازیگرانی بود که هرگز نامزد اسکار نشده بودند.

 

29. پاتریس شرو، کارگردان فرانسوی، او را برای بازی در نقــش اصلی «نزدیکی» (2001) در نظر گرفته بود، اما الدمن نقــش را به دلیل صحنه های جنسی رد کرد.

 

30. در «خط باریک سرخ» (1998) نقــشی بازی کرد که تمام صحنه های مربوط به او در برش نهایی فیلم حذف شدند.

 

31. او اصالتاً انگلیسی-ایرلندی اســت.

گری الدمن ستاره ای که بازیگری در ذات اوست

 

32. او قصد داشت به موسیقی بپردازد.

 

33. در 8 آگوست 1991، در لس آنجلس به خاطر رانندگی در حالت مستی دستگیر و صبح روز بعد با قید وثیقه آزاد شد. دوست او کیفر ساترلند نیز با او در اتومبیل بود.

 

34. کتابخانه او حاوی مقاله هایی درباره برتولت برشت، شعرهای راجر مک گاف، بیوگرافی مونتگومری کلیفت، کتاب تصویر جهان در دورۀ ملکه الیزابت، تمام آثار ویلیام شکسپیر و جین آستن اســت.

 

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا