پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  مجموعه : جدیدترین اخبار مشاهیر

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  در جهان گروه های موسیقی برتری وجود دارد یکی از این گروه های موسیقی مطرح دنیا کی پاپ اسـت در ادامه با این گروه موسیقی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید .

   

  کی پاپ چیست

  پاپ کره‌ای یا کی-پاپ ، جزو سه سبک برتر موسیقی جهان شناخته میشود و سبک موسیقی آن شامل الکتروکیپاپ و دنس کیپاپ ، بابلگام پاپ، رقص، الکترونیک، الکتروپاپ، هیپ هاپ، راک و آر اند بی اسـت که ریشه آن به کره جنوبی بر ميگردد.

   

  این سبک به شکل یک خرده‌فرهنگ در میان نوجوانان و جوانان سراسر جهان درآمده اسـت و هواداران میلیونی را نیز با خود همراه کرده اسـت و این امر سبب شده که صنعت موسیقی کره جنوبی پیشرفت فوق العاده ای در قرن اخیر داشته باشد و خود را در بین پنج صنعت موسیقی برتر جهان ببیند.

   

  پاپ‌ کره‌ای سبکی از موسیقی اسـت که شامل پاپ، بابلگام پاپ، رقص، الکترونیک، الکتروپاپ، هیپ هاپ، راک و آر اند بی اسـت. ریشه این موسیقی به کره جنوبی بر مي گردد. این سبک به شکل یک خرده‌فرهنگ در میان نوجوانان و جوانان سراسر جهان در آمده و محبوبیت بسیاری کسب کرده‌ اسـت.

   

  حضور این سلبریتی‌های نامی در کشور جنگ زده کره توجه مردمان بومی این کشور را به خود جلب مي کرد. بدون شک حضور سلبریتی مشهور و کاریزماتیکی نظیر مرلین مونرو در یک کشور جنگ‌زده تاثیر شگرفی در تفکر و منش مردم داشت.

   

  به مرور زمان و پس از پیاده سازی سیاسـت‌های فرهنگی، کره‌ی جنوبی به شکل ویژه‌ای پذیرای سبک زندگی غربی شد. پس از آن دوران و در اوایل دهه‌ی 1990 میلادی، تکنو و رپ در این کشور پا به عرصه گذاشت و از آن دوره بود که کی پاپ شکل گرفت.

   

  از اواسط سال 2000 میلادی، موج کره‌ای به‌طور چشمگیری در کشورهای حاشیه اقیانوس آرام و به دنبال آن قاره آمریکا، اوراسیا و آفریقای شمالی رواج یافت.

   

  کی پاپ تنوع گسترده‌ای از دیگر سبک‌های معروف موسیقی را در خود دارد؛ اما در خارج از این کشور واژه کی پاپ در تعریف ترانه‌هایی به‌کار ميرود که توسط خواننده‌های کره‌ای اجرا ميشود. در این ترانه‌ها رقص جز محوری‌ترین بخش ‌ها اسـت.

   

  هم اکنون و در سطح جهان، کره‌ای‌ها صرفا با سامسونگ، ال‌جی و هیوندایی شناخته نمي شوند بلکه کی پاپ که نمادی از فرهنگ آمیخته شده شرق با غرب اسـت را باید عنصر مهمی در شهرت جهانی کره جنوبی دانست. کی پاپ همانند هر فرهنگی ویژگی‌ها و خصائص مربوط به خود را دارد.

   

  بارز‌ترین ویژگی کی‌ پاپ را ميتوان گروهی بودن آن دانست. در کی پاپ بیش از آنکه روی تکخوان ها تمرکز شود به گروه‌ها توجه ميشود؛ که این امر مختص فرهنگ شرقی بوده و تا حدود زیادی از تفرد گرایی غرب فاصله دارد.

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  از ترانه‌های این صنعت موسیقی که در جهان فراگیر شده‌ و توانسته افتخارات بسیاری را نیز کسب کند میتوان به آهنگ های

  VoiceوMiroh و Hellevator و District9 از گروه پسرانه Stray kids’

  و Blood Sweat and Tears و Fake Love از گروه پسرانه Bts ,

  آهنگ گانگنام اسـتایل از سولوییست Psy ,

  آهنگ های The Boys و I Got Boy از گروه دخترانه Girls Generation ,

  آهنگ Fiction از گروه پسرانهBeast ,

  آهنگ Kill This Love از گروه دخترانه Blackpink

  , آهنگ Fantastic Baby از گروه پسرانهBigbang

  , آهنگ های Love Me Right و Call Me Baby از گروه پسرانهExo

  , آهنگ های Gotta Go و I از سولوییست های دخترChungHa و Taeyeon

  , آهنگ Egotistic از گروه دخترانهMamamoo

  , آهنگ Bad Boy از گروه دخترانه Red Velvet

  و آهنگ های If You Do و Hard Carry از گروه پسرانه Got7

  و آهنگ Give Me More از گروه پسرانه Vav

  ودر نهایت آهنگ Bomb Bomb از گروه تلفیقی K.A.R.D اشاره کرد.

   

  در خارج کشور واژه پاپ کره ای معمولاً در تعریف ترانه‌هایی بکار ميرود که توسط آیدل‌های کره‌ای اجرا ميشود. این ترانه‌ها بیشتر سبک‌های رقص پاپ کره ای، رقص الکترونیک، هیپ هاپ و آر اند بی و الکتروموج کره ای و الکتروپاپ کره ای را دربر ميگیرند که به ریشه در موسیقی کره جنوبی دارد.

   

  مختصری از تاریخ کی پاپ

  کی پاپ (به انگلیسی: K-pop، به کره‌ای: 가요، گایو ) به شکلی که امروز میشناسیم، در دهه ی نود میلادی شروع به شکل گرفتن کرد. اما پس از چند دهه آمیختگی فرهنگی، به مقبولیت امروز خود رسید. فرهنگ غربی که در سالهای 1950 شدیدا مورد اقبال قرار گرفت، کی پاپ را شکل داد.

   

  هرچند که حداقل از سالهای 1880 آمریکایی ها و اروپایی هایی در کره زندگی میکردند، اما در جنگ کره بود که ستاره های آمریکایی وارد کره شدند تا برای سربازها برنامه اجرا کنند و بدین گونه، سبک و خصایص فرهنگ پاپ آمریکایی را به همراه خود آوردند.

   

  کنسرت هایی که توسط تشکل uso اجرا میشدند، چهره های فریبنده ای مثل مرلین مونرو را هم شامل میشد، که همچون طوفانی، کشور جنگ زده را در مینوردید. کره ی جنوبی، به شکل ویژه ای پذیرای این سبک غربی بود و در دهه های بعد، آن را با موسیقی خود در هم آمیخت و گروه های دخترانه ای مثل (Ronettes ) و (خواهران اندروز) ایجاد کرد.

   

  در اوایل دهه ی 90 میلادی، تکنو و رپ نیز، پا به صحنه گذاشتند و کی پاپ معاصر شکل گرفت. در پایان این دهه، این ژانر، صحنه ی موسیقی را تسخیر کرد. امروزه کی پاپ، تنها یک ژانر موسیقی نیست، بلکه خرده فرهنگیست در میان نوجوانان.

   

  از جمله کشور‌هایی که در زمینه پرورش رقاصه و خوانندگان مطرح جهانی سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای کرده و آنان را تبدیل به الگو‌هایی برای مردم خود و دیگر کشورها نموده کره جنوبی اسـت.

   

  کره جنوبی از جمله کشورهایی ‌اسـت که در عرصه موسیقی صاحب سبک شده و با معرفی موسیقی پاپ کره‌ای یا کی‌پاپ(K-pop)[1] که رقص جز لاینفک آن اسـت به شهرتی جهانی دست پیداکرده اسـت؛

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  پنج خصوصیات بارز k-pop

  1- بیش از آنکه روی تکخوان ها (خوانندگان سولو) تمرکز داشته باشد، به گروه ها اهمیت میدهد. میانگین تعداد اعضای یک گروه کی پاپ پسرانه، 4.47 عضو و برای گروه های دختران، 4.21 عضو اسـت.

   

  2- متن ترانه ها غالبا به زبان کره ایست، اما گاهی اوقات، ابیاتی به انگلیسی (به خصوص برای کورس) هم وجود دارد که مخاطبان بین المللی را جلب کند.

   

  3- خوانندگان کره ای، در مقایسه با ستارگان (ایدل) های کشور های دیگر مثل چین و ژاپن، از شخصیت های برجسته تری برخوردارند.

   

  4- موضوع (تم) اصلی آهنگ ها، عشق اسـت و برخلاف پاپ امریکایی، موضوعات جنسی به ندرت ابراز میشوند- کی پاپ پاک تر (و به شکل مستدل، سالم تر) اسـت.

   

  5- بخش بصری در کی پاپ، عنصر مهمی تلقی میشود، تا حدی که ستارگان (ایدل) های کره ای، برای جذب طرفدار، اعمال جراحی زیبایی انجام می دهند. موزیک ویدئو های کی پاپ، معمولا در مقایسه با ژانرهای دیگر، زنده تر و رنگارنگ ترند.

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  دیگر خصوصیات کی پاپ:

  1- کودکان به شکل موثری تربیت میشوند تا به ستاره های کی پاپ، تبدیل شوند و هیچ کس چشم از هدف برنمیدارد.

   

  2- در کره ی جنوبی، (از لحاظ رعایت حقوق قانونی) وفاداری عمیقی نسبت به لیبل ریکورد وجود دارد. ریکورد لیبل ها، به تنهایی فراتر از یک لیبل هستند. آنها برند های قدرتمندی هستند.

   

  3- کره در رابطه با اعضای گروه های پاپ، بسیار با تدبیر عمل میکند تا بتواند هرچقدر ممکنست، شنونده جذب کند. برای مثال میتوان گروه هایی را نام برد که حداقل یک عضو چینی دارند و می توانند مخاطبان بالقوه ی چینی را جذب کنند.

   

  4- در ادامه ی مورد سه، اکثر هنرمندان کی پاپ، یک آلبوم را به سه زبان مختلف کره ای چینی و ژاپنی منتشر میکنند یا آلبوم ها و آهنگ های مختلفی را به هریک از این زبانها انتشار می دهند.

   

  اگر گانگنام اسـتایل را فراموش کرده اید، اجازه دهید به شما یادآوری کنم که این آهنگ، همان آهنگیست که در 2012، در آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفت اما در واقع آهنگ گانگنام اسـتایل با اجرای (سای) تنها یک نمونه از آهنگهای پاپ با دقت مهندسی شده ی کره ای بود که بسیار معروفند

   

  برخلاف موسیقی پاپ در غرب، کی پاپ دارای نازک طبعی، فرمول و رنگ و بوی خاصی اسـت. این تفاوت به دلیل آنست که در کره ی جنوبی، این ستاره های جوان، از سنین پایین و تحت نظر یک لیبل، مدیریت شده اند. مانند اسـتانداردی که در تمام طرح های صادراتی این کشور رعایت می شود، از موزیک هم انتظار میرود که در حد کمال ظاهر شود.

   

  سبک کی پاپ

  حتی اگر شما به زبان کره ای صحبت نکنید، موزیک ویدئو های کره ای به شکلی مهندسی شده اند که برای تمام بیننده ها جذاب باشند. کنار هم قرار گرفتن رقصی طراحی شده ( همانطور که در گانگنام اسـتایل، به گونه ای برای این موسیقی خاص طراحی شده بود که قابل تشخیص و تکرار برای طرفدارها باشد) پس زمینه های بصری زنده، و ترکیب موسیقی با اجرا کننده هایی خوش لباس و مد روز، این امکان را فراهم میکنند که ویدئو در یاد بینندگان باقی بماند.

   

  هیجان انگیز بودن رنگها و رقص های کی پاپ، نوعی بی نظمی طوفانی را القا میکند که در پس آن سالها تجربه و محاسبات دقیق وجود دارد. (سای) زمانی در امریکا به شهرت می رسد که پیش از آن، زمان درازی را صرف کسب شهرت در موطن خودش کرده.

   

  در کره ی جنوبی، مسیر ستاره شدن بسیار طولانیست و کمپانی های بزرگ ضبط، جستجو برای کشف ستاره های نسل بعد را زمانی آغاز می کنند که این ستاره های آینده کودکانی ده ساله هستند.

   

  این کودکان، در کنار هم شبیه یک جامعه ی موسیقی، آموزش می بینند و مهارت های خواندن، رقصیدن و روابط عمومی را کسب می کنند.زمانی که فرهنگ غرب، نسبت به این گونه تمرینات بدبین بود، دولت کره ی جنوبی، حمایت های خود را از کی پاپ، به عنوان یک سنگ بنای فرهنگی و یک صنعت پول ساز، افزایش داد.

   

  و با کمک به انتشار این ویدئو ها در رسانه های جمعی و فرآیند کشف ستاره های جدید، نقش بزرگ اقتصادی خود را ایفا کرد.
  در این کشور، هر سال حدود 60 گروه موسیقی جدید، تشکیل می شود. هرچند که ممکنست همگی آنها به شهرت بین المللی نرسند،

   

  اما توانایی کی پاپ برای رشد دادن ستاره های بالقوه، تاثیرگذارست. آغاز به کار گروه های جدید، به گونه ای اسـت که همهمه هایی را در پی دارد و غالبا برای اولین بار در یک برنامه ی تلویزیونی ظاهر می شوند یا برنامه ی افتتاحیه ای برای گروه جدید، برپا می کنند.
  نمیتوان گفت مداخله ی دولت به تنهایی، از صنعت کی پاپ حمایت می کند.

   

  همانطور که گروه های پسرانه ی آمریکایی و اروپایی، تماشاگر محور هستند (مثل وان دایرکشن)، پشتوانه ی کی پاپ، آنقدر کلان و گسترده هست که بتواند حکمفرمایی این صنعت را بر صحنه های موسیقی، تا سالها تضمین کند.

   

  ستارگان کی پاپ، در وهله ی اول، با ظاهر آراسـته، اجراهای زنده ی با کیفیت و اجراهای ضبط شده ی سطح بالا و اهمیتی که برای ارزش های طبقه ی متوسط قائلند، شناخته می شوند. همین ویژگی آخر، عمیقا در موفقیت کی پاپ، در سایر نقاط دنیا تاثیرگذار بوده اسـت.

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  این ارزش ها، موجب شده اسـت که صرفنظر از تفاوت های زبانی، صدای کی پاپ در سایر نقاط دنیا نیز، شنیده شود.سه لیبل بزرگ سرگرمی (اس.ام)، (وای.جی) و (جی.وای.پی) در اکثر صحنه های موسیقی کره حضور دارند و تقریبا تمام اجرا کنندگان ژانر کی پاپ را مدیریت می کنند.

   

  این آژانس ها هستند که ستاره ای بالقوه را اسـتخدام می کنند، آموزش می دهند و سرپرستی میکنند. برآورد شده اسـت که هزینه ی تولید یک ستاره ی کی پاپ، میلیون ها دلارست.کی پاپ برخلاف موسیقی معاصر غربی؛ به عنوان یک خرده فرهنگ، رسوم و قوانین خودش را دارد.

   

  برای مثال، انتظار میرود ستاره های جوان تر یا جدیدتر، اگر در مراسمی با قدیمی تر ها یا مسن تر ها روبرو شدند، به آنها تعظیم کنند. اگر چنین نکنند یا به گونه ای رفتار کنند که نشان دهد خود را برتر یا معروف تر میدانند، باید انتظار داشته باشند که توسط رسانه ها و طرفداران، مورد انتقاد قرار بگیرند.

   

  در داخل یک گروه هم، سلسله مراتبی وجود دارد که در رفتار اعضا، روی صحنه و پشت صحنه باید رعایت شود. رهبر گروه را سن و سال یا مدیریت، مشخص میکند. درحالی که رهبر گروه، معمولا کسی اسـت که از بقیه بزرگتر اسـت، جوان ترین عضو گروهست که موفقیت گروه را تضمین میکند.

   

  به این عضو مکنه 막내 ( maknae) گفته میشود که عنصر جذابیت و بامزگیست که مستقیما متناسب با امتیازات دریافتی گروه اسـت.بعضی عبارات در کی پاپ، برجسته ترند یا غالبا تکرار میشوند مثل عبارتی در گانگنام اسـتایل که ممکنست از آن اوپا (oppa ) را به خاطر داشته باشید که در متن موزیک، به یکی از اعضای مرد گروه اشاره دارد.

   

  همانطور که هابه (habae ) به عضو جوان تر یا کم تجربه تر گروه اشاره میکند.واژه ی ساسنگ (sasaeng ) به طرفدارانی اشاره میکند که به شکل وحشتناکی وفادارند و به اعضای گروه می چسبند.

   

  از لحاظ آماری، ساسنگ ها طرفداران دختر هستند که بین دوازده تا هجده سال سن دارند و کارهای خطرآفرینی از آنها سر میزند مثل کرایه کردن تاکسی برای تعقیب و گریز و دنبال کردن اتومبیلی که عضو گروه مورد علاقه شان در آن حضور دارد.

  کی پاپ چیست؟ کیپاپر در ایران ، ارتش گروه های کره ای

  در همین زمینه، در سال 2013 دولت اقدام به وضع قانونی برای حمایت از حریم خصوصی ستارگان در مقابل آزار طرفدارانشان کرد، چیزی که مشابه آن هنوز در غرب وجود ندارد.

   

  درحالی که جذابیت کی پاپ واضح و آشکارست، گروهی معتقدند ستاره هایی که همگی به یک شکل آموزش دیده اند، به شکل اجتناب ناپذیری شبیه هم خواهند بود.

   

  هرچند شاید کلید موفقیت کی پاپ همین باشد:سرمایه گذاری روی چیزی که به یقین، درآمدزا خواهد بود.

   

  موسیقی یکی از روندهای اصلی زندگی سبک‌دار مدرن اسـت. سبک‌های موسیقی متناسب با فرهنگ و اندیشه‌های حاکم بر هر کشوری شکل گرفته و تداوم ميیابد. امروزه در ایران شاهد حضور سبک‌های کره‌ای که موفقیت‌های زیادی در جهان کسب کرده‌اند نیز هستیم.

   

  سبک‌های موسیقی و رقص کره‌ای نمایی از امتزاج لیبرالیسم و فرهنگ شرقی را ارائه ميدهند. زیست نوجوانان ایرانی با کی‌پاپ کره‌ای گسستی دیگر در فرهنگ نسلی و ادراک زندگی فرهنگی در ایران خواهد گذاشت.

   

   

  اگر شما هم طرفدار کیپاپ هستید در بخش کامنت نظر دهید

   

   

  مطالب بیشتر:

  بهترین آهنگ های PSY سای خواننده رپ کره ای

  بهترین آهنگ های G idle جی آیدل ، گروه کره ای

  بهترین آهنگ های Big Bang بیگ بنگ (گروه کره ای)

  بهترین آهنگ های T ara تی آرا ، گروه کره ای

   

   

  3.3/5 - (18 امتیاز)

  نظرات این مطلب

  ساسان در تاریخ شهریور 3, 1400 21:59
  چرت چرت

  یلدا در تاریخ آبان 13, 1400 01:42
  بسیار عالی💜
  البته من خودم ساسنگ هستم ولی چطور از ایران میتونم با تاکسی برم دنبال بی تی اس😐
  نه واقعا بگید😐
  و تویی که هیت میدی و میگی چرت و پرت اگه خیلی چرت و پرته نیا بخون😐
  مگه چاقو گذاشتن زیر گلوت خوب نخون😐
  تازه اصن اعضا و گروه ها شبیه به هم نیستن
  اخه مثلا نامجون رو با جونگ کوک مقایسه کنید هر دو صدای متفاوت و قیافه و اخلاق و سلیقه متفاوتی دارن
  حتی سبکشون هم فرق داره
  نمیدونم چطور میگید شبیه هم هستن😐
  حتی سبک گروه ها با هم متفاوته
  مثال
  بی تی اس و بلک پینک رو با هم مقایسه کنید
  میشه گفت خیلی از نظر سبک فرق دارن
  همینطور اکسو با این دو خیلی فرق
  و همینطور توایس
  مرسی از مطلبتون💜
  I am a multi-fan

  ارمی خالصصصصصص در تاریخ اسفند 15, 1400 16:42
  عالی من عاشق بی تی اسممممممممممممم مای لاووووووووو 🙂

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •