پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  کپسول پرگابالین Pregabalin

  کپسول پرگابالین Pregabalin یکی از دارو هایی است به منظور درمان تشنج مورد استفاده قرار مي گیرد.این دارو به تنهایی یا به همراه داروهای ضد صرع برای کاهش تشنج استفاده مي شود .همچنین از این دارو برای رفع اختلال اضطرابی هم استفاده مي شود .در این مقاله عوارض ناشی از مصرف این دارو را برای شما بازگو ميکنیم با ما همراه باشید .

   

  پرگابالین Pregabalin چیست؟

  داروی پرگابالین متعلق به گروه داروهای ضد صرع است با این وجود برای درمان مشکلات دیگری نیز تجویز مي شود.داروی پرگابالین که با نام تجاری لیریکا (Lyrica) شناخته مي شود یک دارویی خوراکی است که برای درمان صرع، درد عصبی، فیبروميالژیا و اختلال اضطرابی عمومي تجویز مي‌شود.

   

  این دارو به سه شکل کپسول، محلول و قرص آهسته رهش عرضه مي شود و همه اشکال آن از طریق دهان مصرف مي‌شوند.این دارو خط اول درمان نوعی صرع به نام صرع پارشیال(ناحیه ای) مي باشد.در این بیماری حملات تشنج کوتاه مدت در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های یک سمت مغز رخ مي دهد.

   

  از این رو علائم نیز در بخشی از بدن بروز مي کند.پرگابالین Pregabalin با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده مي شود.پرگابالین همچنین در درمان دردهای مزمن ناشی از آسیب عصبی نیز تجویز مي شود .

   

  این نوع درد که به درد نوروپاتیک معروف است مي تواند علل مختلفی مانند دیابت و یا زونا داشته باشد.مورد دیگر مصرف پرگابالین در درمان علائم اختلالات اضطرابی ،خصوصا در افرادی که به داروهای دیگر درمان کننده ی این اختلال پاسخ نداده اند مي باشد.

   

  قبل از مصرف پرگابالین Pregabalin

  *مصرف این دارو در افراد زیر ۱۸ سال تنها با نظر پزشک متخصص و در صورت لزوم توصیه مي شود.

  *در صورت بارداری یا اقدام به بارداری ،شیردهی،مشکلات کلیوی،قلبی و حساسیت دارویی پزشک خودرا مطلع کنید.

  *اگر اخیرا از الکل یا داروهایی که ایجاد وابستگی ميکنند(مانند ضد درد ها،آرامبخش ها و سایر داروهای اعصاب استفاده کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.

  *از آنجا که این دارو مي تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

  کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  نحوه مصرف پرگابالین Pregabalin

  دستور مصرف این دارو برای هر فردی فرق دارد پس مطابق دستورات پزشک به طور منظم مصرف کنید .

  *در واقع این دارو روی سیستم عصبی تاثیر دارد بنابراین در مصرف این دارو دقت کنید و به صورت منظم و مطابق دستورات پزشک مصرف شود .اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .

   

  *هیچ گاه به طور ناگهانی دارو را قطع نکنید زیرا ممکن است عوارض خوبی در بر نداشته باشد و دوباره حمله تشنجی شوید .لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.

   

  *ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.

   

  *این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و مي توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.کپسول را بصورت کامل با یک لیوان آب ببلعید و از بازکردن یا جویدن آن بپرهیزید.

   

  *در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.

   

  *این دارو به صورت کپسول در مقدار های متفاوت (دوز)از ۵۰ تا ۳۰۰ ميلی گرم موجود است در نتیجه هنگام دریافت نسخه ی جدید،دوز کپسول را چک بفرمایید و سوالات خودرا از داروسازتان بپرسید.

   

  *در صورتی که فرم خوراکی مایع برای شما تجویز گردیده است ،مقدار مصرف در هر نوبت را با سرنگ مخصوص به طور دقیق اندازه گیری نمایید و در مورد نحوه مصرف و اندازه گیری ،با داروساز خود مشورت نمایید.

  کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  توصیه های مهم در زمان مصرف پرگابالین Pregabalin

  *زمانی که شما شروع به مصرف این دارو می کنید ممکن است در ابتدا فکر های ناراحت کننده که مربوط به گذشته می باشد بیشتر شود اما این حالت طبیعی است و به مرور این موضوع حل می شود بهتر است در این زمان مصرف دارو این حالت برای شما پیش آمد با پزشک و یا مشاور خود درمیان بگذارید .

   

  *بهتر است در زمان مصرف این دارو از مشروبات الکی استفاده نکنید چون عوارض این دارو بیشتر می کند

   

  *در زمان مصرف این دارو ممکن است حالت حملات تشنج تغییر کند این موضوع طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود .اما جهت احتیاط به پزشک خود درمیان بگذارید .

   

  *افرادی که از این دارو استفاده می کند بهتر است رانندگی نکند اما اگر حملات تشنج حدود یک سال رخ نداده است می تواند زیر نظر پزشک شروع به رانندگی کند.باز بنا به احتیاط حواستان به زمان مصرف این دارو و خواب آلودگی ناشی از مصرف این دارو باشد .

   

  *زنان باردار: اگر باردار هستید یا در حال اقدام برای بارداری هستید با پزشکتان گفتگو کنید؛ این دارو را باید در صورتی استفاده کنید که فواید آن نسبت به خطرات بالقوه آن قابل توجیه باشد. مطالعات حیوانی نشان داده است که دوز‌های بالای پرگابالین باعث افزایش اثرات منفی روی جنین مي‌شود. اگر در حین مصرف این دارو باردار شوید، با پزشک خود صحبت کنید.

   

  *زنان شیرده: پرگابالین Pregabalin از طریق شیر مادر در مقادیر کوچکی عبور مي‌کند؛ به عبارت بهتر این ممکن است موجب عوارض جانبی در بچه‌ای شود که در حال شیر خوردن است. اگر در حال شیر دادن به بچه هستید با پزشک خود مشورت کنید. شما ممکن است لازم باشد تصميم بگیرید که شیر دادن را متوقف کنید یا مصرف این دارو را.

   

  *افراد دارای مشکلات کلیوی: اگر مشکلات کلیه یا سابقه بیماری کلیه دارید ممکن است بدنتان قادر به پاک کردن کامل این دارو از بدن نباشد. این ممکن است سطح این دارو را افزایش دهد و موجب عوارض جانبی بیشتر شود. پزشک شما ممکن است یک دوز پایینتر را به شما بدهد تا به اجتناب از عوارض جانبی کمک شود.

   

  *برای افراد دارای مشکلات قلبی: اگر مشکلات قلبی دارید از جمله مشکلات متوسط تا سکته قلبی از پزشکتان بپرسید که آیا این دارو برای شما که مشکلات قلبی دارید بی خطر است یا نه. این دارو مي‌تواند مشکل شما را بدتر کند. علائم بدتر شدن مشکلات قلبی را بدتر کند از جمله تورم بازوها، پاها، افزایش وزن و احتباس مایعات (تورم) در بدن.

  کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  عوارض شایع پرگابالین Pregabalin

  *احساس سرگیجه،خواب آلودگی،تاری دید یا دوبینی از عوارض این دارو ميباشد لذا تا برطرف نشدن اثر دارو از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید.

   

  *برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.

   

  *خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو ميباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر مي توان آن را برطرف نمود .

   

  *در صورت احساس تهوع ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف مي سازد.

   

  *تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.در صورت یبوست یک رژیم مناسب غذایی سرشار از فیبر و مصرف مایعات به مقدار مناسب و در مورد اسهال نیز مصرف مایعات به مقدار کافی موثر مي باشد.

   

  *افزايش وزن نيز از عوارضي مي باشد كه ذهن بيماران مصرف كننده را مشغول مي كند.اما در صورت رعايت يك رژيم غذايي مناسب و داشتن فعاليت بدني متناسب با وزنتان جاي نگراني در اين مورد وجود ندارد.

   

  *در صورت تغییر خلق و خو ،عفونت دستگاه تنفسی ،بی خوابی ،احساس لرزش و هرگونه مشکلات در مدت درمان با این دارو ،با پزشک خود صحبت کنید.

   

  *در صورت بروز علائم حساسیت مانند تنگی نفس،ورم صورت،زبان یا لب ها ،گلودرد و … فورا به پزشک خود اطلاع دهید .

   

  عوارض کمیاب اما مهم

  *این دارو مي تواند عوارض نادر اما مهمي داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم مي باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم مي باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و. بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

  کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  موارد مصرف پرگابالین Pregabalin

  ضد تشنج.

  الف* درمان تشنج پارشیال با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه

  دوز اولیه 150mg روزانه مي باشد و سپس پس از 1 هفته با وجه به رسپانس دوز تا 300mg روزانه افزایش مي یابد. ماکزیمم دوز مصرفی 600mg در روز مي باشد.

   

  ب* درمان اختلال اضطراب ژنرالیزه

  دوز اولیه 150mg روزانه مي باشد و سپس با اینتروال های 1 هفته ای افزایش 150mg تا ماکزیمم دوز مصرفی 600mg در روز امکان پذیر مي باشد.

   

  ج* درمان درد نوروپاتیک

  دوز اولیه 150mg روزانه مي باشد و سپس با اینتروال های 1 هفته ای افزایش 150mg تا ماکزیمم دوز مصرفی 600mg در روز امکان پذیر مي باشد.

  کپسول پرگابالین Pregabalin دستور و نحوه مصرف

  مکانیسم اثر پرگابالین Pregabalin

  پرگابالین از طریق بایدینگ به ساب یونیت α2σ کانال های کلسیم وابسته به ولتاژ در CNS سبب کاهش ریلیز ماده P، گلوتامات، نورآدرنالین مي شود.

   

  فارماکوکینتیک پرگابالین Pregabalin

  داروبعد از تجویز خوراکی سریعا جذب مي شود( فراهم زیستی خوراکی حدود 90%). دارو به پروتئین های پلاسما متصل نمي شود. نیمه عمر دارو حدود 6.3 ساعت مي باشد.

   

  عوارض جانبی پرگابالین Pregabalin

  سرگیجه، خواب آلودگی، تاری دید، دوبینی، افزایش اشتها، افزایش وزن، خشکی دهان، یبوست، گیجی، کاهش ميل جنسی، اختلالات نعوظ، آتاکسی، ترمور، خستگی، ادم، اختلال توجه، مشکل در تطابق.

   

  تداخلات دارویی پرگابالین Pregabalin

  مصرف همزمان این دارو اوپیوئیدها، بنزودیازپین ها، باربیتورات ها سبب تشدید اثرات دپرسیون این دارو روی CNS مي شود.

   

  هشدار ها پرگابالین Pregabalin
  اقتباس اطلاعات دارویاب جهت موارد تجاری ممنوع مي باشد.

   

  دارو های هم گروه پرگابالین Pregabalin

  کاربامازپین

  فلبامات

  گاباپنتین

  لاموتریژین

  لوتیراستام

  منیزیوم سولفات

  اکس کاربازپین

  روفیناميد

  تیاگابین

  توپیرامات

  سدیم والپروات

  زونیساماید

  ویگاباترین

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •