دنیای خودرو

کونیگ زگ رگرا Koenigsegg خودرویی در سطح اول جهان

کونیگ زگ رگرا Koenigsegg خودرویی در سطح اول جهان

نگاهی داریم به محصول هیبریدی شرکت آلمانی Koenigsegg کــه مدل رگرا را روانه بازارهای جهانی کرده تا دوباره خودی نشان دهد و ابهت خودروهایش را به رخ همه بکشد. نگاهی داریم به آخرین محصول تولید شده این شرکت. ابرخودروی رگرا (Regera) خبرسازترین خودروی هیبریدی سال پیش بــود. این خودرو به همه نشان داد کــه فناوری تا چه حد ما را به آینده نزدیک کرده اســت. رگرا هیولاترین هیبریدی روی جهان لقب گرفته اســت. کلمه سوئدی «Regera» به معنی سلطنت کردن یا حکمرانی کردن اســت.

 

این کلمه بدون شک انتخابی مناسب برای نام خودرویی اســت کــه سلطان بی چون و چرای دنیای ابرخودروها و دنیای هیبریدی هاســت، این خودرو با بهره گیری از ویژگی های منحصر به فرد خود، به عنوان پرشتاب ترین و قوی ترین خودرو شناخته می شود.

 

درواقع رگرا جواب شرکت «کونیگسگ» (Koenigsegg) به هایپرکارهای هیبریدی فراری، «پورشه» و «مک لارن» نیست و هدف اصلی آن سلطان سرعت، «بوگاتی شیرون» اســت.

کونیگ زگ رگرا Koenigsegg خودرویی در سطح اول جهان

رگرا به طور ویژه طراحی شده اســت تا جایگزین شایسته ای برای مدل های جاده ای سنتی بی نظیر، سبک وزن و مسابقه ای طور کونیگسگ باشد. رگرا یک خودروی دو در دونفره اســت. این زیبای نفسگیر، یک موتور احتراقی هشت سیلندر خورجینی مجهز به دو توربوشارژر را با سه موتور الکتریکی در هم می آمیزد.

 

فناوری انتقال قدرت جدید کونگسگ به نام KDD یا درایوی مستقیم کونیگسگ (Koenigsegg Direct Drive) در این مدل به کار گرفته شده اســت. این فناوری انقلابی با حذف جعبه دنده سنتی، خودرو را سبک تر و کارآمدتر از قبل می کند اگرچه مدل های سنتی کونیگسگ سطح شگفت آوری از تجهیزات و عملکرد را ارائه می کردند، اما این کمپانی همواره تشنه تولید سریع ترین خودروها در دنیا بوده اســت.

 

رگرا زاییده همین عطش اســت. فناوری های نوآورانه آن، سرعتی تسلیم ناپذیر، آسایشی مثال زدنی و یک تجربه سواری منحصر به فرد را به ارمغان آورده اند. با وجود اســتفاده از یک عالم فناوری و تجهیزات پیشرفته، رگرا در مقایسه بامدل های هم کلاس خود هنوز هم سبک وزن اســت. با این حساب شکی نیست کــه در پیست هم خوش می درخشد.

کونیگ زگ رگرا Koenigsegg خودرویی در سطح اول جهان

نظرتان در مورد شتاب گیری 150 تا 250 کیلومتر بر ساعت در عرض 3.2 ثانیه و صفر تا 400 کیلومتر بر ساعت در کمتر از 20 ثانیه چیست؟ تنها ابرخودرویی کــه ممکن اســت بتواند در پیست به گرد پای رگرا برسد، یک کونیگسگ دیگر اســت. از این خودرو تنها 80 دستگاه به طور دست ساز ساخته می شود.

 

عملیات تولید هم در انگلهولم (Angelholm) در سوئد انجام می شود. این نخستین بار اســت کــه کونیگسگ دو مدل مختلف را به طور همزمان تولید می کند.درون کابین شاهد ویژگی هایی مانند عایق صوتی بیشتر، صندلی های فومی با قابلیت تنظیم هشت جهته الکتریکی، سیستم سرگرمی اطلاعاتی نه اینچی کونیگسگ،اتصال 4G و وای فای، سیستم دوربین جلو، داخل و عقب با قابلیت ضبط، اپل CarPlay، سیستم صوتی عالی و روشنایی محیطی هستیم. رگرا همچنین حسگرهای پارک جلو و عقب دارد.

 

علام مخصوص حاکم بزرگ

قلب و روح هر خودروی کونیگسگ، موتور احتراق داخلی یا ICE آن اســت. رگرا در انتخاب ICE خود، دنباله روی خواهر و برادرهای کونگیسگی اش بوده اســت؛ موتور پنج لیتری، هشت سیلندر و خورجینی مجهز به دو توربورشارژر، نقطه آغاز قدرت رگرا اســت.این موتور، خیلی هم جمع وجور اســت و به سبک و چست و چابک بودن رگرا کمک شایانی کرده اســت. با اختراع جدید «کریستین فُن کونگسگ» (Christian von Koenigsegg) کــه KDD نام دارد، حذف جعبه دنده های معمول در این مدل امکان پذیر شده اســت.

کونیگ زگ رگرا Koenigsegg خودرویی در سطح اول جهان

به گزارش نیک شو، گروه مهندسی پیشرفته کمپانی، این فناوری را به طور ویژه برای رگرا توسعه داده اســت. این سیستم نقش جعبه دنده را بازی می کند و بدون تلف کردن انرژی برای تعویض دنده، محور عقب را با خروجی موتور احتراقی به حرکت در می آورد. در مجموع، سه موتور الکتریکی «YASA» به یاری موتور احتراقی می آیند.

 

این موتورها قدرتمندترین تنظیم موتور الکتریکی را در تاریخچه خودروهای تولیدی تشکیل می دهند.قدرت موتور احتراقی، 1100 اسب بخار در دور موتور 7800 دور در دقیقه و قدرت موتورهای الکتریکی، حدود 700 اسب بخار اســت. بیشینه گشتاور هم در موتور احتراقی، 1280 نیوتن متر در دور موتور 4100 دور در دقیقه و گشتاور موتورهای الکتریکی، 820 نیوتن متر اســت.

 

کونیگسگ تلاش فراوانی کرده تا بهترین و امن ترین باتری ممکن را برای رگرا پیدا کند. آن ها یک بسته باتری 800 ولت، 4.5 کیلووات ساعتی را انتخاب کرده اند. این امر، رگرا را به نخستین خودروی تولیدی 800 ولت دنیا هم تبدیل کرده اســت.عملکرد این باتری در حد باتری های مورد اســتفاده در خودروهای فورمول وان اســت. ویژگی منحصر به فرد دیگر این بسته باتری، قابلیت سردشدن بالای آن اســت کــه در نوع خود بالاترین اســت و وزن آن هم تنها 75 کیلوگرم اســت.

 

همه جوره پایه

سیستم انتقال قدرت KDD، یک سواری کاملا سفارشی به سرنشینان می دهد. کافی اســت به حس و حال خود مراجعه کنید و تصمیم بگیرید: «از آن روزهایی اســت کــه یک سواری بسیار آرام بدون دغدغه و عاری از تکان های اضافی دل تان می خواهد» یا «آدرنالین تان بالا زده و دوست دارید در جاده پرواز کنید.»

 

انتخاب با شماســت و رگرا همه جوره پشت تان اســت، اگر اعصاب ندارید یا این کــه، خیلی ساده دل تان سکوت می خواهد، رگرا را در حالت تمام الکتریکی قرار دهید و سواری در سکوت محض را تجربه کنید. اگر هم حالت دوم بر شما غلبه کرده اســت، رگرا تنظیمات خود را تغییر می دهد و به یک همسفر بسیار هیجان انگیز تبدیل می شود.

کونیگ زگ رگرا Koenigsegg خودرویی در سطح اول جهان

دربست خودکار

این خودرو اولین خودروی «دربست» خودکار دنیاســت. به این معنی کــه همه درهای موجود در این خودرو کــه شامل درهای بغل و کاپوت و صندوق عقب می شود، به طور کاملا خودکار و با لمس یک دکمه باز و بسته می شوند. کمپانی نام این ویژگی را «اتواسکین» (Autoskin) گذاشته اســت.

 

یک سیستم هیدرولیک کــه کمتر از پنج کیلوگرم وزن دارد، انجام این عملیات را بر عهده دارد. همه درها و آینه بغل ها به حسگرهای مجاورت مجهز شده اند تا در صورت احتمال برخورد با اشیای نزدیک، به راننده هشدار بدهند.

 

• طول: 4560 میلی متر

 

• فاصله محورهای جلو و عقب: 2662 میلی متر

 

• شب پرستاره: در چراغ های جلوی رگرا، چراغ های ال ای دی کوچکی با پس زمینه فیبرکربنی مشکی رنگ تعبیه شده اند؛ انگار کــه ستاره های کوچک یا الماس های ریزی در چشمان زیبای رگرا برق می زنند.

 

• وزن خالص: 1628 گرم

 

• عرض: 2050 میلی متر

 

• وزن خشک: 1420 کیلوگرم

 

• ارتفاع: 1110 میلی متر

 

• فاصله کف خودرو از زمین: 105 میلی متر

 

• جم بار: 150 لیتر

 

• موتور: 5 لیتری

 

• مخزن سوخت: 82 لیتر

 

• بالچه عقب: بالچه عقب هم نخستین بالچه تاشوی فعال اســت. این بالچه فیبر کربنی برای کاهش درگ (کشش) در حرکت یا در هنگام پارک کاملا جمع می شود و در بدنه قرار می گیرد.

 

• آوازی دگر: رگرا دارای یک سیستم اگزوز تیتانیمی سفارشی اســت کــه با همکاری متخصصان اگزوز «آکرا پوویچ» (Akrapovich) ساخته شده اســت. این سیستم اگزوز منحصر به فرد شامل یک خروجی شبیه به دم ماهی اســت.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا