مطالب خواندنی و جالب

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

در این مقاله می آموزیم تا چگونه کفش های مان را تمیز کنیم. قطعا نمی شود با روشی که کفش چرم را تمیز می کنند، کفش پارچه ای را هم تمیز کنند، هر چیزی آداب مخصوص خودش را دارد، در ادامه مطلب انواع شیوه های پاک کردن کفش ها را از چرم و پوست گرفته تا نبوک، جیر، حصیری و پارچه‌ای را می آموزیم.

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

شیوه های پاک کردن انواع کفش ها

 

کفش‌های ورزشی

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

اغلب کفش‌های ورزشی را می‌توان درون ماشین لباسشویی انداخت و تمیز کرد. حتی می‌توانید کفی‌های کتانی را خارج کرده و آنها را جداگانه بشویید. البته، پیش از اندختن کتانی یا کفش تنیس درون ماشین لباسشویی حتما با دستمال و لکه‌بر پاک کنید تا لکه‌های چربی از سطح آن زدوده شوند. برای بو نگرفتن سطح داخلی کفش ورزشی حتما سطح داخلی آن را به‌طور منظم با مایه ضدعفونی کننده تمیز کنید.

 

((( کفش‌های ورزشی را هرگز با سشوار یا بخاری خشک نکنید و حتما آنها را در هوای آزاد و زیر آفتاب قرار دهید. )))

 

طریقه تمیز کردن کفش های حصیری

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

برای شستن این کفش‌ها، ۴ لیوان آب گرم را با یک‌چهارم پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. بعد یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی به آن بیفزایید. با استفاده از مسواک یا دستمال، این محلول را روی سطح کفش بمالید. بعد از تمیز کردن همه بخش‌های کفش، دستمال را درون آب خالی خیس کرده و روی سطح کفش بمالید.

 

((( برای لژهایی که حصیری هستند فقط مسواک را در یک جهت حرکت دهید تا بافت حصیری آن از هم باز نشود. )))

 

طریقه تمیز کردن کفش‌های پارچه‌ای

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

کفش‌ پارچه‌ای می‌تواند شامل صندل‌های بندی، کفش‌ پاشنه‌بلند بی‌بند یا کفش تخت باشد. اما فارغ از فرم و استایل کفش، این جنس همیشه در معرض کثیف شدن قرار دارد و احتمالا احساس می‌کنید که تمیز کردن آنها هم چندان آسان نیست. اما باید بدانید با کمی صبر و حوصله می‌توانید به ساده‌ترین روش ممکن کفش‌های پارچه‌ای خود را تمیز کنید.

 

((( هرگز این کفش‌ها را درون ماشین‌لباسشویی نیندازید. به این دلیل که بخش‌های چرمی کفش‌های پارچه‌ای با چسب به بدنه کفش وصل شده و چسب در آن حجم از آب دوام نمی‌آورد. بنابراین، بخش‌های مختلف کفش ممکن است از هم باز شوند. )))

 

در عوض، کفش‌های پارچه‌ای را با مقداری مایع ظرفشویی، آب گرم و مسواک بشویید و با دستمال حوله‌ای خشک کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 

= کفش پارچه‌ای را با دستمال حوله‌ای تمیز کنید تا هرگونه خاک و گل از روی آن برداشته شود.

= در یک کاسه کوچک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با لیوان آب گرم مخلوط کنید.

= مسواک قدیمی و کهنه را درون محلول خیس کنید و خیلی آرام روی سطح کفش بمالید. مراقب باشید که مسواک خیلی خیس نباشد.

= مسواک را در همه سطح کفش بکشید تا موجب از بین رفتن رنگ یک بخش نشود.

= در این مرحله، با دستمال حوله‌ای سطح کفش را خشک کنید تا همه رطوبت و خیسی گرفته شود و لکه بر جای نگذارد.

= در انتها کفش را در آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

((( برای کفش‌های مخملی از آب و مایع ظرفشویی استفاده نکنید. در عوض باید لکه‌ها را با شوینده‌های خشک تمیز کنید تا لکه‌های روی سطح پارچه مخملی از بین بروند. )))

 

کفش‌های چرمی، چرم مصنوعی و پوست چرمی

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

ابتدا باید سطح کفش‌های چرمی، پوست چرمی و چرم مصنوعی را با دستمال تمیز کنید. البته با یک دستمال مرطوب در محلول سرکه و آب. برای این منظور، به اندازه مساوی آب سرد و سرکه سفید را با یکدیگر مخلوط کنید. بعد دستمال را در آن خیس کرده، آب اضافه دستمال را بگیرید و روی سطح کفش بکشید. این کار باعث از بین رفتن همه لکه‌ها، به ویژه‌ سفیدک‌های نمکی بر جا مانده روی کفش می‌شود. بعد کفش را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود.

 

در مورد کفش‌های چرم طبیعی بهتر است از واکس‌های تجاری و دستور العملی که روی آن نوشته شده است، استفاده کنید. اگر واکس مناسب با رنگ کفش خود را ندارید، یک دستمال نرم را خیس کنید. بعد آن را درون جوش‌شیرین بزنید و خیلی آهسته روی سطح کفش بکشید. بعد از خشک شدن سطح کفش، با دستمال خشک روی آن بکشید تا همه لکه‌ها از بین بروند.

 

((( برای از بین بردن خراش از روی سطح چرم مصنوعی یا پوست چرم، مقداری وازلین (ژلۀ پترولیوم) روی کفش بگذارید و با استفاده از یک دستمال نرم روی آن بکشید. بعد مقداری محلول شوینده شیشه روی کفش اسپری کرده و با دستمال نرم پاک کنید. )))

 

کفش جیر، نُبوک و چرم میش

چگونه کفش های مان را تمیز کنیم؟

این کفش‌ها را همیشه باید خشک نگه دارید و برای زدودن انواع چربی‌ها، آلودگی‌ها و گردوخاک‌ها لازم است بعد از هر بار مصرف با یک مسواک یا فرچه نرم روی سطح کفش بکشید. لکه‌های روی کفش‌های چرم، نبوک و چرم میش را در سریع‌ترین زمان ممکن پاک کنید. برای لکه‌ها و خراش‌ها، با کمک پاک‌کن روی خراش بکشید و تا پرزهای پارچه به آن بازگردد. برای از بین بردن لکه‌های چربی، روی آن پودر بچه یا نشاسته ذرت بریزید تا روغن اضافه آن را بگیرد.

 

و در نهایت هم، صبر کنید تا همه چربی‌ها گرفته شوند و بعد با مسواک روی آن بکشید تا پرزهای اضافه برداشته شوند. برای لکه‌های خیس، اول با دستمال کاغذی رطوبت را بگیرید. بعد کفش را در هوای خشک یا زیر آفتاب بگذارید تا کاملا خشک شود. در نهایت هم دستمال بکشید تا پرزها از بین بروند. کفش را حداقل ۲۴ ساعت پیش از استفاده مجدد در مقابل آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

((( کفش‌های چرم میش در سطح داخلی خود نوعی آستری دارند که اغلب از سطح بیرونی کفش کثیف می‌شود. برای محافظت از قارچ و بوی بد این آستری، به طور مرتب بخش داخلی کفش را با دستمال مرطوب شده با محلول آب و مایع ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. )))

 

اغلب بدانید:

ترفندهای عالی مراقبت از وسایل شخصی

مواردی که نمی دانستید تاریخ انقضا دارند

آموزش نگهداری و تمیز کردن کفش های چرم

استایل های جذاب مردانه و نحوه ست کردن کفش با آن‌ها

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا