سلامت پوست و مو

کرم ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ؟ کدام بهتر است؟

کرم ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ؟ کدام بهتر است؟

کرم ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ؟ کدام بهتر اســـت؟

اکثر خانم ها هنگام خرید کرم های ضدآفتاب سوال برایشان پیش می آید که نوع رنگی را بخرند یا بدون رنگ؟ کرم ضد آفتاب یکی از ملزومات مراقبت از پوست در روزهای گرم تابستان اســـت که انواع و اقسام مختلفی دارد. یکی از انواع آن کرم های ضد آفتاب رنگی هستند که طرفداران بسیاری هم دارد. با ما همراه شوید تا بدانید که کرم ضد آفتاب رنگی بهتر اســـت یا بدون رنگ.

 

با توجه به گرم شدن هوا و رسیدن گرم‌ترین فصل سال باید بیشتر مراقب پوستتان باشید، مصرف کرم ضد آفتاب یکی از الزامات تابستان بوده و جلوگیری از ایجاد آفتاب سوختگی روی پوستتان یکی دیگر از نکات مهم اساسی در این ماه گرم اســـت. انتخاب یک ضدآفتاب مناسب برای پوست تا حد قابل توجهی شما را از چین و چروک و پیری‌های زودرس دور نگه ميدارد لذا قبل از خرید ضدآفتاب برای خود بهترین‌های آن را متناسب با پوستتان بررسی کنید.

 

دکتر فرهاد ملک زاد متخصص پوست و مو بیان کرد: اشعه ماورای بنفش در ایجاد سرطان پوست، چروک و پیری پوست و همچنین لک و تیرگی صورت نقش عمده را ایفا ميکند. بنابراین از قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب پرهیز کنید و برای پیشگیری از برخی اثرات مخرب خورشید از ضد آفتاب‌های مناسب و قوی اســـتفاده شود. ضدآفتاب خوب، ضدآفتابی اســـت که دارای SPF(عیار حفاظتی ضد آفتاب) بالای 30 باشد. این عدد در اصل نسبتی اســـت که مقدار حفاظت کنندگی ضد آفتاب را ميسنجد.

 

وی در ادامه افزود: آفتاب سوختگی در اثر تماس با اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید رخ ميدهد که بیشترین آسیب را به پوست انسان ميرساند. بیشترین میزان شدت تابش ماورای بنفش بین ساعات 11 تا 16 بعد از ظهر اســـت، بنابراین در این شرایط افرادی که در هوای آزاد و معرض نور خورشید قرار دارند، باید از کرم‌های ضدآفتاب قوی و دارای اس پی اف بالای 30 اســـتفاده کنند و حتما آن را هر 3 الی 4 ساعت تمدید کنید.

کرم ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ؟ کدام بهتر است؟

به گفته ملک زاد، حتی افرادی هم که در منزل نیز هستند باید از کرم‌های ضدآفتاب اســـتفاده کنند و این تصور که کرم ضدآفتاب برای خارج از منزل اســـت کاملا اشتباه بوده و عواملی چون چراغ‌های کم مصرف و مانیتور کامپیوترها همگی برای پوست صورت مخرب به حساب ميآیند. افراد دقت داشته باشند کرم ضد آفتاب باید نیم ساعت قبل از مواجه با آفتاب به نواحی درمعرض نور خورشید مالیده شود. چروک و لک، پیری زودرس پوست و انواع سرطان پوستی جزو مشکلات ناشی از این اشعه اســـت که نسبت به عوارض اشعه UVB دیرتر بروز می کند و در بلند مدت آثار خود را نشان می دهد. همچنین این اشعه از شیشه عبور کرده و میزان آن ارتباطی به ساعت روز ندارد.

 

بهترین ضدآفتاب‌ها، ضدآفتاب‌هایی هستند که از زینک و تیتانیوم برای جلوگیری از نفوذ اشعه خورشید به پوست اســـتفاده ميکنند اما بهتر اســـت پزشک متناسب با نوع پوستتان(خشک و چرب) ضدآفتابی را بهتان معرفی کند. برای مثال اگر پوست چربی دارید و ناآگاهانه ضدآفتاب چرب اســـتفاده کنید پوستتان دچار جوش و آکنه شدید ميشود. همچنین کرمهای ضدآفتاب فیزیکی را باید به اندازه ای بمالیم که رنگ آنها کاملا درسطح پوست معلوم باشد اگر کم بمالیم فایده نداشته و بی‌تاثیر اســـت. البته اگر فردی زمینه آلرژی و حساسیت دارد، بهتر اســـت از ضدآفتاب‌های فیزیکی اســـتفاده کند.

 

این متخصص در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم مصرف کرم‌های ضدآفتاب چه خطراتی در انتظار پوست صورت اســـت گفت: آفتاب سوختگی اولین عارضه‌ای اســـت که به سراغ این دسته از افراد ميآید. قرمزی و التهاب، سوزش و گرما از اولین نشانه‌های مصرف نکردن کرم‌های ضدآفتاب اســـت.

 

وی ضدآفتابها را به دو دسته تقسیم کرد؛ ضدآفتاب‌های فیزیکی و ضدآفتاب‌های شیمیایی، برخی مواد ضدآفتاب فقط نور را بطورفیزیکی منعکس کرده (همانند زینک اکساید و یا تیتانیوم اکساید) و برخی دیگر مواد ضدآفتاب نور را با جذب بالاتر ساطع ميکنند. معمولا یک کرم ضدآفتاب از ترکیب مواد مختلف ضدآفتاب درست ميشود. هرکدام از مواد اصلی ضد آفتاب مزایا و معایبی دارند. کرم ضدآفتابی ایده ال اســـت که از ترکیب مواد مختلف فیزیکی و شیمیایی باشد.ملک زاد متذکر شد: اگر چه 95% ویتامین D بدن بدنبال تابش اشعه خورشید به پوست تولید ميشود. اما با مصرف کرم ضد آفتاب دچارکمبود ویتامین D نخواهید شد.

 

وی در پاسخ به این سوال گفت: فرقی ندارند. اگردوست داشته باشید ميتوانید از ضدآفتاب رنگی اســـتفاده کنید. هیچ تفاوتی در هر دو نوع وجود ندارد و فقط کافیست دارای SPF بالای 30 باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

راهنمای خرید بهترین کرم ضد آفتاب

ضدآفتاب بهترین گزینه برای محافظت پوست از تابش خورشید

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا