مطالب گوناگون

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

کانابیس ، علف ، گراس ، ماری جوانا همگی نام هایی هستند کـــه برای یک ماده مخدر به کار مي رود و در تمام جهان بسیار پرمصرف است و در برخی از نقاط دنیا نیز به صورت قانونی به فروش مي رسد. شاه‌دانه Cannabis sativa var indica گیاهی یک ساله با برگ‌های قطره‌ای است. دانه این گیاه ریز و روغنی بوده و خاصیت آرامش بخش دارد کـــه از آن برای درمان نیز استفاده ميشود. از بخش‌های مختلف این گیاه مشتقات فراوانی از جمله تخم شاه‌دانه، الیاف شاه‌دانه و سایکواکتیو‌هایی مثل ماری‌جوانا و حشیش تهیه ميشود.

 

ماده مؤثر

عنصر سایکواکتیو اصلی و فعالِ گیاهِ شاه‌دانه تی‌اچ‌سی است. حشیش و ماری‌جوانا هر دو حاوی تی‌اچ‌سی هستند. بخش مواد و جرایم سازمان ملل متحد عنوان ميکند کـــه ماری‌جوانا غالباً دارای حدود %۵ تی‌اچ‌سی است. صمغ حاوی حدود ۲۰٪ تی‌اچ‌سی است و روغن حشیش ميتواند تا بیش از ۶۰٪ حاوی تی‌اچ‌سی باشد. مرکز ملی پیش‌گیری و اطلاعات مرتبط با شاه‌دانه در استرالیا عنوان ميکند کـــه گل‌های گیاه مادهٔ شاه‌دانه حاوی بالاترین ميزان تجمع تی‌اچ‌سی است، بعد از آن برگ‌ها بیشترین ميزان تی‌اچ‌سی را دارند و بعد از آن دانه‌ها و ساقه ميزان بسیار کمتری تی‌اچ‌سی دارند. بخش مواد و جرایم سازمان ملل متحد عنوان ميکند کـــه برگ‌ها ميتوانند تا ۱۰ برابر کمتر از گل‌ها حاوی تی‌اچ‌سی باشند و ساقه و بذرها تا ۱۰۰ برابر کمتر.

 

“کانابیس ساتیوا” یا همان گیاه شاهدانه قرن‌ها براى مصارف صنعتى و طبى و به خاطر اثرات روانگردان یا برانگیختگى ذهنى حاصل از آن کشت مى‌شده است.مارى جوانا، حشیش و روغن حشیش همگى از گیاه کانابیس گرفته مى‌شوند. نام‌هاى عاميانه فرآورده‌هاى کانابیس، مارى جوانا (گراس، علف، بنگ، دوا و…)، حشیش، روغن حشیش (روغن علف، روغن عسل) و، چرس است.کانابیس گیاه بومى خاص استوایى و آب و هواى معتدل است. عملیات غیرقانونى مدرن براى کشت این گیاه، از روش هاى پیشرفته براى تولید انواع پرقدرت آن استفاده مى‌کند.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

بیش از شصت و یک ماده شیميایى کـــه “کانابینویید” ناميده مى‌شوند، از گیاه کانابیس به دست مى‌آیند. THC (دلتا- ۹- تتراهیدروکانابینول)، کانابینوئید اصلى روان گردان و عامل اصلى بالا رفتن خلق در زمان استعمال مارى جوانا یا حشیش است.سطح THC موجود در گیاه کنفى کـــه براى مصارف صنعتى کشت مى‌شود، بسیار ناچیز است.رشته هاى کنف براى ساختن طناب، پارچه و کاغذ به کار مى‌روند. دانه‌هاى آن حاوى مقدار زیادى پروتئین هستند و روغنى تولید مى‌کنند کـــه داراى ارزش غذایى و صنعتى است.

 

بسیارى از ادعاها در مورد مصارف مارى جوانا در پزشکى از نظر علمى به اثبات نرسیده‌اند، اما پژوهش ها نشان مى‌دهد کـــه THC و سایر کانابینوئیدهاى خالص مى تواند در برطرف کردن تهوع و استفراغ و افزایش اشتها موثر باشند.این خاصیت مى‌تواند براى افراد مبتلا به ایدز یا کسانى کـــه داروهاى شیمى درمانى دریافت مى کنند، موثر باشد. براى پى بردن به ارزش طبى مارى جوانا در تسکین درد، کاهش اسپاسم هاى عضلانى و کنترل برخى انواع صرع نیاز به پژوهش هاى بیشترى است.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

فراورده‌های کانابیس

“مارى جوانا” جوانه و برگ گیاه خشک شده کانابیس است. رنگ آن از سبز مایل به خاکسترى تا قهوه اى مایل به سبز متغیر بوده و مى تواند حاوى تخم و ساقه باشد.

 

“حشیش” صمغ متراکم شده و خشک شده گل‌هاى کانابیس است. رنگ آن از قهوه‌اى تا سیاه متغیر است و به صورت قطعه‌اى به فروش مى‌رسد.

 

“روغن حشیش” از راه جوشانیدن گل ها یا صمغ کانابیس در حلال آلى به دست مى آید و ماده اى چسبنده به رنگ قهوه اى مایل به قرمز یا سبز است. ميزان THC در هریک از گونه هاى کانابیس متفاوت است.

 

گرچه حشیش عموماً قوى تر از مارى جوانا است ولی روغن حشیش معمولاً قوى ترین شکل موجود است.

 

مارى جوانا، حشیش یا روغن حشیش گاه با تنباکو مخلوط شده و به شکل سیگار پیچیده مى شود کـــه به “سیگارى” معروف است و یا اینکـــه توسط پیپ استعمال مى شود.

 

نابیس گاه در خوراکى هایى مثل کیک هاى شکلاتى و یا نوشیدنى ها به کار مى رود.انواع مصنوعى THC تحت عنوان “مارینول” تولید مى شوند. یک کانابینوئید مصنوعى (نابیلون) با نام تجارتى “سزامت” به فروش مى رسد. هر دوى اینها براى مبتلایان به سرطان یا ایدز تجویز مى شوند.

 

کانابیس رایج‌ترین داروى غیرقانونى مورد استفاده در کشور‌هاى غربى است و مصرف آن در ميان دانشجویان پس از الکل و سیگار قرار دارد.با این وجود کانابیس اکثراً به صورت گه گاه و براى تفنن استعمال مى شود. ميزان هاى یاد شده در ميان مردان به طور چشمگیرى بیشتر از زنان بوده است.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

مصرف کانابیس چه احساسى ایجاد مى‌کند؟

تاثبر کانابیس بر فرد بسته به عوامل زیر بستگی دارد:

مقدار مصرف.

مدت و تعداد موارد مصرف.

نحوه مصرف یه شکل خوراکی یا تدخینی.

خلق و انتظارات فرد و محیطی کـــه د رآن قرار دارد.

سن فرد.

بیماری‌های جسمي یا روانی فرد.

 

زمانى کـــه افراد براى اولین بار کانابیس را مورد استفاده قرار مى‌دهند، اغلب احساس برانگیختگى روانى مى کنند، البته این اثرات با تکرار مصرف نیز ایجاد مى‌شوند. تجربه افراد گوناگون از مصرف کانابیس متفاوت است.برخى احساس آرامش و سرزندگى کرده، پرحرف و شوخ‌طبع مى‌شوند، حال آنکـــه برخى دیگر احساس اضطراب، ترس، ناآرامى و گیجى مى‌کنند.علاوه بر آن نوع برانگیختگى فرد از هر نوبت مصرف تا نوبت بعدى مى تواند متفاوت باشد.

 

کسانى کـــه با مصرف دارو آشنا هستند و در این کار حرفه اى شده اند، مى دانند چه زمانى مقدار کافى دریافت کرده اند و کى باید مصرف را متوقف کنند و کنترل بیشترى نیز بر اثرات آن دارند، حال آنکـــه افراد تازه کار این توانایى را ندارند.

 

کانابیس در دوزهاى پایین، ادراک و حس را اندکى مختل مى‌کند. کسانى کـــه دارو مصرف مى‌کنند، مى‌گویند کـــه صداى موسیقى را بهتر مى‌شنوند، رنگ ها را درخشان مى‌بینند و زمان براى آنها طولانى تر مى‌شود. همچنین مى‌گویند کـــه حس چشایى، لامسه و بویایى آنها تقویت شده و از بدن خویش آگاه تر مى‌شوند. برخى از این وضع لذت مى‌برند، حال آنکـــه بقیه آن را ناراحت کننده مى‌یابند.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

دود کردن مقادیر بیشتر مى‌تواند برخى اثرات مطلوب کانابیس را شدت بخشد، اما احتمال واکنش هاى ناخواسته و نامطلوب بیشتر است.

 

مصرف بیش از اندازه مى‌تواند احساس از دست دادن کنترل، گیجى، بى قرارى، پارانویا و وحشتزدگى را سبب شود.

 

توهم کاذب (دیدن چیزها و رنگ هایى کـــه مى‌دانید واقعى نیستند) یا توهم واقعى (زمانى کـــه ارتباط شما با واقعیت گسسته مى شود) مى تواند روى دهد.

 

اثرات فیزیکى کانابیس شامل قرمزى چشم‌ها، خشکى دهان و گلو، تحریک سیستم تنفسى (به دلیل دود ناشى از آن) و اتساع برونش‌ها (گشاد شدن راه هاى هوایى) است. اشتها و سرعت ضربان قلب افزایش مى یابد، حال آنکـــه فشار خون، تعادل و پایدارى کاهش مى‌یابد. کانابیس مى‌تواند سبب خواب آلودگى یا ناآرامى شود و این بستگى به مقدار داروى دریافت شده و پاسخ فرد بدان دارد.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

این احساسات براى چه مدت دوام دارند؟

زمانى کـــه کانابیس به شکل دود استعمال مى‌شود، اثر آن تقریباً بلافاصله ظاهر مى‌‌شود و مى‌تواند تا چند ساعت باقى بماند و این بستگى به مقدار داروى دریافتى دارد.

 

زمانى کـــه دارو بلعیده مى شود، اثر آن یک ساعت بعد احساس مى‌شود و بیش از زمانى کـــه به صورت دود استعمال مى شود، باقى مى ماند.

 

گرچه اثرات دارو فقط براى چند ساعت پس از دود کردن آن دوام دارد، THC در سلول هاى چربى ذخیره شده و طى چند روز یا چند هفته از بدن خارج مى‌شود و این بستگى به دفعات مصرف و مقدار دریافتى دارد، به همين دلیل است کـــه تست هاى کانابیس مدت طولانى پس از ناپدید شدن آثار دارو باقی ميمانند.

 

خطرات کانابیس

تا به حال هیچ کس بر اثر مصرف بیش از اندازه کانابیس نمرده است، اما کانابیس ادراک عمق، گستره توجه و تمرکز را مختل و زمان واکنش را کند مى‌کند و قدرت عضلانى را مى کاهد و همه اینها بر توانایى فرد در زمان رانندگى اثر مى کنند.

 

کانابیس و الکل اگر همراه با یکدیگر استفاده شوند، اثرات یکدیگر را تشدید مى‌کنند و مى‌توانند صدمات شدیدى ایجاد کنند.

 

مسموميت با کانابیس تفکر و حافظه کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار مى‌دهد. استعمال کانابیس در مدرسه یا در حین کار مى‌تواند یادگیرى و عملکرد فرد را مختل کند.

 

فرآورده هاى غیرمجاز کانابیس ممکن است توسط سایر داروها، آفت‌کش ها یا قارچ هاى سمى آلوده شده باشند.

 

دوزهاى بالاى کانابیس به ویژه زمانى کـــه بلعیده شوند، مى‌توانند روان پریشى ناشى از مسموميت را سبب شوند. علائم آن شامل توهمات دیدارى و شنیدارى، هذیان‌هاى پارانویید، گیجى و فراموشى است. با قطع مصرف کانابیس، این علائم معمولاً ظرف یک هفته ناپدید مى‌شوند.

 

مصرف کانابیس سرعت ضربان قلب را بالا برده و فشار خون را پایین مى‌ورد. در بیماران مبتلا به آنژین صدرى و یا سایر بیمارى هاى عروق کرونر،خطر حمله قلبى با مصرف کانابیس افزایش مى یابد.

 

مصرف کانابیس در باردارى مى‌‌تواند بر جنینن تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان مى‌دهد کـــه ممکن است بین مصرف کانابیس در باردارى و مشکلات خفیف شناختى در کودکان رابطه‌اى وجود داشته باشد. دود کانابیس حاوى بسیارى از مواد شیميایى است کـــه در دود سیگار یافت مى‌شود و براى جنین خطرناک است.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

آیا کانابیس اعتیادآور است؟

مصرف کانابیس ممکن است اعتیاد ایجاد کند. کسانى کـــه کانابیس را به طور منظم مورد استفاده قرار مى‌دهند، ممکن است، وابستگى خفیف جسمي و یا روانی به آن پیدا کنند.کسانى کـــه دچار وابستگى روانى هستند، سرخوشى و آرامش ناشى از استعمال دارو را طلب مى‌کنند. دارو براى آنها بیش از اندازه اهميت مى‌یابد و ممکن است احساس کنند کـــه بدان نیاز دارند و اگر نتوانند آن را به دست آورند، دچار اضطراب مى‌شوند. مصرف متناوب و طولانى مدت دارو مى‌تواند به وابستگى جسمي منتهى شود.

 

کسانى کـــه دچار وابستگى جسمي مى‌شوند، ممکن است با قطع ناگهانى مصرف سندرم ترک را به صورت خفیف تجربه کنند.علائم ترک ممکن است شامل تحریک پذیرى، اضطراب، اختلال گوارشى، بى‌اشتهایى، تعریق و اختلال خواب باشد، این علائم عموماً براى حدود یک هفته باقى مى‌مانند، گرچه ممکن است اختلال خواب بیشتر طول بکشد.

 

اثرات طولانى مدت مصرف کانابیس

کسانی کـــه کانابیس را مقادیر زیاد یا به طور منظم مورد استفاده قرار مى‌دهند و یا کسانى کـــه به بیمارى هاى خاص داخلى یا روانپزشکى مبتلا هستند، در معرض خطر اثرات طولانى مدت زیر هستند:

 

دود کانابیس داراى قطران و سایر عوامل سرطان‌زاى شناخته شده است. کسانى کـــه کانابیس را به صورت تدخین مصرف مى‌کنند، غالباً افراد تمایل دارند کـــه دود فیلتر نشده را به درون شش‌های‌نشان بفرستند تا به حداکثر اثر برسند. این کار خطر سرطان را افزایش مى دهد.

 

استعمال دود کانابیس موجب تحریک و آسیب سیستم تنفسى مى‌شود. دود کردن مارى‌جوانا براى زمانى دراز با برونشیت رابطه دارد. یک بررسى تخمين زده است کـــه سه تا چهار “سیگارى” در روز همان صدمه اى را ایجاد مى‌کند کـــه ۲۰ نخ یا بیشتر سیگار معمولى در روز آن را سبب مى‌شود.

 

مسموميت مزمن با مصرف کانابیس غالباً انگیزه فرد را براى کار و مطالعه کاهش مى‌دهد، گرچه این اثر با قطع مصرف دارو از بین مى‌رود.ممکن است رابطه‌اى ميان مصرف منظم کانابیس و شروع بیمارى اسکیزوفرنى وجود داشته باشد، اما مشخص نیست کـــه آیا مصرف کانابیس منجر به بروز علائم مخفى اسکیزوفرنى مى‌شود یا اینکـــه بروز تدریجى علائم روان پریشى است کـــه سبب مى شود فرد براى کنار آمدن با علائم بیمارى به کانابیس پناه ببرد.

 

شواهد نشان مى دهد کـــه مصرف مداوم کانابیس در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنى علائم روان پریشى را تشدید کرده و دوره بیمارى را وخیم تر مى‌کند.

 

مصرف طولانى کانابیس در مقادیر زیاد مى‌تواند توجه، حافظه و توانایى پردازش اطلاعات پیچیده را براى هفته ها، ماه‌ها و حتى سال‌ها پس از قطع دارو مختل کند.

 

در ایالت کلرادوی آمریکا دیگر مصرف تفریحی ماریجوانا جرم نیست.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

خریدار مشغول انتخاب ماریجوانای مورد علاقه‌اش

 

از ابتدای سال نوی ميلادی هم در این ایالت فروشگاه‌هایی باز شدند کـــه به مشتریان ماریجوانا ميفروشند.هرچند فروش این ماده اعتیادآور با رای مردم این ایالت آزاد شد، اما هنوز هستند کسانی کـــه با فروش آن به صورت قانونی مخالفند و آن را برای انسان مضر ميدانند.

 

به این ماده سیگاری، علف، گراس، ماری جوآنا، بنگ، حشیش، چرس، جوینت و حتی” پنیر” هم مي گویند اما همه این‌ها یک ریشه دارد و آن گیاه شاهدانه هندی است کـــه وقتی برگ وگل آن رو خشک مي کنند، بیشتر با نام ماریجوآنا و گراس شناخته مي شود و هنگامي کـــه علاوه بر برگ و گل، ساقه و ریشه آن را هم به شکل صمغ یا رزین درمي آورند، حشیش ناميده مي شود کـــه ميزان خلوص آن بسیار بالاتر از ماریجوآنا است.

 

اما چه حشیش باشد و چه گراس و ماریجوآنا، عامل موثری کـــه در این ماده باعث ایجاد توهم در مصرف کنندگان مي شود، تی.اچ.سی یا تتراهیدروکانابینول‌ نام دارد.ماریجوآنا گسترده ترین ماده اعتیاد‌آور مصرفی در جهان است و بنابر آمار دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد، حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ ميلیون نفر در جهان ماریجوآنا مصرف ميکنند. بیشترین تعداد مصرف‌کننده این ماده در کشورهای آمریکا و کانادا حضور دارند. سازمان ملل متحد گزارش کرده کـــه حدود ۸ درصد از مردم آمریکا و کانادا به نوعی ماریجوآنا مصرف کرده یا ميکنند.

 

شاید هم همين تعداد زیاد مصرف کننده در این کشورها باعث شده کـــه در سالهای اخیر بحث و جدل ها برای آزادسازی مصرف ماریجوآنا در آمریکا و کانادا بسیار بالا بگیرد و بالاخره هم از روز اول ژانویه امسال، ایالت کلورادو مصرف آن را با شرایطی آزاد اعلام کرد.اما بحث ها در مورد آزادسازی ماریجوآنا تنها در حوزه پلیسی و اجتماعی مطرح نیست؛ در بین دانشمندان هم سالهاست کـــه در مورد خواص و مضرات این ماده بحث جدی در جریان است.

 

طرفداران این ماده از خواص آن برای آرامش‌بخشی به بیمارانی کـــه از صرع، آسم، ام.اس و سردردهای ميگرنی رنج مي برند، صحبت مي کنند و البته سالهاست کـــه از آن برای آرامش بخشیدن به بیماران سرطانی کـــه شیمي درمانی را پشت سر گذاشته اند، استفاده مي شود. خواص تسکین دهنده ماریجوآنا به علت تاثیر ماده تی اچ سی موجود درآن بر ترشح هورمون‌های آرامش بخش سیستم پاراسمپاتیک بدن گزارش شده است. اما مخالفان قانونی شدن مارجوآنا از آسیب‌هایی کـــه این ماده به حافظه و مغز وارد مي کند صحبت مي کنند و اینکـــه مصرف بیش از حد و مداوم این ماده چه طور مي تواند زمينه ساز اختلالات روانشناختی چون اسکیزوفرنی از نوع پارانویا شود و حافظه رو نقصان دهد.

 

با وجود این خیلی‌ها با مقایسه ماریجوآنا و الکل مي گویند مضرات آن اگر کمتر از الکل نباشد بیشتر از آن نیست و حالا کـــه این یکی در جوامع غریب قانونی است چرا آن یکی را نباید در حیطه مصرف قانونی هم سنجید. البته این کـــه قانونی‌شدن ماده ای کـــه بیش از ۱۶۰ ميلیون نفر در جهان آن را مصرف مي کنند، خود به خود ميتواند از دامنه بزهکاریها، قاچاق بین المللی و بسیاری از آسیب های اجتماعی پیرامون مصرف ماریجوآنا بکاهد.

 

از طرف دیگر، ازآنجایی کـــه ماریجوآنا را نميتوان چون مواد اعتیادآور هرویین یا مرفین تزریق کرد، در سالهای اخیر دولت‌ها هم به فرض این کـــه آسان گیری در مورد مصرف ماریجوآنا ميتواند راهی برای کاهش آسیب ها از مواد اعتیادآور سنگین قلمداد شود، به تصویب قوانین آزادسازی این ماده تواهم‌زا یا آسان گیری برای مصرف شخصی آن، روی خوش نشان داده‌اند.

 

از دو سال پیش استفاده از کانابیس به عنوان دارو در آلمان مجاز شده است. آلمان کـــه تاکنون واردکننده این گیاه بوده ميخواهد حال خود آن را تولید کند. ۷۹ شرکت برای گرفتن پروانه تولید کانابیس با هم رقابت ميکنند.

 

به گزارش روزنامه “تاتس” ظرف چهار سال آینده ۵۰ تن کانابیس (شاهدانه) از لهستان وارد آلمان ميشود تا پس از کنترل کیفیت آن در سراسر اروپا پخش شود.کانابیس گیاهی است کـــه از آن “ماری جوانا” و “حشیش” تهیه ميشود و مصرف آن در بسیاری از کشورهای دنیا ممنوع است. اما اهميت این گیاه در علم پزشکی رو به افزایش است. در ایالات متحده آمریکا برای کاهش درد برخی بیماری‌ها از گیاه کانابیس استفاده ميشود. در آلمان نیز مصرف کانابیس به عنوان دارو از حدود دو سال پیش تا کنون آزاد شده است.

 

اگر پزشک یا بیمارستان اجازه استفاده از این ماده را به بیمار بدهد، آنگاه افرادی کـــه به عنوان مثال از دردهای مزمن رنج ميبرند، ميتوانند با نسخه آن را از داروخانه بخرند. در سال گذشته ميلادی ۹۵ هزار نسخه برای تهیه کانابیس از داروخانه‌ها در آلمان پیچیده شد و این ميزان رو به افزایش است؛ بازاری جذاب برای تولیدکنندگان و معامله‌گران این ماده. شرکت فارماکو کـــه وارد کننده کانابیس از لهستان است، روی صدها ميلیون‌ یورو معامله حساب باز کرده است.

کانابیس چیست؟ | فواید و مضرات استفاده از ماری جوانا

رقابتی تنگاتنگ برای بازاری پرسود

اما ده‌ها شرکت دارویی دیگر هم ميخواهند از این بازار پرسود بهره ببرند و در آن شریک شوند. حال این سوال مطرح شده کـــه آیا برای آلمان ساده‌تر نیست کـــه به جای وارد کردن کانابیس از لهستان، آن را در خود آلمان تولید کند تا هم بر کیفیت محصول و هم بر قیمت آن کنترل بهتری داشته باشد؟ این برای بسیاری از استار‌ت‌آپ‌ها فعالیتی جذاب به شمار ميرود.

 

وزارت بهداشت آلمان به این سوال پاسخ مثبت داده و انستیتوی مواد دارویی و تولیدات پزشکی را مامور اجرای این طرح کرده است. این موسسه نیز “آژانس کانابیس” را پایه‌گذاری کرده کـــه قرار است مادام کـــه تولید این ماده در آلمان صورت نميگیرد، روی کیفیت‌ کانابیس وارداتی نظارت کند.

 

وزارت بهداشت آلمان تولید کانابیس را به مناقصه گذاشته است. حجم مورد نظر ظرف چهار سال ‌آینده ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم است، یعنی سالانه ۲۶۰۰ کیلوست. ۷۹ شرکت و گروه هم پیشنهادهای خود را ارائه داده‌اند.

 

وزارت بهداشت انتظار دارد کـــه اولین محصول کانابیس در آخرین ماه‌های سال ۲۰۲۰ برداشت شود. هر کدام از شرکت‌ها فقط پروانه تولید حداکثر ۲۰۰ کیلو را ميگیرد. اما مقررات تولید کانابیس در آلمان پیچیده است. مکان آن باید از بالاترین معیارهای امنیتی برخوراد باشد. سالن تولید کانابیس باید دیواری بتونی به ضخامت ۲۴ سانتی‌متر داشته باشد. این مقررات برای بسیاری از شرکت‌ها ساده نیست.

 

اوایل ماه آینده ميلادی بزرگ‌ترین کنفرانس تولید‌کنندگان کانابیس در اروپا در شهر برلین برگزار ميشود. ۶۰ کارشناس از حوزه‌های اقتصادی، پزشکی و سیاست در بحث‌های این کنفرانس شرکت ميکنند. اگر آلمان بتواند در سیاست تاکنونی خود در این زمينه، کـــه سیاستی بسیار سختگیرانه بوده، تجدیدنظر کند، اروپا ميتواند رقیبی جدی در مقابل کانادا شود.

 

کانابیس چیست،بذر شاهدانه،بهترین نژاد ماری جوانا،تی اچ سی چیست،شاهدانه نر و ماده،روغن حشیش،فواید ماری جوانا،عوارض علف كشيدن

 

 

مطالب بیشتر:

خواص شفابخش ماری جوانا +مضرات ماری جوانا

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا