دنیای خودرو

کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را از کجا بفهمیم؟

کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را از کجا بفهمیم؟

کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را از کجا بفهمیم؟

کیلومتر خودرو را از راه های مختلفی می شود دستکاری کرد تا موقع فروش مشتری نتواند بفهمد کـــه خودرو چقدر کار کرده ، اما روش هایی برای رو شدن دست این افراد وجود دارد. برای بسیاری از مردم در هنگام خرید خودرو، کارکرد واقعی خودرو بسیار مهم اســـت چرا کـــه این روزها شایعات زیادی پیرامون آن وجود دارد و حتی کلیپ‌هایی از دست‌کاری کارکرد واقعی خودرو منتشر شده اســـت کـــه عملا نگرانی‌ها را پیرامون این موضوع بیشتر کرده اســـت ولی سوال اینجاســـت کـــه چگونه می‌توان به کارکرد واقعی خودرو دسترسی پیدا کرد و رقم دقیق آن را فهمید؟

 

در مورد کسانی کـــه این کار را انجام می‌دهند باید بدانید کـــه عامل اصلی این دست‌کاری‌ها، باطری سازهایی هستند کـــه البته بعضی از آنها با دریافت مبلغ اندکی اقدام به دستکاری کارکرد واقعی خودرو می‌کنند و مشتری کـــه با 500 هزار تومان هزینه توانسته چند میلیون تومان سود کند، طبیعتا از این اقدام سرخوش بوده و راضی از این هزینه هم خواهد بود!

 

متاسفانه برای بعضی از این باطری سازها، این قبیل اقدامات، یک نوع منبع درآمد محسوب می‌شود کـــه به طور مکرر انجام می‌دهند و بدون توجه به عواقب و ضررهایی کـــه به دیگران می‌زنند، به راحتی اقدام به تبلیغ می‌نمایند. شاید فکر کنید کـــه این اقدام صرفا در ایران رخ می‌دهد ولی گزارش‌های معتبر نشان می‌دهد کـــه در کشورهایی مثل آلمان و بلژیک نیز به وفور این کار غیراخلاقی دیده می‌شود.

 

کارکرد واقعی خودروجدا از مشکلی کـــه از بابت گران فروشی خودرو برای خریدار رخ می‌دهد، او با احتساب کم کارکرد بودن خودرو وارد معامله می‌شود و به دلیل عدم توجه به بعضی از موارد و قطعات مصرفی خودرو دچار صدمات و ضررهایی می‌شود کـــه عملا جبران ناپذیر اســـت. به طور مثال تسمه تایم در خودروهای جدید از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار اســـت و در صورت عدم توجه به آن و گذشت زمان منجر به کج شدن سوپاپ خودرو می‌شود کـــه با قیمت‌های فعلی چیزی در حدود 1 تا 2 میلیون تومان هزینه روی دوش صاحب خودرو می‌گذارد! این اتفاق صرفا از روی کیلومتر خودرو مشخص می‌شود و راه دیگری برای تشخیص آن نیست!

 

راه‌های زیادی برای تشخیص کارکرد واقعی خودرو وجود دارد کـــه از جمله آن می‌توان به چک کردن ECU، بررسی دفترچه ثبت نمایندگی، وضعیت ظاهری خودرو و …. اشاره کرد. البته ناگفته نماند در خودروهای دارای ای‌سی‌یو نیز بعضا دیده شده اســـت کـــه دستکاری‌هایی در آن صورت می‌گیرد کـــه آب از آب تکان نمی‌خورد و عملا هیچ کس متوجه تغییرات آن نمی‌شود!

کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را از کجا بفهمیم؟

به معنای دیگر اینکـــه باید بگوییم متاسفانه بعضی از باطری سازهای متخلف به قدری در این امر حرفه‌ای شدند کـــه خودروهای کم کارکرد را به راحتی به چیزی در حد صفر می‌رسانند! طبیعتا منظور از این صحبت آن دسته از خودروهایی اســـت کـــه از نظر ظاهری پرکارکرد بودن آنها مشخص نیست.

 

یکی از بهترین روش‌های تشخیص کارکرد واقعی خودرو ظاهر آن اســـت کـــه البته در خودروهای حوالی 3 تا 5 سال کارکرد این موضوع به شدت قابل تشخیص اســـت. به طور مثال پدال گاز و ترمز و سائیدگی آنها به راحتی کار را برای شما آسان می‌کند چرا کـــه در خودرویی با کارکرد 20 هزار کیلومتر عملا نباید ساییدگی چندانی روی پدال‌ها باشد ولی اگر در همین خودرو ساییدگی پدال‌ها زیاد بود، این به معنای دستکاری احتمالی کیلومتر خودرو اســـت!

 

از دیگر موارد ظاهری می‌توان به رادیاتور خودرو و رودری آن اشاره کرد کـــه در صورت کارکرد بالا به راحتی قابل تشخیص هستند! نکته اساسی این اســـت کـــه اولا از خرید خودرو دلال جدا خودداری کنید! اگر هم قصد خرید داشتید باید بدانید کـــه اگر او فردی حرفه‌ای باشد قطعا این موارد را با هزینه‌ای اندک تعویض کرده و شما دستتان به جایی بند نیست!

کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را از کجا بفهمیم؟

البته باید بدانید کـــه دو مورد معمولا توسط هیچ دلالی تعویض نمی‌شود و یا بهتر اســـت بگوییم کـــه احتمال تعویض آنها چیزی نزدیک به صفر اســـت:

 

اولین مورد رادیاتور خودرو برای خودروهای با کارکرد بالاســـت. معمولا یک کارشناس به راحتی کارکرد بالای رادیاتور را تشخیص می‌دهد.
دومین مورد دیسک ترمز اســـت. اگر خودرویی با کیلومتر پایین می‌خواهید خریداری کنید طبیعتا نباید دیسک ترمز آن اســـتفاده چندانی شده باشد و کارشناس مجرب به راحتی مصرف بالای آن را تشخیص می‌دهد.

 

در مورد رادیاتور خودرو نکته اصلی فاصله پره‌های آن اســـت کـــه در اثر گذشت زمان و ورود هوا و حشرات و … به آن زیاد می‌شود و هر چقدر این فواصل بیشتر باشد طبیعتا با یک خودروی با کارکرد بالا روبرو هستید. همچنین رادیاتور خودرو معمولا هر 150 هزار کیلومتر تعویض می‌شود و اگر متوجه تعویض آن شدید یا صاحب خودروی با کارکرد کم از تعویض آن سخن گفت به دستکاری در کارکرد واقعی خودرو شک کنید!

 

در مورد دیسک ترمز نیز باید بدانید کـــه برای خودروهای زیر 50 هزار کیلومتر کارکرد وجود لبه‌های تیز غیر طبیعی اســـت! اگر برای خرید خودروی زیر 50 هزار کیلومتر رفتید و با لبه‌های تیز دیسک ترمز مواجه شدید باید بدانید کـــه احتمالا کارکرد واقعی خودرو به شما گفته نشده اســـت و شما در حال خرید یک خودرو با کارکرد بالای 50 هزار کیلومتر هستید!

کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را از کجا بفهمیم؟

به طور کلی پیشنهاد ما در خرید خودرو کارکرده اســـتفاده از یک کارشناس مجرب و پرداخت هزینه ناچیز به اوست تا از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری شود و اگر قصد خرید خودرو دارید و کسی را برای این کار ندارید با هزینه کرد بیشتر و یا خرید خودروی ارزان‌تر به صورت صفر از کارخانه خریداری نمایید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا