پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • این کارها همیشه موجب تخریب روابط می شوند

  مجموعه : جامعه شناسی,روان شناسی

  این کارها همیشه موجب تخریب روابط می شوند

  این کارها همیشه موجب تخریب روابط می شوند

  بسیاری از کارها هستند که انجام دادن آن ها موجب تخریب رابطه ها خواهند شد، رابطه هایی که ما باید برای زندگی روزمره خود آن ها را محکم و صمیمانه نگهداریم.هنگامی که یک رابطه عاطفی یا اجتماعی، بد پیش میرود، بسیاری از ما سعی میکنیم چشم خود را روی احساسات طرف مقابل مان ببندیم و به دنبال آن در تله رفتار های تخریب کننده گرفتار میشویم و در نتیجه دیگر قادر به همدلی کردن نخواهیم بود.

   

  به دنبال چنین رفتاری، محبت و همدلی که برای بازسازی و ترمیم رابطه ها، کاملا ضروری و لازم به نظر میرسد را ضعیف کرده و در نهایت احساس احمق بودنو همچنین ضعیف و تنها بودن میکنیم.

   

  از همین رو، شاید لازم باشد تا با ۱۳ رفتار و طرز فکری که موجب تخریب روابط میشوند بیشتر آشنا شده و سعی در کنار گذاشتن آن ها داشته باشید.

   

  ۱- پیش داروری کردن

  زمانی که بدون داشتن مدارک قانع کننده و مستند و یا آگاهی از حقایق، همه پیشامد ها را به صورت منفی و در بدترین حالت برای خود تفسیر و تصویرسازی میکنید، در واقع در حال خراب کردن رابطه هستید، دو روش مرسوم کسانی که چنین عادت هایی دارند این است:

   

  ذهن خوانی: یعنی اینکه شما بدون هیچ پشتوانه واقعی پیش خود تصور میکنید که طرف مقابل با شما بدرفتاری دارد یا واکنش منفی نشان میدهد.

   

  پیش بینی: یعنی برای خودتان این طور فرض میکنید که قرار است همه امور به بدترین شکل ممکن پیش بروند.
  مایلس دیویس در این رابطه میگوید: اگر تو تمام چیزهایی که من میگویم را درک میکنی، پس باید من باشی.

   

  ۲- دلایل احساسی

  شاید تصور شما این است که احساسات منفی بازتاب دهنده واقعیت مسائل هستند. به طور مثال، من احساس گناه می کنم، پس من باید انسان خیلی بدی باشم!چنین تفکراتی باعث میشوند تا در روابط خود با شکست مواجه شوید. هنری وینکلر در این رابطه میگوید: فرضیه ها و تصورات، آفت های روابط هستند.

   

  ۳- طرز فکر صفر و یکی

  تمام رویداد های زندگی از نظر شما یا سفید هستند و یا سیاه. آیا هیچ حد وسطی برای آن ها قائل نیستید؟ اگر در یک موقعیت، همه چیز در حد عالی نباشد، شما آن را بد و اشتباه و محکوم به شکست فرض خواهید کرد؟

   

  در این حالت ممکن است برای انتخاب احساس رضایت، که با آن احساس راحتی خواهید داشت، مشکل داشته باشید. آنتی نین در این رابطه میگوید: ما مسائل زندگی را آن طور که واقعا هستند نمیبینیم، بلکه به گونه ای میبینیم که خودمان میخواهیم.

  این کارها همیشه موجب تخریب روابط می شوند

  ۴- بیانیه (بایدها)

  همیشه با خود تصور میکنیم که همه مسائل و کارها باید به آن صورت که شما میخواهید و انتظار دارید، پیش بروند. در بیشتر مواقع ما سعی داریم تا با واژه هایی مانند باید، لزوما و نباید به خود انگیزه انجام یا عدم انجام امور را بدهیم. مکس لوکید در این رابطه می گوید: تضاد و مناقشه انکارناپذیر است اما جنگ و مبارزه انتخابی است.

   

  ۵- فیلترهای ذهنی

  شما یک جمله یا اتفاق را منفی گرفته و بقیه مسایل و حرف ها را فراموش میکنید. به طور مثال، وجود یک جمله انتقادی در صحبتهای طرف مقابل باعث میشود تا کل حرف را فراموش کرده و همه مانور خود را روی همان یک جمله انجام دهید.برای داشتن یک رابطه سالم، لازم است نسبت ۵ به ۱ تفکرات مثبت به منفی داشته باشید.

   

  کسانی که همه ذهنشان را مسایل منفی پر کرده، باید این نسبت را افزایش داده و سعی کنند تا بیشتر خوش بین باشند تا بدبین. مستر راگرز در این رابطه میگوید: اگر کاری قابل بیان است، پس میتوان آن را مدیریت کرد.

   

  ۶- کلی نگاه کردن به مسائل

  احتمال دارد شما یک رویداد منفی را به عنوان رشته ای از اتفاقات منفی که هرگز تمامی ندارند، فرض کنید. شاید هنگام فکر کردن یا نوشتن از واژه های هرگز یا همیشه استفاده کنید. این الگوی رفتاری افراد بدبین است و باید اصلاح گردد.

   

  جفری کوتلر در این رابطه میگوید: هر کسی که شما با او مبارزه می کنید، افراد دیگری را در زندگی خود دارد که کاملا با هم خوب هستند. شما نمیتوانید به شخصی که به نظر برای تان بد است نگاه کنید بدون اینکه خود را ببینید.

   

  ۷- شخصی کردن مسائل

  هنگامی که یک اتفاق بد روی میدهد، بدون شک این رویداد برای شما بدتر از بقیه است. شما این موقعیت را این طور فرض میکنید که گویا فقط برای شما روی داده و به تاثیرات آن روی اطرافیان یا اینکه این مساله برای بقیه چگونه روی میدهد بی توجه هستید. این طرز فکر نیز دقیقا مصداق انسان های بدبین و منفی باف است.

   

  فرانکو فنلون در این رابطه میگوید: ما اغلب میتوانیم با تصحیح اشتباه های خود به جای توجه کردن و سعی در درست کردن خطاهای دیگران، کارهای بیشتری برای آن ها انجام دهیم.

   

  ۸- عدم رضایت همیشگی

  وقتی یک اتفاق بد برای شما روی میدهد، احساس میکنید که این مساله تا آخر عمر آزارتان خواهد داد و درست شدنی نیست. تصورتان این است که بدبختی روی زندگی شما سایه انداخته و بی کمک مانده اید. اما همان طورکه آبراهام لینکولن گفته: در پشت ابرها، خورشید همچنان میتابد!

  این کارها همیشه موجب تخریب روابط می شوند

  ۹- برچسب زدن

  این یکی از بدترین طرز فکر هایی است که یک شخص میتواند در زندگی خود داشته باشد. در این حالت، وقتی یک اتفاق بد روی میدهد، شما به جای اینکه بگوئید من اشتباه کردم خود را با این عبارت سرزنش میکنید که: من یک بازنده واقعی هستم. اینکه به مسایل زندگی به صورت همه یا هیچ نگاه کنید، فقط موجب سرخوردگی و عدم پیشرفت شما می شود.

   

  همیلتون میبای در این رابطه میگوید: از مخالفت و مقاومت کردن نترسید. به این فکر کنید که کایت در مقابل باد حرکت می کند، نه در راستای آن.

   

  ۱۰- بزرگ نمایی

  شما عادت دارید که همه اتفاق های بد و مشکلات را بزرگ کرده و در عوض، خوبی ها و نکات مثبت را کوچک و بی ارزش کنید.  رابی هارولد کوشنر در این رابطه گفته: بدبختی ها یا تصمیمات اشتباه که به عنوان ضعف های انسانی شناخته میشوند، را به زندگی نسبت ندهید.

   

  ۱۱- تمرکز روی بدی ها

  حتما شما در بیشتر مواقع خود را مقصر مسائلی میدانید که هیچ کنترلی روی آن ها ندارید. لانگفیلو در این رابطه اعتقاد دارد: اگر توانائی این را داشتیم که رازهای پنهان دشمنان خود را بخوانیم، متوجه میشدیم که هر کسی در زندگی خود دردها و رنج های فراوانی داشته است و همین برای پایان بخشیدن به خصومت ها کافی خواهد بود.

   

  ۱۲- بی ارزش کردن نکات مثبت

  عادت دارید تجربه ها و اتفاق های مثبت و خوب را نادیده بگیرید، زیرا به نظر تان چندان ارزشمند نیستند. اگر کار خوبی انجام بدهید، با خود فکر میکنید که خب بقیه هم میتوانند آن را درست انجام دهند. بدین ترتیب، تشویق اطرافیان را نیز نادیده گرفته و رد میکنید.

  وینستون چرچیل در این رابطه گفته: یک انسان بدبین همیشه در همه موقعیت ها، بدبختی ها را میبیند، اما یک انسان خوش بین، در مشکلات هم به دنبال فرصتی برای پیروزی است.

   

  ۱۳- نسبت دادن

  برای مثال، اگر عادت دارید که در مواقع ناراحتی یا ناامیدی سگرمه هایتان در هم برود، بنابراین ممکن است این رفتار را به بقیه هم تعمیم داده و مثلا تصویر کنید اگر آقای ایکس اخم کرد، پس حتما ناراحت است یا مشکلی دارد. این در حالی است که شاید فرد مقابل عادت دارد موقع فکر کردن، اخم کند!

   

  فکر نکنیدکه اگر هر کاری شما انجام می دهید را بقیه هم انجام دادند، دقیقا همان معنی را خواهد داشت. تولی کوپفربرگ در این باره گفته: «وقتی الگوهای رفتاری در هم شکسته میشوند، دنیای جدیدی ساخته میشود. برای دور ماندن از تمامی این دام ها بهتر است در بیشتر مواقع به کلمه ما فکر کنید تا من!

   

  در اصل ما قادر هستیم تاثیر قوی دیگران بر زندگی خود را تغییر دهیم. وقتی بتوانیم به جای فکر کردن به من به ما بیاندیشیم، بسیار راحت تر و سالم تر میتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. سعی کنید از رفتار های خودویران‌گر پرهیز کرده و به دنبال جذب رابطه هایی باشید که هر دو طرف از یکدیگر حمایت میکنند! به امید دیدار دوباره.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •