همسرداری

این کارها رابطه عاطفی در زندگی را پایدار نگه می‌دارد

این کارها رابطه عاطفی در زندگی را پایدار نگه می‌دارد

همسران همیشه به دنبال ایجاد رابطه عاطفی پایدار در زندگی خود هستند، رابطه ای که همراه با عشق و صمیمیت دوام دار باشد و احساس خوشبختی کنند. یافتن شریک عاطفی‌تان اتفاق خوشایندی است ولی باید بدانید که تازه اول راهید. در صورتی که راه‌های پایدار کردن رابطه را بدانید بالا و پایین‌های یک رابطه‌ی عاطفی برایتان غیرمنتظره و ناخوشایند نخواهد بود. امروز با ما همراه باشید، برایتان از راه‌هایی گفته‌ایم که کمک‌تان می‌کنند رابطه‌تان را مستحکم و پرمهرتر کنید.

 

مهربان و باعاطفه باشید

مهربان باشید. مهربانی در اشکال متفاوت بروز و ظهور می‌کند. بعضی زمان های دست او را بگیرید، بعضی زمان های با موهای او بازی کنید و گاه هم او را در آغوش بفشارید و ببوسید. فرقی هم نمی‌کند که طرف مقابل مرد است یا زن. هر دو طرف باید این نکات را رعایت کنند. البته در صورتی که دوام رابطه برای‌شان مهم است.

 

ادب را رعایت کنید

این هم یکی از قواعد طلایی زندگی مشترک است. همیشه و در هر حال زمانی که کنار شریک زندگی‌تان هستید، ادب را رعایت کنید. اینها نکاتی بود که باید به آنها توجه کنید. برای حفظ یک رابطه‌ی عاشقانه و طولانی‌مدت نکات بسیاری وجود دارد. شاید رعایت همه‌ی آنها برای‌تان سخت باشد.

 

ولی زمانی که به ارزشی که طرف مقابل‌ برایتان دارد فکر کنید، رعایت برخی ریزه‌کاری‌ها چندان برایتان دشوار نخواهد بود. از هرکسی که مدت‌زمان طولانی در یک رابطه بوده بپرسید؛ او به شما خواهد گفت که این رابطه‌ی شیرین و خوب را با هیچ‌چیزی در دنیا عوض نخواهد کرد.

 

از هم انتقاد نکنید؛ به هم راه‌حل ارائه کنید

در صورتی که در رابطه‌تان مشکلی ایجاد شد و همسرتان برای دریافت توصیه و راهنمایی نزد شما آمد، به او توصیه‌هایی برای حل مشکلش ارائه کنید. برای کاری که انجام داده‌ و باعث بروز مشکل شده‌، او را مورد عتاب و خطاب قرار ندهید.

 

از هم تعریف کنید

تعریف کردن از یکدیگر کار ساده و مفیدی است. با‌این‌کار به همسرتان نشان می‌دهید که واقعا برایش ارزش قائل هستید. از تغییرات ظاهری همسرتان به وجد بیایید و این شادی و توجه را به او نشان بدهید. طرز بیان احساسات در رابطه‌ی عاطفی واقعا مهم است. دستاوردهای شغلی یکدیگر را مایه‌ی افتخار خودتان بدانید و در حضور دیگران اعلام کنید که به همسرتان می‌بالید.

 

 به حریم شخصی هم احترام بگذارید

گذراندن وقت با شریک زندگی به رشد رابطه کمک زیادی می‌کند، ولی نباید فراموش کنید که برای دوام و ماندگاری یک رابطه، باید هرازچندبعضی زمان های فضا و زمان کافی دراختیار هم بگذارید. بعضی زمان های به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارید تا طعم تنهایی را بچشید.

 

این‌گونه، هرکدام فردیت خود را حفظ خواهید کرد (و به تمرین خودآبعضی زمان های هم خواهید پرداخت) و دل‌تان اندکی برای یکدیگر تنگ خواهد شد. یادتان باشد افراط نکنید و اصل بر این است که شریک زندگی‌تان با وجود شما حس تنهایی نکند.

 

تشکر از یکدیگر را فراموش نکنید

این یکی از قواعد طلایی رابطه‌های ماندگار است. «عزیزم دستت درد نکنه». چهار کلمه‌ی ساده می‌تواند معجزه کند. با این کلمات به او می‌فهمانید که برایش ارزش قائل هستید. آیا خود شما در صورتی که حس کنید طرف مقابل برای زحمات‌تان ارزش قائل نیستید در رابطه با او می‌مانید؟

 

اشتباهات‌تان را بپذیرید

تمام ما بارها برای‌مان پیش آمده که هر چقدر هم دوست داشته باشیم باز هم نمی‌توانیم خود را بی‌گناه جلوه دهیم. باید اشتباه خود را بپذیریم. باید غرورمان را لگدمال کنیم و به عشق زندگی‌مان بگوییم: «عزیزم تقصیر من بود. واقعا معذرت می‌خوام». در صورتی که همسرتان هم واقعا برای‌تان ارزش قائل باشد، شما را خواهد بخشید.

 

حرف دلتان را بزنید

در صورتی که واقعا لازم باشد که در مورد چیزی با همسرتان حرف بزنید، حرف‌تان را نخورید و آن را با او در میان بگذارید. در صورتی که آدم توداری هستید و حرف‌ها را درون خود می‌ریزید و آرزو دارید که همسرتان روزی شما را درک کند، باید بدانید لزوما این‌طور نیست و این کار ممکن است به‌ضررتان تمام ‌شود.

 

رمانتیک باشید

این کارها رابطه عاطفی در زندگی را پایدار نگه می‌دارد

این نکته را مردان باید بیشتر از زنان مدنظر داشته باشند. مردها خیال می‌کنند رمانتیک بودن فقط به دوره‌ی نامزدی و قبل از ازدواج مربوط است. چند قرار عاشقانه‌ی رمانتیک باهم بگذارید. او را به شبی خاطره‌انگیز مهمان کنید. هر کاری که می‌توانید، هرچند ساده، برای او انجام دهید تا حس کند ملکه‌ی زندگی شماست. این واقعا گام مهمی در رابطه‌ی زناشویی‌تان است.

 

به دوستان او احترام بگذارید

در صورتی که واقعا از دوستان همسرتان خوش‌تان نمی‌آید، بهتر است این بی‌علاقگی به آنها را در دل‌تان نگه دارید و اصلا اعلام نکنید. لازم نیست حتما از آنها خوش‌تان بیاید، بلکه برای دوام رابطه هم که شده حداقل به آنها احترام بگذارید.

 

مهربان و باعاطفه باشید

مهربان باشید. مهربانی در اشکال متفاوت بروز و ظهور می‌کند. بعضی زمان های دست او را بگیرید، بعضی زمان های با موهای او بازی کنید و گاه هم او را در آغوش بفشارید و ببوسید. فرقی هم نمی‌کند که طرف مقابل مرد است یا زن. هر دو طرف باید این نکات را رعایت کنند. البته در صورتی که دوام رابطه برای‌شان مهم است.

 

پا به پای هم پیش بروید

تداوم رابطه‌ی عاشقانه، یک کار تیمی است. در صورتی که می‌خواهید رابطه‌تان دوام بیاورد، نباید از طرف مقابل‌تان انتظار داشته باشید که همیشه برای ابراز احساسات پیش‌قدم شود. رابطه‌‌ی زن و مرد یک خیابان دوطرفه‌ است و در صورتی که فقط یک طرف بروید، به‌زودی به پایان آن خواهید رسید.

 

زمان های زیادی را باهم سپری کنید

قبل از ازدواج و برای شناخت یکدیگر وقت زیادی را باهم بگذرانید. این‌گونه است که خواهید فهمید که طرف مقابل برای شما مناسب است یا نه. زمان های خود را محدود به کافی‌شاپ رفتن و گپ‌زدن‌های تکراری نکنید، بلکه طی این زمان های سعی کنید یکدیگر را عمیقا بشناسید. شما با حرف زدن و برقراری رابطه‌ی صمیمانه است که یکدیگر را خواهید شناخت. در صورتی که نمی‌توانید این کار را بکنید یا نمی‌توانید آن را بیاموزید، رابطه‌تان دوام نخواهد آورد.

 

خود را با طرف مقابل وفق بدهید

نباید انتظار داشته باشید طرف مقابل در تمام ایده‌ها، عقاید و سلایق به شما شبیه باشد. شاید در برخی از عقاید مذهبی یا سیاسی با او موافق نباشید و بخواهید رابطه را تمام کنید. ولی پایان دادن رابطه عاطفی با چنین دلایلی کار معقولی نیست مگر اینکه اختلافات فرهنگی و مذهبی قابل حل کردن نباشند.

 

البته این موضوع پیچیده است و در صورتی که مشکل جدی و عمیق دارید از یک مشاور کاردان کمک بخواهید. در صورتی که هم اختلافات سطحی و قابل حل هستند که اتفاقا موضوعی بسیار عادی‌ در رابطه‌ی عاطفی است، حتما حلّش کنید و به شریک‌تان و علاقه هاش احترام بگذارید.

 

علاقه ها خود را دنبال کنید

البته وجود شباهت‌ها در دو طرف به غنای زندگی و لذت بردن بیشتر از آن کمک می‌کند، ولی واقعا در صورتی که هر دو طرف علاقه ها کاملا یکسانی داشته باشند، زندگی بسیار یکنواخت و کسل‌کننده نخواهد بود؟ لزومی ندارد در تک‌تک مسائل تفاهم و شباهت وجود داشته باشد. شما راجع‌به مسائلی با عشق خود حرف خواهید زد که او نمی‌دانسته و او هم مطالبی را با شما به‌اشتراک خواهد گذاشت که شاید تابه‌حال حتی به آنها فکر هم نکرده بودید.

 

باهم مسابقه نگذارید

زندگی زناشویی عرصه‌ی رقابت نیست. به همین دلیل لزومی به امتیاز گرفتن از طرف مقابل هم نیست. به بیان بهتر، در صورتی که کار خوبی را در حق طرف مقابل انجام می‌دهید یا به هر نحوی به او کمک می‌کنید، لازم نیست شیپور دست‌تان بگیرید و هر جا که شد اعلام کنید من به فلانی کمک کردم و فلان‌ کار را در حق او انجام دادم. همین مطلب برای زمانی که طرف مقابل اشتباهی مرتکب شده باشد یا از دست او عصبانی باشید هم صدق می‌کند.

 

لزومی ندارد برای راحت کردن خود همه چیز را سر او خالی کنید. به‌احتمال زیاد این یکی از مهم‌ترین دلایل شکست روابط است. هیچ‌کس نمی‌خواهد در مسابقه‌ی زندگی بازنده‌ باشد، به همین خاطر طرف مقابل را مقصر جلوه می‌دهد و از اینجاست که ورق برمی‌گردد و همه ‌چیز رو به پایان می‌رود.

 

خودآگاهی زمان های را تمرین کنید

زمانی که وارد رابطه‌ می‌شوید، معمولا سعی می‌کنید هر آنچه از دست‌تان برمی‌آید، برای شادی طرف مقابل انجام دهید. مگر نه؟ جان کلام اینجاست، تا زمانی‌که ندانید خودتان از چه چیز خوشحال می‌شوید، نمی‌توانید طرف مقابل را شاد کنید. به‌همین‌خاطر باید به تمرین خودآگای زمان های بپردازید تا بدانید که خودتان از چه چیز لذت می‌برید و شاد می‌شوید؛ همان کار را انجام دهید تا به شخصی تبدیل شوید که عشق زندگی‌تان لیاقتش را دارد.

 

شخصیت بهتری پیدا کنید

روی آن‌ دسته از نقاط قوت شخصیتی خود کار کنید که شما را به فرد بهتری تبدیل می‌کنند. انجام این کار در یک رابطه آسان است، چراکه رابطه همیشه فرصت‌هایی برای تمرین نقاط قوت شخصیتی مثل وفاداری، مهربانی و اعتماد فراهم می‌آورد.

 

مشوق یکدیگر باشید

این کارها رابطه عاطفی در زندگی را پایدار نگه می‌دارد

مطمئنا شما نمی‌خواهید کسی دست‌و‌بال‌تان را ببندد و از انجام بعضی از امور و رسیدن به رؤیاها منع‌تان کند. نه شما این را می‌خواهید و نه همسرتان. پس حتما یکدیگر را در رسیدن به اهداف‌تان تشویق کنید.

 

نقشه‌هایی را که برای رابطه کشیده‌اید دور بریزید

به بیان بهتر، برای رابطه برنامه‌ریزی نکنید. در صورتی که این کار را بکنید، احتمال اینکه چیزها آن‌طور که انتظارش را داشتید پیش نرود زیاد است. با این کار، شما ناخواسته به رابطه‌ای که می‌توانسته خیلی خوب باشد پایان می‌دهید. برخی از بهترین روابط بین افراد، روابطی هستند که خودجوش و بی‌برنامه برقرار شوند. برای رابطه‌تان برنامه‌ریزی نکنید. بگذارید عشق، خودش درِ خانه‌ی شما را بزند.

 

گذشت داشته باشید

این کارها رابطه عاطفی در زندگی را پایدار نگه می‌دارد

و در پایان هم تمام ما مرتکب اشتباهاتی می‌شویم. این واقعیت تلخ زندگی است. در صورتی که واقعا برای همسرتان ارزش قائل هستید باید او را به‌خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شود ببخشید. کینه به دل داشتن از طرف مقابل، برای رابطه سم است و سمی بودن رابطه چیزی نیست که آن را پایدار نگه دارد. کینه و کدورت‌ها را فراموش کنید و این افکار سمی را دور بریزید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا