پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

  مجموعه : بهداشت زنان

  همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

  همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

  در میان قرص های ضدبارداری ، نوعی به نام یاز مصرف کنندگان بسیاری پیدا کرده ، چون خاصیت چاق کنندگی ندارد و خبری از جوش و آکنه کــه در اثرمصرف اینگونه قرص ها بوجود می آمد نیست. نسل کنونی قرص‌های خوراکی ضدبارداری شامل قرص‌های «سیزنال» و «سیزنیک» از گروه قرص‌های‌‌های ضدبارداری «سیکل طولانی» هستند کــه خون‌ریزی قاعدگی را به 4 بار در سال کاهش ميدهند و قرص «لیبرل» یک قرص ضدبارداری با مصرف مداوم کــه با رساندن مداوم هورمون‌ها به بدن زن خون‌ریزی را به طور کلی متوقف ميکند.

   

  قرص های ضدبارداری Loestrin 24 Fe و Yaz هم در بازار موجودند کــه گرچه خون‌ریزی قاعدگی را حفظ ميکنند، اما طول دوره خون‌ریزی با مصرف آنها کوتاه‌تر ميشود.

   

  البته سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده کــه ممکن اســـت زنان به خصوص در اوایل مصرف این قرص‌های جدید دچار خون‌ریزی‌های نامنظم یا لکــه‌بینی شوند. همچنین با توجه به مهار قاعدگی به وسیله این قرص‌ها، زنان نميتوانند متوجه موارد بارداری به‌رغم مصرف قرص ضدبارداری شوند (اثر قرص‌ها در پیشگیری از بارداری صددرصد نیست). از طرف دیگر گروهی از منتقدان معتقدند حذف قاعدگی به عنوان یک «گزینه سبک زندگی» ممکن اســـت برای سلامتی زنان مفید نباشد و هنوز تحقیقات کافی در مورد آثار درازمدت مهار قاعدگی انجام نشده اســـت.

  همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

  قرص یاز yaz :

  قرص یاز 28 قرص در هر بسته دارد کــه 24 تای آن صورتی کمرنگ و 4 تای ان سفید رنگ اســـت برای شروع قرص در روز اول سیکل اولین قرص صورتی کمرنگ را بخورید- به کلمه START پشت بسته قرص توجه کنید.- ترجیحا در ساعتی معین- و سپس مصرف قرصها را به صورت شبی یکی ادامه دهید. پس از تمام شدن قرصهای صورتی قرصهای سفید را بخورید تا بسته قرص تمام شود حتی اگر در طی این مدت پریود بشوید یا نه باید شروع بسته جدید را آغاز کنید. این قرص می تواند تاحدودی بدخلقی قبل از پریود PMDDرا کاهش دهد. به خاطر داشته باشید در یک هفته اول شروع بسته جدید و ترجیجا در یک ماه اول مصرف هر قرص پیشگیری از بارداری از یک روش کمکی مانند کاندوم نیز اســـتفاده کنید.

   

  موارد منع مصرف قرص و نیز تداخل با داروهای دیگر دقیقا مانند قرص یاسمین اســـت. اگر قبل از قرص یاز از یک قرص پیشگیری 21 تایی اســـتفاده می کرده اید برای شروع یاز ابتدا 1 هفته بین این دو فاصله بیاندازید . اما اگر از قرصهای 28 تایی اســـتفاده می کرده اید می توانید بلافاصله پس از بسته قبلی، قرص یاز را شروع کنید.

  همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

  قرص‌های جدید اثر مردانه‌زایی ندارند

  قرص‌های ضدبارداری از 2 بخش هورمونی کاملا متفاوت تشکیل شده‌اند. ماده موثر آنها اتینیل اســـترادیول اســـت و قسمت دوم آنها از پروژسترون تشکیل شده اســـت. از آنجایی کــه بخش اتینیل اســـترادیول معمولا در همه قرص‌ها ثابت اســـت، قرص‌ها برحسب اینکــه حاوی چه مقدار از این ماده باشند به قرص‌هایی با دوز بالا یا پایین تقسیم‌بندی ميشوند. قسمت پروژسترونی قرص‌ها هم قابل تغییر اســـت و انواع مختلفی دارد. برخی از آنها اثر ضد هورمون مردانه و برخی دیگر اثر مردانه‌زایی دارند.

   

  اکثر قرص‌های ضدبارداری کــه در گذشته اســـتفاده ميشد دارای اثر مردانه‌زایی بودند به جز چند قرصی کــه اخیرا وارد بازار شده‌اند ازجمله یاسمین، یاز، دیان و مارولون. مکانیسم اثر بیشتر قرص‌های ضدبارداری از طریق توقف تخمک گذاری اســـت اما بخش پروژسترونی قرص نیز باعث کاهش ضخامت لایه داخلی آندومتر ميشود. این حالت باعث ميشود اگر هم تخمک‌گذاری انجام شد جنین به راحتی داخل رحم ننشیند. علاوه براین، کاهش ضخامت لایه داخلی رحم باعث مرتب شدن عادت ماهانه و کاهش خونریزی ماهانه ميشود.

  همه چیز درباره قرص ضد بارداری یاز yaz

  آنهایی کــه نباید قرص بخورند

  مصرف قرص‌های ضد بارداری به مدت کوتاه برای مثال 3 تا 6 ماه معمولا مشکلی ایجاد نميکند. بهتر اســـت همیشه از قرص‌هایی با دوز پایین از جمله یاسمین، یاز، مارولون، دیان 35 یا نوع ایرانی آنها مانند سیپروترون کامپاند یا LD اســـتفاده شود. اگر این داروها در فرد جواب داد دیگر نیازی به اســـتفاده از قرص‌های قوی مثل HD وجود ندارد. قبل از تجویز قرص باید سابقه خانوادگی فرد پرسیده شود کــه نباید دیابت و فشار خون داشته باشد، وزنش خیلی بالا نباشد، بهتر اســـت سیگار نکشد و سابقه بیماری فلبیت یا لخته شدن خون هم نداشته باشد زیرا این قرص‌ها ميتوانند باعث افزایش لخته یا ترمبوز در بدن شود به خصوص در افراد مبتلا به فلبیت ميتوانند منجر به سکته مغزی، سکته قلبی یا ترومبوز در پاها شوند.

   

  همچنین فردی کــه قرص ضدبارداری ميخورد و برای مثال دست یا پایش ميشکند و مجبور ميشود مدتی بی‌حرکت باشد بیشتر در خطر ترومبوز قرار دارد تا فردی کــه قرص مصرف نميکند. علاوه براین کسانی کــه ميخواهند عمل جراحی شوند حتما باید از يك ماه قبل مصرف قرص را قطع کنند چون ممکن اســـت احتمال ترومبوز بعد از جراحی در عروق شان زیاد شود.

   

  کاهش دردهای دوران پریود و کاهش خونریزی

  خوردن قرص یاز باعث کاهش دردهای دوران پریود می شود ، بسیاری از خانم ها از دردهای ناحیه رحم و لگن قبل و هنگام پریود ناله می کنند اما با خوردن این قرص اوضاع بهتر می شود. همچنین خونریزی دوران عادت ماهانه نیز اگر زیاد باشد کاهش محسوسی خواهد داشت. در مصرف ماه اول ممکن است خونریزی خیلی کم شود و حتی تبدیل به لکه بینی گردد که جای نگرانی نیست.

  5/5 - (1 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •