دنیای خودرو

همه چیز درباره سیستم تعلیق خودرو +رفع مشکل

همه چیز درباره سیستم تعلیق خودرو +رفع مشکل

حتما شما هم در مباحث فنی مربوط به خودرو نام سیستم تعلیق را بسیار شنیده اید و بخواهید بدانید کـــه این عبارت یعنی چه و برای خودرو خودتان آن را کاملا یاد بگیرید. همچنین کلماتی درباره جلوبندی، تعلیق، فنر، کمک‌فنر و… حتما به گوش‌تان خورده است. پس با ما باشید با توضیحی مختصر در مورد سیستم تعلیق.

 

سیستم تعلیق چیست؟

به گزارش نیک شو، سیستم تعلیق یا Suspension به هر چیزی گفته ميشود کـــه بین چــرخ‌ها و بدنه قرار ميگیرد و حرکت خودرو در مسیرهای ناهموار را به یک حرکت نرم و هموار تبدیل ميکند. درواقع، سیستم تعلیق کاری ميکند کـــه وقتی چــرخ‌ها مسیری پرتلاطم را طی ميکنند، بدنه حداقل تکان و نوسان را داشته باشد و راحتی سرنشین حفظ شود.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق

همه چیز درباره سیستم تعلیق خودرو +رفع مشکل

این سیستم همانطور کـــه اشاره شد از اجزای داخلی فنر، کمک فنر، سیبک، بوش، طبق و چــرخ ها تشکیل شده است کـــه هر کدام از این اجزا وظیفه خاصی را در امر کنترل و حفظ خودرو در جاده انجام مي دهند. بعنوان مثال کمک فنرها وظیفه اصلی را در کنترل ارتعاشات وارده به خودرو دارند. بدون حضور کمک فنرها خودرو بسیار سفت و خشک حرکت کرده و به همين سبب پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از هم خواهد پاشید.

 

بازو‌ها و بـــوشهای متصل‌کننده چــرخ به بدنه: درواقع این بازوها باعث ميشوند مسیری برای حرکت چــرخ به سمت بالا و پایین مشخص شوند. این بازو هستند کـــه چــرخ را در مسیر خود تثبیت ميکنند و بـــوشها، عملکردی مانند لولا دارند.

همه چیز درباره سیستم تعلیق خودرو +رفع مشکل

فنر:

حرکت نوسانی چــرخ به سمت بالا و پایین بر عهده این قطعه است. یعنی وقتی در یک سرعت‌گیر، چــرخ به سمت داخل (بالا) جمع ميشود، وظیفه فنر این است کـــه آن را به‌جای اول برگرداند. معمولاً در محور جلوی خودروها، مانند این شکل از فنر لوله‌ای استفاده ميشود. در محور عقب نیز بسته به نوع خودرو از انواع مختلف فنر (مثل فنرهای برگی) استفاده ميشود.

 

کمک‌فنر:

کمک‌فنر، قطعه‌ای است کـــه در مقابل هرگونه حرکت مقاومت ميکند. خصوصیت کمک‌فنر این است کـــه هرچه سعی کنید با سرعت بیشتری آن را حرکت دهید، مقاومت آن بیشتر ميشود. مثلاً اگر به‌سرعت از روی یک سرعت‌گیر عبور کنید، کمک‌فنر بیشترین مقاومت را دارد و اگر به‌آرامي عبور کنید، کمک‌فنر خیلی نرم، به فنر اجازه ميدهد کـــه جمع شود. وظیفه اصلی کمک‌فنر این است کـــه نوسانات فنر را خنثی کند. بدون کمک‌فنر، خودرو مثل یک الاکلنگ نوسان ميکند.

 

طبق:

یک قطعه متصل کننده مي باشد کـــه شاسی را به چــرخ ها وصل مي کند. طبق در سمتی کـــه به شاسی متصل مي شود از بوش ها و در سمتی کـــه چــرخ ها متصل مي شود از سیبک ها برای اتصال استفاده مي نماید.

 

بطور کلی وظیفه سیستم تعلیق خودرو ثابت نگه داشتن ارتفاع خودرو در حال حرکت، کاهش ارتعاشات و لرزش های ناشی از ضربات، مسیردهی به چــرخ ها، تحمل وزن خودرو و حفظ تماس چــرخ های خودرو با جاده مي باشد کـــه همه این وظایف با استفاده از قطعاتی کـــه پیش تر ذکر شده انجام مي گیرد.

 

انواع سیستم تعلیق خودرو

همه چیز درباره سیستم تعلیق خودرو +رفع مشکل

این سیستم ها انواع بسیار مختلفی دارند کـــه اصلی ترین آن ها به سه دسته سیستم مک فرسون، تعلیق مستقل و تعلیق طبق دار دوبل تقسیم مي شود.

 

سیستم تعلیق مک فرسون

در این سیستم فنر به شاسی متصل مي گردد و به همين علت ممکن است تعدادی از ضربات به خودرو احساس شود. وزن خودرو به وسیله کمک فنر ها در این سیستم تحمل مي گردد و یکی از ارزانترین سیستم های تعلیق خودرو محسوب مي شود. همچنین به دلیل هزینه نگهداری پایین معمولا اکثر خودروهای دارای قیمت ميان رده، از این سیستم بهره مي برند.

 

تعلیق مستقل

همه چیز درباره سیستم تعلیق خودرو +رفع مشکل

این سیستم بسیار نرم و روان عمل مي کند و ارتعاشات بسیار اندکی را به خودرو وارد مي کند. دلیل این امر این است کـــه این سیستم های تعلیق به صورت مستقلا و برای هر چــرخ جداگانه طراحی مي شوند و در صورت ارتعاش در هر چــرخ، فقط به همان چــرخ ضربه وارد مي شود و دیگر چــرخ ها لرزشی نخواهند داشت.

 

تعلیق طبق دار دوبل

این سیستم ها نیز از نرمي و روانی خاصی برخوردارند و خودروهایی کـــه از این سیستم استفاده مي کنند در پیچ ها و شرایط نا مساعد جاده ای، بسیار کنترل پذیرتر و نرم تر هدایت مي شوند. دلیل این امر، استفاده از دو طبق، یکی در زیر و دیگری در بالا مي باشد کـــه بین آن ها یک فنر مارپیچی قرار مي گیرد. این امر باعث مي شود کـــه کنترل خودرو بسیار روانتر صورت پذیرد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا