مطالب جالب علمی

همه چیز درباره حالت بختک در خواب

همه چیز درباره حالت بختک در خواب

همه چیز درباره حالت بختک در خواب

تا به حال دچار حالت بختک در خواب شده اید؟ حالتی که بیشتر نزدیک به صبح اتفاق می افتد و برای همه ترسناک است.  جلو چشم ها سیاه می شود، بدن موقتا فلج می شود و نمی توان حرف زد و حتی تکان خورد، در این حالت ممکن است هر چه را که به آن فکر می کنیم را در ذهن ببینیم. خبر خوب این است که این حالت یک مکانیسم است به نام فلج خواب و بختکی وجود ندارد و خبر بد این است که اگر دچارش شویم واقعا می گرخیم و می ترسیم، در ادامه مفصل درباره این پدیده صحبت می کنیم.

 

حالت بختک چیست؟

بر طبق اطلاعات موجود، ۷.۶ درصد از جمعیت جهان حداقل یکبار در طول زندگی خود این پدیده را تجربه کرده‌اند که این رقم با توجه به ناشناخته بودن این پدیده می‌تواند بسیار بالاتر هم باشد. دلیل اصلی این پدیده و خطرات اصلی ناشی از چنین تجربیاتی هنوز هم ناشناخته است، ولی در کل افرادی که سلامت خواب ضعیف دارند، {{ بیش از اندازه یا کمتر از حد معمول می‌خوابند }}، شانس بیشتری برای تجربه فلج خواب دارند.

 

چرا دچار حالت بختک می شویم؟

علت اصلی این مکانیسم هنوز دقیقا معلوم نیست، اما خواب‌های کمتر از شش ساعت یا بیشتر از ۹ ساعت و چرت زدن‌های بیش از دو ساعت احتمال وقوع این پدیده را افزایش می‌دهد. به علاوه اشخاصی که برای به خواب رفتن بیش از نیم ساعت زمان صرف می‌کنند، شانس بیشتری برای تجربه این پدیده دارند. هرچند هیچ رابطه کلی میان فلج خواب و آسیب‌های روانی دیگر وجود ندارد، اما اشخاصی که بیشتر دچار اضطراب اجتماعی هستند هم احتمال بیشتری برای تجربه فلج خواب دارند.

 

توضیح علم درباره بختک

این اختلال ترسناک خواب که “پاراسومنیا” نیز نامیده می‌شود یکی از قدیمی‌ترین اختلالات شناخته شده در خواب است. به علاوه این اختلال با توهمات ترسناک نیز همراه است. مثلاً  توهمات مزاحم که شخص در آن احساس می‌کند یک وجود تهدید کننده ( بختک ) حضور دارد، یا توهماتی که در آن شخص احساس می‌کند او را به پائین فشار داده می شود و سعی در خفه کردن او دارد یا توهمات حرکتی که در آن‌ها شخص احساس شناور بودن یا پرواز کردن دارد.

 

بر طبق تحقیقات جدید، به طور معمول فلج خواب در یکی از مراحل اولیه خواب، میانه خواب یا کمی قبل از زمان بیدار شدن فرد رخ می‌دهد که شایع‌ترین نوع آن در مرحله میانی خواب و معمولا یک تا سه ساعت پس از به خواب رفتن فرد به وقوع می‌پیوندد. در اصل مشاهدات و احساسات ناشی از فلج خواب می‌تواند آنقدر واقعی به نظر برسد که شخص فکر کند در حال تجربه‌ای ماوراءالطبیعه است.

همه چیز درباره حالت بختک در خواب

+ {{ طبق نظر محققان گاهی نیز این تجربیات که اکثرا ناشی از توهمات حرکتی هستند امکان دارد برای فرد خوشایند باشد و در واقع نوع این توهمات بیشتر به شخصیت فردی که آن را تجربه می‌کند، بستگی دارد }}.

 

در این حالت عضلات اسکلتی بدن ما فلج و بی حرکت هستند. در طول فلج خواب، مغز یا بخش‌هایی از مغز بیدار و هوشیار می‌شود در حالیکه باقی بدن هنوز بی حرکت است. در عین حال توهمات ناشی از این اختلال به قدری طبیعی است که مرز بین واقعیت و رویا برای فرد مبتلا غیر قابل تشخیص می‌شود.

 

همراه نیک شو باشید با:

LSD ال اس دی ماده مخدر توهم زای قرن

افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند

نفخ شکم را با خوردن این نوشیدنی ها درمان کنید

رایحه هایی که می توانند روحیه شما را تقویت کنند

 

5/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا