مطالب خواندنی و جالب

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

بسیاری از خانم ها هستند که بعد از رفتن به آرایشگاه موهایشان را می فروشند تا از این راه درآمدی داشته باشند ، بسیاری از محصولات زیبایی اکستنشن مو هستند که با موی طبیعی ساخته می شوند. اما تجارت مو در ایران، در ده سال گذشته به واسطه بالا گرفتن تب و تاب اکستنشن در میان زنان ایرانی رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است. ایران گرچه دستی در تولید موی مصنوعی ندارد اما در چند سال اخیر موج فروش موهای طبیعی در فضای مجازی رونق یافته و آگهی های فروش موی طبیعی روی سایت های درج آگهی به وفور یافت می شود. کافی است کلمه فروش موی طبیعی را در گوگل سرچ کنید تا چندین و چند آگهی فروش در آنها بیابید.

 

شاید اگر بدانید موهای شما چند صد هزار تومان یا چند میلیون تومان ارزش دارد، بعد از این هرگز موهایتان را بدون پول به دست آرایشگر نسپارید.

 

آگهی های فروش موی طبیعی این را می گویند که موهای بلند شما می تواند بیش از 500 هزار تومان یا حتی بیشتر از اینها قیمت داشته باشد.

 

این روزها فروش آنلاین مو در ایران با همه گیر شدن شبکه های اجتماعی رونق خوبی پیدا کرده است. با سرچ کلمه فروش موی طبیعی تنها در یکی از سایت های رایگان درج آگهی در فضای مجازی حدود 30 نتیجه برای ما به همراه دارد. آگهی‌‌های فروش موهای طبیعی توسط افراد حقیقی در سایت ها درج می شوند و هر کدامشان قیمت های متفاوتی دارند.

 

قیمت ها عموما از 300 الی 400 شروع می شوند و این قیمت تا چند میلیون ها تومان هم پیش می روند. در قیمت گذاری فروش موهای طبیعی، سن و اندازه و رنگ مو مسائلی بسیار حیاتی به شمار می‌روند.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

یکی از فروشنده‌های آنلاین مو با گذاشتن عکسی از موها برای آنها 4 میلیون تومان قیمت گذاشته است و در قسمت توضیحات نوشته است: قد مو حدود 35 سانتی متر است.برش مو توسط آرایشگر انجام شده است. موها پر پشت، سالم و بدون موخوره است. رنگ مشکی، تا به حال رنگ نشده و بدون دکلره است. همچنین موها با مواد گیاهی تقویت شده است.

 

سهیلا دختر ۲۴ ساله‌ای است که موهای بلند ۵۰ سانتی مشکی رنگش را به بهترین پیشنهاد می‌فروشد؛ شماره ایرانسلش را در یکی ازسایت‌های خرید و فروش موی طبیعی گذاشته و بعد از چند تماس بالاخره تلفنش را جواب می‌دهد. موهایش را هنوز نفروخته، می‌گوید که بالاترین قیمت پیشنهادی به او تا حالا یک میلیون و پانصد هزارتومان بوده، اما این مبلغ او را برای فروش موهایی که چندسال است قیچی نخورده راضی نکرده است. اصرار می‌کند که حتما عکس موهایش را در تلگرام برای ما بفرستد: «شما فقط موهای من را ببینید، عاشقش می‌شوید، حتما می‌خرید!» سحر درباره اینکه چرا تصمیم به فروش موهایش گرفته توضیح زیادی نمی‌دهد، فقط می‌گوید: «خیالتان راحت باشد موهای من سالم سالم است، فقط الان از موی بلند خسته شده ام می‌خواهم آن‌ها را کوتاه کنم، حالا این وسط یک مبلغی هم دستم را بگیرد بد نیست!»

 

در فروش موها بر خلاف تصور رنگ شدن آن تاثیری ندارد و برعکس سیگاری بودن یا نبودن می تواند در قیمت آن موثر باشد.فروشنده دیگری برای موهای 55 سانتی متری خود 3 میلیون تومان قیمت گذاشته و نوشته است: موها بسیار پر پشت و ضخیم است. طول آن 55 سانتی متر است. رنگ آن طلایی روشن است. با انواع ماسک و سرم مو مراقبت شده است و مهم تر از آن این است که تا به حال لب به سیگار نزده ام. این موها می تواند بهترین مو برای اکستنشن شما باشد.

 

زهرا جعفرزاده در روزنامه شهروند نوشت: معلق در هوا مانده‌اند. انگار کسی جانشان را در مشتی گرفته و به مجازات از سقف آویزان کرده. دسته‌دسته، شاخه‌شاخه یا از سقف آویزانند یا کنج دیوار، سیر و پر نشسته‌اند به تماشا. به تماشای کسی که بیاید دستی بر آنها بکشد، تکانشان دهد و شاید همین‌جا، در همان مغازه شلوغ، با چند اسکناس، سرنوشت‌شان به سرنوشت دیگری گره بخورد. شاخه‌شاخه، دسته‌دسته مو، با هر باز و بسته‌شدن در، در هم غوطه می‌خورند، رنگ به رنگ. مشکی پرکلاغی، زیتونی، طلایی، شرابی و قهوه‌ای روشن و تیره با یک کش سیاه، از هم جدا شده‌اند. سقف، پشت همین دسته‌های مو پنهان شده، دسته‌های مو که هرکدام قصه‌ای دارند، قصه دختربچه‌ها و زنان جوان، با موهای بلند خرمایی و طلایی که به وقت رفتن، یا چشمانشان از اشکی که در آن جوش خورده، برق می‌زند یا به خنده‌ای، کش آمده اما پس سر همه‌شان، قیچی، رد زخمش را جا گذاشته.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

«این را می‌بینید، یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان خریدیم. آن یکی ارزان‌تر است، حدودا ٣٠٠، ٤٠٠‌هزار تومان. آن عقبی هم کوتاه است، حدود ١٠٠‌هزار تومان درمی‌آید.» موی یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومانی بلند است و خرمایی. دختر جوانی که پشت ویترین ایستاده، می‌گوید که صاحبش، دختری بلندقد بود و مو تا پایین کمرش می‌آمد، بلند و صاف و خرمایی: «خیلی‌ها می‌آیند برای فروش مو. نمی‌شود گفت هر روز، اما کم نیستند فروشندگان مو.»

 

در مغازه باز و بسته می‌شود و موها تکان می‌خورند، انگار کسی آرامش کوتاهشان را به هم ریخته، نگاه‌ها به سقف و دیوارها می‌چرخد و «آیدا» دختر جوان پشت ویترین مغازه، دسته‌دسته موها را پایین می‌آورد، برای مشتری.

 

موها را کجا کوتاه می‌کنید؟

 

همین‌جا.

 

فروشندگان مو همین‌جا می‌آیند و موهایشان را کوتاه می‌کنند؟

 

بله، ما در مغازه موهایشان را می‌بینیم، اگر خوب بود و اندازه، قیمت می‌دهیم، اگر سر قیمت به توافق رسیدیم، همین‌جا قیچی می‌زنیم.
چه مویی خوب است؟

 

مویی که حجمش زیاد باشد و بلند. موخوره نداشته باشد و از رنگ آسیب ندیده باشد. این مو برای ما خوب است.

 

موها را چه می‌کنید؟

 

برای اکستنشن استفاده می‌کنیم.

 

چوبش را هوا می‌کند و به سقف می‌رساند، قلاب روی چوب، به یکی از دسته‌های مو، گیر می‌کند و پایین می‌آید، همان یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومانی است. خودتان کوتاه می‌کنید؟

 

بله.

 

وقتی موهایشان را کوتاه می‌کنید، ناراحت نمی‌شوند؟

 

نه خیلی، آنها با رضایت آمده‌اند، اما بین‌شان هستند کسانی که دلشان می‌گیرد، ولی به‌ هرحال پولش را می‌گیرند.

 

قیمت چطور تعیین می‌شود؟

 

براساس حجم و اندازه و سلامت مو.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

قیمت‌ها از ١٠٠، ٢٠٠‌هزار تومان شروع می‌شود و به پنج‌میلیون تومان هم می‌رسد، گران‌ترین مویی که تابه‌حال در این مغازه کنج یکی از پاساژهای خیابان منوچهری تهران فروخته شده و هنوز به یاد مرد جوان مغازه‌دار مانده، ٥‌میلیون تومان بود: «اندازه‌اش یک‌متر و ٣٠‌سانتی‌متر بود، نزدیک ٥٠٠گرم.» آیدا اما حرف برای گفتن زیاد دارد.

 

اینها آدم‌های نیازمندی هستند؟

 

نه همه‌شان، اما بین‌شان نیازمند هم هست، خیلی‌ها می‌گویند؛ چرا موهایمان را بریزیم سطل آشغال. اما خب بین‌شان کسانی بودند که نیاز مالی داشتند. مثلا هفته آخر شهریور، چند مشتری داشتیم که موی دخترشان را فروختند تا برایشان کیف و کتاب و دفتر برای مدرسه بخرند. دختر هم راضی بود، موهایش را فروخت تا فلان کیفی که دیده بود را بخرد یا مثلا بیمار سرطانی داشتیم که قرار بود شیمی‌درمانی کند. آمد و موهایش را فروخت. بعضی از این بیماران هم می‌آیند تا از موی طبیعی‌شان، پوستیژ درست کنیم.

 

موها را قیچی می‌کنند، بعد ضدعفونی و بعدش هم کراتینه، اگر هم لازم باشد رنگ می‌کنند به سلیقه مشتری: «موی کمتر از ٥٠سانت موی کوتاه است، بیشتر مشتریان دنبال موی طبیعی بلند و سالم هستند. ما هم همین‌ها را می‌خریم.» در باز و بسته می‌شود و مشتری که دخترجوانی است، مژه مصنوعی می‌خواهد. ریسه‌ای دو‌هزار تومان، خارجی‌اش، ٩‌هزار تومان.

 

این موها را آرایشگاه‌ها از شما می‌خرند؟

 

یا آرایشگاه‌ها یا خود کسانی که می‌خواهند اکستنشن کنند. همه دنبال موی طبیعی هستند. ما یوزر خانم زیاد داریم که موی رنگ‌نشده می‌خواهند.

 

آیدا رشته دانشگاهی‌اش روانشناسی است و ١٠سالی می‌شود در یک مرکز تخصصی اکستنشن کار می‌کند و حالا دوهفته است به مغازه‌فروش عمده لوازم آرایشی و مو آمده و خودش از این حجم مشتریان برای فروش مو، متعجب است: «تصور نمی‌کردم فروش مو همچین بازاری دارد، اوایل برای خودم هم جالب بود.»

 

صاحب مغازه، مرد جوانی است، سبزه‌رو با انبوهی مو روی سرش. آیدا می‌گوید؛ فروشندگان مو، خیلی نیازمند نیستند و صاحب مغازه معتقد است که بیشتر آنها افرادی هستند که به پول فروش مو احتیاج دارند. احتیاج از نظر او معنای متفاوتی دارد: «بیشتر جوان هستند، بیست و سه، چهارسالشان است.»

 

آنها پخش عمده موی طبیعی دارند، درهمین مغازه برای خرید موی سالم و طبیعی تبلیغ می‌کنند. در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام: «مردم تازه فهمیده‌اند که این کار خودش یک بیزینس است، می‌دانند که می‌تواند منبع درآمد باشد، مادرها بچه‌هایشان را می‌آورند، حتی بر سر قیمت چانه می‌زنند تا قیمت را بالا ببریم. البته همه هم اینطور نیستند، کسانی بودند که بعد از کوتاه‌کردن مو، با چشم گریان از مغازه بیرون رفته‌اند. بعضی هم موهایشان را مغازه ما می‌فروشند، می‌روند مغازه کناری، با پولش لوازم آرایش می‌خرند.» می‌گوید؛ خرید موی طبیعی خیلی زیاد شده، همه دنبال بیبی هیر هستند، موی بچه. چون سالم است و طبیعی.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

پس باید اکستنشن مو هم زیاد شده باشد؟

 

بله خیلی.

 

چرا؟ چه بلایی سر موی زنان ایرانی آمده؟

 

باکیفیت‌ترین مو، موی زنان ایرانی است اما زنان ایرانی موهایشان را خراب کرده‌اند بس که رنگ می‌کنند، با این رنگ‌ها مو خشک و ناسالم می‌شود و حتی بلند هم نمی‌شود.

 

قیمت‌ها برایشان از ٥٠‌هزار تومان شروع می‌شود و می‌رود تا بالای یک‌میلیون تومان: «زیر ٥٠سانت مو نمی‌خریم.»

 

سن فروشنده برای شما مهم است؟

 

مهم است، هرچقدر سن پایین‌تر باشد، مو سالم‌تر است، از خانم‌های باردار هم تمایلی نداریم مو بخریم، چون از نظر هورمونی، شرایط عادی ندارند و مو سخت رنگ باز می‌کند.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

چند مغازه آن‌طرف‌تر، پسر جوان دیگری که موهایش را به طرز عجیبی مدل داده، جلوی مغازه ایستاده و به مشتریان نگاه می‌کند: «اینها همه موی طبیعی است، ایرانی نیستندها. ایتالیایی است. ما موی ایرانی نمی‌خریم.»

 

چرا؟

 

موخوره زیاد دارد، زیر شال و روسری موهایشان خشک شده. کسی هم زیاد موهایشان را نمی‌خرد.

 

مرد جوان می‌گوید، قیمت موی ایرانی با موی ایتالیایی فقط‌ هزارتومان اختلاف دارد، هر دسته موی ایتالیایی برای اکستنشن ٧٠٠‌هزار تومان است و ایرانی‌اش ٦٠٠‌هزار تومان: «موی ایتالیایی گارانتی هم دارد، ببرید خوشتان نیاید، رنگ باز نکرد، می‌توانید برگردانید، ١٠٠ شاخه رایگان بگیرید.» او می‌گوید؛ بهترین مو، موی ازبکی است، از ازبکستان می‌آید: «می‌گویند ازبکستان جادوگر زیاد دارد، زنانش هم برای بازکردن طلسم و اینها، زیاد موهایشان را کوتاه می‌کنند.» آنها در این مغازه مشتری مستقیم فروش مو دارند اما خودشان کوتاه نمی‌کنند.

 

چرا دور بریزم، می‌فروشمش

فروشنده‌های مو کم نیستند، آنها را می‌شود در همین مغازه‌های فروش اکستنشن پیدا کرد و ردی از آنها هم در سایت‌های خریدوفروش اینترنتی است. آن‌جا که یخچال و ماشین و لوازم دست‌دوم آگهی کرده‌اند، گیس‌های بافته‌شده مو را هم می‌توان پیدا کرد که با پیشنهاد قیمت یا با قیمت‌های توافقی، دنبال مشتری هستند. «لیلا»، یکی از همین آگهی‌دهندگان است. ٢٩سالش است و موی خود و خواهرش را آگهی کرده: «هر دو با هم یک‌میلیون و ٥٠٠هزار تومان، یکیش مال خودم است ،دیگری مال خواهرم. گیس‌ها حجمش زیاد است، مال خودم ٣٠سانت، مال خواهرم ٦٠سانت. ١٥٠گرم می‌شود. رنگش هم طبیعی است.» یکی از گیس‌ها طلایی است و آن یکی خرمایی: «موهایم را پارسال کوتاه کردم، اصلا هم موخوره ندارد.» از وقتی موهایش را در یکی از همین سایت‌ها آگهی کرده، چند نفری با او تماس گرفته‌اند، اما قیمت‌ها پایین است: «من خودم شینیون کار هستم، کار اکستنشن هم انجام می‌دهم و از مشتریان می‌خواهم برای اکستنشن موی طبیعی بیاورند تا خوب رنگ باز کند، معمولا هم خودشان مو را از مغازه‌ها می‌خرند و برایمان می‌آورند.» لیلا می‌گوید؛ نیاز مالی باعث نشده که موهایش را آگهی کند: «گفتم چرا موها را دور بریزم، بگذار بفروشمش.»

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

با پول فروش مو می‌شود کاری کرد

مهتاب زن جوان دیگری است که برای فروش گیس‌اش، قیمتی پیشنهاد نکرده، می‌خواهد آن را با مشتری توافقی بفروشد: «دلیل خاصی نداشتم برای فروش موهایم، چند وقت پیش کوتاهش کردم، حالا می‌خواهم بفروشم که جلوی چشمم نباشد.» مهتاب البته فکر پولش را هم کرده: «به ‌هرحال با پولش می‌شود کاری کرد، نمی‌دانم چند می‌خرند، ٥٠٠، ٦٠٠. فقط به من گفته‌اند نبرم مغازه. آن‌جا ارزان می‌خرند.» ٥‌سال طول کشید تا موهای مهتاب ٢٠ ساله، ٦٥سانت شد و حالا با وزن ٣٠٠گرم، دنبال مشتری است: «حجم موهایم به اندازه دو تا اکستنشن است، حتی تا ٨٠٠‌هزار تومان هم می‌ارزد اما ببرم منوچهری شاید ٣٠٠‌هزار تومان از من بخرند.» می‌گوید؛ هربار اکستنشن ١٥٠شاخه مو می‌خواهد و موهایش تا ٣٠٠ شاخه جوابگوست. مهتاب هم در کار اکستنشن موست: «موهایم موخوره ندارد، رنگ هم نشده و بالای ٥٠سانت است، بهترین مو برای اکستنشن.»

 

٥٠سانت را کمتر از ٥٠٠‌هزار تومان نمی‌فروشم

ملیکا هم‌سن مهتاب است و موهای مشکی پرکلاغی‌اش را در یکی از همین سایت‌ها آگهی کرده: «دیگر از موهایم خسته شده بودم، می‌خواستم کوتاهش کنم. نمی‌خواهم ببینمش.» موهای ملیکا هم ٥٠سانت است و با این‌که قیمت را توافقی اعلام کرده، اما می‌گوید که کمتر از ٥٠٠‌هزار تومان نمی‌فروشد: «چند ‌سال موهایم را بلند کردم بعد رفتم آن را زدم، وقتی کوتاهش کردم، فهمیدم می‌شود آن را فروخت. یکی از دوستانم قبلا این کار را کرده بود. من هم خواستم بفروشم. بعضی‌ها را می‌شناسم که هرچند ‌سال یک‌بار موهایشان را کوتاه می‌کنند تا بفروشند.»

 

متداول ترین روش نصب این موها چیست؟

این آرایشگر می گوید: روش های متعددی برای نصب اکستنشن وجود دارد. متداول ترین آنها روش «اتصال حرارتی» است که در آن ابتدا یک دسته باریک از موها جدا شده و کمی بالاتر از ریشه مو محلول چسبناک خاصی مالیده می شود و یک دسته باریک از موهای اکستنشن روی آن قرار می گیرد. سپس به وسیله گیره یا انبرک ویژه ای این موها به هم فشرده شده و حرارت انبرک، چسب را ذوب کرده و موهای مصنوعی به موهای طبیعی می چسبند.

 

البته علا وه بر این روش با کلیپس و نخ نیز می توان موهای مصنوعی را به موهای طبیعی متصل کرد. با استفاده از اکستنشن های کلیپسی می توان هر زمان در خانه موی اضافه را توسط کلیپس به موهای خود وصل کرده و بعد به راحتی آن را جدا ساخت.در روشی دیگر نیز موی اضافه به ریشه موی طبیعی فرد وصل شده و دور آن پیچیده می شود. البته در این روش، احتمال ریزش و آسیب مو بیشتر است. در آخرین روش نیز اکستنشن از زیر به پوست سر وصل می شود.

 

هر 6 ماه یک بار برای ترمیم به آرایشگاه بیایید

آن طور که پوران عبدی می گوید موهای چسبیده به سر شما برای همیشه دوام ندارند و اگر از موهای اضافه شده به خوبی مراقبت شود باید هر 6 ماه یک بار ترمیم شوند. گرچه برای اولین بار انجام اکستنشن 6 ساعت زمان می برد اما برای ترمیم بیش از یک ساعت زمان نیاز ندارد.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

میلیون ها تومان در سال صرف اکستنشن مو می شود

آمار دقیقی از استفاده‌ی موی مصنوعی و طبیعی برای کلاه‌گیس و اکستنشن وجود ندارد. بااین حال می توان با یک سرشماری دست و پا شکسته به این نتیجه رسید بیش از 36 میلیون تومان در سال خرج اکستنشن مو در تهران می شود. اگر به‌طور تقریبی پنجاه آرایشگاه زنانه در تهران، که اکستنشن مو انجام می‌دهند، روزی دو یا سه مراجعه‌کننده (بدون در نظر گرفتن کسانی که ترمیم می‌کنند) داشته باشند، دست‌کم می‌شود سه هزار مراجعه‌کننده در ماه و ۳۶ هزار نفر در سال.

 

زمانی که «فانتین» مادر کوزت در «بینوایان» مجبور شد موها و دندان‌هایش را بفروشد،‌ کسی باورش نمی‌شد خرید و فروش موی طبیعی از عالم داستان به عالم واقعیت پا بگذارد.موی طبیعی خواهان زیاد دارد. در بیشتر کشورهای دنیا،‌ مهم‌ترین متقاضیان موهای طبیعی خیریه‌هایی هستند که برای کسانی که تحت شیمی‌درمانی موهایشان را از دست می‌دهند، کلاه‌گیس‌های طبیعی بامزه درست کنند. در ایران با این که «محک» مدتی چنین کاری انجام می‌داد، حالا پیدا کردن خیریه‌ای که آماده باشد از موهای هدیه‌داده‌شده کلاه‌گیس مجانی درست کند، تقریبا غیرممکن است.

چگونه موهای خود را بفروشیم | سایت خرید وفروش مو

مراکز خرید و فروش موی طبیعی،سایت خرید وفروش مو،آرایشگاه خریدار مو

 

 

2.6/5 - (18 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا