پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • چگونه با حرف زدن دیگران را متقاعد کنیم؟

  مجموعه : جامعه شناسی,روان شناسی

  چگونه با حرف زدن دیگران را متقاعد کنیم؟

  چگونه با حرف زدن دیگران را متقاعد کنیم؟

  اگر بدانید که چطور باید دیگران را متقاعد کنید واقعا هنر بزرگی دارید چون حرف خود را به آرامی به کرسی نشاندن کار هر کسی نیست. اما به راستی چطور باید دیگران را متقاعد کنیم؟ بهبود مهارت های در ارتباط با متقاعد ساختن دیگران، منجر به ارتقای افراد در حیطه روابط اجتماعی و فردی و عرصه کسب و کار می شود. متقاعد ساختن دیگران به نوعی در جنبه های مختلف زندگی فرد متجلی می شود. به همین دلیل افراد در حوزه کسب و کار، اجتماع و روابط فردی با متقاعد کردن دیگران سر و کار دارند.

   

  برای موفق شدن در هنر متقاعد کردن دیگران، در ابتدای امر باید باورهای مخالف و نادرستی که در ذهنیت فرد مقابل ایجاد شده است را مهار و کنترل نمود. به طور حتم، راضی کردن دیگران کار بسیار سخت و در بعضی مواقع شاید محال باشد. چرا که آنها به علت چند دلیل بازدارنده راضی و متقاعد نمی شوند. بر همین اساس، برای اینکه چطور دیگران را متقاعد کنیم، تنها لازم است دلایل و علت های بازدارنده را مورد شناسایی قرار داده و راهکاری مناسب برای آنها در نظر گرفت.

   

  چرا دیگران را باید متقاعد کنیم؟

  برای اینکه چطور دیگران را متقاعد کنیم باید بتوانیم بر روی افکار و اندیشه های طرف مقابل تاثیر گذاشته تا از این طریق بتوان او را اقناع ساخت. همه ما افراد بسیاری را مشاهده نموده ایم که با استفاده از زبان و فحوای کلام خود افراد را به راحتی متقاعد کرده تا محصول، خدمات، کالا یا هر مورد دیگری را خریداری نمایند. این افراد با جا دادن خود در دل دیگران، کاری را که مد نظر دارند به راحتی انجام می دهند.

   

  یکی از دلایل مهم شیفته شدن دیگران به این دسته افراد، شناخت صحیح مخاطب و نیازهای او می باشد. این افراد مخاطب خود را به خوبی شناسایی کرده و با استفاده از زبان و لحن بیان خوب، سعی در متقاعد کردن او بر می آیند. این افراد لحن کلام خود را متناسب با بیان مخاطب خود انتخاب می کنند تا بتواند به اصطلاح قلق فرد را به دست آورند. بر همین اساس در موضوع چطور دیگران را متقاعد کنیم، آشنایی با اصول تاثیر گذاری از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. برای متقاعد کردن دیگران، داشتن اعتماد به نفس مناسب و آرامش یک امتیاز به حساب می آید.

  چگونه با حرف زدن دیگران را متقاعد کنیم؟

  آشنایی با تکنیک های مهم برای متقاعد کردن دیگران

  در باب چطور دیگران را متقاعد کنیم، یکی از تکنیک های مهم، تاثیرگذاری بر دیگران می باشد. به طور کلی، هر کلمه، حرف، اتفاق، انتقاد و نظر در ضمیر ناخودآگاه افراد ثبت و ضبط می گردد. بنابراین هر آنچه که در طول زندگی رخ می دهد، در ضمیر ناخودآگاه قرار می گیرد. بر همین اساس، با آگاهی از این موضوع می توان در جهت استفاده برای متقاعد کردن دیگران نهایت بهره را نمود. برای این منظور لازم است که در مقابل ایده ها و باورهای خود کاملا جسور و قاطع باشیم.

   

  همینطور اعتماد به نفس نیز در این زمینه بسیار مؤثر و تاثیر گذار می باشد. در بسیاری مواقع امکان دارد صحبت های فرد مورد اقناع دیگران قرار نگیرد، اما با این وجود صحبت ها و حرف های رد و بدل شده در ضمیر ناخودآگاه طرف مقابل ثبت شده و پس از گذشت زمانی در ذهنش یادآوری می شود. به همین جهت در مقوله چطور دیگران را متقاعد کنیم، ضمیر ناخودآگاه فرد مملو از ایده ها و نظرات مختلف در وضعیت های متفاوت شده و سبب کمرنگ شدن باورهای مخالف مخاطب می شود. بر همین اساس شاید فرد در همان لحظه قانع نشود اما پس زمینه ذهن او شرایط مناسبی را برای متقاعد شدن فراهم می آورد. از دیگر تکنیک های مهم در بحث چطور دیگران را متقاعد کنیم، استفاده از زبان بدن می باشد. بدون اغراق، زبان بدن برای متقاعد سازی دیگران بسیار کاربرد دارد.

   

  یکی از اصول بسیار مهم در زمینه چطور دیگران را متقاعد کنیم، آگاهی از این مسئله است که اقناع ساختن دیگران بسیار متفاوت با فریب دادن و گول زدن می باشد. متقاعد کردن دیگران یک مهارت است که در پرتو آن می توان افراد را به انجام دادن کاری که هم نفع آنها و هم نفع فرد را ملحوظ داشته، ترغیب نمود. اصل مهم دیگر در این زمینه متقاعد ساختن کسانی است که برای اقناع شدن آمادگی دارند. هیچکس را نمی توان با توسل به زور به انجام کاری راضی کرد.

   

  بنابراین تمرکز خود را باید بر روی افرادی معطوف ساخت که قابلیت تغییر نظرشان وجود دارد. برخورداری از فکر و عمل مثبت، از دیگر اصل های مهم در مقوله چطور دیگران را متقاعد کنیم، به شمار می رود. در توضیح این اصل باید اضافه نمود که هیچکس از تعامل و صحبت با افراد منفی نگر استقبال نمی کند. بر اساس قانون جذب، هر آنچه که از ذهن افراد متساعد شود به سمت فرد بر می گردد. متواضع و فروتن بودن نیز در این زمینه بسیار مؤثر و تاثیرگذار می باشد.

   

  یادمان باشد که آدم های مغرور و خود شیفته جایی در دل های دیگران ندارند. برای متقاعد کردن دیگران نباید به سایرین اثبات نمود که بیشتر از آنها درک و فهم دارید. در مقوله چطور دیگران را متقاعد کنیم، داشتن عزت نفس نیز مزیت مهمی محسوب می شود. عزت نفس، شالوده و زیر بنای اعتماد به نفس تلقی می شود. در پرتو عزت نفس، فرد قادر خواهد بود استعدادها و مهارت ها خود را شکوفا سازد. احترام قائل شدن برای نظرات دیگران، یافتن نقاط مشترک، ایجاد نیاز در دیگران و فروتن بودن از دیگر اصول مهم در این زمینه به شمار می رود.

   

  اصول اولیه متقاعد کردن دیگران

  1- متقاعدسازی با فریب دادن متفاوت است

  در فریب دادن یا گول زدن دیگران شخص از طرق مختلف افراد را مجبور به انجام کارهایی می‌کند که علاقه‌ای به انجام آن ندارند یا به نفع آن‌ها نیست. اما متقاعد کردن هنری است که با آن می‌توان مردم را به انجام کاری ترغیب کرد که هم به نفع خودشان و هم به نفع شماست.

   

  2. کسی را متقاعد کنید که قابلیت متقاعدشدن را داشته باشد

  هرکسی را می‌توان با توجه به زمان و موقعیت مناسب، متقاعد کرد اما نه لزوماً در کوتاه‌مدت. کمپین‌ها و گروه‌های سیاسی وقت و پول خود را بر روی گروه‌های کوچکی از افراد متمرکز می‌کنند که مردد بوده و احتمال تغییر نظرشان بیشتر است. همیشه اولین قدم در متقاعد کردن شناسایی افرادی است که قبل از آن توانسته‌اید به نحوی آنان را در مورد موضوعی متقاعد کنید و سپس انرژی و زمان لازم را صرف تغییر نگرش در آنان کنید.

   

  3. زمان و زمینه باید مناسب باشد

  اساس متقاعدسازی به زمینه و موقعیت و همچنین زمان مناسب بازمی‌گردد. درواقع برای قانع سازی زمینه باید تا حدودی محیا باشد. به‌عنوان‌مثال، آزمایش زندان استنفورد نشان داد که دانش‌آموزانی می‌توانند به زندانبان‌های دیکتاتور تبدیل شوند که زمینه و توانایی بالقوه آن را داشته باشند. زمان نیز بر روی آنچه از دیگران و زندگی می‌خواهیم، تاثیر می‌گذارد. برای مثال در طول زمان ممکن است ملاک‌های ازدواجمان تغییر کند چراکه آنچه در زندگی می‌خواهیم با گذشت زمان تغییر کرده است.

   

  4. باید بخواهد تا متقاعد شود

  شما هرگز نمی‌توانید کسی که به آنچه در موردش صحبت می‌کنید علاقه‌ای ندارد را متقاعد کنید. برای آنکه شخص را به موضوع مورد نظر خود علاقه‌مند کنید باید بتوانید آنچه را که می‌خواهید بگویید به نحوی به علاقمندی‌های وی مرتبط سازید. ما همه به خودمان علاقه‌مند هستیم و زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد پول، عشق یا سلامتی می‌کنیم. اولین هنر متقاعد کردن این است که بتوانید موضوع مورد نظر خود را با این موضوعات پیوند دهید تا بتوانید توجه مخاطبتان را جلب کنید.

   

  5. رضایت متقابل

  هنگامی‌که من برای شما کاری می‌کنم، احساس می‌کنید مجبور هستید کاری برای من انجام دهید. این بخشی از روند تکامل انسان است و به نحوی با DNA ما مرتبط می‌باشد. از آن مهم‌تر این است که شما بتوانید از این اهرم به‌طور غیرمستقیم به نفع خودتان استفاده کنید. با اعتنا کردن حتی ناچیز به دیگران و توجه نشان دادن، شما می‌توانید انتظار بازگشت میزان خیلی بیشتری از توجه را از جانب آنان داشته باشید.

  چگونه با حرف زدن دیگران را متقاعد کنیم؟

  6. ایستادگی نتیجه می‌دهد

  کسی که خواسته‌ها و ارزش‌های معنادار خودش را حفظ می‌کند، درنهایت دیگران را قانع خواهد کرد؛ راهی كه بسياری از شخصيت‌های تاريخی با کمک آن توانستند درنهایت توده‌های مردم را با مبارزه و پیام خود همراه کنند. آبراهام لینکلن قبل از اینکه به‌عنوان رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا انتخاب شود، مادرش، سه پسر، خواهر و دوست‌دخترش را از دست داد، در کسب‌وکار ناکام ماند و هشت بار در انتخابات شکست خورد.

   

  7. احترام گذاشتن صادقانه

  احترام بر روی همه ما تأثیر مثبت زیادی می‌گذارد و احساس خوبی در ما ایجاد می‌کند. ما تمایل داریم به کسی اعتماد کنیم که احساس خوبی به ما می‌دهد. سعی کنید به مردم صادقانه احترام بگذارید و از چیزهایی که معمولاً نسبت به آن بی‌تفاوت هستید، تعریف و تمجید کنید. این ساده‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید تا دیگران را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای متقاعد کنید که تا در مورد آنچه می‌خواهید فکر کنند.

   

  8. تعیین سطح انتظارات

  مقدار زیادی از متقاعدسازی را می‌توانید با تعیین سطح انتظاراتی که موجب می‌شود درنتیجه آن مردم به قضاوت شما اعتماد کنند، مدیریت کنید. مدیرعاملی که قول افزایش 20 درصدی در فروش داده است و به افزایش 30 درصدی می‌رسد، پاداش می‌گیرد، درحالی‌که همان مدیرعامل اگر 35 درصد افزایش فروش داشته باشد اما قول افزایش 40 درصدی فروش را داده باشد، مواخذه می‌شود. به عبارتی متقاعد کردن با درک و تحقق انتظارات دیگران مرتبط است.

   

  9. حدس نزنید

  هرگز حدس نزنید که چه کسی چه چیزی نیاز دارد، شما همیشه ارزش‌های خود را ارائه دهید. ما اغلب هنگام فروش محصولات یا خدماتمان از بازار عقب می‌مانیم چون فکر می‌کنیم که مردم پول یا علاقه‌ای به محصول موردنظر ما ندارند. حدس نزنید که دیگران چه چیزی را می‌خواهند یا نمی‌خواهند، شما آنچه را که دارید ارائه دهید و انتخاب را به عهده آنان بگذارید.

   

  10. احساس نیاز ایجاد کنید

  علاوه بر نیازهای اولیه برای زنده ماندن، اکثر نیازهای انسان دارای ارزش نسبی است. ما خیلی از چیزها را می‌خواهیم چون دیگران هم آنها را می‌خواهند. اگر می‌خواهید کسی آن چیزی را که شما تمایل دارید، بخواهد، باید این احساس نیاز و فقدان نسبت به آن چیز را در فرد ایجاد کنید، حتی اگر آن چیز مورد نظر، خودتان باشید.

   

  11. احساس ضرورت ایجاد کنید

  شما باید بتوانید برای آنچه می‌خواهید انجام دهید در دیگران احساس نیاز فوری ایجاد کنید. اگر ما اکنون چیزی را نخواهیم بعید است در آینده آن را بخواهیم. ما باید مردم را در حال حاضر متقاعد کنیم، و ایجاد احساس نیاز فوری به آنچه ما ارائه می‌دهیم مهم‌ترین کارت ما برای بازی است.

   

  12. تصاویر سازی کنید

  آنچه ما می‌بینیم، قوی‌تر از چیزی است که ما می‌شنویم. شاید به همین دلیل است که شرکت‌های داروسازی در حال حاضر عوارض بالقوه وحشتناک داروهای خود را، بر روی تصویری از افرادی که از غروب خورشید هاوایی لذت می‌برند، چاپ می‌کنند. اولین نظرات خود را بدون نقص ارائه داده و در خلق تصاویر ذهنی و تحریک قوه تخیل افراد در مورد آینده‌ای که می‌توانید با تجربیات خود برای آنان بسازید، ماهر شوید.

   

  13. حقیقت را بگویید

  بعضی مواقع مؤثرترین روش برای متقاعد کردن کسی این است که به آن‌ها چیزهایی در مورد خودشان بگوییم که دیگران نخواسته‌اند بگویند. مواجهه شدن با حقایق سخت، یکی از نافذترین و معنی‌دارترین اتفاقاتی است که می‌تواند در زندگی آدمی رخ دهد. با گفتن حقایق بدون قضاوت یا نصیحت و دستورالعمل، در اکثر مواقع با پاسخ‌های کاملاً تعجب‌آوری از طرف دیگران مواجه خواهید شد.

   

  14. ایجاد تفاهم

  ما افرادی را دوست داریم که ما را دوست دارند. این فراتر از تصمیمات آگاهانه بوده و به رفتارهای ناخودآگاه ما مربوط می‌شود. با آینه‌سازی و انعکاس عادات رفتاری دیگران (زبان بدن، ریتم، الگوهای زبان، و غیره)، می‌توانید یک حس اعتماد و توافق در طرف مقابل ایجاد کنید که در آن مردم با شما احساس راحتی بیشتری کرده و نسبت به پذیرش پیشنهاد‌های شما بازتر می‌شوند.

   

  15. انعطاف‌پذیری رفتاری

  افراد منعطف، نه لزوماً قدرتمند، کسانی هستند که موقعیت را تحت کنترل دارند. بچه‌ها اغلب بسیار متقاعدکننده هستند، زیرا آن‌ها با مجموعه‌ای از رفتارها، آنچه را که می‌خواهند به دست می‌آورند (قهر کردن، گریه کردن، چانه زدن، التماس کردن، دلبری کردن)، درحالی‌که پاسخ والدین یک “نه” واحد است. هر چه خزانه رفتارهایتان بزرگ‌تر باشد و الگوهای رفتاری بیشتری برای سازگاری با موقعیت‌های مختلف داشته باشید، بیشتر قانع‌کننده خواهید بود.

  چگونه با حرف زدن دیگران را متقاعد کنیم؟

  16. انرژی دادن به دیگران

  برخی از مردم انرژی ما را می‌گیرند و برخی به ما انرژی می‌دهند. افراد متقاعدکننده‌تر می‌دانند که چگونه انرژی خود را به دیگران منتقل کنند تا بتوانند در دیگران انگیزه ایجاد کرده و آن‌ها را سرحال بیاورند. به‌عنوان ساده‌ترین کارها در این زمینه می‌توان به یک ارتباط چشمی، تماس فیزیکی، خندیدن، هیجان داشتن هنگام پاسخ‌های کلامی یا حتی فقط فعالانه گوش دادن به‌طرف مقابل اشاره کرد.

   

  17. ارتباط واضح داشتن

  گاهی شما نمی‌توانید دیدگاه یا نقطه‌نظر خود را به یک کلاس هشتمی توضیح دهید، درحالی‌که می‌توانید آن را با وضوح کافی برای یک بزرگ‌سال دیگر توضیح دهید. هنر متقاعدسازی در ساده کردن برخی چیزها به نکات اصلی و مطالب عمده آن و ارتباط دادن آن‌ها به چیزهایی است که برای طرف مقابل مهم می‌باشد.

   

  18. آماده بودن یک مزیت است

  برای شروع همیشه باید در مورد مردم و موقعیت‌های اطرافتان بیشتر بدانید. آمادگی دقیق به شما اجازه می‌دهد قانع سازی مؤثرتری داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، شما به‌طور چشمگیری شانس خود را در یک مصاحبه شغلی زیاد می‌کنید اگر که به‌طور کامل با محصولات، خدمات و پس‌زمینه آن شرکت آشنایی داشته باشید.

   

  19. خونسردی و حفظ آرامش هنگام تعارض

  هیچ‌کسی در سراشیبی و یک وضعیت بی‌ثبات نمی‌تواند مؤثر باشد. در شرایط هیجان زا، شما همیشه با آرامش، خونسردی و عدم هیجان‌زدگی، م‌ توانید بیشترین نفوذ را داشته باشید. در تعارضات، مردم به سمت کسانی گرایش پیدا می‌کنند و به آنان به‌عنوان رهبر، اعتماد می‌کنند که بتوانند هیجانات خود را کنترل کنند.

   

  20. استفاده هدفمند از خشم

  اکثر مردم هنگام تعارض احساس ناراحتی می‌کنند. اگر شما سطح تنش و تعارض را در یک موقعیت بالا ببرید، در بعضی از موارد فرد مقابل عقب‌نشینی می‌کند. به‌ندرت از این موضوع استفاده کنید، و هرگز این کار را در شرایط هیجانی و یا شرایطی که منجر به از دست دادن کنترل خود می‌شود، انجام ندهید. اما به یاد داشته باشید، شما می‌توانید از خشم به‌طور هدفمند به نفع خودتان بهره ببرید.

   

  21. اعتمادبه‌نفس و قاطعیت

  هیچ‌چیز گیرایی، اقناع‌کنندگی و جذابیت قاطع بودن را ندارد. یک حس بی‌تکلف از قاطعیت می‌تواند همیشه دیگران را متقاعد کند. اگر واقعاً به آنچه انجام می‌دهید باور داشته باشید، همیشه می‌توانید دیگران را متقاعد سازید که آنچه را انجام دهند که هم به نفع آنان است و هم به نفع شما.

   

   

  منابع : فکر بکر ، ستاره

   

  مطالب بیشتر:

  چطور دیگران را متقاعد کنیم؟

  چطور مشتریان را برای خرید محصولاتمان متقاعد کنیم؟

  چطور یک مذاکره حرفه ای داشته باشیم؟

   

   

 • مطالب پربازدید