اخبار تکنولوژی

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

گاهی میخواهید عکسی از خودتان را ادیدت کنید اما بلد نیستید در این مقاله ما به شما یاد می دهیم که چه طور بتونید عکس خود را تاریک و روشن کنید .

 

چرا عکاسی پرتره سیاه و سفید؟

این سوالی است که من در زمان عکاسی از خودم می پرسم به نظر من توجه مخاطب ۱۰۰% به محتوا و معنی معطوف می شود، به دلیل نبود رنگ، جذابیت های آن هم حضور ندارند. در نتیجه عکاس در زمان عکاسی تمام توجه خود را به ترکیب بندی، کار، موضوع و … جلب می کند.

 

دوم این که عکاسی پرتره سیاه و سفید ما را به یاد عکسهای قدیمی می اندازد. زمانی که گزینه ای به جز سیاه و سفید وجود نداشت، شاید دلیل خیلی قطعی برای شما نباشد اما برای من این محدود شدن و چهارچوب داشتن در عکاسی همیشه خلاقیت به وجود آورده است.

 

بافت

بافت در عکاسی سیاه و سفید باعث جذابیت و کنتراست تصویر می شود، من به تصویر اکثر مشتریهای عکاسی ام بافت اضافه می کنم، به پس زمینه، روی لباس و … . در مقایسه با بافت نرم صورت قرار می دهم که مجموعه اینها تصاویرم را جذاب می کنند.

 

برای اضافه کردن بافت در پس زمینه، من از عکس چوب استفاده کردم که در تصویر زیر کاملاً مشخص است، در زمان عکاسی پرتره موی مدل سعی کردم به بهترین حالت آن برسم، و با سبک نورپردازی ام که در جلوتر آن را توضیح خواهیم داد به بیشترین کنتراست بافت از چهره دست پیدا کردم.

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

پس زمینه

مشتری از من خواست تا پرتره سیاه و سفید عکاسی کنم. من فکر کردم که زمینه ساده سفید، خیلی خسته کننده است و هیچ وقت به عنوان عکسی حرفه ای مورد استقبال مخاطب قرار نمیگیرد، کاری که اکثر عکاسان که نمی خواهند برای مشتری وقت بگذارند و بعد از عکاسی تصویر مدل را جدا می کنند و در زمینه سفید ساده قرار می دهند.

 

ما تعدادی عکس درزمینه سفید گرفتیم که خوب نشد. سپس زمینه های مختلف را تست کردیم و در فضاهای باز با بافت های مختلف عکاسی کردیم اما در نهایت تصمیم گرفتیم که در محیط داخلی عکاسی کنیم به دلیل اینکه کنترل نور بیشتری داشتیم.

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

حذف موارد نامناسب

تقریباً در هر عکسی مواردی است که شاید مدل نخواهد روی آن تاکید کند، در اینجا مدل از فرم موهایش راضی نیست و می خواهد که خیلی دیده نشود. من به عنوان عکاس برای کمک به مدل و در عین حال حذف اصول عکاسی با جابجایی نور، صورت مدل را روشن ، و موها را تیره تر کردم.

 

نورپردازی

نورپردازی مهم ترین قسمت این عکاسی می باشد، همان طور که من با نورپردازی پیش بینی نشده دست و پنجه نرم می کردم، می خواستم تا خلاق باشم. اول از همه فکر کردم که اصلاً چه نوع نوری می خواهم بدهم که بعد از کمی فکر کردن تصمیم به استفاده از Beauty Dish گرفتم و مثل تصویر زیر نور را تنظیم کردم.

 

برای کسانی که نمی دانند Beauty Dish چیست؟

Beauty Dish یک تعدیل کننده نور است که معمولاً برای عکاسی پرتره و مدلینگ استفاده می شود بدلیل نور تختی که می تاباند و با grid که جلوی آن نصب می شود نور را هدایت می کند که مستقیم بتابد و پخش نشود.

 

مرحله ی بعد دوربین را روی حالت Manual تنظیم کردم تا تمام نورهای محیطی را حذف کند و فقط با نور فلاش عکاسی کند و با توجه به تجربه ای که دارم دیافراگم را روی عدد ۸ تنظیم کردم که بیشترین کنتراست را داشته باشد. پس من فقط باید سرعت شاتر را روی ۱/۱۰۰۰ تنظیم کنم. ارتفاع و زاویه نوری که تنظیم کردم در ساخت نور و سایه های طبیعی نقش بسزایی داشت.

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

ادیت نهایی عکس

من همیشه به شما توصیه می کنم که در حالت RAW Color عکاسی کنید تا دستتان در زمان ادیت باز باشد. در تصویر زیر با افزایش کنتراست و تاکید بر green channel به ادیت مورد علاقه ام دست پیدا کردم.

عکس پرتره سیاه و سفید هنری | تنظیمات دوربین کانن و نیکون

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا