آموزش اینترنت

چطور از هک شدن وای‌فای جلوگیری کنیم؟

چطور از هک شدن وای‌فای جلوگیری کنیم؟

همیشه یک راهی برای دزدهای محترم وجود دارد که به نوعی از استفاده از مال غیر لذت می برند. در جهان امروز هم شاهد دزدی های پست مدرن هستیم! دزدی و هک وای فای همسایه! و جالب اینجاست که از دیــد خیلی ها این کار دزدی محسوب نمی شود و کاملا هم عادی است.

 

پس اگر شما هم از آن دسته افرادی هستیــد که از دست دزدان پست مدرن کلافه شده ایــد در ادامه مطلب با نیک شو همراه باشیــد تا به شما بیاموزیم چگونه از ترافیک اینترنت خود در مقابل این موجودات مدرن جلوگیری کنیــد و راه را بر آنان ببندیــد و با خیال راحت از اینترنت خود استفاده کنیــد.

 

ابتدا بایــد بررسی کنیــد به جز دستگاه‌های خودتان آیا دستگاه غریبه دیگری به وای‌فای شما وصل شده است یا خیر. اگرچه از طریق تنظیمات مودم هم ميتوانیــد این مسئله را بررسی کنیــد ولی راه ساده‌تر استفاده از اپلیکیشن Fing است.

 

شما عزیزان می توانیــد با جستجوی نام این برنامه ( fing ) در گوگل یا اَپ استور موبایلتان آن را دانلود کنیــد. پس همین حالا این برنامه را روی گوشی خود نصب کنیــد و قدم به قدم با ما همراه باشیــد.

 

پس از نصب برنامه Fing آن را روی موبایلتان اجرا کرده و به شبکه وای‌فای وصل شویــد. سپس در بالای برنامه آیکون Refresh را لمس کنیــد تا دستگاه‌هایی که به شبکه وای‌فای شما وصل هستند نمایش داده شوند.

چطور از هک شدن وای‌فای جلوگیری کنیم؟

توجه داشته باشیــد که دستگاه‌ها بر اساس نام، مدل و بِرَندشان، نوع دستگاه و آی‌پی نمایش داده می ‏شوند که با نگاه به آنها ميتوانیــد دستگاه‌های متصل غریبه را از دستگاه‌های خودی تشخیص دهیــد. ( رد پای دزدان را بیابیــد! ).

 

به عنوان مثال اگر در خانه گوشی آیفون یا مثلا بلک بری یا… نداریــد ولی برنامه Fing اتصال یک آیفون یا بلک بری یا… را به شبکه وای‌فای شما نشان مي دهد، یعنی این دستگاه بدون اجازه به شبکه شما وصل شده است ( هک شده ایــد ).

 

حال اینکه چطور دستگاه‌های غریبه متصل به مودم مان را بلاک کنیم؟

ابتدا بایــد بگوییم که برای بلاک کردن دستگاه‌های غریبه در شبکه وای‌فای چندین راه مختلف هست. اما مطمئن‌ترین راه بلاک کردن MAC Address این دستگاه‌ها در مودم است تا دیگر امکان وصل شدن به شبکه وای‌فای را نداشته باشند.

چطور از هک شدن وای‌فای جلوگیری کنیم؟

زمانی که نام یک دستگاه را لمس کنیــد MAC Address آن به صورت عبارت { xx:xx:xx:xx:xx:xx } که به جای این ضربدرها عدد و حروف است به شما نشان داده می‏‌شود. در مرحله بعد بایــد وارد تنظیمات مودم شویــد و مک آدرس‌های دستگاه‌های غریبه را بلاک نماییــد.

 

روش انجام این کار در مودم‌های مختلف متفاوت است به همین دلیل اگر قادر به انجام آن نیستند بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیریــد. { یا اینکه با جستجوی نام مودم تان در گوگل و چگونگی ورود به تنظیمات مک آدرس اش شیوه کار آن را بیاموزیــد }.

 

و در پایان سخن، علاوه بر بلاک کردن مک آدرس‌ها، ما به شما توصیه ميکنیم که پسورد وای‌فای و پسورد ورود به پنل مودم را نیز تغییر دهیــد و یک رمز قوی‌‌تر و پیچیــده‌تر را انتخاب کنیــد.

 

همچنین شما می توانیــد با غیرفعال کردن گزینه WPS در تنظیمات مودم در افزایش امنیت شبکه و جلوگیری از دزدیــده شدن حجم و ترافیک عزیزتان، قدمی موثر و استراتژیک برداریــد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا