مطالب جالب علمی

چشم‌زخم حقیقت دارد یا ساخته ذهن انسان است؟

چشم‌زخم حقیقت دارد یا ساخته ذهن انسان است؟

چشم‌زخم حقیقت دارد یا ساخته ذهن انسان اســت؟

همه ما در زندگی خود با چشم زخم و تعاریف آن و اشخاصی کــه به قول معروف چشم بد دارند آشنا شده ایم. علامت ها و کارهای مخصوصی نیز برای مقابله با چشم زخم انجام می شود. آیا شما به چشم زخم اعتقاد دارید؟ برای دوری از چشم زخم چه کارهایی انجام می دهید؟ یکی از باورهای عقیدتی کــه از دیرباز تا کنون در جامعه ما وجود داشته، چشم زخم یا نظر زدن اســت، دود کردن اسپند یا آویختن خر مهره به گردن سوژه مورد نظر و امثال این‌ها رفتارهایی اســت کــه به خاطر جلوگیری از تأثیر چشم زخم مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

 

در قرآن کریم آمده اســت هنگامی‌کــه یعقوب از پسرانش خواســت نزد عزیز مصر بروند به آن‌ها گفت: آنجا از یک در وارد نشوند تا چشم نخورند، بلکــه هر کدام از دری وارد شوند. در ریشه یابی این حرکت می‌گویند، حضرت یعقوب با هدف پیشگیری از چشم زخم این کار را انجام داد. همچنین نزول آیه مشهور «ان یکاد…» و حدیثی کــه از پیامبر خدا رسیده اســت، درستی این مطلب را نشان می‌دهد.

 

به گزارش نیک شو، متأسفانه این باور هم مانند خیلی از عقاید دیگر دینی دست خوش تحریف و دگرگونی شده و آمیخته با خرافات اســت. از نگاه رفتار شناسی عقیدتی و روان‌شناسی تاریخی، هنگامی کــه یک نفر به فرد یا چیزی علاقه پیدا می‌کند اگر این اظهار نظر از روی حسادت یا دشمنی باشد، در همان لحظه امواجی منفی همراه با ذرات منفی نگاه از مغز به آن فرد یا جسم برخورد می‌کند و موجب تضعیف و یا تخریب و حتی از بین رفتن می‌شود.

 

وجود این مسایل و حقایق نمی‌تواند موجب توهین یا تهاجم به افراد دیگر باشد و آن‌ها را در مظان شوری چشم و یا نظر زدن قرار دهد. اما اصالت قدرت تخریب نگاه‌های آلوده به حسرت توسط دکتر «کیندل» دانشمند رفتارشناس انگلیسی پنج سال پیش به اثبات رسیده اســت و دلیلی بر حقانیت این باور در دین ما محسوب می‌شود.

 

بنابر این در اصالت این باور با توجه به تأیید آن توسط اسلام و دانشمندان کارآمد شکی وجود ندارد، اما هر حرکتی را نمی‌توان به حساب چشم زخم گذاشت و برای آن افراد دیگر را محکوم کرد.

 

بهترین ابزار از نگاه دین علیه امواج ویران گر یاد شده، صدقه اســت کــه به طور معجزه آسایی در این زمینه مورد عمل قرار می‌گیرد.متاسفانه آمیختن این باور دینی با باورهای نادرست و عوامانه و خرافی سبب کم رنگ شدن جایگاه علمی‌و دینی این باور شده اســت.

 

لازم اســت، کارشناسان دینی و پژوهشگران حوزه های مربوط با قاطعیت مرز بین واقعیت و خرافات را تبیین کنند. بخصوص کــه خرافات از زمان های خیلی دور در جوامع گوناگون رواج داشته و هنوز هم وجود دارد و بعضی حرکات نادرست کــه بیشتر جنبه شیادی و رمالی و دعانویسی دارد، مانند جن گیری و رمالی و…

 

باید به جامعه شناسانده شود تا از فعالیت شیادانی کــه میلیون‌ها تومان از پول مردم را با اســتفاده از سادگی و محدودیت معلومات به دست می‌آورند، جلوگیری شود.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا