بهداشت زنان

چرا دچار قاعدگی نامنظم می­شویم (دلیل قاعدگی های نامنظم چیست؟)

دلیل قاعدگی های نامنظم چیست؟ بسیاری از خانم­ها ممکن است از کنار چرخه نامنظم قاعدگی خود گذر کنند و آن را مشکلی جدی ندانند.

درحالی که این موضوع می­تواند بسیار حاد شود و خبر از مشکلاتی جدی در بدن بدهد. در این مقاله قصد داریم علت به­وجود آمدن چنین مشکلی را بررسی کنیم و راهکار­هایی نیز برای آن ارائه دهیم. پس اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع را دارید، پیشنهاد می­کنم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

چرا دچار قاعدگی نامنظم می­شویم؟

به مجموعه تغییراتی که در بدن زنان به­صورت ماهانه رخ می­دهد تا آنها را برای بارداری آماده کند، چرخه قاعدگی گفته می­شود.

تخمدان­ها در هر چرخه یک تخمک آزاد می­کنند که به این فرایند تخمک­گذاری گفته می­شود. در چنین شرایطی تغییرات هورمونی شرایط را برای رحم مهیا می­کند.

زمانی که تخمک­گذاری اتفاق میفتد اما تخمک بارور نمی­شود ما با فروپاشی دیواره رحم رو­به­رو هستیم که نتیجه ضخیم­شدن این دیواره است. به چنین شرایطی پریود (period) یا عادت ماهانه بانوان گفته می­شود.

 

ویژگی­های یک چرخه طبیعی و غیرطبیعی چیست؟

چرخه قاعدگی در بانوان می­تواند اخبار مهمی را از وضع سلامتی آنها به ما بدهد. تمامی بانوان باید چرخه قاعدگی خود را زیر نظر داشته باشند.

در این صورت آنها متوجه خواهند شد که چه زمانی چرخه­شان از نظم خارج شده است. در کنار این مورد آنها باید توجه ویژه­ای داشته باشند که در صورت خروج چرخه از نظم اصلی باید چه کار­هایی انجام داد تا دوباره چرخه به روال عادی خود بازگردد.

نامنظم­بودن این چرخه برای دفعات غیرمتوالی و طولانی­مدت مسئله حاد و نگران­کننده­ای نیست. اما اگر این موضوع چند بار پشت هم تکرار شود ممکن است نشانه­ای از تغییر وضعیت سلامت فرد بیمار باشد.

 

ویژگی­های چرخه قاعدگی طبیعی

اولین روزی که پریود اتفاق بیفتد باید به­عنوان اولین روز از چرخه قاعدگی ثبت شود و تا عادت ماهانه بعدی ادامه پیدا کند.

مدت زمان این چرخه در انسان­های مختلف با یکدیگر متفاوت است و فرق­هایی دارد. اما به­طور کلی می­توان یک بازه زمانی را در نظر گرفت که همه افراد در آن بازه زمانی قرار بگیرند. هر 21 الی 32 روز یک­بار عادت ماهانه رخ می­دهد. طول این دوره نیز 2 الی 7 روز است.

زنانی که در سال­های ابتدایی چرخه عادت ماهانه هستند، عادت­های طولانی­تری را تجربه می­کنند. به مرور زمان از مدت­زمان این دوره­ها کاسته خواهد شد. بالاتر رفتن سن علاوه‌بر کاهش طول عادت آن را منظم­تر نیز خواهد کرد. در زمان عادت خونریزی نباید بیش از 80 سی­سی باشد و از طرفی کمتر از 30 سی­سی نیز برای بدن خطرناک است.

رنگ خون نیز فاکتوری است که باید در نظر گرفت. خون نباید بیش از اندازه روشن یا تیره باشد. کیفیت خون نیز اهمیت دارد. این خون نباید حالتی قیرگونه به خود بگیرد.

 

قاعدگی نامنظم چه ویژگی­هایی دارد؟

پیش از بررسی دلیل قاعدگی های نامنظم باید چیستی آن را بررسی کنیم. طیف وسیعی از مشکلات هستند که در دایره قاعدگی نامنظم قرار می­گیرند.

این مشکلات ممکن است گاهی زمینه­ساز مشکل دیگری شوند یا زنگ خطری باشند که نشان­دهنده مشکلی در سلامت بدن است. سن قاعدگی در اقوام، ملل و افراد مختلف با توجه به شرایط محیطی و ژنتیکی متفاوت است؛ اما به­طور تمامی پزشکان اتفاق نظر دارند که چرخه قاعدگی به­شکل طبیعی در سن 12 الی 13 سالگی آغاز می­شود.

در ابتدای شروع چرخه نامنظمی و حتی فاصله زیاد بین چرخه­ها مسئله­ای طبیعی است. چراکه بدن به چنین شرایطی عادت ندارد و طول می­کشد که تغییرات جدید را بتواند قبول کند.

پس علت پریود نامنظم دختر در چنین سنی را نیاز نیست پیگیری کنید. بزرگسالانی که چند سالی از سن قاعدگی­شان می­گذرد باید نسبت به نامنظمی چرخه حساس باشند.

فاصله حدودی چرخه قاعدگی از زمان شروع تا شروع چرخه بعدی باید حدودا 28 روز باشد. از نشانه­هایی که می­توان به­عنوان اختلال در چرخه قاعدگی معرفی کرد می­توان به:

درد بسیار شدید

  • حجم خون غیرطبیعی
  • غیرطبیعی­بودن رنگ خون
  • و کیفیت غیرطبیعی خون

اشاره کرد.

 

چرا دچار قاعدگی نامنظم می­شویم؟

دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارند که در این پاراگراف آنها را بررسی می­کنیم. بارداری یا شیردهی می­تواند روال عادی چرخه قاعدگی را برای مدتی مختل کند.

مشکلات گوارشی یکی از دلایل اصلی عدم وجود نظم در پریودی است. افزایش فعالیت­های بدنی و کاهش وزن شدید در سیستم گوارش تغییراتی به­وجود می­آورد که منجر به نامنظمی چرخه می­شود. سندروم تخمدان پلی­کیستیک مشکلی است که طول چرخه قاعدگی را افزایش می­دهد.

پریود نامنظم و یائسگی نیز بایکدیگر رابطه­ای دارند که باید بررسی شود. پساقاعدگی زودرس نیز یکی از دلایل خارج­شدن چرخه از حالت طبیعی خودش است.

به­طور معمول زنان در سن 47 الی 51 سالگی پساقاعدگی را تجربه می­کنند اما برخی از خانم­ها ممکن است تخمک­ها­یشان زودتر تمام شود که جای نگرانی ندارد. بیماری التهاب لگن، فیبر رحمی، آندومتریوز، اختلالات هورمونی و پولیپ از دیگر دلایل نامنظم­شدن چرخه قاعدگی محسوب می­شوند.

چرا دچار قاعدگی نامنظم می­شویم (دلیل قاعدگی های نامنظم چیست؟)

پریود نامنظم چگونه درمان می­شود؟

بسیاری از افراد غیرمتخصص در همان مرحله اول بدون درنظرگرفتن شرایط قرص برای قاعدگی نامنظم را پیشنهاد می­کنند.

در این قسمت به مطالب گفته­شده توجه کنید تا متوجه شوید که نباید به­صورت سرخود چنین کاری را انجام داد. برای درمان قاعدگی نامنظم ابتدا باید دلیل بروز آن را ریشه­یابی کرد. گاهی خود افراد می­توانند دلیل چنین اختلالی را متوجه شوند اما در بسیاری از موارد به نظر پزشک متخصص نیاز است.

پزشک متخصص بسته به شرایط بیمار برای هر دلیل درمان خاصی را مشخص خواهد کرد که لزوما همه آنها درمان­های قرصی نیستند. توجه سرخود و استفاده از دارو به­شیوه شخصی می­تواند در آینده برای شما مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

 

چگونه از پریودی نامنظم پیشگیری کنیم؟

برخی بی­نظمی­ها در چرخه قاعدگی اجتناب نا­پذیر هستند. اگر بی­نظمی چرخه شما علت خاص نداشته باشد قرص­های ضدبارداری درمان خوبی است که می­تواند با مشورت پزشک مصرف شود.

پریود نامنظم به­معنی عدم باروری نیست و همیشه بر روی این موضوع تاثیر نمی­گذارد. چرخه نامنظم می­تواند بارداری شما را سخت کند اما قطعا در عدم باروری شما نقشی ندارد.

بعضی اوقات مشکل اختلال در چرخه قاعدگی مسئله­ای جدی است و باید آن را به­صورت ریشه­ای حل کرد.

در این مقاله دلیل قاعدگی های نامنظم را بررسی کردیم. چرخه قاعدگی در خانم­ها ممکن است به دلایل مختلفی دچار بی­نظمی شود.

خانم­هایی که سال­های ابتدایی این چرخه را تجربه می­کنند وجود بی­نظمی در دوره پریود­شان طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما خانم­هایی که مدت نسبتا زیادی است از سن آغاز چرخه­شان می­گذرد باید نسبت به این موضوع حساس باشند و در صورت لزوم آن را با پزشک در میان بگذارند.

قرص ضدبارداری برای منظم­کردن چرخه روشی خوبی است اما توجه داشته باشید که نباید  سرخورد چنین قرص­هایی را مصرف کرد.

اگر دچار چرخه نامنظم هستید، ابتدا مشکل خود را با پزشک زنان و زایمان در میان بگذارید و با مشورت او راه درمان را پیش بگیرید. برای دانستن دلیل قاعدگی های نامنظم دکتر زنان مشهد، تهران، اصفهان یا هر شهر بزرگ دیگری می­تواند کمکی بزرگ برای شما باشد. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا