پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • چرا بعضی ها به همه چیز و همه کس حسادت می کنند؟

  مجموعه : جامعه شناسی,روان شناسی

  چرا بعضی ها به همه چیز و همه کس حسادت می کنند؟

  چرا بعضی ها به همه چیز و همه کس حسادت می کنند؟

  بعضی از افراد هستند که هر کسی را ببینند حس حسادت شان گل می کند و می توان به وضوح در چهره شان حسادت را دید. فکر کرده اید که چرا بعضی ها انقدر حسود هستند؟ حسادت یکی از رذائل اخلاقی است که نه تنها برای دیگران، بلکه برای خود فرد حسود آثار منفی بیشماری بدنبال دارد. حسد در گفتار، کردار، رفتار و فعل و انفعالات روحی ظاهر ميشود و حتی گاهی به گونه‌ای ظهور ميکند که نميتوان آن را تشخیص داد.

   

  افراد حسود همیشه نگاه منفی به پیشرفت و تلاش دیگران دارند و این مساله پیامدی جز آزرده خاطر کردن ذهن و روح خودشان ندارد و هیچ سودی از این کار نميبرند. همچنین حسادت مانع از پیشرفت خودشان نیز ميشود. اغلب حسودها تصور ميکنند دیگران توانایی و استعداد و شایستگی مقام و جایگاه بالا را ندارند.گفتنی است که حسد با غبطه فرق دارد. ما از غبطه خوردن درس می گیریم و پیشرفت می کنیم، اما با حسادت سقوط می کنیم.

   

  حسادت باعث نزول خصایص انسانی ميشود. انسان‌های حسود آرزوی از بین رفتن نعمت و حال خوب دیگران را دارند و وقتی با کسی دشمن ميشوند هیچ خیری را برای او نميخواهند و از خوشحال بودنش ناراحت ميشوند. اما سوال این است که چرا انسان‌ها حسادت ميکنند؟

  چرا بعضی ها به همه چیز و همه کس حسادت می کنند؟

  افراد زیادی در اطراف تان می شناسید که حسود هستند

   

  چه چیزی باعث به وجود آمدن حسادت ميشود؟

  حسادت اندک در رابطه‌های عاطفی و عاشقانه کاملا طبیعی است. تقریبا همه انسان‌ها در رابطه‌های خود کمی حسادت را تجربه ميکنند. دلیلش هم این است که رابطه خود را در خطر ميبینیم و ترس از داشتن عشقمان ما را حسود ميکند.اما اگر این حسادت گسترده شود و به بقیه زوایای یک رابطه نفوذ کند، دردسرساز خواهد شد و در نهایت به ختم یک رابطه منتهی ميشود.متخصصان روانشناسی تکاملی سال‌ها زمان خود را صرف تحقیق در مورد حسادت کردند. نتیجه این تحقیقات گسترده نشان داد مردها بیشتر به تیپ، ظاهر و اندام دیگران حسادت ميکنند و این در حالیست که زنان در مسایل عاطفی و احساسی بیشترین میزان حسادت را از خود نشان ميدهند.با اینکه دلایل حسادت زنان و مردان با هم فرق دارد، اما سه عامل اصلی حسد در جهان هست که هم زنان و هم مردان درگیر آن هستند:

  عدم امنیت

  وسواس فکری

  شخصیت پارانویا (پارانوئید)

   

  عدم امنیت

  احساس ناامنی و تزلزل یکی از اصلی‌ترین دلایل حسادت است. این حس اغلب در نتیجه «عقده‌ی حقارت» شکل ميگیرد که یک اختلال پزشکی نیست اما پایه و اساس احساس ضعف و اعتمادبه‌نفس پایین است.

   

  وقتی یک زن یا یک مرد به اندازه کافی اعتمادبه‌نفس نداشته باشد، خودش را ارزشمند و خوب نميداند و به همین خاطر همیشه ميترسد که فردی دیگر (که بهتر از اوست) عشقش را از دستش در نیاورد.

   

  بسیار مهم است بدانید که حس ناامنی در زنان و مردان به هیچ عنوان مطلق نیست. ممکن است فرد در زندگی اجتماعی خود بسیار قوی و موفق باشد، اما در رابطه عاطفی به یک فرد حسود تبدیل شود. در چنین حالتی ميتوان گفت این فرد دچار حس عدم امنیت است؟ خیر اما استعداد آن را دارد که در رابطه عاشقانه خود به انسانی شدیدا حسود بدل شود.

  چرا بعضی ها به همه چیز و همه کس حسادت می کنند؟

  وسواس فکری یکی از عوامل حسادت به دیگران است

   

  عامل دیگر حسادت انسان‌ها «وسواس فکری» است

  یکی از روانشناسان برجسته آمریکا نوشته: یکی از مراجعین من یک خانم ۲۰ و چند ساله‌ای بود که در همه رابطه‌های عاطفی خود دچار حسادت شدید ميشد. از نظر پزشکی، او دچار اختلال وسواس فکری-عملی شدید بود. مغز این دختر همیشه مشغول بود و دایما در حال ساختن دلایل جدیدی برای اضطراب، نگرانی و استرس بود. روش فکر کردن مغز این دختر باعث ميشد تا او در مورد همه کارها و شرایط فردی که دوستش دارد هم دچار وسواس فکری شدید شود.برای افرادی که دچار اختلال وسواس فکری هستند، سخت‌ترین کار دنیا مدیریت کردن بلاتکلیفی و «ناشناخته‌ها» است.

   

  در حالی که اغلب مردم ميتوانند دودلی و سرگشتگی خود را کنترل کنند، «ماریان» اگر یک شب نامزدش دیر به خانه ميآمد یا چند ساعت با او تماس نميگرفت، نميتوانست این وضعیت «ناشناخته» که هیچ اطلاعاتی در مورد آن نداشت را تحمل کند. او در ذهنش دایم فکر ميکرد او الان کجاست؟ با کیست؟ چه ميکند؟ ….وقتی ماریان نميدانست نامزدش کجاست، مغزش شروع ميکرد به پر کردن جاهای خالی اطلاعاتی، یعنی از پیش خود پاسخ‌هایی برای عدم حضور نامزد ماریان در خانه برایش تولید ميکرد که تقریبا همه آنها منفی و بدبینانه بودند. اغلب مواقع او به خیانت و دروغ فکر ميکرد و همین امر او را عصبی، نگران و حسود ميساخت.اگر ماریان دچار اختلال وسواس فکری-عملی نبود ميتوانست حسادت خود را به درستی مدیریت و کنترل کند.

   

  یکی از عوامل حسادت کردن داشتن شخصیت پارانوئید است

  بسیاری از زنان و مردان جهان دچار حسادت ميشوند که ميتواند دلایل مختلفی در زندگی داشته باشد. اما افرادی که دچار پارانوئید شدید هستند ممکن است به اختلال شیزوفرنی پارانوئید مبتلا شوند. یا در حالت متعادل‌تر فقط پارانویا باشند.

   

  پارانویا یک بیماری جدی و مزمن روانی است که دنیای مدرن کنونی شاهد گسترش روزافزون آن است. به موجب این بیماری که گاها با نام‌های روان‌گسیختگی پارانوئید هم از آن یاد ميشود، فرد همیشه در این فکر است که عواملی انسانی، طبیعی یا ماورا طبیعی، بخش‌های مختلفی از زندگی او همانند دارایی و افراد خانواده‌شان را تهدید ميکنند و همه در فکر توطئه چینی علیه او هستند.

   

  البته جا دارد اشاره کنیم بسیاری از مردان و زنان در دنیا شخصیت پارانوئید دارند اما اینقدر شدید نیست که به درمان نیاز داشته باشد.افرادی که پارانوئید میانه دارند، نميتوانند به راحتی به دیگران اعتماد کنند و اغلب هم تصور ميکنند هر کسی هر کاری ميکند حتما قصد و نیت بدی در پشتش نهان است. این افراد دایما تصور ميکنند قربانی هستند و دیگران از آنها سوءاستفاده ميکنند و همه ميخواهند از آنها سود ببرند.

   

  افراد پارانویا خیال ميکنند مردم چشم دیدن کارهای خوب آنها را ندارند و از هیچ کارشکنی برای تخریب اهداف، موقعیت شغلی و زندگی آنها فروگذار نميکنند.این افراد حتی تصور ميکنند مردم آنها را نادیده ميگیرند و نگاه از بالا به پایین به آنها دارند. این در حالیست که حتی اگر دیگران بگویند که اشتباه ميکنند هم حرفشان را قبول نميکنند و تصورشان این است که افکار خودشان درست و دقیق است.

   

  زنان و مردانی که پارانوئید دارند همیشه در حال سرزنش کردن دیگران هستند. این افراد به جای قبول کردن اشتباه‌ها، نقاط ضعف و ایرادهای خود همیشه در جبهه مخالفت با دیگران ایستاده‌اند. اکثرا هم انسان‌های بسیار حسودی هستند و تصور ميکنند عشقشان به آنها خیانت ميکند – حتی مدارک دال بر اشتباه بودن تصوراتشان هم باعث نميشود تا از طرزفکر اشتباه خود دست بردارند.

   

  چرا خود را با دیگران مقایسه ميکنیم؟

  همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، مقایسه کردن خود با دیگران و حسادت به آنها فقط از احساس حقارت، عقده خود کوچک‌بینی و ترس ناشی ميشود.تحمل کردن عقده حقارت بسیار سخت است و به همین خاطر افراد حسود دست به دامن هر کار و رفتاری ميشوند تا این حس را از بین ببرند. یکی از تلاش‌هایشان این است که با مقایسه خود و دیگران سعی کنند خود را مهم و توانا جلوه بدهند؛ زیرا این ترس را دارند تا دیگران متوجه احساس حقارتشان بشوند.

   

  یکی از روش‌های از بین بردن این احساس منفی و رذیلت اخلاقی این است که به خودتان یادآوری کنید همه آدم‌ها در نوع خود بی‌نظیر هستند. شما کافی هستید، توانا هستید و لازم نیست با حسادت کردن به دیگران و خراب کردن چهره آنها در نظر بقیه، عقده حقارت درونی خود را از بین ببرید. فقط کافیست روی نقاط قدرت خود تمرکز کنید.

   

  اثرات منفی حسادت کردن به دیگران چیست؟

  حسادت کردن واقعا یک رذیلت اخلاقی است و باید آن را از زندگی خود حذف کنید. برای این منظور بد نیست بدانید حسادت کردن چه مشکلاتی برای شما ایجاد ميکند:

   

  از دست دادن موقعیت اجتماعی: شما از روی حسادت اغلب سعی ميکنید قدرت خود را به رخ بقیه بکشید و برای این منظور هم یا به دیگران بی‌احترامی ‌ميکنید یا پشت‌سرشان غیبت. این کارها باعث ميشود زندگی اجتماعی‌تان تخریب شود.

   

  از دست دادن سلامت جسم: حسادت به قدری مخرب و اثرگذار است که ناراحتیِ ناشی از آن باعث افزایش میزان استرس ميشود و استرس هم مشکلات بسیاری همچون بیماری‌های قلبی، چاقی، دیابت، سردرد و مرگ زودرس را به همراه دارد.

   

  داشتن حس تنهایی همیشگی: وقتی به همه حسادت کنید، همه از اطرافتان پراکنده ميشوند و هرگز همراه و نگران شما نخواهند بود. پس برای همیشه تنها ميشوید.

   

  داشتن حس حقارت: با حسادت کردن به بقیه روابط خود را از دست ميدهید و این بی‌کسی حس تحقیر شدن به شما منتقل ميکند. همچنین بر نوع تفکرات شما تاثیر ميگذارد و باعث ميشود فقط به جوانب منفی مسائل توجه کنید.

   

  در خطر افتادن موقعیت شغلی: حسادت کردن در محل کار سبب ميشود شما خواسته یا ناخواسته در رفتار خود به بقیه توهین کنید. این کار موقعیت شغلی شما را به خطر مياندازد.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •