اخبار تکنولوژی

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

پی پل یکی از بزرگ ترین شرکت های تجارت الکترونیک در جهان اســـت کـــه خدمات انتقال پول و خرید آنلاین را به کاربران در سراسر جهان مي دهد بدون این کـــه نیاز به حساب بانکی خاص باشد. پی پل به جز در چند کشور ، در تمام دنیا مورد اســـتفاده قرار مي گیرد. پی پال نقل و انتقال امن پول بوسیله ایميل اســـت. این جمله به همان اندازه کـــه درست به نظر مي رسد مي تواند نادرست باشد اما تردیدی نیست کـــه همين ایده ساده، پی پال را به یک قطب مالی نه تنها در اینترنت بلکـــه در جهان خارج تبدیل کرده اســـت. شرکتی کـــه با وجود رقبای بزرگ و قدرتمند، طی چند سال توانست به یکی از بزرگترین شرکت های بین‌المللی تبدیل شود.

 

به بیانی دقیق تر، پی پال یک سرویس پرداخت و انتقال پول آنلاین اســـت کـــه به کاربرانش امکان ميدهد حساب‌های مجازی یا الکترونیکی ایجاد کنند و از طریق این حسابها در شبکـــه ای بسیار ایمن، سریع و با کاربری آسان، به نقل و انقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز از در شبکـــه اینترنت بپردازند.

 

امروزه از طریق پی پال حجم قابل توجهی از تراکنش های مالی کاربران در اینترنت انجام مي شود. به عنوان مثال برای ارسال پول به فردی دیگر در آن سوی کره زمين، تنها کافی اســـت آدرس ایميلی کـــه او با اســـتفاده از آن یک اکانت پی پال (PayPal Account) ساخته اســـت را داشته باشید. به همين شکل با یک ایميل آدرس مي توانید یک اکانت پی پال بسازید و با اســـتفاده از آن، پول دریافت کنید. این در حالیست کـــه ایجاد حساب کاربری در پی پال رایگان اســـت و خدمات مالی آن نیز دارای کارمزدهایی منطقی و قابل قبول اســـت. بدین ترتیب پی پال با سادگی و سرعت در ارائه خدمات توانسته اســـت بازار خود را روز به روز گسترش دهد. بازاری کـــه با وجود تحریم ایران، به داخل مرزهای کشور نیز کشیده شده اســـت.

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

موسسین پس پل چه کسانی بودند؟

PayPal در دسامبر سال 1998 تأسیس شد. پی پال توسط شش نفر تاسیس شد: ماکس لوچین Max Levchin ، پیتر تیل Peter Thiel ، لوک نوسک Luke Nosek، کن هوری Ken Howery ، یو پان Yu Pan ، راسل سیمونز Russel Simmons. پی پال به عنوان یک سرویس انتقال پول در Confinity در سال 1999 ، با تأمين بودجه جان مالوی از شرکتهای BlueRun Ventures توسعه و راه اندازی شد.

 

در مارس 2000 ، Confinity با X.com ، یک شرکت بانکی آنلاین ، کـــه توسط الون مسک تأسیس شد ، ادغام گردید. الون ماسک در مورد موفقیت آینده تجارت انتقال پول آنلاین خوشبین بود. بیل هریس ، رئیس جمهور و رئیس جمهور آن زمان و مدیر عامل X.com ، در این مورد اختلاف نظر داشتند و هریس در ماه مه سال 2000 این شرکت را ترک کرد. در اکتبر همان سال ، ماسک تصميم گرفت به سرویس پول PayPal توجه کند. در همان ماه ، الون مسک به عنوان مدیر عامل X.com به جای پیتر تیل جایگزین شد. شرکت X.com سپس در سال 2001 به PayPal تغییر نام داد و به سرعت در طول سال گسترش یافت تا اینکـــه مدیران شرکت تصميم گرفتند PayPal را در سال 2002 به صورت شرکت سهامي عام عرضه کنند. پی پال با قیمت 13 دلار برای هر سهم شروع کرد و در نهایت بیش از 61 ميلیون دلار درآمد کسب کرد.

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

پیتر تیل

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

مکس لوچین

 

علی رغم این مشکلات در مراحل اولیه، پی پال به تدریج مورد توجه خریداران و فروشندگان در جهت انجام تراکنش ها و معاملات روزانه قرار گرفت. خریداران به اســـتفاده از آن علاقه داشتند چون ساده و امن بود و به مرور فروشندگان بیشتری از آن پشتیبانی ميکردند زیرا دریافت درگاه آن آسان تر از درگاه ویزا کارت یا مستر کارت بود و همچنین مشتریان بیشتری به آن اقبال نشان مي دادند.

 

در سال ۲۰۰۰ مسئولان eBay، بزرگترین سایت حراجی اینترنتی در دنیا، متوجه شدند کـــه تعدادی زیادی از کاربران در صفحات حراجی خود، لوگوی پی پال را به عنوان روشی جهت دریافت پول قرار ميدهند تا مشتریان خود را تشویق به اســـتفاده از آن کنند. از این رو eBay نیز این سرویس را مورد توجه قرار داد و تسهیلاتی را برای اســـتفاده از آن در وب سایت خود ایجاد نمود. این امر خود موجب افزایش سرعت همه گیر شدن پی پال شد به طوری کـــه کاربران آن طی ۲ ماه از صد هزار نفر به یک ميلیون نفر افزایش یافت.

 

در سال ۲۰۰۲ پی پال وارد بازار بورس شد و ارزش سهام آن در پایان اولین روز عرضه سهام از رقم اولیه ۱۵ دلار، به ۲۰ دلار رسید. eBay در همان سال با خرید عمده سهام پی پال آن را به مالکیت خود درآورد و آن را با خدمات وب سایت خود تلفیق کرد و بدین ترتیب شرایطی را فراهم آورد تا کاربران این سایت بتواند با امنیت و سرعت بالا تراکنش های خود را زیر نظر این شرکت با قابلیت اطمينان بیشتری انجام دهند. بدین ترتیب شرکت eBay با در اختیار داشتن PayPal بر صفر تا صد فرآیند فروش کالاها در این سایت و دریافت پول آن نظارت پیدا کرد و در صورت عدم رضایت هر یک از طرفین به راحتی مي توانست نسبت به بازگرداندن پول اقدام نماید. بدین ترتیب ميزان محبوبیت و اســـتفاده از پی پال به یکباره افزایش چشم گیری پیدا کرد و در همان سال این سرویس به یکی از بزرگترین سرویس خدمات پرداخت آنلاین در جهان تبدیل شد.

 

پی پل با گسترش خدمات خود توانست روز به روز بر محبوبیت خود بیافزاید و فاصله خودش با رقبا را بیش از پیش افزایش دهد به طوری کـــه امروزه پی پال در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا و به 26 واحد پولی ارائه خدمات مي نماید و طبق اعلام خود شرکت، در حال حاضر دارای بیش از 165 ميلیون کاربر فعال در جهان اســـت.

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

خدمات پی پل

پی پال به کاربران خود اجازه مي دهد در ابتدا به ساده ترین شکل ممکن و در زمانی کوتاه با اطلاعات شخصی (یا شرکتی) و با اســـتفاده از تنها یک ایميل آدرس، برای خود یک حساب کاربری در وب سایت PayPal.com ایجاد نمایند. در ابتدای کار پی پال از شما مي خواهد تا با اطلاعات واقعی نسبت به ایجاد اکانت اقدام نمایید اما در این مرحله کنترل خاصی را برای راســـتی آزمایی این اطلاعات انجام نمي دهد.

 

در مرحله بعد پی پال برای فعال سازی امکانات اکانت پی پال، از شما مي خواهد تا با اتصال آن به یک حساب بانکی یا کارت اعتباری یا نقدی (مثل ویزا کارت یا مستر کارت) نسبت به وریفای (Verify) کردن اکانت پی پال خود اقدام نمایید. پس از وریفای شدن اکانت پی پال، شما مي توانید مبالغ ارزی موجود در حساب بانکی خود (طبعاً در یک کشور خارجی) یا موجودی ارزی کارت اعتباری یا نقدی خود را به پی پال انتقال دهید یا مستقیما از طریق اکانت پی پال موجودی حساب یا کارت را به یک اکانت پی پال دیگر منتقل کنید یا با آن خرید کنید.

 

بدین ترتیب پولی کـــه تا پیش از این در قالب موجودی یک حساب بانکی یا کارت نقدی یا اعتباری بوده اســـت، حالا در داخل شبکـــه ای از حسابهای کاربری پی پال قرار دارد. بدین ترتیب در داخل این شبکـــه مي توان از طریق درگاه های پی پال خرید کرد، به سایر افرادی کـــه در این سایت حساب کاربری دارند پول انتقال داد و به طور متقابل نیز از آن ها پول دریافت کرد. بدین ترتیب تمامي تراکنش ها نه در قالب حساب ها در بانک های مختلف یا در تعداد زیادی از کارت های اعتباری و نقدی، بلکـــه به طور یکپارچه در داخل شبکـــه ای به نام PayPal به انجام مي رسند. در نتیجه شرکت پی پال این امکان را دارد تا به همه تراکنش ها نظارت کند و از صحت ارائه خدمات و رضایت پرداخت کنندگان و همچنین عدم سوء اســـتفاده یا سرقت در داخل این شبکـــه حصول اطمينان کند.

 

بدیهی اســـت کـــه شرکت ها و کسب و کارها کـــه همان ارائه کنندگان کالاها و خدمات هستند، حاضرند برای دریافت چنین خدمات امن، سریع، مطمئن و همه گیری با کمال ميل کارمزد های 2 تا 4 درصدی را بپردازند. با این روش آن ها کمتر درگیر بروکراسی بانک ها مي شوند و از طرف دیگر سریع تر و دقیق تر مي توانند درآمدهای خود را مدیریت کرده و مورد اســـتفاده قرار دهند.

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

اما پی پال از ایجاد چنین شبکـــه قدرتمندی چه سودی مي برد؟ سهل اســـت کـــه با توجه به بیش از 12.5 ميلیون تراکنش در روز و دریافت کارمزد در بیشتر این تراکنش ها، درآمد روزانه این شرکت فراتر از تصور اســـت. اما این همه درآمد PayPal نیست بلکـــه پی پال همچنین از محل جمع کردن موجودی (Balance) حساب کاربری شما و سایر کاربران، هميشه به ميزان قابل توجهی از سرمایه دسترسی دارد کـــه آن را در بانک های مختلفی در جهان سپرده گذاری نموده اســـت.

 

مطابق توافقنامه کاربری پی پال (PayPal User Agreement) کـــه تک تک کاربران در هنگام ایجاد حساب کاربری در این سایت آن را مي پذیرند، پی پال مالک هر گونه سودی اســـت کـــه از این محل به دست مي آید و پی پال حق دارد آن را از شبکـــه پی پال خارج کند.

 

بدین ترتیب پی پال همواره سعی مي کند تا با ارائه بهترین خدمات، تعدادی باز هم بیشتر از کاربران را به سمت ایجاد حساب کاربری در این سایت تشویق و جذب نماید.

 

ایجاد حساب کاربری در پی پال

هر قدر کـــه ایجاد حساب کاربری در پی پال برای فردی خارج از مرزهای ایران (و همچنین خارج از مرزها دیگر کشورهای تحریم شده توسط پی پال) ساده و سریع اســـت، ایجاد حساب کاربری در پی پال برای کاربران ایرانی نه تنها ساده نیست کـــه مطابق تمهیدات این وب سایت قاعدتاً باید ناممکن باشد. مطابق تحریم پی پال، هر گونه اســـتفاده کاربران ایرانی از پی پال ممنوع اســـت و در نتیجه دسترسی به تمامي صفحات موجود در وب سایت PayPal.com با IP ایران مسدود اســـت. همچنین بر طبق این تحریم، در صورتی کـــه پی پال در مورد ایرانی بودن یک کاربر ظنین شود، حق دارد تا اکانت پی پال او را Block نماید و موجودی حساب کاربری مورد نظر را مسدود نماید. شما مي توانید جهت مطالعه بیشتر در رابطه با خطرات کار با پی پال از داخل ایران مقاله “خطرات کار با پی پال و روش های بی اثر کردن آنها” را نیز مطالعه نمایید.

 

اگر فرض کنیم کـــه شما در داخل ایران نیستید، (کـــه با مطالعه مقاله ذکر شده و رعایت یک سری از نکات، عملاً همين حالت شبیه سازی خواهد شد.) شما مي توانید برای ایجاد حساب کاربری در سایت پی پال با رعایت نکاتی مشابه با ایجاد حساب کاربری در هر سایت دیگری با وارد کردن نام و نام خانوادگی، ایميل آدرس، آدرس محل زندگی یا شرکت، شماره تماس، کشور محل زندگی و غیره حساب کاربری خود را به سادگی ایجاد نمایید. پس از آن لازم اســـت با اســـتفاده از اطلاعات یک حساب بانکی خارجی یا یک کارت نقدی یا اعتباری بین المللی (مثل مستر کارت یا ویزا کارت) نسبت به وریفای کردن حساب کاربری خود اقدام نمایید.  پس از ایجاد حساب کاربری و تأیید ایميل فعال سازی، حساب کاربری پی پال فعال ميشود و شما ميتوانید با اســـتفاده از شناسه و رمز عبور پی پال وارد حساب کاربری خود شوید و از امکانات آن اســـتفاده کنید.

پی پل paypal ، همه چیز درباره پی پال از صفر تا صد

انواع حساب‌های کاربری پی پال

در زمان ایجاد اکانت پی پال باید نوع حساب نیز تعیین شود. حساب‌ کاربری پی پال ميتواند یکی از انواع Premier، Personal و یا Business باشد. همچنین مي توان در هر زمانی نوع یک حساب پی پال را از Personal به دیگر انواع یعنی Premier یا Business تغییر داد. حساب های پی پال از نوع Premier و Business دارای امکانات بیشتر و محدودیت های کمتری نسبت به اکانت های Personal هستند و پس از ارائه مدارک لازم مطابق درخواســـت پی پال، مي توانند برای پاسخگویی به مقاصد حرفه ای تر شامل تراکنش های دریافتی و پرداختی با مبالغ بزرگتر و یا تعداد بیشتر تراکنش ها در مقایسه با اکانت های Personal مورد اســـتفاده قرار گیرند.

 

انواع تراکنش ها در پی پال

در پی پال مي توان تراکنش هایی از انواع زیر را انجام داد:

خرید از طریق درگاه پی پال

ارسال پول (Send Money) به دیگر حساب های پی پال

دریافت پول از سایر اکانت های پی پال

پرداخت Invoice های صادر شده توسط سایر کاربران پی پال

انتقال پول از حساب بانکی به اکانت پی پال و بالعکس

انتقال پول از کارت نقدی یا اعتباری به اکانت پی پال و بالعکس

ریفاند بخشی یا کل مبلغ دریافت شده در یک تراکنش

 

در ادامه توضیح مختصری در مورد سه نوع تراکنش نخست داده مي شود.

 

خرید از طریق درگاه پی پال

وقتی شما یک اکانت پی پال فعال دارای موجودی (Balance) یا متصل به یک حساب بانکی یا کارت نقدی یا اعتباری داشته باشید، مي توانید با اســـتفاده از آن در تمامي درگاه های پرداخت با پی پال در وب سایت های اینترنتی خرید کنید. بدین ترتیب کـــه پس از اضافه کردن کالای مورد نظر به سبد خرید خود، با کلیک بر روی کلید Buy کـــه به رنگ نارنجی اســـت و لوگوی پی پال در آن قابل مشاهده اســـت، به صفحه مشخصی در وب سایت PayPal هدایت مي شوید. سپس پی پال این امکان را به شما مي دهد تا وارد اکانت پی پال خود شوید و پس از تایید مبلغ و ورود داده های لازم، خرید را با اســـتفاده از اکانت پی پال خود به انجام رسانید.

 

پس از انجام هر خرید در درگاه های پی پال، یک رسید به شما نمایش داده مي شود کـــه در داخل حساب کاربری پی پال شما نیز قابل مشاهده اســـت. یک نسخه از این رسید نیز به ایميل آدرس شما ارسال مي شود.

 

ارسال پول (Send Payment/Send Money) به دیگر حساب های پی پال

شما از طریق پی پال ميتوانید به سایر حسابهای پی پال پول انتقال دهید و به عبارت دیگر برای آنها پول ارسال کنید. این کار مشابه با همان کاری اســـت کـــه شما در رابطه با حساب های بانکی خود در ایران تحت عنوان کارت به کارت، حواله بانکی ، پایا و ساتنا انجام مي دهید.  برای ارسال پول یا (Send Money) در PayPal تنها چیزی کـــه نیاز دارید، آدرس ایميلی اســـت کـــه اکانت پی پال طرف مقابل با آن ساخته شده اســـت کـــه به آن PayPal Account یا PayPal ID گفته مي شود.

 

حداکثر مبلغ یک تراکنش در پی پال مي تواند 10,000 دلار آمریکا یا معادل تقریبی آن به سایر ارزها باشد. به عنوان مثال سقف یک تراکنش در پی پال 8,000 یورو یا 12,500 دلار کانادا اســـت. همچنین برای انجام این کار پی پال کارمزد بین 2.5 تا 4 درصد را محاسبه مي کند و از مبلغ انتقال داده شده کسر مي کند.

 

اســـتفاده از خدمات دریافت پول پی پال

پی پال نه تنها پرداخت را برای کاربران ساده کرده اســـت، بلکـــه دریافت پول را نیز برای صاحبان کسب و کار و افرادی کـــه کسب و کار خانگی (Home Business) دارند نیز ساده کرده اســـت. به طور مثال اگر شما خدماتی مثل برنامه نویسی، طراحی گرافیک، تهیه عکس و ترجمه را برای وب سایت‌های خارجی انجام ميدهید، بسیاری از این وب سایت‌ها امکان پرداخت توسط پی پال را در روش‌های پرداخت پول به ارائه کنندگان خدمات در نظر گرفته اند.

 

روش دیگر برای دریافت پول از دیگران این اســـت کـــه آدرس اکانت پی پال خود را در اختیار آنها بگذارید تا پول را برای شما از روش Send Money ارسال کنند. در صورتی کـــه حساب کاربری شما امکانات لازم را داشته باشد، همچنین مي توانید با صدور Invoiceی کـــه از داخل اکانت پی پال خود به نام آنها تهیه کرده اید، و ارسال آن، امکان پرداخت پول را برای آن ها فراهم آورید.

 

در صورتی کـــه شما در ایران زندگی ميکنید و درآمد ارزی دارید و مي خواهید آن را با پی پال نقد کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمينه به مقاله “نقد کردن درآمد ارزی” مراجعه کنید.

 

محدودیت ها و موانع کار با پی پال

پی پال همانطور سادگی و سرعت در نقل و انتقال پول به صورت آنلاین را ميسر نموده اســـت، اما در عین حال با نظارت جدی کـــه بر روی تراکنش ها اعمال نموده اســـت. این امر برای افرادی کـــه از دانش و اطلاعات لازم جهت کار با پی پال برخوردار نیستند، خطرات زیادی را به دنبال دارد. به عنوان مثال پی پال ایرانیان مقیم ایران را برای اســـتفاده از خدمات خود تحریم نموده اســـت. از این رو در صورت اســـتفاده از سایت پی پال بدون در نظر گرفتن تمهیدات مناسب از داخل ایران، پی پال بلافاصله آن حساب کاربری را مسدود مي کند و موجودی اکانت پی پال را نیز ضبط مي کند.

 

اما از محدودیت های کار با پی پال از ایران کـــه بگذریم، انتقادهایی نیز به پی پال وارد ميشود. مثل این کـــه این اســـت کـــه پی پال علی رغم این کـــه مانند یک بانک ارائه خدمات مي نماید، اما بسیاری از قوانین و مقررات مربوط به بانک ها در مورد آن صادق نیست. پی پال هیچ تعهدی برای پرداخت سود به موجودی حساب های افراد ندارد، هرگز به کسی وام نمي پردازد و برای انتقال موجودی حساب به دیگر افراد پس از دریافت حکم های قضایی ساز و کاری در آن دیده نشده اســـت.

 

همچنین پی پال بدون آن کـــه به هیچ نهادی مجبور به پاسخگویی باشد، در رابطه با اختلافات افراد داوری نموده و بر اساس نتیجه ای کـــه به آن مي رسد اقدام به بلاک نمودن یا لیميت کردن اکانت های پی پال مي نماید و یا موجودی آن ها را ضبط مي کند. در این شرایط پی گیری کار روندی پر هزینه و سخت برای کاربران خواهد بود کـــه توسط مردم بسیاری از کشورهای جهان به دلیل محدود بودن قوانین پی پال به قوانین کشور آمریکا، اساساً قابل پی گیری نیست.

 

این مشکلات به ویژه در شرایطی کـــه بسیاری از کاربران اطلاع زیادی از شرایط و ضوابط پی پال ندارند و از سویی دیگر موافقتنامه موجود در وب سایت پی پال بسیار طولانی و پیچیده اســـت، کاربران را با دردسرهای زیادی مواجه مي کند.

 

در سالهای اخیر، برای PayPal رقبایی جدیدی مثل Skrill, Payza, WebMoney, MoneyBookers و صد البته Bitcoin پدید آمده اســـت، اما پی پال به دلیل همه گیر بودن و اعتبار زیادی کـــه دارد، همچنان با فاصله زیاد، رهبری بازار پرداخت های آنلاین را در دست دارد و همچون یک امپراطوری قدرتمند هر روز بیشتر از دیروز بر گستردگی فعالیت خود مي افزاید.

 

منبع : تهران پیمنت

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا