اخبار گوناگون

پزشک کاشف کرونا خودش قربانی این بیماری شد

پزشک کاشف کرونا خودش قربانی این بیماری شدپزشک کاشف کرونا خودش قربانی این بیماری شد

پزشک چینی که کاشف ویروس کرونا بود و در این زمینه اطلاع رسانی های بسیاری را انجام داده بود ، متاسفانه خودش به این بیماری مبتلا شده است. بنابر گزارش رسانه‌های چین، لی ون‌لیانگ، پزشک جوان چینی که نخستین بار در سی‌ام ماه دسامبر گذشته نشانه‌های ظهور ویروس کرونا را هشدار داده بود خود جدیدترین قربانی این اپیدمی در شهر ووهان شد و جان باخت.

 

پلیس ووهان پس از این که دکتر لی شروع به اطلاع رسانی درباره ظهور ویروسی شبیه سارس کرده بود با مراجعه به محل زندگی‌اش از او خواسته بودند در این باره سخن نگوید و این پزشک جوان را تهدید کرده بودند که ممکن است به علت “تشویش اذهان عمومی و انتشار اطلاعات کذب” بازداشت شود.

 

دکتر لی که تنها ۳۴ سال داشت چشم پزشک بیمارستان مرکزی شهر ووهان بود؛ شهری که نقطه آغاز شناسایی ویروس کرونا معرفی شده و تاکنون هم بیش از نیمی از ۵۶۰ قربانی کرونا در این شهر جان باخته‌اند.

 

همزمان روز پنجشنبه، ششم فوریه، چین اعلام کرد که موارد شناسایی شده مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور اکنون به ۲۸ هزار نفر رسیده است. ویروس کرونا می تواند باعث بروز اختلاات تنفسی شدید و عفونت حاد ریوی شود. ابتلا به این ویروس ابتدا با تب و سپس سرفه‌های خشک خود را نشان می‌دهد. اکثر افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند طی دو هفته سلامتی کامل خود را به دست می‌آورند؛ دقیقا مانند بهبودی پس از ابتلا به ویروس آنفولانزا.

پزشک کاشف کرونا خودش قربانی این بیماری شد

داستان افشاگری دکتر لی چه بود؟

دکتر لی، چشم‌پزشک جوان چینی در روز ۳۰ دسامبر سال گذشته، پیش از آن که اخبار مربوط به ظهور ویروس کرونا در شهر ووهان چین به رسانه‌ها برسد در شبکه اجتماعی ویبو مشاهدات هشدارآمیز خود را منتشر کرد. او گفت که در بیمارستان مرکزی شهر ووهان به هفت بیمار برخورده که نشانگانی از ابتلا به ویروسی شبیه ویروس سارس را بروز می‌دهند؛ سارس نوع‌ دیگری از خانواده ویروس‌های کرونا است که در سال ۲۰۰۳ از چین آغاز شد و به یک اپیدمی جهانی بدل کشت.

 

دکتر لی در هشدار ۳۰ دسامبر خود به همکاران پزشک خود توصیه کرده بود که برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت جدید البسه و تجهیزات مصون‌سازی چون ماسک و عینک پزشکی استفاده کنند. چهار روز پس پس از انتشار این هشدار، پلیس امنیتی ووهان دکتر لی را احضار کرد و از او خواست که تعهدنامه‌ امضاء کند؛ تعهدنامه‌ای که در آن او متهم شده بود “اطلاعات و ادعاهای نادرست و غلط” منتشر کرده و به این ترتیب موجب تشویش اذهان عمومی شده است.

 

او یکی از ۸ نفری بود که پلیس چین گفته بود در حال “رواج شایعه” هستند.اما پس از آن که نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در ووهان علنی شد مسئولان این شهر از دکتر لی عذرخواهی کردند.

 

او در پستی که در روز دهم ژانویه باز هم بروی شبکه اجتماعی ویبو منتشر کرد توضیح داده بود که چه طور خودش تب کرده و دو روز بعد شروع به سرفه کرده و سرانجام هم در بیمارستان بستری شده است. پزشکان روز ۳۰ ژانویه (یک هفته پیش) اعلام کردند که دکتر لی به ویروس کرونا مبتلا شده است. مرگ او موجی از غم و یاس را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی چین ایجاد کرده است. بسیاری او را به علت افشاگری و تلاشش برای آگاه سازی مردم، قهرمان ملی خوانده بودند.

پزشک کاشف کرونا خودش قربانی این بیماری شد

جزئیات پرونده پزشکی و نحوه درمان دکتر لی طی هفته‌های گذشته هنوز علنی نشده است اما بنابر گزارش مقام‌های بهداشتی چین، اکثر قربانیان ویروس کرونا افراد ۶۰ سال به بالا هستند که از دیگر ناملایمات پزشکی هم در رنج بوده‌اند.

 

مادر این نوزاد پیش از تولد او مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده و حالا معلوم نیست که چه زمانی اجازه خواهد داشت به آغوش مادرش باز گردد
آخرین تحولات ویروس کرونا در چین چیست؟ با ادامه شیوع کرونا، دولت چین تدابیر جدیدی برای کنترل این ویروس اعلام کرده است.

 

در پکن، پایتخت، دولت دورهمی‌های چون جشن تولد و عروسی‌ها را قدغن کرده و در شهرهای دیگری چون ننچنگ و هانگجو دولت‌های محلی حتی تعداد اعضای یک خانواده که حق خروج از خانه در طی یک روز را دارند محدود کرده‌اند. در استان هیوبی که شهر ووهان در آن واقع شده و بدترین وضعیت به لحاظ شیوع و تعداد قربانیان را دارد، آسانسورهای برج‌ها از کار انداخته شده تا بلکه افراد کمتری تشویق به بیرون رفتن از خانه شوند.

 

در شهر ووهان، مرکز این استان، مقام‌ها از کمبود تخت و تجهیزات برای بستری مبتلایان خبر داده‌اند؛ این در حالی است که دولت چین از زمان آغاز شیوع این ویروس دو بیمارستان جدید بزرگ در ووهان ویژه مبتلایان به کرونا احداث کرده است.

 

در شبکه‌های اجتماعی گزارش شده که در ووهان مقام‌ها آغاز به توزیع درجه تب در سطح شهر کرده و این تجهیزات را خانه به خانه به مردم این شهر می‌دهند. در نقاط دیگر چین چون شهر دالی در استان یونان، یا شهرهای کوینگدائو و شینیانگ هم کمبود تجهیزات پزشکی و ماسک تنفسی خبرساز شده است. در هنگ‌کنگ هم خاطره تلخی از بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ دارد گزارش شده هجوم مردم برای خرید اقلام ضروری و بهداشتی چون دستمال توالت یا ماسک تنفسی به شکل گیری صف های طولانی منجر شده است.

پزشک کاشف کرونا خودش قربانی این بیماری شد

این کشتی غول‌پیکر تفریحی به نام دیاموند پرنسس با ۳۷۰۰ سرنشین فعلا در قرنطینه است و مسافران آن حق پا گذاشتن به خشکی را ندارند
آخرین تحولات درباره مقابله با ویروس کرونا چیست؟ با وجود این که روز پنجشنبه، ششم فوریه، گزارش شد که گستره جغرافیایی ویروس کرونا اکنون به ۲۵ کشور جهان رسیده است اما تعداد قربانیان این ویروس در خارج از چین تاکنون تنها دو نفر بوده است، نخستین قربانی در فیلیپین و دومین جان باخته در هنگ‌کنگ گزارش شده است.

 

سازمان جهانی بهداشت که هفته گذشته وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرد هشدار داده که اگر دولت‌ها بودجه لازم برای مهار این ویروس را اکنون هزینه نکنند، ممکن است کمی بعدتر و با شیوع گسترده کرونا بهای گزاف‌تری متقبل شوند.

 

همزمان کارشناسان گفته‌اند که اگر چه آمار مبتلایان به این ویروس در چین تاکنون ۲۸ هزار نفر اعلام شده اما آمار واقعی می‌تواند ۱۰ برابر این رقم باشد چرا که بسیاری از افراد ممکن است فقط نشانگان ملایمی از بیماری را تجربه کنند و هرگز تحت مداوا قرار نگیرند اما در انتقال این ویروس که می تواند برای دیگران کشنده باشد نقش مهمی بازی کنند.

 

روز پنجشنبه، مقام‌های بهداشتی بریتانیا سومین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور را تایید کردند.کشتی تفریحی بزرگ دیاموند پرینسس که حدود ۳۷۰۰ مسافر حمل می‌کند همچنان در سواحل ژاپن در قرنطینه است چرا که حدود ۲۰ مورد مشکوک به ویروس کرونا در میان سرنشینان آن شناسایی شده است.یک کشتی تفریحی دیگر هم در سواحل هنگ‌کنگ به حالت قرنطینه لنگر انداخته است؛ این کشتی حدود ۳۶۰۰ نفر سرنشین دارد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا