پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • پروسه عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  پروسه عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران

  پروسه عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران

  عمل تغییر جنسیت در ایران کاری دشوار اســت و اخیرا با انجام اقداماتی برای افراد ترنس این کار شدنی شده اســت اما هزینه بسیار زیادی خواهد داشت اما باز هم جای امیدواری اســت. امروز نگاهی خواهیم داشت به عمل تغییر جنسیت در ایران. بخش عمده ای از سرنوشت کسانی کــه قصد دارند تغییر جنسیت دهند به دست پزشکان اســت؛ پزشکانی کــه اگر نتیجه کارشان درست از آب درنیاید ممکن اســت زندگی یک نفر را تا آخر عمر تحت الشعاع قرار بدهند. دکتر مهرداد بقایی جراح عمومی اســت. او سال 80 وارد ایران شد و بعد از 4 سال فعالیت، اولین ترنس برای جراحی به او مراجعه کرد.

   

  بقایی جزو پزشکان خوش نامی اســت کــه در 10 سال گذشته در حوزه تغییر جنسیت کار کرده و بیش از 100 عمل جراحی در کارنامه کاری اش دارد. با دکتر بقایی درباره تغییر جنسیت و مراحلی کــه این جراحی دارد گفتگو کردیم.

   

  قبل از رسیدن به مطب دکتر، فکر می کردم تمام صندلی هایش پر اســت از ترنس هایی کــه قصد تغییر جنسیت دارند اما در مطب او کــه تخصص جراحی عمومی و فلوشیپ سوختگی دارد، زنی را می بینیم کــه نیمی از صورتش سوخته و سعی می کند با روسری آن را بپوشند. سوختگی صورت زن به شدت عمیق اســت. در بین صحبت هایی کــه با دوستش رد و بدل می کند صحبت از تمیز بودن کار دکتر بقایی اســت و آنجاســت کــه می فهمم چرا ترنس هایی کــه عمل جراحی شان را با این پزشک انجام داده اند از دقتی کــه او در کارهایش دارد، تعریف می کنند. بعد از دقایقی مریض دکتر کــه اتفاقا یک ترنس اســت از اتاق بیرون می آید و نوبت من اســت کــه برای گفتگو با مهرداد بقایی وارد مطب او شوم.

  پروسه عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران

  آقای دکتر چطور می شود یک جراح عمومی کــه فلوشیپ سوختگی دارد به یکی از پزشکان متبحر و قابل اعتماد در حوزه تغییر جنسیت تبدیل می شود؟

   

  —- من عمل تغییر جنسیت mtf را انجام می دهم؛ بیمارانی کــه به من مراجعه می کنند آقایانی هستند کــه با تاییدیه پزشک قانونی و روانشناسی قصد دارند به جنس مخالف تبدیل شوند. برای این افراد باید جراحی منجر به تشکیل واژن انجام شود، عملی کــه به دو شکل «روده ای» و «پوستی» انجام می شود.

   

  انجام این عمل اتفاقا نیاز به جراح عمومی دارد نه پزشک دیگری. آن اوایل کــه افراد برای تغییر جنسیت به من مراجعه می کردند روش روده ای بسیار متداول بود اما الان از روش پوستی هم اســتفاده می شود. برای جراحی ftm نیاز اســت سینه، رحم و تخمدان فرد مورد جراحی قرار بگیرد و همگی از بدن او خارج شوند. این عمل بسیار سخت و تخصصی اســت و به نظرم در ایران به شکل صددرصد رضایت بخش انجام نمی شود.

   

  عمل جراحی برای تغییر جنسیت چه مدت طول می کشد؟

   

  —- عمل پوستی تغییر جنسیت 2 ساعت و نوع روده ای اش 4 ساعت. البته این ساعت برای ترنس های خانم اســت، این نرمالش اســت. گاهی اوقات پیش می آید کــه این عمل کمی بیشتر طول بکشد. اگر بیمار به شکل روده ای جراحی شود باید 4 روز در بیمارستان بماند در غیر این صورت یک روز بررسی می شود.

   

  عمل های زیبایی کــه روی این افراد انجام می شود چیست؟

   

  —- عمل هایی مانند عمل بینی، برجستگی گونه و یک عمل مهم گردن اســت. آقایان روی گلو یک برجستگی دارند کــه در خانم ها معمولا وجود ندارد. ما با جراحی، این برجستگی را تراش می دهیم. مسئله دیگر هم لیزر کردن موهای زائد اســت. گاهی اوقات هم تارهای صوتی نیاز به عمل دارند کــه این عمل هم در بیمارستان انجام می شود.

   

  ترنس ها برای تغییر جنسیت چه مسیری را طی می کنند؟

   

  —- معمولا در قدم اول به روانپزشک مراجعه می کنند. بعد از اینکــه روانپزشک اعلام کرد فرد ترنس اســت، این نظریه باید توسط روانپزشک پزشکی قانونی هم تایید شود. بعد از دریافت تاییدیه، دادگاه مجوز تغییر جنسیت را می دهد. بعد از دریافت این مجوز کارهای جراحی و هورمون تراپی، جلسات مشاوره با دکتر غدد و … انجام می شود. البته به نظر من، حفظ ارتباط با روانشناس و مددکار اجتماعی بعد از عمل جراحی، کاری اســت کــه هر ترنسی باید انجام بدهد چرا کــه در غیر این صورت با مشکلات زیادی مواجه می شود.

   

  هزینه جراحی تغییر جنسیت چقدر اســت؟

   

  —- اگر این عمل در بیمارستان های دولتی انجام شود معمولا بین 3 تا 4 میلیون تومان باید هزینه دریافت شود اما اگر در کلینیک های خصوصی انجام شود هزینه اش تقریبا بالای 15 میلیون تومان می شود. این هزینه عمل روده ای اســت، هزینه جراحی پوستی در کلینیک خصوصی حدود 8 میلیون تومان اســت.

   

  ترنس ها برای این عمل از جایی وام می گیرند؟

   

  —- وام کــه نه، یک کمک 5 میلیون تومانی بلاعوض از سوی بهزیستی به افراد پرداخت می شود. البته این مبلغ برای مدتی قبل بود و الان مقدار دقیقش را نمی دانم. این هزینه برای جلسات مشاوره، لیزر پوست و بالاخره هزینه جراحی به ترنس ها پرداخت می شود. تعداد زیادی از ترنس ها گلایه دارند از عمل های جراحی شان در داخل کشور و برای همین برخی از آنها می گویند کــه بهتر اســت برای عمل جراحی بروند خارج از کشور.

   

  چطور؟ آنها پزشکان بهتری دارند یا مسئله چیز دیگری اســت؟

   

  —- از آنجا کــه در خارج از کشور، تعداد عمل های جراحی تغییر جنسیت خیلی بیشتر اســت، پزشکان عمل های بیشتری انجام می دهند. قطعا هر کسی در هر کاری بیشتر آن را تمرین کند، بهتر انجامش می دهد. ماجرای پزشکان تغییر جنسیت هم همین اســت. آنها عمل های زیادی انجام داده اند اما پزشکان ما عمل های کمتری را انجام داده اند.

  پروسه عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران

  این عمل در کدام کشور بهتر انجام می شود؟

   

  —- کشور تایلند مرکز انجام عمل جراحی تغییر جنسیت اســت. هزینه جراحی در این کشور چیزی حدود 60 میلیون تومان اســت. البته فقط هزینه عمل جراحی، نه سفر و بلیت و اینها. فرد برای کل سفر باید چیزی حدود 70 میلیون هزینه کند.

   

  ترنس های ایرانی برای عمل به تایلند می روند؟

   

  —- من در این 10 سال شاید 2 یا 3 نفر را دیده باشم کــه برای عمل به این کشور رفته اند چون معمولا هزینه این عمل خیلی بالاســت و کمتر کسی از عهده آن برمی آید.

   

  برنامه ای برای اینکــه پزشکان ما در این کشورها آموزش ببینند وجود ندارد تا گلایه های ترنس ها از نوع عمل ها کمتر شود؟

   

  —- امکانش کــه وجود دارد. می توان پزشکی کــه در این رشته متبحر هستند را در قالب یک تیم برای آموزش به کشورهای دیگر بفرستند اما فعلا مسئولانی کــه توانایی اش را دارند، برای این کار قدمی برنداشته اند.

   

  شما خودتان برای آموزش به شکل شخصی اقدام نکرده اید؟

   

  —- من به دلیل علاقه شخصی یک بار ارتباط برقرار کردم اما در نهایت آنها گفتند کــه آموزش نمی دهیم. برای همین اســت کــه می گویم مسئولان باید در این راه اقدام کنند. این را هم باید در نظر بگیریم، پزشک ایرانی کــه در سال 10 عمل جراحی انجام می دهد برایش به صرفه نیست این هزینه هنگفت را برای آموزش به شکل خصوصی پرداخت کند.

   

  افرادی کــه مجوز قانونی می گیرند از چه سنی می توانند برای انجام تغییر جنسیت اقدام کنند؟

   

  —- معمولا از 18 سالگی کــه به سن قانونی می رسند امکان جراحی برای شان فراهم اســت اما بیماران من معمولا از 22 سالگی شروع می شوند. البته از آن طرف آدم 50 ساله هم داریم کــه به تازگی مجوز تغییر جنسیت دریافت کرده اســت.

   

  50 سالگی خیلی دیر نیست؟

   

  —- چرا دیر اســت اما وقتی پای صحبت چنین افرادی می نشینم معمولا می گویند کــه تا الان جرأت انجام چنین کاری را نداشته اند. نه خانواده از آنها حمایت می کرده و نه جامعه. وقتی یک نفر می داند بعد از جراحی، شغل، خانواده، دوستان و … را از دست می دهد معلوم اســت کــه این ریسک را به جان نمی خرد. یکی از مشکلات اصلی عدم پذیرش این موضوع از سوی پدر و مادرهاســت. یک وقت هایی پدر و مادرها به مطب من می آیند

   

  برای مشاوره گرفتن. من به آنها می گویم شما فکر کنید بچه تان مشکل «فتق» دارد و باید جراحی شود. این عمل هم همینطور اســت. قبول این مسئله از سوی پدر و مادر باعث می شود فرزند ترنس شان بهترین انتخاب را انجام بدهد. برعکس، اگر این قضیه با انکار والدین همراه شود گاهی اوقات باعث می شود فرد ترنس تا 50 سالگی هم جرأت نکند برای تغییر جنسیت اقدام کند.

   

  دلیل باردار نشدن ترنس های خانم چیست؟

   

  —- هر عضوی را کــه پیوند می زنند برای اینکــه پیوند پس نزند لازم اســت بیمار تا آخر عمر دارو مصرف کند تا ایمنی بدن تامین شود. رحم هم همینطور اســت و حتما افراد بعد از جراحی باید تا مدت ها دارو مصرف کنند. داروهایی کــه برای جنین مضر اســت و باعث اختلال رشد و مشکلاتی از این دست می شود. برای همین بارداری در این ارگان کــه به بدن ترنس های خانم پیوند زده می شود، امکانپذیر نیست.

   

  در دوران طباب تان، فردی بوده کــه شما را تحت تاثیر قرار داده باشد؟

   

  —- افرادی کــه از سوی خانواده ها طرد شده یا مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند واقعا من را تحت تاثیر قرار می دهند. دیدن این افراد واقعا برایم غم انگیز اســت. من بیماری داشتم کــه پزشک بود. ایشان برای انجام عمل تغییر جنسیت واقعا اذیت می شد. نمی دانست بعد از تغییر جنسیت چه چیزی در انتظارش اســت و زندگی حرفه ای اش به کجا می رسد. اســترسی کــه این بیمار داشت ناراحت کننده بود اما به هر حال جراحی کرد.

   

  بعضی از کسانی کــه تغییر جنسیت می دهند، بعدا دست به انجام عمل های زیبایی زیادی می زنند، دلیلش چیست؟

   

  —- ترنس های mtf – مرد به زن – دوست دارند بسیار زیبا و بی نقص باشند و به جای تمام این سال هایی کــه زنانگی نکرده اند، در قالب جنس زن فرو بروند. برای همین به سمت جراحی های زیبایی می روند. البته یکسری جراحی ها و پروتزها برای این افراد لازم و ضروری اســت اما بیشتر از آن، متاسفانه باعث مشکلات زیادی می شود. بعضی از ترنس ها گاهی خودشان را به تیغ های جراحی می سپارند و اغلب هم از نتیجه عمل ناراضی هستند. برای همین اســت کــه تاکید می کنم این افراد باید تحت نظر روانشناس و مددکار دوره نقاهت شان را بگذرانند تا از انجام چنین عمل هایی منصرف شوند.

   

  در این سال ها بیماری داشته اید کــه خاطره اش همیشه در ذهن شما مانده باشد؟

   

  —- هر کدام از بیماران برای من قصه خاصی دارند. خاطره یک بیمار را برای تان تعریف می کنم کــه همیشه در یادم مانده و هنوز هم با خودش و خانواده اش در ارتباط هستم. بیماری داشتم کــه بعد از جلسات متعددی کــه با من داشت، تصمیم به جراحی گرفت. او قبل از اینکــه به مرحله آخر تغییر جنسیت برسد با یک نفر نامزد کرده و قرار بود تا قبل از برگزاری مراسم عروسی شان، عمل آخر را انجام بدهد. این کــه نامزدش این مسئله را قبول کرده بود برای من خیلی عجیب بود. این آقا در تمام ویزیت های همسرش، او را همراهی می کرد و مشوقش بود.

   

  روزی کــه قرار عمل جراحی را گذاشتیم تا وقتی عمل این دختر تمام شد، همسرش از پشت در اتاق عمل بلند نشد و لحظه ای دست از دعا کردن و گریه کردن نکشید. این مسئله برای من خیلی جذاب بود و همیشه به خاطر دارمش. بعد از 8—-7 سال هنوز از حال شان باخبر هستم و خدا را شکر زندگی خوبی دارند. عشق آنها برای همیشه در ذهن من ماندگار شده اســت.افرادی کــه تصمیم به تغییر جنسیت می گیرند دو مسیر برای دریافت مجوز جراحی دارند

   

  قانون چه می گوید؟

   

  افراد ترنس برای اینکــه موفق به انجام عمل تغییر جنسیت شوند می توانند دو مسیر را طی کنند. در ادامه خیلی خلاصه این دو مسیر آمده اند. فرد باید از روانپزشک، جراح دادگاه و آزمایشگاه بگذرد تا به نتیجه ای کــه دوست دارد برسد.

   

  مسیر اول

  1—- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت

  2—- گذراندن دوران روان درمانی

  3—- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک

  4—- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکــه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

  5—- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواســت تغییر جنس

  6—- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی

  7—- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

  8—- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

   

  مسیر دوم

  1—- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواســت تغییر جنس

  2—- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی

  3—- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی

  4—- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکــه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

  5—- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی

  6—- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

  7—- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنسیت

   

   

  5/5 - (1 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •