نکات انتخاب همسر

پرسش های مهم برای روز خواستگاری

پرسش های مهم برای روز خواستگاری

پرسش های مهم برای روز خواستگاری

روز خواستگاری می تواند زمان سرنوشت ساز در زندگی باشد. اگر با فهم کامل در این روز برای زندگی خود تصمیم بگیریم بسیار بهتر خواهد بود و خوشبختی واقعی شاید در راه باشد.سوالات روز خواستگاری اگر به درستی انتخاب شوند می‌تواند گام مهمی در شناخت کسی باشد که به خواستگاری شما آمده یا شما به خواستگاری‌اش رفته‌اید.

 

این سوالات قبل از اینکه به شناخت طرف مقابل منجر شود شخص سوال کننده را نیز معرفی می‌کند و نشان می‌دهد ارزش‌ها و اصول زندگی شما چیست و در عین حال پاسخ‌هایی که می‌شنوید شما را با نگاه طرف مقابلتان به زندگی آشنا می‌کند. اگر سوالات روز خواستگاری سطحی بوده و یا بدون هدف پرسیده شود می‌تواند اطلاعات نادرستی را منتقل کنند.استرس و رودربایستی ممکن است در روند پرسش اثرگذار باشند؛ ولی باید بدانید که بیان بعضی اطلاعات و گفت‌وگو در مورد بعضی مسایل در همان ابتدا از اهمیت زیادی برخوردارند و به شما برای شناخت فرد مناسب کمک می‌کند.

 

پرسش های روز خواستگاری:

در مورد اینکه به چه دلیل تصمیم به ازدواج گرفته است سوال کنید

دلیل واقعی از ازدواج مورد مهمی است که در سوالات روز خواستگاری باید مطرح شود. بعضی به دلیل فشار و اصرار خانواده و تحت وابستگی مالی آنها اقدام به ازدواج می‌کنند. این نکته منفی است و در زندگی مشترک دو طرف را دچار مشکل می‌کند.وابستگی عاطفی و مالی زیاد به خانواده یک پیش‌آگهی منفی است. در مقابل اگر هدف فرد از ازدواج فاصله گرفتن از خانواده و جدایی از آنها باشد، باز هم یک پیش‌آگهی منفی است. همچنین از همسر آینده‌اتان صادقانه بخواهید به این پرسش پاسخ دهد که چرا به خواستگاری شما آمده است و ویژگی‌های همسر ایده‌آل از نظر او خانواده‌اش چیست؟ مثلا بپرسید:

 

برای چه تصمیم گرفتی ازدواج کنی؟

آيا ممكن است به خاطر نگرانی از بالا رفتن سن ازدواج كنی؟ يا به خاطر گريز از تنهايی ازدواج كنی؟

 

آيا انگيزه‌ات از ازدواج، نياز خودت است يا به دليل وسوسه‌ها يا فشار‌های ديگران می‌خواهی ازدواج كنی؟

 

آيا ممكن است به خاطر رها شدن از شرايط خانوادگی فشارآور ازدواج كنی؟

 

قبل از من هم به خواستگاری شخص ديگری رفته‌ای؟ (يا قبل از من هم خواستگاری داشته‌ای؟) دليل رد آنها چه بوده است؟

 

از ثبات وضعیت مالی و حدود در آمدش بپرسید

می‌توانید سوالات کلی بپرسید تا در زمان تصمیم گیری راحت تر باشید. مثلا می‌توانید بپرسید:

 

الان درآمد ماهيانه‌ات چه‌قدر است؟ آيا از عهده تامين زندگی برمی‌آيی؟ آيا شغل ثابتی داری؟

 

آيا در مورد خانه، ماشين، شهر محل سكونت و… نظر خاصی داری؟

 

محل كار و زندگی‌ات كجاست، در كجا تحصيل كرده‌ای؟ آيا امكان تحقيق در محل كار، تحصيل و زندگی‌ات وجود دارد؟

 

با کار کردن خانم در بیرون از منزل موافقید یا مخالف؟ چرا؟

 

درباره وضعیت تحصیلی وی سوال کنیدا

گر اختلاف سطح تحصیلات برای شما مهم است، شب خواستگاری زمان مناسبی است که حتما در مورد آن صحبت کنید. در مورد میزان تحصیلات و مکان و رشته‌ تحصیلی‌اش بپرسید.پرسش های مهم برای روز خواستگاری
سوالات روز خواستگاری در مورد تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی

تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی اهمیت زیادی دارند و ممکن است در زندگی زناشویی مشکل‌ساز شوند. در این راستا توجه به قومیت و مذهب اهمیت دارد. ممکن است از لحاظ ظاهری، اقتصادی و کلیات شما همسر آینده‌اتان را پسندیده باشید

 

ولی وی از لحاظ قومیتی و فرهنگی و اعتقادی در فضایی متفاوت از شما بزرگ شده باشد و به اصول فرهنگی و اجتماعی دیگری غیر از آنچه شما باور دارید، باور داشته باشد؛ این نکته را در خاطر داشته باشید که پرسش در این مورد یکی از سوالات متداول در خواستگاری است و دلیلی برای ناراحت شدن وجود ندارد. برای مثال بپرسید:

 

رسم و رسوم خاصی هست که خانواده‌اتان برایشان خیلی مهم باشد؟

چقدر مذهبی هستی؟ خانواده‌ات چطور؟
چقدر به حضور خداوند اعتقاد داری؟
نظرت در مورد جايگاه مرد و زن در زندگي چيست؟
تعریفتان از حجاب چیست؟

گرایش سیاسی خاصی دارید؟

 

در مورد اهمیت و روابط با خانواده بپرسید

در مورد اهمیت خانواده و پررنگ و کم رنگی نقش آنها در زندگی مشترک بعد از ازدواج با یکدیگر صحبت کنید به تعریفی مشترک در خصوص میزان مشارکت و دخالت خانواده در زندگی فرزندانشان بپرسید. گفتگو و پرسش در خصوص خانواده‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های سوالات شما می‌باشد.بپرسید که همسر آینده شما چه اندازه روابط دوستانه یا خصمانه با اعضای نزدیک خانواده‌اش دارد. ارزش‌های وی در خصوص پدر، مادر و خواهرو برادر چگونه تعریف می‌شود. همچنین به روابط ناسازگارانه فرد با دیگر اعضای خانواده نیزباید توجه کرد.

 

نظر تو در مورد زندگی مشترك يا مستقل از خانواده‌ها چيست؟

 

آيا تصميم داری بعد از ازدواج مستقل از خانواده باشی؟خانواده تو در مورد استقلال ما چه نظری دارند و آيا اين اجازه را به تو می‌دهند؟ آيا خود تو توانایی عاطفی و روانی مستقل شدن از والدين را داری؟ آيا بيش از حد به آنها وابسته نيستی؟

 

می‌خواهی چه قدر با خانواده‌ات ارتباط داشته باشی؟

 

اگر لازم باشد بين خانواده و همسر يكی را انتخاب كنی چه كار می‌كنی؟

 

بعد از ازدواج چقدر مایل به ارتباط با خانواده همسرتان هستید؟

 

در مورد عادت‌ها و اعتقادات خاص وی سوال کنید

در صورتی که هر یک از آنها اعتقادها و عادت‌هایی دارد که با فرهنگ و عرف کل جامعه یا طبقه‌ اجتماعی و فرهنگی طرف مقابل سازگار نیست باید درباره آنها صحبت کند.

 

آیا عادت به کشیدن سیگار یا قلیون داری؟
به فال و پیشگویی چقدر معتقدی؟
نظرت در مورد خرافات چیست؟

 

سوالات روز خواستگاری در مورد ارزش‌ها و اخلاق در زندگی

دختر و پسر باید در مورد ارزش‌های اخلاقی و انتظارات فرهنگی‌ای که از هم دارند حرف بزنند. در واقع در شب خواستگاری باید ابتدا در این مورد صحبت کنید که ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی مهم برایتان کدام‌ها هستد؟ زمینه‌های اخلاقی مشترکتان چقدراست؟

 

گاهی در زندگی مشترک ارزش‌های یک طرف، ضد ارزش‌های طرف دیگر است. دقت کنید که تفاهم داشتن در زندگی مشترک چیزی بیشتر از دوست داشتن یک رنگ و یا یک حیوان مشترک است. می‌توانید بپرسید:

 

چه چيز‌هايی برای تو مهم هستند، در حدی كه به آنها می‌گويی ارزش؟ اولويت ارزش‌های تو چيست؟
اخلاق و قانون در زندگی تو چقدر نقش دارد؟
به نظر تو تا کجا باید به قانون پایبند بود؟

 

در مورد اهداف و نگاه به آینده صحبت کنید

از اهداف، آرزوها و نگاه مثبت یا منفی فرد به آینده سوال کنید برای مثال:هدف‌هايت در زندگی تا به حال چه بوده‌اند و بعد از اين چه خواهند بود؟ هدف‌هايت را اولويت‌بندی كن و بگو؟

 

چه آرزوهايی داری؟ از چه چيز‌هايی خوشت می‌آيد؟ چه چيز‌هايی را دوست داری كه داشته باشی؟

 

آرزو داری چه چيز‌هايی در زندگی‌ات اتفاق نيافتد؟

 

چه ملاک‌هایی برای خوشبختی دارید؟

 

بیماری و مشکلات جسمانی یا روانی را عنوان کنید

اگر فرد به بیماری جسمی یا روانی خاصی مبتلاست باید موضوع را اطلاع دهد. صداقت داشته باشید و اگر دچار مشکلی هستید که نمود ظاهری در فیزیک شما ندارد، حتما موضوع را با طرف مقابل در میان بگذارید. وی به عنوان همسر آینده شما حق دارد بتواند به درستی تصمیم بگیرد.

تا حالا سابقه بيماری خاصی داشته‌ای؟ اگر مورد خاصی وجود داشته بگو؟

 

از علاقه‌‌مندی‌ها و اوقات فراقت وی سوال کنید

در مورد اینکه به چه چیزهایی علاقمند است و اوقات فراقت خود را چگونه می‌گذراند سوال کنید.به چه چيز‌هايی علاقه داری؟ (ورزش، موسيقی، مسافرت، تحصيل، شغل، مطالعه، فرزند‌پروری و…)

 

در مورد بچه دار شدن صحبت کنید

درمورد حضور بچه در زندگی مشترکتان سوال بپرسید. در مورد اینکه فرزند داشتن برایش چقدر مهم است و اگر نازایی یا مشکلات پزشکی مانع از فرزند آوری همسر آینده‌اتان شود؛ سوال بپرسید و خوب فکر کنید.

 

در مورد زیبایی ظاهری بپرسید

یکی از سوالات مهم در خواستگاری که باید حتما آن را بپرسید این است که زیبایی ظاهری برای همسر آینده شما تا چه اندازه مهم است و اگر بر حسب اتفاق مشکلی برای شما در آینده ایجاد شود شما را با نقص فیزیکی و ظاهری دوست خواهد داشت یا خیر؟

 

در مورد مسایل جنسی صحبت کنید

سوالات جنسی یک بخش دیگر از سوالات روز خواستگاری است که می‌بایست مطرح شده و از پرسیدن و صحبت کردن در آن مورد خجالت نکشید.

 

نکته:

فراموش نکنید که هر چه موضوع اهمیت بیشتری داشته باشد مطرح کردن آن در خواستگاری و پرسیدن درباره آن واجب‌تر است. لازم است که شهامت پرسیدن و شهامت صادقانه پاسخ دادن را در خود تقویت کنید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا