دنیای آی تی IT

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

ویکی پدیا دانش نامه آنلاین و یکی از پربازدیدترین سایت های جهان است، امروز به صفحات پربازدید ویکی پدیا می پردازیم.امکان دارد ندانید که همه‌ساله در مورد اطلاعات ویکی پدیا درگیری‌های زیادی روی می‌دهد. این درگیری‌ها توسط اشخاصی رخ می‌دهد که تصور می‌کنند می بایست از بعضی از مقالات این سایت محافظت کنند. آن‌ها از یک قانون پیروی می‌کنند: می بایست اطلاعات را به شکلی که می‌خواهند حفظ کنند.

 

گربه

گربه‌ها یکی از حیوانات دوست‌داشتنی هستند که بیشتر اشخاص از آن‌ها خوشش شان می‌آید. ولی راه درست تعریف ارتباط میان انسان و گربه‌اش چه چیزی است؟ این موضوع در میان ویرایشگران ویکی‌پدیا به یک بحث داغ تبدیل شد. این گروه‌ها در مورد عنصر قدرت در ارتباط انسان و گربه صحبت می‌کردند. بعضی اعتقاد داشتند که صاحب گربه در رأس این ارتباط قرار دارد.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

گروه دیگر اعتقاد داشتند که دراین‌ارتباط گربه قدرت را در دست داشته و انسان نقش محافظت‌کننده را دارد. گروه سوم امیدوارکننده‌تر هستند. آن‌ها اعتقاد دارند که هر ارتباط یک رابطه دوسویه است که هر دو از وجود هم لذت می‌برند و دراین‌ارتباط انسان هم یک همراه است. می بایست بدانید که این بحث داغ حدود ۱۱۰۰۰ بار ویرایش شده است.

 

آیرن میدن

تقریباً همه در مورد گروه آیرن میدن (Iron Maiden) که اوایل سال‌های ۱۹۸۰ به شهرت رسیدند چیزهایی می‌دانند. آن‌ها در ایالات‌متحده و بریتانیا چندین آلبوم محبوب تولید کردند که در سراسر جهان بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به فروش رسیدند. پس امکان دارد تصور کنید در مورد محبوبیت این گروه شکی وجود ندارد. ولی اشتباه می‌کنید، اگرچه این بحث کمی پیچیده است. در تاریخ دنیای غرب نوعی آلت شکنجه وجود داشت که جامه زجر اسمیده می‌شد و عنوان لاتین آن مانند اسم این گروه iron maiden است.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

بحث بر سر این بود که شهرت اسم این گروه از این وسیله شکنجه بیشتر است. اولین بار در قرن شانزدهم از این وسیله شکنجه اسم برده شد بااین‌حال هنوز مشخص نیست که آیا واقعاً این آلت جرم وجود داشته یا نه. بااین‌حال ویرایشگران ویکی‌پدیا بر سر این بحث می‌کنند که آیا این صفحه می بایست به این وسیله شکنجه اختصاص داده شود یا اسم این گروه. مسلماً این وسیله شکنجه وحشیانه‌تر است.

 

ولی خیلی ها اعتقاد دارند که این گروه هم از نمادهای شیطان‌پرستی استفاده می‌کنند بخصوص بعد از تولید ترانه “The Number of the Beast”. درهرصورت این‌یک بازی شیطانی است. این اختلاف نظر باعث که صفحه مقصد این لینک حدود ۹۰۰۰ بار ویرایش شود. این تغییرات هنوز هم انجام می شود، پس جستجو برای Iron maiden می تواند شما را به هر یک از این دو صفحه هدایت کند.

 

ببر یا شیر؟

ببر قوی تر است یا شیر؟ امکان دارد این سؤال را تنها کودکان از هم بپرسند ولی می بایست بدانید که این سؤال در ویکی‌پدیا به یک چالش جدی تبدیل شده است و در هر دو صفحه جنجال به پا کرده است. یک ویرایشگر به اسم جی بویلر معتقد است “اجازه دهید که قدرت‌های ببر خودش این حقیقت را ثابت کند”

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

طرفداران این جانور بهتر است از رفتارهای بچگانه خود دست بردارند. بعضی از ویرایشگران ویکی‌پدیا از مقایسه ببر با شیر چندان خوشحال نیستند. آن‌ها حتی دوست دارند صفحه جداگانه‌ای ایجاد کرده و در مورد پیروزی ببر در برابر خرس قهوه‌ای توضیح دهند.

 

مسیح

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

چه مسیحی باشید چه نباشید احتمالاً می‌دانید که بر اساس گفته کتاب مقدس مسیح در سال چهارم پیش از میلاد به دنیا آمد. در این صفحه بحث بر سر این است که آیا می بایست از تاریخ بعد از میلاد استفاده کرد یا روزشمار مشترک. این موضوع در ویکی‌پدیا آن‌قدر داغ است که بیش از ۲۰،۰۰۰ بار ویرایش شده است. به همین دلیل بر سر این موضوع رأی‌گیری شد و مشخص شد که بیشتر اشخاص ترجیح می‌دهند تاریخ قبل و بعد از میلاد را ببینند.

 

ترس از عنکبوت

این صفحه تنها ۱۶۰۰ بار ویرایش شد، ولی دلیل آن آن‌قدر قوی بود که بخواهیم آن را در این صفحه قید کنیم. ترس از عنکبوت سومین ترس رایج در ایالات‌متحده است که ۳۰,۵ درصد جمعیت اعتقاد دارند که از آن رنج می‌برند. این ترس در ایالات‌متحده بعد از ترس از سخنرانی در جمع و ترس از مرگ قرار دارد که مقام اول را در این کشور دارا است. در این صفحه درگیری بر سر این است که آیا یک تصویر بزرگ عنکبوت تارانتولا می بایست روی صفحه قرار بگیرد یا نه.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

خیلی ها اعتقاد دارند ازآنجایی‌که اشخاصی که از این جاندار می‌ترسند به این صفحه رجوع می‌کنند پس نباید این عکس را روی صفحه گذاشت. بعضی هم اعتقاد دارند می بایست این عکس را قرار داد تا مردم متوجه این صفحه بشوند. پس اشخاصی که به این ترس مبتلا هستند می بایست عکس‌ها را در مرورگر خود غیرفعال کنند.

 

چرت گاوها

یکی از سرگرمی‌های اشخاص در مناطق روستایی این است که گاوها را به پهلو بخوابانند تا آن‌ها به خواب بروند. این کار نوعی تفریح برای اشخاص روستانشین است. ولی این کار آسانی نیست زیرا برای هل دادن یک گاو و خواباندن آن به پهلو به نیرویی به اندازه ۱۳۶۰ نیوتن نیاز است. برای این کار به نیروی ۴ یا ۵ نفر نیاز داریم. ولی نبرد ویرایشگران در این مورد در مورد درست بودن این گفته نیست.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

در واقع در مورد جمله مربوط به تصویر است. خیلی ها اعتقاد دارند در این حالت می بایست گاو را یک قربانی بالقوه باسمیم. در سال ۲۰۰۶ یکی از ویرایشگران این موجود را یک قربانی دانست زیرا نمی‌دانست که قرار است چه چیزی را بر روی او امتحان کنند. اگرچه گفته او صحیح بود و گاو بیچاره دراین‌باره اطلاعی نداشت ولی این گفته ساده بیش از ۲۰۰۰ بار ویرایش شد.

 

ریاضیات

یک حقیقت کوچک در مورد ویکی‌پدیا این است که چنانچه روی اولین لینک خارج از براکت در مقالات ویکی‌پدیا کلیک کنید به مقاله فلسفه مربوط به آن صفحه می‌روید. می‌توانید این کار را خودتان امتحان کرده و به صفحات فلسفه بروید. این مسئله در تمام مقالات ویکی‌پدیا صدق می‌کند جز ریاضیات و سه لینک از چهار لینک اول آن. این مسئله باعث پیدایش درگیری ویرایشگران بر سر چهار لینک اول آن (که به چهار صفحه کمیت، تغییر، ساختار و فضا مربوط هستند) شده است.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

مقاله‌ای که به فلسفه مربوط می‌شود فضا است. پس چنانچه قرار باشد مانند صفحات دیگر هر لینکی شما را به صفحه فلسفه ببرد در اینجا می بایست لینک فضا این کار را انجام دهد. بااین‌حال بعضی اعتقاد دارند که دست‌کاری عمدی لینک‌ها برای رسیدن به لینک فلسفه می‌تواند ترتیب آن‌ها را به هم بزند، پس بهتر است همان ساختار را حفظ نمود. این مسئله باعث شده در طی سال‌ها صفحه ریاضیات چندین بار ویرایش شود.

 

بامزگی

بامزگی چه چیزی است؟ آیا بامزگی یک تکنیک برای بقاست یا اینکه بامزه بودن بعضی از جانداران دلیل خاصی ندارد؟ تحقیقات علمی نشان داده که جانوران کوچک بامزه آفریده می‌شوند تا جانوران دیگر از آن‌ها محافظت کنند. سگ‌ها ازجمله جانورانی هستند که به نظر انسان بامزه‌اند. حتی در بعضی از گونه‌های سگ‌ها بامزه بودنشان عامل اصلی انتقال ژن‌های آن‌ها بوده است.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

ولی خیلی ها اعتقاد دارند این عامل به بقا ربطی ندارد و دیدگاه انسان باعث شده که این‌گونه تصمیم بگیرد. جالب اینجاست که این مسئله باعث شده در ویکی‌پدیا ۲۲۰۰۰ ویرایش صورت بگیرد. این ویرایشگران مطالب مربوط به بامزه بودن را ویرایش یا حذف نموده‌اند.

 

مرغ, آلاسکا

امکان دارد تصور کنید یک روستای کوچک در آلاسکا مسئله چندان مهمی نباشد ولی می بایست بدانید صفحه مربوط به این روستا حدود ۹۰۰۰ بار ویرایش شده است. دلیل اصلی این عدم توافق در مورد سرشماری این شهر است که گفته می‌شود تنها ۱۷ نفر در آن زندگی می‌کنند. هشت نفر از آن‌ها کودک (یا بر اساس گفته یک ویرایشگر کودکان و مرغان) هستند. یکی از ویرایشگران به طرز بسیار جدی با این گفته موافق بود و جمله‌ی به نسبت هر ۱۰۰ زن ۸۸,۹ مرد وجود دارد را کاملاً رد می‌کرد.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

یکی از ویرایشگران نوشته بود که در این روستا تنها هفده نفر وجود دارد و دیگری این سرشماری را برای یک دهه پیش می‌دانست. در اوایل سال ۲۰۱۸ هنوز ویرایشگران بر سر این مسئله توافق نظر نداشتند. بر اساس گفته ویکی‌پدیا بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ در این روستا هفت نفر زندگی می‌کردند. ولی در حال حاضر در این روستا ۱۷ نفر زندگی می‌کنند. اگرچه ممکن است این مسئله برای بسیاری بی‌اهمیت باشد ولی بسیاری می‌خواهند آمار ساکنان این روستا را تا حد امکان به‌روز نگه دارند.

 

پیشتازان فضا به‌سوی تاریکی

باوجوداینکه اکران این فیلم (Star Trek InTo Darkness) در سراسر جهان ۴۵۰ میلیون دلار فروش داشت ولی با انتقاد طرفداران آن مواجه شد. پس امکان دارد تصور کنید ویرایشگران ویکی‌پدیا واکنش طرفداران را قید کردند ولی اشتباه می‌کنید. درگیری اصلی در ویکی‌پدیا در مورد مسئله بی‌اهمیت‌تری بود: حروف بزرگ در کلمه “into” در عنوان لاتین فیلم. تمام رسانه‌های رسمی که این فیلم را اکران کردند این کلمه را با حروف بزرگ نوشته بودند.

پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا را بشناسید

پیشتازان فضا به‌سوی تاریکی

 

به همین دلیل در صفحه ویکی‌پدیای مربوط به این فیلم نیز در مورد لزوم نوشتن این کلمه با حرف کوچک یا بزرگ اختلاف ایجاد شد. چه باور کنید چه نکنید این مسئله حدود ۳۰۰۰ بار ویرایش شد. برای مدتی ویرایشگران از “InTo” استفاده کردند و به اختلافات پایان دادند. ولی در حال حاضر آن را به Star Trek Into Darkness تغییر دادند و مشاجرات به پایان رسید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا