همسرداری

وقت هایی که حوصله صحبت با همسر را ندارید

وقت هایی که حوصله صحبت با همسر را ندارید

وقت هایی که حوصله صحبت با همسر را ندارید

خیلی از اوقات اســــت که حوصله صحبت کردن با همسرتان را ندارید ، مي خواهید ساکت بمانید و اگر همسرتان هم شروع به حرف زدن کند بسیار سرد برخورد مي کنید. مردی 31 ساله ام و با همسرم همسن هستیم. از زندگی ام راضی ام اما شب ها خسته ام و خیلی حوصله صحبت ندارم. به محض این که مي گویم خسته ام، همسرم از کوره در مي رود و مي گوید این جوری نگو و ناراحت مي شود. حوصله صحبت کردن با او را ندارم. چه کنم؟

 

به گزارش نیک شو، بهترین وسیله ارتباط انسان ها، گفتگو و مراودات کلامي اســــت چراکه انسان ها مي توانند از این راه نیازها و خواســــته های خود را به یکدیگر انتقال دهند. ارتباط کارآمد ميان زن و شوهر اساسی ترین جنبه برای عملکرد مطلوب در خانواده به شمار مي آید. این ارتباط فرایندی اســــت که طی آن زن و شوهر، به صورت کلامي و غیر کلامي، به تبادل احساسات و افکار مي پردازند.

 

اهميت ارتباط کلامي مناسب

بیشتر خانواده درمان گران بیان مي کنند که ارتباطات ضعیف درون خانواده اغلب به مشکلات خانوادگی شدید، شکست در حل مشکلات، نبود عشق و صميميت و سرانجام جدایی منجر مي شود. اگر بتوانید بهترین شیوه صحبت کردن و ارتباط کلامي و مهارت های لازم برای گفت و گو را به کار بگیرید، در بهبود روابط با همسرتان تاثیر زیادی خواهد داشت. یکی از روش های مناسب ارتباط کلامي موثر، همراه کردن این ارتباط با ابراز محبت اســــت.

 

تفاوت های جنسیتی را بدانید

به طور کلی مردان در مقایسه با زنان تمایل کمتری به صحبت کردن درباره احساسات خود به ویژه احساسات منفی دارند ولی زنان ازجمله همسر شما پس از تجربه احساسات مثبت و منفی، تمایل بیشتری دارند که درباره آن ها صحبت کنند. مردان در گفت وگوها، کمتر گوش مي دهند و بیشتر روی پاسخ دادن و صحبت کردن تمرکز دارند. شاید صحبت کردن درباره جزئیات و مسائلی مثل اتفاقات روزانه برای شما کم اهميت و خسته کننده باشد ولی در نظر داشته باشید که زنان برای افزایش صميميت و نزدیکی، تمایل دارند درباره هر کاری که انجام مي دهند و هر اتفاقی که در طول روز افتاده (حتی مسائل پیش پا افتاده)، با همسرشان صحبت کنند.

 

نگویید خسته ام!

وقتی شما مکرر عباراتی مانند «من خسته ام» ، «حوصله ندارم» و … را به کار مي برید، به اصطلاح باعث آلوده شدن ارتباط با همسرتان مي شوید چراکه اســــتفاده زیاد از این عبارات گنگ و آلوده، احساس و فکر شما را به شکل نامناسب و مخربی (من برای همسرم مهم نیستم، به من علاقه ای ندارد، از من و زندگی دلسرد شده اســــت و … ) به همسرتان منتقل مي کند که همين مسئله مي تواند موجب سوءتفاهم، دعوا و حتی کینه شود.

 

بنابراین پیشنهاد مي شود به رغم خستگی ناشی از فعالیت های روزانه، مختصری از اتفاقاتی را که در روز برای تان افتاده و در ذهن تان مي گذرد، با همسرتان بازگو کنید، چرا که به نظر مي رسد اگر قرار باشد همسر شما خستگی تان را درک کند، این گفت وگوی مختصر احساس و افکار شما را بهتر منتقل مي کند تا اســــتفاده از عبارات آلوده که باعث اختلال و در نهایت تعارض بیشتر مي شود.

 

حساب کار از خانه جداســــت

در محل کار احتمال این که دچار تنش و تعارض شوید، وجود دارد و این مسئله به نوعی در تمام مشاغل دیده مي شود. سعی کنید اتفاقات محل کار را در همان جا دفن کنید و آگاه باشید که اســــترس ها و تنش های محیط کار را در خانه جابه جا نکنید. بسیار پیش مي آید که افراد به دلیل شرایط شغلی و نداشتن مهارت جرئت مندی و قاطعیت نمي توانند احساسات منفی خودشان را در محیط کار نشان دهند (به دلیل پیامدهای ناگوار مثل توبیخ، اخراج یا درگیری) و این احساس را با خود به منزل مي برند تا در محیط امن خانه آن را تخلیه کنند (به دلیل این که ابراز این احساس ها پیامدهای محسوسی از نظر آن ها مثل اخراج ندارد). پیشنهاد مي شود با تفکر و خودآگاهی بیشتر درباره این مسئله، احساس های ایجاد شده در محیط کار را به محیط خانواده منتقل نکنید.

 

مطالب بیشتر:

نامزد و همسر را در این سه جا مي توانید بشناسید

ویژگی های بهترین زنان برای همسر را بشناسید

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا