پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • وقتی کولر ماشین باد گرم می زند! مشکل کجاست؟!

  مجموعه : دنیای خودرو

  وقتی کولر ماشین باد گرم می زند! مشکل کجاست؟!

  وقتی کولر ماشین باد گرم مي زند! مشکل کجاست؟!

  اگر کولر خودرو شما باد گرمي دارد باید اول مشکل را پیدا کنید که حتما یکی از موارد زیر خواهد بود. استفاده از یک سیستم خنک کننده در ماشین مي تواند سفر را برای شما راحت تر کند و اگر تجربه گیر کردن در ترافیک در هوای گرم را داشته باشید، قطعا مي دانید که تحمل این جهنم چقدر است و یکی از مشکلاتی که زیاد در کولر ماشین دیده مي شود باد گرم آن است. حال در این بخش از دانستنی های خودرو در نمناک مي خواهیم ببینیم که مشکل از کجاست؟باد گرم کولر ماشین

   

  علت اصلی باد گرم کولر ماشین چیست؟

  سطوح خنک کنندگی پایین

  ماده خنک کننده ای در کولر وجود دارد که اگر در کولر کم باشد باعث ایجاد باد گرم مي شود و این ماده قادر است که گرمای اضافی را از بین ببرد و باد خنکی را از کولر خارج کند و اگر این ماده به اندازه کافی وجود نداشته باشد، سیستم قادر نیست که گرمای اضافه را از بین ببرد و به همين دلیل گرما درون کولر مي ماند و آن را با روشن کردن کولر به بیرون مي دهد.

   

  اصلا نیاز نیست که این ماده را درون کولر پر کنید چون برای خروج و یا تبخیر این ماده از داخل کولر ماشین هیچ راهی وجود ندارد مگر این که یک سوراخی در کولر به وجود آمده باشد.

   

  پس برای حل مشکل باید به دنبال سوراخ موجود باشید و محل آن را پیدا کنید و اگر این ماده از جای اصلی خود خارج شود، ممکن است به محل بخاری برود و سپس در آنجا به کمپرسور مي رسد و به علت فشار بالا به مایع تبدیل مي شود و به همين دلیل این ماده خنک کننده قبل از تبخیر شدن به یک ماده گرمازا تبدیل مي شود.

   

  و همانطور که دیدید این ماده بدون فشار مي تواند گرما تولید کند و یعنی اگر فشار کم شود، شروع به تبدیل مي کند و به همين دلیل سوراخ درون کولر این فشار هوا را کم مي کند و مایع خنک کننده به سرعت تبدیل به گاز مي شود پس حتما جای نشت و سوراخی را پیدا کنید.

   

  این نقطه مي تواند در محل اتصالات یا حتی قسمت بخاری یا کمپرسور نیز باشد و افرادی که ماشین های نسبتا معمولی دارند، باید زمان زیادی را برای پیدا کردن این منفذ صرف کنند اما ماشین های پیشرفته، خودشان در این کار به شما کمک مي کنند.

  وقتی کولر ماشین باد گرم می زند! مشکل کجاست؟!

  دستگاه چگالنده

  این دستگاه گرما را از مایع خنک کننده درون کمپرسور مي گیرد و این اتفاق باعث مي شود که مایع قبل از تبدیل شدن به گاز و باقی ماندن در کولر، خنک بماند و نوع کوجک تر این دستگاه در رادیاتور وجود دارد و در جلوی رادیاتور دو فن خنک کننده است که گرما را از این مایع خنک کننده مي گیرد. ممکن است دو علت در این دستگاه باعث ایجاد باد گرم شود، اول اینکه مسدودیتی در مسیر وجود داشته باشد وهر نوع مسدودیتی هرچقدر کوچک مي تواند کار چگالنده را بی اثر کند.

   

  علت بعدی ممکن است به شکستگی این دستگاه مربوط باشد که هر نوع شکستگی در لوله های چگالنده مي تواند باعث ایجاد منفذ در آن بشود و اگر این شکستگی باعث ایجاد سوراخ نشود، پس احتمال یکباره شکستن چگالنده وجود خواهد داشت و این اتفاق باعث مي شود که چگالنده از کار بیافتد و اگر چگالنده بشکند، هیچ راهی جز عوض کردن آن وجود ندارد.

   

  عواملی که موجب مي شوند کولر ماشین باد گرم بزند:

  ایراد کمپرسور

  کمپرسور در ماشین های پیشرفته عامل به کار افتادن لوله های درون کولر مي باشد و در واقع بدون آن نمي توان از کولر استفاده کرد.

   

  حالا یکی از دلایل از کار افتادن کمپرسور را مي توان استفاده نکردن از آن در مدت طولانی دانست که به یکباره استفاده کردن آن باعث شوک به سیستم مي شود و یکی از راه های جلوگیری از این اتفاق این است که در ماه، 10 تا 15 دقیقه آن را روشن کنید و کاری به هوای بیرون نداشته باشید.

   

  شکستن فن های خنک کننده

  همانطور که گفتیم چگالنده در قسمت جلو دو فن خنک کننده دارد که گرما را از مایع کولر مي گیرد. اگر این فن ها شکسته باشند قادر نخواهند بود که گرما را از مایع بگیرند و مطمئن باشید که تحمل گرمای بیرون از گرمای چگالنده بسیار راحت تر است و عرق کمتری را ایجاد مي کند.

   

  قبلا هم بخش دانستنی های خودرو نمناک توضیح داد که فن ها معمولا در ماشین های مدرن جزء اجزای ضروری نیستند و مي توانند با ضربه یا آلودگی به سادگی خراب شوند که تنها راه حل این مشکل تعویض آنها است.

  وقتی کولر ماشین باد گرم می زند! مشکل کجاست؟!

  کولر باد گرم مي زند آیا کولر ماشینم خراب شده است؟

  مشکلات الکتریکی

  اجزای مختلف ماشین برای انجام دادن کار خود به الکتریسیته نیاز دارند و مشکل اینجاست که نمي توان به راحتی این مشکل الکتریکی را تشخیص داد و شاید بتوانید با دنبال کردن سیم های فیوز این کار را انجام دهید که باز هم مشکل است.

   

  اگر نشانه ای از خرابی در سیم ها وجود داشت، مي توانید آنها را تعمير کنید و اگر مشکلتان حل نشد، از یک نقص یاب الکتریکی استفاده کنید.

   

  پس در این بخش از سرگرمي نمناک متوجه شدیم که علت باد گرم کولر مي تواند از چگالنده، کمپرسور، فن خنک کننده یا سیستم الکتریکی ماشین باشد.

   

  نکته:گاهی اوقات ممکن است که در بعصی ماشین ها، علت باد گرم کولر، ایرادی در کلاچ ماشین باشد. زیرا مشکل کلاچ مي تواند سریعا اثر مستقیمي به کمپرسور داشته باشد. در نتیجه مایع در فشار کافی قرار نخواهد داشت و باد گرم تولید مي کند.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •