جامعه شناسی,روان شناسی

وقتی کودکان دکتر بازی می کنند چکار کنیم؟

وقتی کودکان دکتر بازی می کنند چکار کنیم؟

وقتی کودکان دکتر بازی می کنند چکار کنیم؟

یکی از کارهایی که کودکان هنگام دور هم بودن انجام می دهند،دکتر بازی است. علاقه و کنجکاوی کودکانه آن ها است که تمایل این کار را در آن ها ایجاد می کند. حال برخورد پدر و مادرها در قبال این کار کودکان مهم است، متاسفانه معمولا کاری که پدر و مادرها ایرانی انجام می دهند در این رابطه صحیح نیست. حتما تا بحال پیش آمده که کودک خود را در حال خاله‌ بازی یا مامان‌ بازی با کودکان دیگر ببینید، اما گاهی این خاله‌بازی تبدیل به دکتربازی در بین کودکان میشود

 

به گزارش نیک شو، دکتر بازی کودکان یعنی یکی از کودکان که علاقه‌مند به نازکردن و دیده‌شدن است،در بین بازی بیمار شده و کودک دیگر که هم بازی اوست، نقش دکتر را بعهده گرفته و تنها نسخه‌ای که برای بیمار خود میپیچد، آمپول‌زدن است و هر دو نیز از این بازی لذت میبرند. معمولا هر دو کودک میدانند که کاری که در حال انجام دادن آن هستند، اشتباه است و برای همین نباید چیزی به پدر و مادر بگویند. بسیاری از پدر و مادرها با دیدن این صحنه‌ها برآشفته‌ شده و رفتار نادرستی از خودشان نشان می دهند.

 

دکتربازی در کودکان در واقع نوعی کنجکاوی جنسی است

نیک شو، وقتی کودکان بزرگ میشوند، نسبت به اعضای خصوصی بدن خود و جنس مخالف بطور طبیعی کنجکاوی میکنند و در بازی‌های عادی خود، از فرصت استفاده کرده و از نظر جسمی به کودکان جنس موافق یا مخالف خود نزدیک میشوند تا شکل بدن آن‌ها را کشف نمایند. کودکان از سر کنجکاوی بازی‌های جنسی میکنند و این امر طبیعی است. نمونه‌‌ای از این کنجکاوی جنسی، دکتربازی می باشد.

 

کودکان سن پیش‌دبستانی عاشق دکتربازی هستند و گاهی هنگام دکتربازی میخواهند یکدیگر را معاینه کنند و یا به هم آمپول بزنند. در این گیرودار گاهی اعضای بدن همدیگر را میبینند.

 

این‌طور رفتارها با قصد و غرض جنسی صورت نمیگیرد و یا به روابط جنسی منجر نمیشود. کنجکاوی جنسی کودک از چهار، پنج سالگی شروع میشود و این یکی از مراحل طبیعی تکامل جنسی اوست که اگر به درستی پاسخ نگیرد، کنجکاوی جنسی او بیشتر میشود. اگرچه بلوغ جنسی در سنین بالاتر از دبستان اتفاق می‌افتد، اما تمایلات جنسی و سؤالات پیرامون آن تنها مختص به دوره‌ی بلوغ نیست، بلکه مدتها پیش از آن به صورت احساسی ویژه در کودک پدید می‌آید. بسیاری از عادت‌های نامناسب کودکان از جمله دکتربازی که از نگاه پدر و مادر مخفی میماند، در این دوره شکل میگیرد.

 

اگر کودکمان را در حین دکتر بازی دیدیم، چکار کنیم؟

۱-عصبانی نمی‌شویم و با فرزندمان دعوا نمی‌کنیم

بیشتر پدر و مادرها نسبت به این‌جور رفتارها واکنش بسیار شدیدی نشان میدهند. یادتان باشد در اینجور مواقع، دعوا و سرزنش بسیار شدید اصلا راه‌ حل مناسبی نیست.کودکان در این سن در دوره‌ی خاموشی جنسی بسر می‌برند و رفتار و بازی‌هایشان با نگاه جنسی (آنگونه که تصور بزرگسالان است‌) نبوده، بلکه به دلیل آشنا شدن کودک با بدن، شناخت تفاوتهای جنسی و از روی کنجکاوی است.

 

۲- ناراحتی خود را نشان میدهیم و سکوت نمیکنیم

گروهی از پدر و مادرها ممکن است به دلیل شرم از ورود به این مقوله، اطلاع ‌نداشتن از روشهای آموزش و تربیت جنسی، یادگیری‌ها و اطلاعات قبلی در زمینه‌ی تابو بودن و صحبت‌ نکردن درباره‌ی مسائل جنسی عکس‌العملی نشان ندهند. سکوت‌کردن در این زمینه واکنش مناسبی نیست، چون باعث میشود کودکان نسبت به رفتار نامناسب خود آگاهی پیدا نکنند و به آن ادامه دهند.

 

۳- خود پدر و مادرها به موقع مداخله کنند

در صورت دیدن دکتربازی در کودکان، فورا نزد کودکان رفته و از آنها بخواهیم که مثلا آمپول را به دستشان بزنند و یا دندان‌های همدیگر را معاینه کنند. خلاصه به نحوی سعی کنیم موضوع بازی کودکان را عوض کرده و ماجرا را خاتمه دهیم.

 

۴- در فرصت مناسب با فرزندمان صحبت می‌کنیم

سر فرصت مناسب با فرزندتان صحبت کنید و محدوده‌ بازی با کودکان دیگر را برایش مشخص کنید و به او بگویید که می‌دانید او نقش دکتر و یا بیمار را بازی میکرده و فقط بازی بوده، اما او دیگر بزرگ شده و نباید عضو خصوصی خود را در معرض دید دیگران قرار دهد. به او توضیح دهید که عضو خصوصی هر کس، مخصوص خود اوست و دیگر اینکار را تکرار نکند و اگر کسی، دفعه‌ی دیگر این کار را با او کرد، شما از دست او ناراحت نمیشوید، فقط سریعا به شما خبر دهد و هر نوع رفتار نامناسب و ناراحت‌کننده‌ای را بدون ترس و نگرانی به شما بگوید.

 

۵- سعی نمی‌کنیم همیشه مراقب فرزندمان باشیم تا دیگر چنین اتفاقی نیفتد

بسیاری از پدر و مادرها بعد از دیدن چنین مواردی از سوی کودک خود روش تربیتی نظارت سخت گیرانه را انتخاب میکنند و گمان میکنند از طریق نظارت مستمر میتوانند رفتارها و شرایط فرزندشان را کنترل کنند و به جای روش آموزش تربیت جنسی، روش کنترل را انتخاب میکنند،در صورتیکه سخت گیری بیشتر پدر و مادرها در اینمورد و آموزش ندادن مناسب باعث می‌شود کنجکاوی کودکان در زمینه‌ی مسائل جنسی بیشتر شده و بدون جواب باقی بماند.

وقتی کودکان دکتر بازی می کنند چکار کنیم؟
راهکارهایی در زمینه‌ی تربیت جنسی کودک

آموزش مسائل جنسی به کودکان و پاسخ به پرسش‌های آنان، مطلبی است که اکثر پدر و مادرها حتی دوست ندارند راجع به آن فکر کنند و همیشه از پاسخ‌دادن به آن‌ها طفره میروند، اما باید بدانید این مسئله نیز نیاز به آموزش دارد. نکات زیر میتواند در پاسخ به بعضی از مسائل درمورد مسائل جنسی کودکان کمک‌کننده باشد:

 

– به فراخور سن و سال و بلوغ جسمی و فکری فرزندتان، با او در زمینه‌ی مسائل جنسی صحبت کنید و آموزش‌های اساسی و اولیه مانند نظافت، خصوصی‌بودن عضو بدن خود و… را به او بدهید، خلاصه این‌که تربیت جنسی او را نادیده نگیرید.

 

– برای کودکان در خانه حد و مرز تعیین کنید، مثلا بگویید بدن شما خصوصی است و نباید در خانه کس دیگری لباست را دربیاورد.

 

-اگر مشاهده کردید که فرزندتان باز هم به کنجکاوی‌های جنسی خود ادامه می‌دهد، شاید نشانه‌ی این باشد که کنجکاوی‌اش هنوز ارضا نشده است. بنشینید و اطلاعات اساسی را با فرزند خود مرور کنید. مثلا با او درباره‌ی شکل بدن صحبت کنید و یکی یکی اعضای مختلف بدن را نام ببرید.

 

– به طور نامحسوس مراقب خلوت‌های کودکان باشید. خیلی خوب است که مکان خلوت آن‌ها، مثلا اتاق مستقل‌‌شان‌ به گونه‌ای باشد که از چشم پدر و مادرها دور نماند و پدر و مادرها گاهگاهی به عناوین مختلف که رنگ مداخله به خود نگیرد، سرکشی‌هایی داشته باشند تا فرزندان از خلوت خود احساس امنیت برای انجام اعمالی مثل دکتربازی نکنند.

 

– به کودک خود آموزش دهید که بدن او خصوصی است و دیگران حق دست زدن به برخی از اعضای او را ندارد. بهتر است برای بیان این نکته از شیوه‌های غیر مستقیم استفاده کنید.

 

– کودک را متوجه تفاوت‌های بدن خود در مقایسه با جنس دیگر کنیم. وقتی کودک از پدر و مادرها خود این تفاوت را می‌پرسد، فرصت مناسبی است که هویت جنسی‌اش را به او بشناسانیم. از فرزندتان بخواهید که به تفاوت‌های ظاهری پدر و مادر یا خواهر و برادرش توجه کند،سپس به او بگویید این تفاوت‌ها در همه‌ی قسمت‌های بدن ما وجود دارد. اگر شناسایی این تفاوت‌ها را به خود کودک محول کنیم، کودکان به بهانه‌های مختلف مکان‌هایی تنها و خلوت را پیدا می‌کند و به بررسی بدن یکدیگر می‌پردازند.

 

– به سوال جنسی کودک جواب ساده بدهیم. سن مناسب برای آگاه‌کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که او سوال جنسی می‌پرسد و شروع آن در کودکان متفاوت است. ما نباید به کودکمان دروغ بگوییم یا سوال او را بدون جواب بگذاریم و یا با جواب‌های سخت و پیچیده آن‌ها را از سر خود باز کنیم تا انبوه کنجکاوی‌های جنسی آنها بدون جواب باقی بماند.

 

 

3/5 - (4 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا