کسب و کارها

وظایف و مسئولیت‌های مهندسان پزشکی در کارخانجات و شرکت‌ها

شغل مهندسی پزشکی یکی از مشاغل مهم و تاثیرگذار بر سلامت جوامع مختلف است. طی دهه‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژي‌های پزشکی، مهندسانی که در طراحی، توسعه، راه‌اندازی و تعمیر این تکنولوژی‌ها سهیم هستند، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

برخی از مهندسان پزشکی در کارخانجات و شرکت‌های تولید دارو یا طراحی و توسعه تجهیزات پزشکی مشغول به کار می‌شوند و مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده می‌گیرند. در ادامه‌ی این مقاله ضمن آشنایی مختصر با این شغل، وظایف مهندسان پزشکی را بررسی کرده و مهارت‌های کلیدی برای موفقیت در آن را معرفی می‌کنیم.

آشنایی با شغل مهندسی پزشکی

در رشته مهندسی پزشکی (biomedical engineering) مهارت‌های مهندسی با دانش پزشکی و زیست‌شناسی ترکیب می‌شوند تا با طراحی تجهیزات و تکنولوژی‌های نوآورانه، راهکارهای بهتری برای درمان بیماران ارائه شوند. اگر به این شغل علاقه‌مند هستید، جدیدترین آگهی‌های مرتبط با آن را می‌توانید در لینک زیر مشاهده کنید:

https://karbord.io/jobs/medical-engineer

پیشرفت‌های صورت گرفته در مهندسی پزشکی بر کیفیت زندگی مردم در سراسر جهان تأثیر می‌گذارند. برخی از فرآیندهایی که در شغل مهندسی پزشکی انجام می‌شوند عبارتند از:

 • جایگزینی اندام‌های آسیب‌دیده
 • توسعه دستگاه‌های تشخیصی
 • بررسی تجهیزات پزشکی برای اطمینان از عملکرد صحیح و ایمن بودن آن‌ها
 • عیب‌یابی و یافتن علت خطای تجهیزات پزشکی

برای آغاز به کار در این حوزه، افراد باید پس از قبولی مهندسی پزشکی در دانشگاه، مدرک کارشناسی این رشته را دریافت کنند. البته تحصیل در این حوزه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز امکان‌پذیر است. افرادی که در مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی تحصیل می‌کنند، می‌توانند پس از گذراندن چند ترم تحصیلی، گرایش خود را از بین سه شاخه بیومکانیک، بیوالکتریک و بیومتریال انتخاب کنند.

فرصت‌های شغلی مهندسان پزشکی

مهندسان پزشکی ممکن است در بیمارستان و محیط‌های آزمایشگاهی کار کنند. آن‌ها ممکن است در فضای بیمارستان وظایف متعددی از جمله تعمیر، نصب و کالیبره کردن تجهیزات مختلف مانند MRI و سی‌تی اسکن، دستگاه‌های رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی و… را بر عهده بگیرند. همچنین، مهندسان پزشکی می‌توانند در پروسه فراهم کردن تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای عمل‌های جراحی و صدور مجوز عمل با توجه به موجود بودن یا نبودن تجهیزات، نقش داشته باشند.

علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند در محیط‌های دیگری از جمله دانشگاه‌ها و محیط‌های تحقیقاتی، شرکت‌های داروسازی و سازنده تجهیزات پزشکی، ارگان‌های دولتی و شرکت‌های توسعه نرم‌افزاری فعالیت کنند.

وظایف مهندسان پزشکی در کارخانجات و شرکت‌ها

آن دسته از مهندسان پزشکی که در کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی استخدام می‌شوند، ممکن است همه یا برخی از مسئولیت‌های زیر را بر عهده بگیرند:

 • طراحی تجهیزات و دستگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی، مانند عضلات مصنوعی (بیونیک) یا دستگاه‌های تشخیص پزشکی از جمله سی‌تی اسکن و ام‌آر‌آی
 • توسعه نرم‌افزارهایی برای کار با تجهیزات پزشکی یا اجرای شبیه‌سازی‌های کامپیوتری برای ارزیابی روش‌های درمانی مختلف
 • نگهداری از تجهیزات پزشکی، تعمیر تجهیزات یا ارائه پشتیبانی‌های لازم به کادر پزشکی در صورت نیاز
 • بهبود طراحی و تولید تجهیزات پزشکی از طریق همکاری با کادر پزشکی، پرستاری و سایر پرسنل بیمارستان
 • مطالعه، طراحی، توسعه و ارزیابی سیستم‌ها و محصولات پزشکی و زیستی
 • همکاری با کارکنان بخش تولید برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی تجهیزات پزشکی ساخته شده
 • مطالعه اسناد و آمار و اطلاعات به دست آمده از تست محصول و ارائه توصیه‌های حرفه‌ای در مورد اینکه آیا دستگاه تولید شده را می‌توان به بازار عرضه کرد یا خیر
 • به کارگیری راهکارهای علمی برای توسعه و بهبود داروها و آزمایش آن‌ها از طریق فرآیندهای غربالگری و تحقیقات بالینی
 • توسعه برنامه‌های تصویربرداری، کنترل و تشخیص پزشکی سریع‌تر و بهتر

مهارت‌های کلیدی مهندسان پزشکی

مهندس پزشکی موفق، ترکیبی از مهارت‌های سخت و نرم را در خود تقویت می‌کند. مهارت‌های سخت شامل دانش فنی مهندسی پزشکی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد وظایف خود را بطور موثر انجام دهند، در حالیکه مهارت‌های نرم توانایی‌هایی هستند که به آن‌ها امکان همکاری با دیگران را می‌دهند.

مهارت‌های فنی

مهندسان پزشکی از مهارت‌های ریاضی برای تجزیه و تحلیل، طراحی و عیب‌یابی تجهیزات پزشکی استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین از دانش مهندسی و اطلاعاتی که درباره بدن انسان دارند، در انجام تسک‌های مختلف بهره می‌برند. با توجه به محل فعالیت مهندس پزشکی، ممکن است که او در کار کردن با نرم‌افزارها یا تجهیزات خاصی نیز ماهر باشد.

مهارت‌های تحلیلی

مهندسان پزشکی داده‌های جمع‌آوری شده را تجزیه و تحلیل کرده و بازخورد مشتریان و بیماران را برای شناسایی و توسعه راهکارهای جدید مورد بررسی قرار می‌دهند. مهارت‌های تحلیلی همچنین به آن‌ها کمک می‌کنند تا اطلاعات را با جزئيات بیشتری بررسی کرده و الگوهای مهم و تکرارشونده را شناسایی کنند.

مهارت‌های حل مسئله

مهندسان پزشکی مسئول یافتن راه حل برای انواع مشکلات مرتبط با تجهیزات پزشکی هستند، بنابراین نیاز به توانایی ارزیابی دقیق موقعیت‌ها و شناسایی مسائل دارند. مهارت‌های حل مسئله به آن‌ها کمک می‌کنند تا روش‌هایی سریع و کارآمد برای برطرف کردن مشکلات ایجاد کنند.

مهارت‌های تفکر خلاق

یکی از مسئولیت‌های اولیه مهندسان پزشکی طراحی و توسعه تجهیزات پزشکی است، بنابراین مهم است که آن‌ها خلاقیت کافی برای ارائه ایده‌های نوآورانه را داشته باشند. خلاقیت می‌تواند به آن‌ها در طراحی تجهیزات و دستگاه‌های قابل اعتمادتر کمک کرده و در پیشرفت آن‌ها در این عرصه نقش داشته باشد.

مهارت‌های بین فردی

توانایی برقراری ارتباط و همکاری موثر با دیگران ضروری است، زیرا مهندسان پزشکی باید با اعضای کادر درمان در ارتباط باشند، با آن‌ها ملاقات و درباره نیازهایشان گفت‌وگو کنند. بدین ترتیب، داشتن مهارت‌های بین فردی قوی می‌تواند نقش مهمی در موفقیت مهندسان پزشکی داشته باشد.

حقوق و بازار کار مهندسی پزشکی

آینده شغلی مهندسی پزشکی یکی از مزیت‌های بزرگ آن است و باعث علاقه‌مندی افراد زیادی به این شغل می‌شود. انتظار می‌رود که در سال‌های آینده، میزان تقاضای بازار کار این شغل در سراسر جهان روند افزایشی داشته باشد. با افزایش میزان تقاضا، موقعیت‌های شغلی بیشتری پیش روی کارجویان قرار می‌گیرند و فعالان این حوزه از امنیت شغلی بیشتری برخوردار می‌شوند.

درآمد مهندسان پزشکی در ایران، ماهیانه حدود ۱۰ میلیون تومان است. همچنین، مهندسان پزشکی در آمریکا بطور سالانه ۹۷ هزار دلار درآمد دارند. این شغل در کشورهایی همچون آلمان، استرالیا و کانادا نیز از تقاضای بالایی برخوردار است و به همین دلیل، بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی تصمیم می‌گیرند به چنین کشورهایی مهاجرت کنند.

جمع‌بندی

مهندسی پزشکی یکی از مشاغل پرتقاضا در بازار کار ایران و کشورهای خارجی است. افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، امکان کار در بیمارستان‌ها، کارخانجات و شرکت‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و… را دارند. با توجه به محل فعالیت، مهندسان پزشکی وظایف مختلفی دارند و ممکن است به مهارت‌های مختلفی هم نیاز داشته باشند.

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا