ورزش و سلامتی

چرا ورزش زومبا در ایران برای زنان و مردان ممنوع شد؟

چرا ورزش زومبا در ایران برای زنان و مردان ممنوع شد؟

چرا ورزش زومبا در ایران برای زنان و مردان ممنوع شد؟

زومبا ورزش انرژیک و بسیار فعال و مفید است که اکنون در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد، اما اخیرا انجام این ورزش در ایران ممنوع اعلام شده است. جای دوری نرویم، در همین پایتخت که باید گل سرسبد ورزش کشور باشد، براساس آمارهای رسمی فقط 20 درصد مردم ورزش می کنند و سرانه فضای ورزشی برای هر تهرانی هم حدود 43 سانتیمتر است. در شهرستان ها که اوضاع خیلی بدتر است.

 

به گزارش نیک شو، وقتی این آمارها را کنار هم میگذاریم، قاعدتا توقع داریم مسئولان ورزشی کشور، فکری به حال افزایش تحرک بدنی مردم کنند تا ورزش کشور، رونق بگیرد؛ اما مسئولان ورزشی ما در تازه ترین اقدام خود، رای به ممنوعیت ورزشی داده اند که طرفداران زیادی در ورزشگاه ها دارد. همین چند هفته قبل، فدراسیون ورزش های همگانی، ورزش «زومبا» را ممنوع اعلام کرد.

چرا ورزش زومبا در ایران برای زنان و مردان ممنوع شد؟

ورزش زومبا قدمتی 17 ساله دارد و کلمبیایی ها آن را به ورزش دنیا معرفی کردند. در این ورزش، تمام عضلات بدن به حرکت در می آید و پخش صدای موسیقی حین انجام این ورزش نیز همان نقش هارمونی و هماهنگی بیشتر بین ورزشکاران را بازی می کند. گفته می شود این ورزش در 180 کشور دنیا انجام می شود؛ اما با تصمیم مسئولان ورزش کشور ما، زومبا به فهرست ورزش های ممنوع راه پیدا کرده است.

 

«زومبا»؛ دلایل و تبعات ممنوعیت

بنظر می آید از آنجا که ورزش زومبا را در دنیا با عنوان رقص زومبا هم می شناسند، شاید همین کلمه «رقص» باعث این ممنوعیت در ایران شده است، در حالی که انجام این ورزش، اصلا به معنای رقصیدن نیست. انجام ورزش با ریتم موسیقی در بسیاری از ورزش های مجاز کشور، رایج است و ورزشکاران به خوبی می دانند که پخش موسیقی در حین انجام ورزش تا چه حد در افزایش انگیزه ورزشکاران تاثیر دارد؛

 

بعنوان مثال بیشتر در باشگاه های بدنسازی، موسیقی بلند پخش می شود و خیلی از ورزشکاران با ریتم این موسیقی ها کار می کنند. اگر قرار بر ممنوعیت باشد، باید خیلی از این ورزش ها هم ممنوع شود.حتی در صدا و سیما هم پخش ورزش و نرمش موزون با صدای موسیقی، سابقه ای طولانی دارد. در این نوشتار با یک مربی ورزش زومبا و یک کارشناس ورزشی، ممنوعیت تازه ورزش زومبا را به بحث گذاشته ایم و از آنها درباره چرایی این ممنوعیت جدید و تبعات این تصمیم سوال کرده ایم.

چرا ورزش زومبا در ایران برای زنان و مردان ممنوع شد؟

ورزش زومبا یکی از پرطرفدارترین ورزش هایی است که در سال های اخیر در ورزشگاه ها رونق پیدا کرده است. این روزش به دلیل اینکه تحرک بالایی را می طلبد، چربی سوزی بالایی دارد و همه اندام ها و عضلات بدن را درگیر می کند. کلمه زومبا به معنی تکان خوردن سریع است. این ورزش به امکانات خاصی نیاز ندارد و از این رو می توان این ورزش را در هر جایی انجام داد. عده ای ورزش زومبا را برای کاهش وزن انجام می دهند که انجام این ورزش در تناسب اندام هم نقش مثبتی دارد.

 

افرادی که خیلی چاق هستند، ابتدا برای انجام این ورزش ممکن است به دردسر بیفتند، چون ماهیت ورزش زومبا در حرکات سریع آن است و افراد خیلی چاق هم از پس این حرکات تند بر نمی آیند؛ ولی همین افراد چاق اگر زود تسلیم نشوند و زومبا را رها نکنند، خیلی سریع می توانند با کمک مربی خود به همان سرعت واقعی زومبا برسند و پا به پای دیگران، نرمش های این ورزش را برای حفظ سلامتی خود به خوبی پیاده کنند.

چرا ورزش زومبا در ایران برای زنان و مردان ممنوع شد؟

سلامت جسم و روان در زومبا

«الف. ک»، مربی زومبا، در یکی از ورزشگاه های شهر تهران است که به قول خودش چون نمی خواهد کارش را از دست بدهد، ترجیح می دهد اسمش ناشناخته باقی بماند. او در گفت و گویی در توضیح بیشتر ورزش زومبا می گوید: «زومبا از جمله ورزش هایی است که نه تنها سلامتی جسمانی را به ورزشکار هدیه می دهد، بلکه سلامت روانی او را نیز در پی خواهدداشت».

 

وی میگوید: «از آنجایی که ورزش زومبا فرد را با هیجان و تحرک بالایی رو به رو می کند، لرد در هر یک ساعت، حدود 800 کیلوکالری انرژی مصرف می کند. بین شاگردانم کسانی را دیده ام که پیش از شرکت در کلاس زومبا، از بیماری افسردگی رنج می برده و حتی دارو مصرف می کرده اند؛ اما به واسطه هیجانی که با زومبا تجربه کرده اند، مصرف داروهایشان را کاهش داده اند؛ بنابراین با سند و استدلال می گویم این ورزش، در روند درمان برخی بیماری های روحی نیز می تواند بسیار موثر عمل کند.»

 

در گذشته ورزش هایی مثل ایروبیک، ایرودنس و فیتنس به راحتی آموزش داده می شد و با استقبال نسبتی مردم هم مواجه شده بود. به قول این مربی زومبا، ورزشی مثل زومبا که چند برابر ورزش های قدیمی، فرد را به تناسب اندام و نشاط و سلامتی نزدیک می کند، باید بیش از اینها با استقبال مسئولان رو به رو شود، نه اینکه در جهت ممانعت از انجام این ورزش در باشگاه ها حرکت کنند.

 

ورزش زومبا به قول او، جامعه را به سمت شادی و هیجان سوق خواهددارد و به همین دلیل، ارگ نام این روزش را هم تغییر دهیم، باز طرفداران خود را خواهدداشت: «در بسیاری از کشورها فستیوال ورزش زومبا برگزار می شود، در حالی که در ایران فقط در ورزشگاه ها و در قالب گروه های کوچک برنامه هایی اجرا می شود. مسئولان نباید با این ورزش پرطرفدار به گونه ای رفتار کنند که این ورزش به طور مخفیانه در باشگاه ها برگزار شود.

 

او معتقد است دیگر کمتر کسی به سمت آمادگی جسمانی به سبک قدیم می رود و تاکید می کند: «چرا ما بناید در زمینه ورزش های همگانی، پیشرفت داشته باشیم؟ تا چه زمانی باید به سبک ایروبیک و آمادگی جسمانی که از 15 سال پیش در ورزشگاه ها رواج داشته، رفتار کنیم؟ به روز کردن ورزش های همگانی نه تنها باعث جذب بیشتر مردم به باشگاه ها و ورزشگاه ها می شود، بلکه سلامت جامعه را هم تضمین می کند.

 

این مربی زومبا با اشاره به وجود باشگاه های زیرزمینی، اظهار می کند: «بسیاری از باشگاه های غیرقانونی و زیرزمینی وجود دارند که در پارکینگ های منازل و بدون داشتن مجوز و نظارت مناسب در حال فعالیت هستند. مسئولان باید برخورد جدی با این ورزشگاه ها داشته باشند، نه اینکه با اصل ورزش مخالفت کنند».

 

جوانان را از ورزش، دل زده نکنیم

ورزش زومبا محدودیت سنی ندارد و از نوجوان تا سالمندان می توانند با این ورزش ارتباط برقرار کنند. این مربی زومبا با اشاره به همین نکته می گوید: «در کلاس های من از 12 سال تا بالای 50 سال شرکت می کنند و لذت می برند. وقتی همه سنین به چنین تفریح و ورزش سالمی گرایش دارند، چرا باید آن را ممنوع کرد؟ شاید بتوان گفت تنها دلیل ممنوع کردن این روزش این باشد که نام رقص را با خود همراه دارد، استفاده از موسیقی هنگام انجام این ورزش هم فقط برای ریتم و تمرکز ورزشکار روی حرکات است، وگرنه انجام زومبا جز برای سلامتی و تناسب اندام، هدف دیگری را دنبال نمی کند».

 

با اینکه بسیاری از ورزش ها، فقط عضلات پهلو و شکم را تحت تاثیر قرار می دهند؛ اما حرکات زومبا به گونه ای است که هم زمان تمام عضلات بدن را درگیر می کند. ابن مربی زومبا اظهار می کند: «اگر بخواهیم یک مکان استاندارد و مطمئن برای وقت گذرانی جوانان کشور در نظر بگیریم، قطعا ورزشگاه ها یکی از آنهاست. پس باید با کشف علایق جوانان، آنها را در جذب بیشتر به ورزشگاه ها یاری کنیم، نه اینکه با اعمال محدودیت های بی دلیل، جوانان را از ورزش کردن، دل زده کنیم.»

 

نباید فراموش کرد تحرک داشتن، دشمن شماره یک بیماری های غیرواگیر است. این روزها بیماری هایی که ناشی از تحرک نداشتن است، به اندازه تصادفات و مصرف دخانیات، قربانی می گیرد. به طوری که سالانه بیش از 30 هزار نفر به دلیل کم تحرکی جان خود را از دست می دهند، زیرا این کم تحرکی باعث تصلب شرایین در بدن می شود. اینها نظرات دکتر مهدی باقریان، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد علوم تحقیقات است.

 

او ادامه میدهد: «باید بپذیریم هر فعالیتی که به آن ورزش می گوییم، اثرات مثبت فراوانی بر زندگی و سلامت انسان خواهدداشت، اما در ورزش کردن، مسئله دیگری به نام ارزش های ملی نیز مطرح است؛ یعنی این تحرک و ورزش با توجه به چه ارزش هایی انجام می شود. ما یک سری ارزش های بالادستی داریم که با موضوع فعالیت برخی ورزش ها در تضاد است. البته جالب است که در این زمینه، استانداردهای دوگانه داریم؛ یعنی برای مثال گاهی این ارزش ها، ایروبیک و ژیمناستیک ریتمیک را می پذیرد؛ اما با ورزشی مثل زومبا، مخالفت می کند».

 

موسیقی و حرکت در نهاد بشر

باقریان با بیان این که حرکت، ذات و جوهره بشر است، تاکید می کند: «متاسفانه در کشور ما هیچ وقت در این باره روشن و بی پرده صحبت نشده است. وقتی برای یک کودک یک ساله، موسیقی نواخته می شود، حرکات ریتمیک دست و پای کودک را خواهیم دید، چرا که موسیقی در نهاد بشر، درونی شده است».

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم تحقیقات می گوید: «به نظر می رسد برگزاری چنین نشست هایی برای روزش زومبا الزامی است تا در این حوزه با استانداردهای چندگانه مسئولان مواجه نشویم. ورزش زومبا به دلیل اینکه نبض را بالا می برد، جزء ورزش های هوازی است و به همین دلیل تاثیرهای تقویتی مثبتی روی سیستم قلبی- تنفسی فرد خواهدداشت».

 

به گفته این استاد تربیت بدنی، علاوه بر تاثیرهای این ورزش بر جسم فرد، شاهد تاثیرهای مثبت روحی و روانی نیز خواهیم بود. در عصری که مهم ترین علت بروز بیماری ها، وجود مشکل در سیستم های قلبی و تنفسی است، اگر می خواهیم تحرک و پویایی بین مردم رونق یابد و از مرگ و میرهای ناشی از کم تحرکی جلوگیری شود، لازم است با نظارت متولیان ورزش های همگانی، مردم را به انجام ورزش های پرتحرکی مانند زومبا تشویق کنیم.

 

 

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. پیدا کردن یه کلاس زومبا این روزا شاید سخت باشه اما تا اسان اسپرت هست نگران هیچ چیزی نباید باشیم

  2. یعن یچی ایرانو دارن دو دستی نابود میکنن يه آهنگ و ورزش کار نداره که اینا میان ممنوع میکنن دیگه اینا از دین زدن اونور تر از کی تاحالا ورزش و سلامتی ممنوع شد مسخره ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا