پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

  مجموعه : دنیای خودرو

  واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

  واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

  واتر پمپ قطعه ای درخودرو اســت که وظیفه پمپ کردن آب به داخل موتور را بر عهده دارد و اگر خراب شود دمای موتور به شدت بالا مي رود و آمپر شما تا درجه آخر بالا خواهد رفت.یکی از مهمترین قطعات موتور و پیشرانه خودرو واترپمپ نام دارد و همانطور که از اسمش پیداســت وظایفش مربوط به پمپاژ آب مي باشد. یعنی به حرکت در آوردن دائمي آب و ضدیخ در موتور. پمپاژ آب و ضد یخ به منظور جلوگیری از جوش آوردن خودرو مي باشد و مشخصا یکی از مهمترین قطعات داخل موتور، واترپمپ اســت. این قطعه با پمپاژ آب در اطراف موتور و سیلندرها باعث خنک شدن موتور خودرو مي شود و این آب پس از گردش توسط واترپمپ دوباره به رادیاتور باز مي گردد. این عمل توسط پره های داخل واتر پمپ انجام مي شود. و مکان قرارگیری واترپمپ بر روی سیلندر و کنار تسمه تایم مي باشد و بعضا مستقیما به آن متصل مي باشد.موتور خودرو در دمای مناسب بهتر کار مي کند و زمانی که موتور سرد اســت اجزای آن زودتر فرسوده شده، بهینه کار نمي کند و آلودگی بیشتری تولید مي کند. بنابراین دیگر وظیف سیستم خنک کننده خودرو این اســت که اجازه دهد موتور هر چه سریعتر گرم شود و البته در دمای ثابتی نیز کار کند.

   

  اولین علامت خراب شدن واتر پمپ:

  از خودرو پیاده شوید و ببینید آب زیر خودرو نشتی دارد یا خیر ، در دو صورت آب از زیر خودرو سرازیر مي شود : اول رادیاتور که در قسمت جلویی اســت و دوم در قسمت زیر موتور خودرو سمت چپ که اگر نشتی آب دیدید باید بدانید که واتر پمپ خراب شده.آب در درون واتر پمپ در جریان اســت بنابراین آب بندی آن اهميت زیادی دارد چرا که در صورت خرابی آب به پشت قطعه نفوذ کرده و باعث خرابی بلبرینگ و در نهایت منجر به قفل شدن واتر پمپ خواهد شد. برای همين در پشت این قسمت یک سوراخ قرار مي‌دهند تا با خرابی فیبر و فنر و در نتیجه عبور آب از آن به سمت بلبرینگ، آب از این سوراخ بیرون بریزد و راننده را از خرابی آن مطلع کند.

  واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

  تصویری از واتر پمپ

   

  واترپمپ به چه اجزایی در موتور متصل اســت؟

  حرارت ناشی از احتراق و سوختن بنزین در موتور به دمایی تا حدود ۲۵۰۰ درجه سانتیگراد مي رسد و گردش سیال باید دما را در حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه سانتیگراد نگه دارد تا موتور خودرو به صورت بهینه کار کند. واتر پمپ با روشن شدن خودرو شروع به کار مي کند و با گردش مایع در درون سر سیلندر و بدنه موتور وظیفه خنک سازی آن را ایفا مي کند. این مایع پس از گردش و خنک کردن موتور دوباره به رادیاتور باز مي گردد تا به وسیله گردش هوا و فن های موجود دوباره خنک شود. این گردش مایع به صورت مداوم در اطراف موتور جریان دارد تا دمای موتور در حد نرمال باقی بماند.معمولاً تسمه تایم، واتر پمپ را به طور مستقیم مي چرخاند و یا تسمه کمکی که به پولی سر واتر پمپ متصل اســت پروانه درون آن را به چرخش در مي آورد. در نتیجه فعالیت واتر پمپ با فعالیت موتور وسیله نقلیه در ارتباط اســت.

   

  زمان تعویض واترپمپ

  باید توجه کنید که وجود نشتی یا نقص در واترپمپ باعث بروز آسیب های جدی به موتور خودرو مي شود تعویض به موقع واتر پمپ برای نگهداری صحیح خودرو واجب اســت. وجود آثار ضد یخ یا آب در زیر ماشین از نشانه های خرابی آن و زمان تعویض مي باشد.
  برای تشخیص نشتی مي توان خودرو را در محلی تميز پارک کنید و یا یک مقوا در زیر جلوبندی خودرو قرار دهید و پس از چند ساعت کف پارکینگ یا مقوا را چک کنید و اگر خیس بود مي فهميد که نشتی دارد. حالا مي دانیم که یا واتر پمپ و یا واشر ها دارای نشتی هستند. اما وجود لک کوچک در زیر خودرو جای نگرانی ندارد زیرا به علت ميعان کولر خودرو اســت. برای همين اســت که توصیه مي کنیم این کار را در شب انجام دهید.

   

  با چک کردن پولی واترپمپ به این صورت که پولی را در جلو و عقب کنید و اگر حس کردید که شل اســت آن را تعویض کنید. همچنین مي توانید در هنگام روشن بودن پیشرانه و گوش کردن به صدای موتور و در صورت شنیدن صدای ساییدگی، به خراب بودن واتر پمپ پی ببرید. حتما در اطراف واتر پمپ و واشر ها را خوب نگاه کنید و اگر قطرات آب دیدید به وجود نشتی پی ببرید. همچنین چراغ هشدار مایع خنک کننده را حتما چک کنید. که مي تواند دلیلی بر نشت مخزن مایع خنک کننده باشد. همچنین توجه کنید که اگر کولر خودرو به خوبی کار نکند احتمال خراب بودن واترپمپ وجود دارد.

   

  ساختمان واتر پمپ:

  واترپمپ مکانیکی از بلبرینگ،سه شاخه نصب واتر پمپ،کاسه نمد،مجموعه پره های واتر پمپ،صحفه فاصله انداز،شفت واترپمپ،پوسته واترپمپ با یک واشر ویکتوری که به بدنه بسته مي شود ،تشکیل شده اســت. به یک طرف ميله آب پخش کن و به طرف دیگر آن قوطی و پروانه بسته شده و به وسیله گردش ميل لنگ و تسمه پروانه، قوطی نیز مي گردد و توسط پروانه آب پخش کن به کار مي افتد و آب را با فشار به جریان مي اندازد.

  واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

  نکته مهم :

  اگر دیدید که سطح آب رادیاتور پایین اســت، و خودرو را به تازگی خاموش کرده اید به مدت یک ساعت صبر کنید و سپس آب را به رادیاتور اضافه کنید زیرا ریختن آب سرد در رادیاتور داغ مي تواند منجر به ترک خوردن دیواره سیلندر شود. برای این مي کوییم حداقل یک ساعت صبر کنید زیرا پس از یک ساعت به جز سرد شدن موتور، هیچ فشاری هم در زیر درب رادیاتور وجود نخواهد داشت. و همچنین رادیاتور را تنها با ضدیخ پر نکنید زیرا منجر به داغ شدن بیش از حد موتور مي شود.

  واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

  محل قرارگیری واترپمپ در خودرو

  واترپمپ چیست و هرچند وقت باید تعویض شود؟

   

  اجزای واتر پمپ،صدای واتر پمپ،صدای واتر پمپ خراب،قیمت واتر پمپ پراید شرکتی،بهترین مارک واتر پمپ پراید،قیمت واتر پمپ پراید سایپا،تست واتر پمپ 405،خرید واتر پمپ

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •