جامعه شناسی,روان شناسی

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

اول از اینجا شروع کنیم، با این سوال که اصلاً هوش هیجانی ( EQ ) یعنی چه؟ اگر بخواهیم خیلی عامرانه تعریف اش کنیم معنای این کلمه می شود: توانایی های ما در همراهی با اشخاص و یا مدیریت احساسات در روابط میان فردی، اینکه چگونه همه ر اکنار خود نگه داریم و هم چنین بتوانیم اشخاص را کنترل و مدیریت کنیم. البته نه با رئیس بازی و یا ادا در آوردن و اظهار موجودیت کردن! نه! بلکه بوسیله هوش و رفتار اشخاص را همراهی کنیم. در ادامه مقاله بیشتر صحبت می کنیم، همراه ما بمانید.

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

هوش هیجانی چیست؟

 

لیز بنتلی می‌گوید: اشخاص با هوش هیجانی بالا دارای خودآگاهی و آگاهی اجتماعی بالایی هستند و می‌توانند خودشان و دیگران را مدیریت کنند. و هم چنین جوزف سی. رود نیز تعریفی مشابه برای هوش هیجانی دارد و آن را «توانایی ما در شناخت و مدیریت کردن اطلاعات احساسی» تعریف می‌کند. او می‌گوید: «این نشان‌دهنده تقاطع احساسات و توانایی کلی ذهنی است که به‌عنوان IQ نیز شناخته می‌شود.»

 

طبق اظهار لیز بنتلی، اشخاصی که هوش هیجانی بالایی دارند معمولا خروجی‌ها و نتایج بهتری را نیز کسب می‌کنند، در ماموریت‌ها در کنار اشخاص قرار می‌گیرند، اشخاص را پاسخگو نگه می‌دارند، در مواقع که گیر می‌افتند زیردستان و همکاران خود را مدیریت می‌کنند و یک محیط کاری مشارکتی و یکپارچه را ایجاد می‌کنند. هوش هیجانی و مهارت‌های اشخاص مرتبط با آن بسیار اهمیت دارد، زیرا اشخاص بخش مهمی از هر کسب‌وکار هستند.

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

تعریف هوش هیجانی ( EQ )

 

لیز بنتلی می‌گوید: «مردم ارزشمندترین و مهم‌ترین کالای ما هستند. ما همه در کسب‌وکار مردم هستیم. مردم کارفرمایان، زیردستان، اعضای تیم، همکاران، مشتریان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان ما هستند.» طبق اظهار جوزف سی. رود، احساسات بخش مهمی از اطلاعات است که باید در هنگام تصمیم‌گیری مدنظر گرفته شود، حتی اگر به این معنا باشد که یاد بگیرید به آن گوش ندهید و توجه نکنید.

 

او اضافه کرد: «درحالی‌که هوش هیجانی شامل توانایی استفاده از احساسات برای افزایش انگیزه و تمرکز است، اما این هوش هیجانی شامل توانایی ما در جدا شدن از احساسات کوتاه‌مدت قدرتمند برای تمرکز بیشتر روی وظایف در دست انجام نیز می‌شود.» حالا این نکته را بررسی می کنیم که: چطور از هوش هیجانی برای پیشرفت خود استفاده کنیم؟

 

مطالعات جوزف سی. رود نشان داد که اشخاص دارای هوش هیجانی بالا معمولا دستمزدهای بالاتری از اشخاصی که فاقد این نوع هوش هستند دریافت می‌کنند. برای اندازه‌گیری هوش هیجانی، پروفسور جوزف سی. رود و همکارانش به شرکت‌کنندگانی نیاز داشتند که بتوانند چندین مشکل احساسی حاوی پاسخ‌های صحیح و غلط مانند یک تست IQ را حل کنند. برای مثال، شرکت‌کنندگان باید احساسات نهفته در چهره‌ها یا کارهای هنری و بهترین پاسخ به سناریو‌های مختلف را شناسایی می‌کردند.

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

جوزف سی. رود در انتهای این تحقیق گفت که: «در ادامه همین تحقیق، ما استدلال کردیم که هوش هیجانی در سطوح بالای سازمانی باید بیشتر به موفقیت- و دستمزد- مرتبط باشد، جایی که رهبری به بخش مهمی از کار یک شخص تبدیل می‌شود. اما رابطه بین هوش هیجانی بالاتر و دستمزد بیشتر چیست؟ برد فلوور که در زمینه برندینگ کار می‌کند، در این زمینه می‌گوید: «این خصوصیت مهم به شما کمک می‌کند تا شرایط را بخوانید و درخواست‌هایتان را در زمان مناسب مطرح کنید.

 

سخت‌ترین بخش دریافت دستمزد بیشتر درواقع درخواست برای آن است. هوش هیجانی شما را به ابزارهایی مجهز می‌کند که می‌توانید بهترین لحظه برای ثبت این درخواست را شناسایی کنید و درخواست خود را به‌گونه‌ای درست مطرح کنید و البته بتوانید با هر پاسخی که دریافت می‌کنید نیز کنار بیایید.» جنیفر هانکوک، بنیان‌گذار Humanist Learning Systems، نیز در این زمینه می‌گوید که اشخاص با هوش هیجانی بالا دستمزدهای بیشتری نیز دریافت می‌کنند، زیرا تمایل دارند که مولد و سازنده باشند.

هوش هیجانی EQ موثر در پیشرفت شغلی افراد

دانستنی هایی درباره هوش هیجانی

 

بیشتر بدانید:

 

همه چیز درباره چشم سوم (آجنا)

دانستنی های خواندنی علمی و مطالب جالب +عکس نوشته

آیا می دانستید مردان هم پریود می شوند؟ درباره پریود ذهنی مردان

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا