پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • هوش مالی چیست و چطور با آن ثروتمند می شوند؟

  مجموعه : موفقیت و پیشرفت

  هوش مالی چیست و چطور با آن ثروتمند می شوند؟

  هوش مالی چیست و چطور با آن ثروتمند می شوند؟

  حتما شما هم تا به حال درباره هوش مالی چیزهایی شنیده اید ، این کــه چطور ذهنمان را تغییر دهیم برای این کــه شخصیتی داشته باشیم کــه مدام در حال پول سازی است.شاید برای شما هم پیش آمده کــه گاهی از خود بپرسید چرا بعضی‌ها آنقدر خوب پول در‌ميآورند و هر روز ثروتمندتر از روز گذشته ميشوند. باید بگوییم این افراد دارای هوش مالی یا هوش پولی هستند و با این ویژگی نه تنها پولشان را از دست نميدهند، بلکــه هر روز پول بیشتری به دست ميآورند. هوش مالی توانایی مدیریت مسائل مالی است. در این مطلب تعریف هوش مالی و روش‌های مهم را برای تقویت و افزایش هوش مالی به شما معرفی ميکنیم.

   

  هوش مالی یا پولی چیست؟

  هوش مالی عبارت است از رویکرد و استراتژی ذهنی کــه با اتخاذ آن ميتوان بصورت هوشمندانه منابع مالی را مدیریت کرد. همچنین راهکار‌های کسب درآمد با روشی خاص کــه ثروت را به زندگی شما وارد کند. بسیاری از افراد زمین، مستغلات، سهام و… را بعنوان سرمایه در نظر ميگیرند در صورتی کــه امروزه داشتن ذهن ثروت‌ساز بعنوان سرمایه مطرح ميشود. به عبارت مالی هوش مالی یعنی قدرت شما در حل مسائل مالی و مجموعه‌ای از اقدامات ناب کــه منجر به سود ميشود.

   

  هوش مالی یا هوش اقتصادی چیست؟

  رابرت کیوساکی سرمایه گذار مشهور ميگوید: هوش مالی یا هوش پولی رفتاری است کــه شما با پولتان انجام ميدهید، اگر ميخواهید پولدار شوید باید بدانید کــه با پولتان چه بکنید. هوشی مالی مهارت مدیریت مالی است. پول خرج کردن و پول به دست آوردن نیازمند دانش هوش مالی است. آگاهی و دانش در هوش در کنار آگاهی از ۳ عامل سرمایه، بدهی و جریان مالی در پیشرفت شما تاثیر گذار است.

   

  هوش مالی بالا یا عالی یعنی اینکــه تصمیمات مالی شما هوشمندانه‌تر بوده و اقدامات صحیح تری جهت بهبود شرایط مالی خود انجام ميکنید؛ و هوش مالی پایین یا ضعیف یعنی اینکــه شما در برابر مسائل مالیتان اقدامات غیرمسئولانه‌ای اتخاذ ميکنید.

  هوش مالی چیست و چطور با آن ثروتمند می شوند؟

  راه‌های تقویت هوش مالی

  در این بخش مهارت‌هایی را برای افزایش هوش مالی به شما معرفی ميکنیم. مهارت‌هایی کــه میتواند این توانایی را در شما تقویت کند تا شاید بتوانید از منابع مالی خود را منطقی‌تر استفاده کنید و به مرحله پول‌سازی برسید.

   

  ۱. خرج کنید تا ثروتمند شوید

  اغلب افرادی کــه در بحران‌های مالی قرار ميگیرند، سعی ميکنند هزینه‌های جاری زندگی را کاهش دهند. آن‌ها کمتر به رستوران ميروند و مسافرت‌های خارج از کشور را به حداقل ميرسانند. همچنین بجای افزایش درآمد و جاری کردن منابع جدید در زندگی، کمتر خرج ميکنند و این روند گردش پول را متوقف ميکنند. رابرت کیوساکی ميگوید: بسیاری از صاحبان کسب و کار در زمان رکود و کاهش درآمد مالی، شروع به کاهش هزینه‌ها ميکنند و اولین کاری کــه ميکنند این است کــه دست از تبلیغات ميکشند و همین امر باعث ميشود منابع جدید به سازمان وارد نشود و بنای ورشکستگی بنا شود.

   

  یکی از نشانه‌های داشتن هوش مالی این است کــه بدانیم چه موقع خرج کنیم. کیوساکی در خاطرات خود از زما رکود بعنوان فرصت یاد ميکرد و ميگفت ما در این مواقع پرداخت قبوض را به تعویق ميانداختیم و با تمام توان به بازاریابی و تبلیغات ميپرداختیم تا هزینه‌های سازمان افزایش یابد. بودجه بندی مناسب راز افراد با هوش مالی بالاست. بودجه عبارتست از طرحی برای هماهنگی بین منابع و هزینه ها. اگر بتوانیم تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنیم، در اینصورت ميتوانیم بگوییم دارای هوش مالی بالایی هستیم.

   

  ۲. بدهی خوب و بد

  بصورت کلی دو نونع بدهی وجود دارد: ۱- بدهی خوب کــه ما ار ثروتمند ميکند و شخص دیگری آنرا پرداخت ميکند. ۲- بدهی بد کــه ما را فقیر ميکند و برای پرداخت آن باید جان بکنیم. در این نوع بدهی باید قرضی را کــه مربوط به یک بدهی دیگر است را پرداخت کنیم و فرد را از یافتن فرصت‌های جدید بازميدارد.

   

  ۳. اطلاعات خود را بروز کنید

  کتاب‌های بسیاری در زمینه هوش مالی در بازار وجود دارد کــه ميتواند در تغییر الگو‌های نادرست مالی به ما کمک کند. خواندن کتاب «هوش مالی» یکی از بهترین اقداماتی است کــه به ذهن ما را در این زمینه جهت ميدهد. باید قبول کنیم دانش به سرعت در حال کامل شدن و تغییر است. از این‌رو دانش مالی نیز از این امر مستثنی نبوده و باید به آخرین تغییرات آن توجه نمود.

   

  در این کتاب چنین آمده است کــه افراد با هوش مالی معمولی همانند دایناسور‌ها منقرض ميشوند و افراد موفق به همزیستی با تغییرات دوران خود ميپردازند. زمانی داشتن سواد خواندن و نوشتن برای اداره زندگی کافی بود، اما امروزه زندگی آنقدر پیچیدگی دارد کــه اگر کسی در برقراری ارتباط با دنیای پیرامون خود تعلل کند، دیر یا زود حذف خواهد شد.

   

  سالانه چه میزان از درآمد خود را برای شرکت در دوره‌های آموزشی بورس، سرمایه گذاری و… ميپردازید؟ اگر این رقم صفر است پس باید این عادت پولساز را در خود پدید بیاورید و به یادگیری جذب منابع جدید کنید. در عصر حاضر دنیا از روند تولید و صنعت به سمت خدمات حرکت کرده و فردی را ميبینید کــه با کمترین امکانات مانند یک کامپیوتر و تبلیغ در شبکــه‌های اجتماعی به درآمد پایداری دست میابد.

   

  بیاد دارم پدر من در سال‌های ابتدایی کــه موبایل وارد جامعه شده بود در استفاده از آن مقاومت ميکرد، اما پس از مدتی دید کــه نیمی از کار‌های روزانه مانند پرداخت قبوض، خرید اینترنتی و حتی رزرو بیمارستان نیز نیازمند بکارگیری گوشی‌های هوشمند است؛ بنابراین یک اصل مهم در موفقیت هماهنگ شدن با تغییرات استو واقعیت اینست کــه قبل از اینکــه بتوانیم بدویم، باید راه رفتن را بیاموزیم.

  هوش مالی چیست و چطور با آن ثروتمند می شوند؟

  ۴. تعیین اهداف مالی

  همانطور کــه ميدانید طبق قانون پارکینسون انجام کار‌ها در زمانی کــه برای آن‌ها در نظر ميگیریم، گنجانده ميشوند. معنی این جمله آنست کــه اگر فردی برای تایپ کردن یک نامه یک ساعت زمان تعیین کند، در همان یک ساعت به پایان خواهد رسید در صورتی کــه اگر زمان بیست دقیقه هم برای آن در نظر بگیرد، ذهن او مکلف ميشود در همان زمان به پایان برساند.

   

  در هدفگذاری مالی نیز اگر ما برای یک ماه خود یک درآمد ثابت معمولی در نظر بگیریم، بدون دغدغه به آن خواهیم رسید در صورتی کــه با کمی تلاش ميتوانیم هر ماه این میزان را کمی افزایش دهیم و ذهن در منطقه امن خود باقی نماند. تعیین استاندارد‌های درآمدی در افراد با میزان رشد آن‌ها رابطه مستقیم دارد.

   

  ۵. تولید مازاد بودجه

  هنگامی کــه بتوانید درآمد خود را از هزینه‌ها بیشتر کنید و بین این دو فاصله زیادی را ایجاد کنید به نحوی کــه در یک منطقه امن قرار گیرید و بدون دغدغه خرج کنید، مازاد بودجه ایجاد کرده اید. زمانی کــه درآمد‌های یک فرد افزایش میابد، به سه طریق ميتواند برای مازاد بودجه خود تصمیم بگیرد. در روش اول میتواند وام بگیرد و بدین ترتیب اقساط وام خود ار افزایش دهد. در روش دوم میتواند هزینه‌های خود را افزایش دهد و مازاد بودجه را خرج کند. در روش سوم هم ميتواند مازاد بودجه خود را سرمایه گذاری کند.

   

  نکته جالبی کــه در اکثر افراد با هوش مالی پایین اتفاق ميافتد این است کــه بجای تمرکز بر مازاد بودجه، به کسری بودجه تمرکز ميکنند.

   

  ۶. وارد بازی ثروتمندان نشوید

  رابرت کیوساکی اعتقاد دارد نحوه بروز اقتصاد جدید بگونه‌ای است کــه بسیاری از مردم را وارد بازی برد-باخت به نفع ثروتمندان کرده و طی آن مردم چاره‌ای جزء سرمایه گذاری و تبعیت از آنچه در مقابل آن‌ها گذاشته ميشود، ندارند. یکی از دلایل مهم این اتفاق، پایین بودن اطلاعات اقتصادی مردم است. آن‌ها دارای تحصیلات مالی اندک هستند و نميتوانند موقعیت‌های سرمایه گذاری مناسبی کــه به آن‌ها پیشنهاد داده ميشود را تشخیص دهند.

   

  از این‌رو وارد سیستم سرمایه گذاری ميشوند کــه قوانین آنرا افراد دیگری وضع کرده اند و آن‌ها کنترلی بر آن ندارند، بنابراین در این میان یا سود کمی ميکنند و یا اصلا سود نميکنند. نمونه‌ای از این سرمایه گذاری‌ها در کشور خودمان مربوط ميشود به خرید اوراق بهادار و سرمایه گذاری در بانک ها. بهترین حالت در این نوع سرمایه گذاری‌ها این است کــه همراه با رشد تورم، سود کمی هم به ما تعلق ميگیرد. این سیاست‌های مالی زمانی آغاز ميشود کــه مقدار زیادی پول سرگردان در دست مردم وجود دارد و آن‌ها به درستی نميتوانند برای آن برنامه ریزی کنند.

   

  ۷. عادت‌های پولساز

  وارن بافت یکی از ثروتمند‌ترین افراد دنیا در یکی از مصاحبه‌های خود ميگوید، روزی همسرم را دیدم کــه مبلغ ۱۵۰۰۰ دلار را برای خریدن یک لباس مجلسی پرداخته بود. او ميگوید اگر در آن زمان بجای خرید لباس آن پول را برای سرمایه گذاری در اختیار من قرار ميداد، سرمایه‌ای در حدود ۸۰۰ میلیون دلار داشت.

   

  او ادامه ميدهد بزرگترین ترس در آمریکا ترس از تروریسم نیست بلکــه ترس از بی پول شدن در دوران بازنشستگی است. بسیاری از افرادی کــه کارمند هستند و سغل ثابتی را دنبال ميکنند، برای رهایی از کسری بودجه و منابع مالی در سال‌های بازنشستگی، بجای افزودن به منابع و سرمایه گذاری‌های خود، آنرا در جایی ذخیره ميکنند و سپس به انتظار روز‌های پیری مينشینند.

   

  به عقیده کیوساکی با تقویت پول خود ميتوانید کاری کنید کــه با استفاده از پول دیگران، پولتان با شدت بیشتری کار کند و اگر بخوبی پول و سرمایه خود را تقویت کرده باشید، ميتوانید مالیات کمتری پرداخت کنید و امنیت سرمایه خود را از طریق درآمد مولد تقویت کنید.

   

  تمرین:

  ابتدا لیستی از عادت‌های خود در زمینه برخورد با پول و سرمایه تهیه کنید. سپس به اصلاح آن عادات بپردازید. ما باور داریم کــه «تکرار کار‌های قبلی مساویست با نتایج قبلی و انجام کار‌های جدید مساویست با نتایج جدید»

   

  به مدت یک هفته قبل از هرگونه تصمیم‌گیری مالی از خود بپرسید آیا این عادت و تصمیم ميتواند به من کمک کند یا خیر؟ اگر جواب منفی است، به تغییر آن بپردازید.

  هوش مالی چیست و چطور با آن ثروتمند می شوند؟

  ۸. الگو‌های ذهنی افراد موفق

  من عاشق این جمله ام: «مجاورت، مشابهت ميآورد». این یعنی رابطه داشتن با انسان‌های موفق و استفاده از استراتژی آن‌ها ميتواند روند ثروتمند شدن ما را بیش از پیش سریع‌تر کند. افراد موفق و ثروتمند بخوبی ميتوانند از منابع مختلف به تقویت پول خود بپردازند. فرض کنید برای یک سرمایه‌گذاری نیاز به ۱۰ میلیون تومان دارید. اگر دارای هوش مالی بالایی باشید، باید بتوانید ۷ میلیون را از بانک و منابع دیگر تهیه کرده و تنها ۳ میلیون و یا کمتر را از منابع خود خرج کنید.

   

  افراد موفق دارای یک الگوی ذهنی ثابت هستند کــه طی آن با کمترین هزینه و سرمایه گذاری و مشارکت دادن سرمایه دیگران به بیشترین رشد اقتصادی ميرسند. سازمان‌های موفق نیز از مدیران مالی و مشاوران خبره جهت کمترین ریسک مالی استفاده ميکنند تا بتوانند سرمایه اصلی خود را در امنیت کامل قرار دهند. بطور مثال در سال‌های اخیر ادغام شرکت‌های خودروسازی و همچنین برون سپاری شرکت‌های اروپایی در کشور‌های آسیایی مانند چین برای تولید قطعات خودرو، متاثر از این سیاست بوده است.

   

  ۹. هیچ میانبری در کار نیست

  هنگامی کــه از هوش مالی و سرمایه گذاری سخن به میان ميآید بیشتر افراد بیاد روش‌های زودبازده و سطحی ميافتند کــه ادعا دارند پس از چند ماه ميتوان به ثروت عظیمی رسید. روند سرمایه گذاری عبارتست از شناخت حیطه درست سرمایه گذاری + ریسک پذیر بودن + منعطف بودن + صبر و پشتکار. پس از این مراحل دانه‌هایی کــه برای سرمایه گذاری کاشتید را بداشت خواهید کرد و درآمد پایدار، پاداش بردباری و حرکت صحیح شما در زندگی مالی خواهد بود.

   

  ۱۰. پدر پولدار یا پدر بی‌پول؟

  اگر به دیدگاه خود در مورد مسائل مالی توجه کنید خواهید دید بسیاری از آن‌ها ناشی از دید والدین ما به چپول شکل گرفته است. اگر آن‌ها پول را وسیله‌ای برای دوری از خداوند و افتادن در گناه میدانستند، ما نیز حس خوبی به ثروت نخواهیم داشت این دیدگاه بطور ناخواسته به فرزندان ما نیز سرایت پیدا ميکند. در اینجا منظور من از پدر پولدار شخصی نیست کــه ثروت زیادی دارد بلکــه فردی را تسیم ميکنم کــه دید مثبتی به پول و تمکن مالی دارد. پدری کــه از نظر ذهنی ثروتمند است، ميتواند به تقویت هوش مالی فرزندان خود بپردازد.

   

  رابرت کیوساکی در کتاب معروف خود «پدر پولدار پدر بی پول» به این اصول اشاره ميکند کــه اگر دو کودک را در نظر بگیرید کــه در شرایط کاملا یکسان و در یک مدرسه بزرگ شوند، کودکی کــه از پدر او به تقویت هوش مالی او پرداخته و تلاش کرده است کــه از کودکی به استقلال نسبی برسد، موفقیت بیشتری زا تجربه خواهد کرد. اگر پدران ما پولدار نبودند و حتی ذهنیت فرد پولدار را نیز نداشتند، ما شروع به ساختن خانواده‌ای با هوش مالی بالا کنیم تا در نهایت جامعه و کشوری موفق را بوجود بیاوریم.

   

  تقسیم‌بندی هوش مالی

  رابرت کیوساکی هوش مالی را به ۵ دسته تقسیم ميکند کــه در این بخش از مجله پزشکی آسان طب به آن‌ها اشاره ميکنیم:

   

  ۱. کسب درآمد بیشتر

  از این حیث تقسیم بندی کسانیکــه مقدار پولی کــه بدست ميآورند بیشتر است، هوش مالی بالاتری دارند. اگر در آمد سالانه شما ۳۰ میلیون تومان باشد، هوش مالی شما نسبت به فردی کــه در سال ۱۰ میلیون تومن درآمد دارد، بالاتر است.

   

  ۲. حفظ پول

  کسانیکــه قدرت حفظ پول بیشتری دارند نسبت به بقیه هوش مالی بالاتری دارند. زمانی کــه درآمدی را کسب کردید، باید آن را حفظ کنید. حفاظت پول مخصوصاً در مقابل مالیات دومین جنبه هوش مالی ميباشد.

   

  ۳. بودجه بندی پول

  کیوساکی مينویسد: «توانایی داشتن زندگی خوب و در عین حال سرمایه گذاری بدون توجه به اینکــه چقدر درآمد کسب ميکنید، نیاز به سطح بالایی از هوش مالی دارد». این حوزه از هوش مالی براساس مقدار پولی کــه پس از پرداخت هزینه‌ها برای شما باقی ميماند، اندازه گیری ميشود.

   

  ۴. اهرم‌سازی برای پول

  طبق اطلاعات بدست آمده اهرم‌سازی برای پول براساس بازده سرمایه گذاری اندازه‌گیری ميشود. «چگونه مازاد پول خود را به کسب ثروت بیشتر اختصاص داده اید؟»

   

  ۵. بهبود اطلاعات مالی

  اطلاعات مالی فقط به معنی دانش مفاهیم مالی نیست؛ بلکــه شامل اطلاعات دقیق و جزئی از سرمایه گذاری‌های شما نیز ميشود.

   

  مطالب بیشتر:

  چرا انسان هایی کــه هوش بالایی دارند درصد شادی شان کمتری است؟

  هوش مصنوعی و آینده کسب و کارهای اینترنتی

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •