جامعه شناسی,روان شناسی

هوش عاطفی بالا را با این نشانه ها بشناسید

هوش عاطفی بالا را با این نشانه ها بشناسید

هوش عاطفی یا همان EQ یکی از ملاک های اندازه گیری هوش است،آن هم از نوع عاطفی. این ملاک می تواند شخصیت شما را از نظر احساسی و همچنین تصمیم گیری در مواقع حساس بسنجد.امروزه روانشناسان علاوه بر توجهی که به تفاوت افراد از لحاظ هوش علمی دارند، هوش عاطفی را نیز به عنوان یک تفاوت عمده بین شخصیت‌های مختلف میشمارند. به طوری که افراد مختلف ممکن است از نظر میزان بهره هوشی عاطفی با یکدیگر متفاوت باشند و این تفاوت به شیوه‌های گوناگون در زندگی آنها پیدایش کند.

 

کارکردها و عملکردهای افراد به دلیل داشتن درجه هوش عاطفی متفاوت میباشد و در کل زندگی آنها را تحت‌الشعاع خود قرار میدهد.هوش عاطفی ، شیوه برخورد فرد با مسائل و فراز نشیب‌های زندگی را نشان می‌دهد. به عبارتی هوش عاطفی مجموعه‌ای ازخصوصیات شخصیتی است که در سرنوشت و سبک زندگی فرد موثر است.

 

این خصوصیات شخصیتی موجب می‌شود که فرد از شیوه‌های مناسب برای گذران زندگی و مراحل آن استفاده می‌کند. این افراد رضایت از زندگی بیشتری دارند، شاداب‌تر هستند. ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار می‌کنند و قدرت سازش بیشتری با مشکلات عاطفی و هیجانی دارند:

 

دارای زندگی عاطفی و سرشار از محبت هستند، دلسوز و پرملاحظه هستند، مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به بقیه دارند، در مورد خودشان برداشت و نگرش مثبتی دارند، با خودشان راحت هستند و بیشتر از بقیه افراد پذیرای تجارب احساسی و هیجانی هستند.

هوش عاطفی بالا را با این نشانه ها بشناسید

در ادامه ۱۵ مورد که نشان میدهد هوش عاطفی بالایی دارید نوشته شده است:

 

۱. میتوانید از واژه‌های دقیق برای بیان احساسات خود استفاده ‌کنید

همه انسان‌ها احساساتی متفاوت را تجربه میکنند، اما تنها برخی از آن‌ها میتوانند به طور دقیق تشخیص دهند و بگویند احساسی که دارند چه چیزی است. تحقیقاتی که تاکنون انجام گرفته است نشان میدهد که تنها ۳۶ درصد مردم میتوانند ماهیت احساسات خود را بشناسند.

 

این امر مشکل ایجاد می‌کند، چون احساساتی که نشود بر آن نامی گذاشت اغلب سوء‌تفاهم به وجود میاورد و این خود انتخاب‌های غیرعقلانی و رفتارهای غیرسازنده را به دنبال دارد.انسان‌هایی که دارای هوش عاطفی بالا هستند احساساتشان را هدایت می‌کنند چون می‌توانند آن‌ها را بفهمند. این انسان‌ها از گنجینه بزرگی از واژه‌ها برای بیان احساساتشان استفاده می‌کنند.

 

در حالیکه بسیاری از مردم به گفتن اینکه حال و احوالشان بد است بسنده میکنند، کسانی که به لحاظ عاطفی باهوش هستند، می‌توانند دقیقا تشخیص دهند که در حال حاضر احساس می‌کنند عصبی (حساس در برابر عوامل خارجی) هستند و یا خشمگین، یا مضطرب. در کل هر چه واژه‌ای که برای بیان یک احساس‌‌تان انتخاب میکنید دقیق‌تر باشد، نشان میدهد که شناخت‌ شما از احساساتتان بهتر است.

 

۲. دیگران برایتان بی‌تفاوت نیستند

فرقی ندارد که اطرافیان شما درون‌گرا باشند یا برون‌گرا، کسانی که دارای هوش عاطفی بالا هستند درباره کسانی که در اطرافشان هستند کنجکاو اند یعنی نمیتوانند در مورد احساسات دیگران بی تفاوت باشند یا آن را سر سری بگیرند.

 

این کنجکاوی حاصل همدلی، یعنی درک احساسات دیگران است، حاصل اهمیت قائل بودن برای انسان‌های دیگر و بی‌تفاوت نبودن نسبت به اینکه چه بر آن‌ها میگذرد. پس بیاد داشته باشید که این مورد یکی از مهمترین خصوصیت‌های افرادی است که دارای هوش عاطفی بالا هستند.

 

۳. از تغییر استقبال میکنید

کسانی که به لحاظ عاطفی باهوش‌اند، انعطاف‌پذیر هستند و مدام در حال پذیرش چیزهای جدید در زندگی. آنها میدانند که ترس از تغییر انسان را فلج میکند و مانع موفقیت و خوشبختی‌اش میشود. آن‌ها در جستجوی تغییر هستند که گاه در گوشه‌ای کمین کرده، و برنامه‌ریزی میکنند تا تغییر حاصل شود.

 

۴. نقاط ضعف و قوت خود را میشناسید

انسان‌هایی که به لحاظ عاطفی باهوش‌اند تنها در درک احساسات خود و دیگران توانا نیستند؛ بلکه آن‌ها میدانند در چه کاری توانا و خوب هستند و برای چه کاری خوب نیستند. آن‌ها همچنین میدانند که چه محیطی و چه آدم‌هایی میتوانند به آن‌ها کمک کنند تا به موفقیت و خوشبختی برسند.

 

میتوان گفت که شما هوش عاطفی بالایی دارید منتها اگر شما بدانید که نقاط قوت‌تان چیست و چگونه میتوانید به این نقاط قوت تکیه کنید و از آنها بهره ببرید و همچنین اگر بدانید چگونه میتوانید مانع شوید که نقاط ضعفتان دست در دست هم دهند و جلوی پیشرفت‌تان را بگیرند.

 

۵. دارای توانایی داوری درباره شخصیت‌ها هستید

بخش بزرگی از هوش عاطفی در ارتباط است با شناخت و آگاهی اجتماعی و توانایی شناخت مردم؛ اینکه در چه شرایطی به سر میبرند و چه تجربه‌هایی را از سر میگذرانند. شما با گذشت زمان تجربه‌هایی پیدا میکنید که باعث میشود بتوانید شخصیت انسان‌ها را بشناسید.

 

دیگر کسی به نظرتان اسرارآمیز نمی‌آید. میدانید که با چه اشخاصی سر و کار دارید، انگیزه‌های آن‌ها را میفهمید، فرقی نمیکند، حتی اگر آنها نقاب بر چهره داشته باشند و باطن‌شان بسیار متفاوت از ظاهرشان باشد.

 

۶. دیگران نمیتوانند به راحتی شما را آزار دهند

اگر شما درک روشنی از خودتان داشته باشید و به خوبی بدانید که چه کسی هستید و چه اصولی در زندگی ‌برایتان مهم است، دیگران به سختی میتوانند درباره شما چیزی بگویند یا کاری کنند که در نتیجه شما را خشمگین کند. انسان‌هایی که هوش عاطفی بالا دارند دارای اعتماد بنفس و به دور از تعصب درباره مسائل مختلف هستند.

 

شما حتی ممکن است درباره خودتان شوخی کنید یا به دیگران اجازه دهید درباره شما شوخی کنند، چون این توانایی را دارید که بین استفاده از طنز و تحقیر دیگران تفاوت بگذارید.

 

۷. از خطاها درمیگذرید

افرادی که دارای هوش عاطفی بالا هستند از خطاهایشان فاصله میگیرند، اما آن‌ها را فراموش نمیکنند. این افراد اشتباهاتشان را در فاصله‌ای مطمئن از خود نگاه میدارند و در عین حال آن‌ها را تا حدی قابل دسترس قرار میدهند تا بتوانند با نظر به آن‌ها موفقیت آینده‌شان را نیز تضمین کنند.

 

برای اینکه بتوانند مثل یک بندباز ماهر میان فکر کردن مدام به خطاها و به یاد آوردن آن‌ها حرکت کنند. باید در خودآگاهی ممارست کرده باشند. فکر کردن طولانی درباره خطاهایی که کرده‌اید باعث ایجاد ترس و اضطراب در شما میشود. اگر خطاهایتان را کاملا فراموش کنید هم احتمال دارد آن‌ها را تکرار کنید.

 

ایجاد تعادل میان این دو، بسته به آن است که تا چه حد توانایی استفاده از خطاهایتان را به عنوان تجربه‌ای ارزنده داشته باشید. اگر این توانایی را در خود تقویت کنید، می‌توانید هر گاه از پای افتادید به سرعت دوباره روی پایتان بایستید.

 

۸. شما کینه‌جو نیستید!

احساسات منفی‌ که به دلیل کینه‌جویی بوجود میایند در حقیقت استرس‌زا هستند. همین که شما به حادثه‌ای پرتنش فکر کنید باعث میشود که به طور غریزی در موقعیتی قرار بگیرید که انگار هنوز تهدیدی وجود دارد و بدنتان به شما میگوید یا بجنگ یا فرار کن!

 

اگر این تهدید واقعا در حال وقوع باشد واکنش به آن برای ادامه حیات شما ضروری است، اما اگر تهدید مربوط به موضوعی است قدیمی، رها نکردن این استرس باعث ایجاد هرج و مرج در بدن شما میشود و پس از مدتی می‌تواند تاثیری مخرب بر سلامتی‌ شما بگذارد.محققان نشان داده‌اند که استرس حاصل از کینه‌جویی از جمله باعث بالا رفتن فشار خون و بیماری‌های قلبی می‌شود.

 

ادامه کینه‌جویی باعث ادامه استرس می‌شود و کسانی که دارای هوش عاطفی بالا هستند به هر قیمتی شده از آن پرهیز می‌کنند. رها کردن خود از کینه‌جویی باعث می‌شود که هم احساس بهتری داشته باشید، هم بدنتان سالم بماند.

 

۹. اشخاص منفی را خنثی میکنید

سر و کار داشتن با آدم‌های دشوار میتواند شما را عصبی، خسته و درمانده کند. کسانی که دارای هوش عاطفی بالا هستند روابطشان با چنین افرادی را از طریق نگاه کردن به احساسات خودشان کنترل میکنند. وقتی قرار است با چنین افرادی گفت‌وگو یا ملاقات کنند، از عقل خود بهره میگیرند و احساساتشان را دخالت نمیدهند.

 

آن‌ها احساساتشان را شناسایی میکنند و نمیگذارند که خشم یا ناراحتی، آتشی که هست را شعله‌ور کند. آن‌ها همچنین به نقطه نظر شخص دشوار توجه میکنند و می‌کوشند تا راه حلی پیدا کنند که آن فرد هم بپذیرد. آن‌ها در بدترین شرایط هم به آدم‌های دشوار اجازه نمی‌دهند که باعث پایین آمدن روحیه‌شان بشوند.

 

۱۰.شما کمال‌گرا نیستید

انسان‌هایی که به لحاظ عاطفی باهوش هستند به دنبال دستیابی به کمال در چیزی نیستند، چون میدانند چنین چیزی وجود ندارد! هیچ انسانی کامل نیست! وقتی هدف شما کمال‌گرایی باشد، همیشه احساسی رنج‌آور در رابطه با خطاهایتان را با خود حمل میکنید. این احساس میخواهد مجبورتان کند تا دست از تلاش بردارید یا از تلاش‌تان بکاهید.

 

شماوقت گران بهایتان را صرف شکوه از این میکنید که چرا نتوانسته‌اید به هدفی برسید یا اینکه باید کاری را به گونه‌ای دیگر میکرده‌اید. اما از حالا این چنین فکر کنید که: این وقت میتواند صرف حرکت به جلو و تلاش برای رسیدن به هدف‌های آینده‌تان شود.

 

۱۱. اوقاتی را آگاهانه به دور از شبکه‌های ارتباطی میگذرانید

دوری جستن از شبکه‌های ارتباطی برای اوقاتی از روز نشانه هوش عاطفی بالا است، زیرا این کار به شما کمک میکند تا استرس‌تان را تحت کنترل درآورید و در لحظه زندگی کنید. وقتی شما برای ۲۴ ساعت در دسترس باشید، مثل این است که یک سیم استرس‌زا به خود وصل کرده‌اید.

 

قطع اینترنت، موبایل، ای‌ میل برای هر مدتی، به شما فرصتی برای تنفس میدهد. تحقیقات پژوهشگران نشان میدهد که قطع ای‌ میل حتی برای مدتی کوتاه، استرس را کاهش میدهد. بسیار سخت بتوان در آرامش به چیزی فکر کرد در حالیکه هر لحظه یک ای‌ میل رشته افکارتان را قطع می‌کند.

 

۱۲. میزان مصرف مواد اضطراب‌آور چون قهوه را محدود میکنید

با مصرف زیاد قهوه آدرنالین در بدن آزاد می‌شود که هم اضطراب‌آور است و هم عاملی قلمداد میشود برای آنکه بدن شما خودش را در وضعیت یا بجنگ یا فرار کن حس ‌کند! در این حالت رجوع به عقل برای تصمیم‌گیری سخت‌ میشود. کافئین مغز و بدن را در وضعیتی پراسترس قرار میدهد و بانی این میشود که احساسات بر رفتار غلبه کند.

 

مدتی طول می‌کشد تا کافئین از بدن خارج شود. افراد با هوش عاطفی بالا میدانند که کافئین چنین مشکلی را با خود میاورد. به جای آنکه این ماده آن‌ها را کنترل کند، آن‌ها این ماده را کنترل میکنند.

 

۱۳. به قدر کافی میخوابید

خوابیدن در بالا بردن هوش عاطفی و مدیریت استرس خیلی اهمیت دارد، وقتی که میخوابید، مغزتان قوای خود را باز می یابد، خاطرات طول روز را مرور و ذخیره میکند یا آن‌ها را دور میریزد. وقتی بیدار می‌شوید ذهن‌تان روشن است.

 

افراد دارای هوش عاطفی بالا می‌دانند که اگر به اندازه کافی و آن‌گونه که باید نخوابند حافظه‌شان ضعیف میشود و توانایی‌شان برای کنترل خود و تمرکز بر روی مسائل کاهش پیدا میکند. برای همین خواب از اولویت‌های اصلی آن‌هاست.

 

۱۴.شما از سخن گفتن مداوم با خود پرهیز میکنید

هر چه بیشتر خود را با افکار منفی مشغول کنید، قدرت بیشتری به این افکار میدهید. بیشتر افکار منفی ما، فقط افکار هستند و نه واقعیت. افرادی با هوش بالای عاطفی افکارشان را از واقعیت‌ها جدا میکنند تا از دایره منفی‌گرایی خارج شوند و به سوی چشم‌اندازهای مثبت و تازه بروند.

 

۱۵. به کسی اجازه ندهید مانع خوشحالی شما شود

وقتی حس شادی و خشنودی شما به عقیده و حرف مردم وابسته باشد، نمیتوانید ناخدای کشتی خوشبختی‌تان باشید. وقتی آدم‌های دارای هوش عاطفی بالا احساس خوبی نسبت به کاری که کرده‌اند دارند، اجازه نمی‌دهند عقیده یا حرف‌های توهین‌آمیز کسی آن احساس خوبشان را از آنها بگیرد.

 

غیرممکن است که آدم واکنشی نسبت به آنچه دیگران فکر میکنند نداشته باشد، ولی لازم هم نیست که آدم خودش را با بقیه مقایسه کند.! چون ارزش شما از درونتان بر می آید، اهمیتی هم ندارد که مردم به چه چیزی فکر میکنند یا چه کاری انجام میدهند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا