دنیای خودرو

هواگیری رادیاتور ماشین | پیچ هواگیری و آموزش کامل

هواگیری رادیاتور ماشین | پیچ هواگیری و آموزش کامل

هواگیری رادیاتور ماشین | پیچ هواگیری و آموزش کامل

وجود هوا در رادیاتور می تواند باعث عدم کارکرد صحیح سیستم خنک کننده موتور خودرو شود کـــه بسیار زیان بار خواهد بود ، در این مطلب قصد داریم آموزش هواگیری را به طور کامل آموزش دهیم. رادیاتور یکی از مهمترین بخش های خودرو اســت کـــه با آب و ضد یخ پر می شود. این آب موجود در رادیاتور وظیفه خنک کنندگی موتور خودرو را دارد و در هنگام روشن شدن خودرو، همواره در موتور خودرو در گردش اســت. اگر به هر دلیلی آب رادیاتور خودرو به درستی در موتور گردش نداشته باشد، در نتیجه خودرو بیش از حد معمول گرم خواهد شد و قطعا مشکلات بسیار پر هزینه ای را برای خودرو به وجود می آورد. کم شدن آب رادیاتور و وجود هوا در مسیر جریان آب، می تواند یکی از این مشکلاتی باشد کـــه موجب ایجاد اشکال در خنک شدن موتور می شود. در این بخش قصد داریم تا نحوه رفع این مشکل و هواگیری رادیاتور خودرو های مختلف، اعم از پراید، سمند، پژو، ال ۹۰ و سایر خودروها را مورد بررسی قرار دهیم.

 

هواگیری رادیاتور به چه معناســت؟

هواگیری رادیاتور تقریبا شبیه به همان چیزی اســت کـــه در هنگام پر کردن سرنگ توسط پرستاران و پزشکان شاهد آن هستیم! به عبارت دیگر هنگامی کـــه هوا همراه با آب در رادیاتور وجود داشته باشد، قسمتی از شلنگ های و لوله های انتقال آب، با این حجم از هوا اشغال می شوند و در نتیجه آب به صورت یک دست به قطعات داغ موتور نمی رسد. این موضوع سبب می شود تا قطعات موتور به خوبی خنک نشده و در مواردی کـــه هوای موجود در آب زیاد باشد، ممکن اســت باعث صدمات جدی به خودرو گردد.

 

چه زمانی باید هواگیری کنیم؟

سوالی کـــه ممکن اســت برای بسیاری از رانندگان بوجود آید، این اســت کـــه در چه زمان هایی باید اقدام به هواگیری آب رادیاتور نمود و اصلا از کجا باید بفهمیم کـــه رادیاتور خودروی ما دارای هوا اســت؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم کـــه اگر به تازگی خودروی شما بیش از حد معمول داغ می شود و خیلی سریع تر از گذشته درجه آمپر آن زیاد می شود، ممکن اســت در رادیاتور به هواگیری نیاز داشته باشد. علاوه بر این اگر به تازگی خودروی شما جوش آورده و مجبور شده اید تا دوباره به آن آب اضافه کنید، احتمالا رادیاتور شما نیاز به هواگیری دارد. چراکـــه جوش آوردن خودرو موجب ایجاد حباب های هوا درون رادیاتور شده و در نتیجه رادیاتور را با مشکل هوا روبرو می کند.

 

در پایان اگر به تازگی مجبور شده اید بخشی یا همه آب رادیاتور خودرو را تخلیه نموده و دوباره پر کنید، حتما عمل هواگیری را نیز انجام دهید. همواره همراه با آب، ممکن اســت هوا نیز به داخل رادیاتور نفوذ کند. به همین منظور نیاز اســت کـــه حتما پس از تخلیه و پر نمودن رادیاتور، عمل هواگیری رادیاتور نیز انجام شود.

 

برای هواگیری رادیاتور خودرو همانطور کـــه اشاره شد، تقریبا روش کار به همان صورت هواگیری سرنگ های پزشکی می باشد. برای این منظور هوای اضافه را به سمت بیرون هل می دهیم و تا هنگامی کـــه آب به صورت یک دست جریان پیدا نکرده باشد، همچنان به کار خود ادامه خواهیم داد. در تمامی خودروها امکانی برای هواگیری اندیشیده شده اســت کـــه معمولا از طریق یک پیچ، معروف به پیچ هواگیری قابل انجام اســت.

 

این پیچ در مسیر انتقال آب رادیاتور به موتور قرار گرفته و با چشم قابل دیدن اســت. اگر این پیچ را در هنگامی کـــه خودرو روشن باشد باز کنیم، چون واتر پمپ در حال کار اســت، آب رادیات از طریق همان پیچ به بیرون نشت پیدا می کند. برای هواگیری، معمولا افراد خودرو را در زمانی کـــه موتور آن سرد شده اســت روشن کرده و سپس پیچ هواگیری را باز می کنند و تا زمانی کـــه آب به صورت یکدست و بدون قطع و وصلی از آن خارج شود، در رادیات آب می ریزند. روش انجام این کار در ادامه توضیح داده خواهد شد.

 

پیدا کردن پیچ هواگیری در خودروهای مختلف

اولین و مهمترین کاری کـــه در هنگام هواگیری باید به آن توجه کنیم، این اســت کـــه ابتدا پیچ هواگیری رادیاتور خودرو را پیدا کنیم. این پیچ در مسیر انتقال آب رادیاتور به موتور قرار گرفته اســت اما در خودروهای مختلف، ممکن اســت وضعیت قرارگیری آن متفاوت باشد. بهترین روش برای یافتن پیچ هواگیری رادیاتور، دنبال کردن مسیر آب خروجی از رادیاتور به درون موتور می باشد. تصاویری از نحوه قرارگیری این پیچ و شکل و شمابل آن در خودرو در زیر قرار دارد کـــه با یکدیگر مشاهده می کنیم.

هواگیری رادیاتور ماشین | پیچ هواگیری و آموزش کامل

محل پیچ هواگیری رادیاتور در خودرو

 

نحوه هواگیری رادیاتور

پس از یافتن این پیچ، حال باید هواگیری رادیاتور خودرو را آغاز کنیم. برای این منظور باید صبر کنیم تا خودرو خنک شود. چرا کـــه در صورتی کـــه موتور گرم باشد، آب درون رادیاتور ممکن اســت بسیار داغ باشد و در صورت باز شدن پیچ هواگیری به با فشار به بیرون خارج شود و موجب صدمه دیدن و سوختگی شما شود. پس از این کـــه موتور به خنک شد، حال موتور خودرو را روشن کرده و به آرامی پیچ هواگیری رادیاتور را باز کنید.پس از آن درب رادیاتور را نیز باز کرده و شروع به ریختن آب در رادیاتور نمایید. اگر مایع درون رادیاتور همراه با هوا باشد، در هنگام خروج آب از محل پیچ هواگیری، این آب به صورت مقطع و نا منظم به بیرون انتقال می یابد. هنگامی کـــه آب خروجی از رادیاتور به صورت پیوسته و بدون قطعی از محل پیچ خارج شد، به معنی خروج کامل هوا از رادیاتور و اتمام مراحل هواگیری می باشد.پیچ هواگیری را دوباره سرجای خود محکم کرده و درب رادیاتور را نیز ببندید. هواگیری خودروی شما به پایان رسیده اســت و اکنون می توانید به راحتی به امور روزمره خود بپردازید.

هواگیری رادیاتور ماشین | پیچ هواگیری و آموزش کامل

تا زمانی کـــه آب از سر پیچ به صورت پیوسته خارج نشود، به کار خود ادامه دهید.

 

مطالب بیشتر:

علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

 

 

1/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا